Jump to content

unghi la roti


silviustan
 Share

Postare recomandată

bine coane ... ma voi duce cu gura plina de injuraturi la ala care mi-a zis asa ceva ... si o sa mai incerc si la alt atelier sa fac geometria ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    9

  • tonic

    7

  • RaduI

    5

  • Bobo1300

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

iti trebuie o presa de arcuri ca sa demontezi ansamblul arc/amortizor; reglajul directiei se face din suruburile cu excentric de pe interiorul bieletelor suspensiei precum si din tijele capetelor de bara - aici e cam nashpa ca toate chestiile astea sunt de regula ancrasate de rugina si ies...cu flexul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai io ziceam mai intai sa umbli si sa deblochezi tot, altfel cand te duci primeshti un raspuns evaziv :banghead: :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai io ziceam mai intai sa umbli si sa deblochezi tot, altfel cand te duci primeshti un raspuns evaziv :banghead:  :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

ala cu "ia mai du-te n... crama?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce stare sint anvelopele tale, ca daca sint uzate si din cauza uzurii poate sa-ti traga intr-o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am umblat azi din servis in servis ca sa-mi reglez unghiul de fuga, dar in zadar.

Nicaieri nu aveau reglaje pentru pre '67.

Nu stie cineva ce valoari trebuie sa aiba unghiurile pentru stinga, pentru dreapta si unghiul de cadere?

Sau sunt aceleasi valori ca cele de dupa 1967 ?

Stiu ca mai demult a postat cineva pe forum un tabel cu unghiurile, dar nu gasesc.

Poate ca era la linkurile astea puse de Tibi si Bubu, dar nu mai functioneaza:

Baietii astia contraindica geometria facuta in fata blocului :Driver:

oricum, totul despre geometrie la linkul pentru francofili

http://www.flat4ever.com/modules/news/arti...php?storyid=188

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putzin al 2-lea link, de acasa, nu merge- incerc maine de la serviciu.

Ca idee, cat o trebui sa fie convergentza la gogo? La broasca zice nea RTA 1-3 mm plin, 2-4 mm gol... Nu de alta dar dupa 25.000 km de mers cu gumele de pe fatza de la nou, sunt mai tocite pe interior cam cu 1 mm, deci sunt divergente, si vreau sa corectez (pana acum n-am verif deloc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putzin al 2-lea link, de acasa, nu merge- incerc maine de la serviciu.

Cum adica "cel putin" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
oana_1600tl

Intreb si eu aici:la ce service-uri se mai face in bucuresti geometria la vw-uri vechi? Vreau sa merg undeva unde sa stiu ca face, nu din usa in usa.... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca la servisul ciclop de pe straduta cu petromul de la iesirea din pasajul Muncii

io acolo am facut acu un an la 1302 si m-a costat cca 400 mioare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oana_1600tl

Ar fi super sa faca, e la 3 minute de casa :Driver: mersi de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

stie careva cam care mai e scorul la o geometrie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva cam care mai e scorul la o geometrie?

Sub un milion la Arad city!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi super sa faca, e la 3 minute de casa :) mersi de info

Sa-mi spui si mie daca ai facut acolo (la TL ) si ce impresie ti-au facut oamenii. Daca poti sa te uiti vezi daca umbla si la pivoti sau numai la capetele de bara. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am oprit azi in drum spre serviciu la serviceul de langa benzinaria mai sus mentionata. 55 ron geometria fata. a vrut sa-mi zica si pt spate dar...nu l-am mai lasat. (victima in cauza e o sk s100). mi se pare foarte ok pretul. o geometrie facuta pe computer se cunoaste.

Modificat de sdandrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jan sa inteleg ca ai facut "geometria" la typ 3 sau doar te bucuri de pretul afisat? Daca ai facut-o zi sa te sun sa-mi spui ce si cum a facut nenea ala si care a fost rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria, hehe, misto. Nu, n-am facut inca, ma bucuram ca mai exista ciclopu ala si ca nu fac reglaje doar la megane de-alea. Dar ma duc peste el si-ti zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu nevoie de valorile unghiurilor de la rotile fata la model 1200 an 61

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit ceva intr-o catre toe-in care trebuie sa fie 2 pana la 4 mm

care unghi e asta toe-in?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toe in e de fapt unghiul de fuga, diferenta intre distanta a si b din desen. e si o explicatie in italiana. nu te lua dupa masuratori ca e ptr fiat 500, insa principiul e acelasi ptr orice broasca , deci sa nu ai mai mult de 2-4 mm diferenta in acelasi punct al rotii cand se afla in miscare in 2 puncte diametral opuse.

masori distanta A, impingi masina pina punctele ajung in sa compuna distanta B si faci diferenta

post-2659-1222876430_thumb.jpg

Modificat de Fikat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice bine Fikat, numai ca unghiul se numeste "de convergenta", e evident de ce; la o masina cu tractiune spate trebuie sa fie convergente rotile (catre fata). De-aia e diferenta de distanta A-B. Se regleaza din lungimea barelor de directie. Se poate face si acasa, da-i cam complicat, mai bine mergi la unii care regleaza geometria directiei. Dai din timp cu wd, destepenesti alea p-acolo, ca astia-s oameni fini, nu stau sa puna ranga pe cheie :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!