Jump to content

Pompa ulei passat B6


BOGDANXTREM
 Share

Postare recomandată

poate sa-mi spuna si mie cineva daca as putea gasi pinionul de pe vilbrochen pt pompa de ulei pe lant. Gabivvx, am verificat codul mentionat de tn si e cel pt modelul nou de pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinonul care antreneaza cureaua de distributie sau pinionul care antreneaza lantul pompei de ulei?Sa imi lasi o serie de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CipBaltag e pe pinioane...

Multumesc foarte frumos domnule Gabivvx.

Din cite am citit pe forum, tipul asta nu este cu probleme.

M-am mai linistit. Merci incaodata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Domnu' Gabi, va rog sa imi spuneti si mie ce fel de pompa am. WVWZZZ3CZ7P146813

Merci anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adriann,e pe pinioane.

In programul de original lantul de la vechiul model nu mai este livrabil.Se pare ca daca sunt probleme cu sistemul se monteaza sistemul cu pinioane. *nu mai este livrabil ptr asta se utilizeaza:

03G 103 295 AK

03G 105 212 D

03G 103 305 C

N 911 213 01

N 106 014 02

N 911 234 01

N 909 775 02

N 911 046 01

atentie Informatie tehnica de produs:2016429

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Gabi!

Pentru seria WVWZZZ3CZ 7P079407 ce fel de pompa de ulei s-a folosit?

Multumesc,

O zi frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adriann,e pe pinioane.

Multumesc mult pentru info.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care vor sa il intrebe pe Gabi despre tipul pompei sunt rugati sa o faca prin PM!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare, am si eu un bkp 2005 se aude un zgomot metalic dinspre motor, asa am luat masina, ma folosesc asa de ea de vreo 30 de mi de km , acum un prieten a adus un passat acelasi cod motor, 2006 la dezmembrat si motorul suna perfect, a-s putea sa schimb pompa mea de ulei cu a lui sau nu se prea poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu de-acuma 3 saptamani de cand am rezolvat problema cu pompa de ulei, cost, 360 e sunt foarte multumit de rezultat, am atasat si-o poza cu piesele schimbate (pinion mic pinion vilbrochen - cel care nu-l gaseam, lant si intinzator)

post-64159-0-73160100-1337716147_thumb.j

Modificat de chocko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chocko 360 de euro cu piese si manopera? de unde tiai luat piesele? ai pus pe pinioane sau iarasi pe lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

360 de euro doar piesele, fara manopera, le-am gasit la un tip din maramures, si am ramas in continuare pe lant, prea mare costu sa trec pe pinioane, masina avea 215 k cand mi-o picat deci ar trebui sa mai imi tina macar jumate din km facuti pana acuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri a murit pompa de motorina , azi am schimbat turbosuflanta ,maine ... :bom:

Firma de la care am cumparat turbosuflanta spunea ca exista o problema la axul pompei de ulei pentru motorul BKP (pisa pe original costa 16 RON, manopera 100RON) si ca din aceasta cauza s-ar produce foarte multe pagube daca nu se schimba.Se pare ca axul nou este din alt material si nu mai apar probleme.

Pentru WVWZZZ3CZ6P031364 ce tip de pompa de ulei are

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre identificarea pompei dupa seria de caroserie va ofer detalii prin PM,sa nu mai incarcam topicul de alte probleme.

@florin.petre,pompa de ulei este pe lant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...
BunaciuCostas

Salut , acceasi problema cu Oil presure / Stop engine . Passat 2008 , 205.000 km cod motor BMP serie sasiu : wvwzzz3cz8e093375 . Maine ma duc sa demontez sa vad daca este doar pinionul sau altceva mai grav. :dry: mentionez ca am mers 200 metri dupa ce mi-a aparut si maine voi folosi platforma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai mers 200m sar putea sa fie dusa si turbina!!!!sa speram ca nu costa cam 800euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constat cu surprindere ca si sistemele de pinioane mai dau rateuri.Sai traiasca tot neamul inginerului de la vw care a gandit un astfel de sistem cu un kkt de ax de cativa milimetri grosime..draq pana si la dacia axul pompei de ulei (in comparatie cu cel de vag)arata de parca e scos de pe un escavator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut..am o curiozitate e vreun coleg care poate sa-mi spuna cat costa mai exact sa dea jos baia de ulei si sa schimbe axul(imbusul) de la pompa de ulei...stiu ca ala e de vina...batai la motor nu am...se aude super motorul...dar mesajul tot exista la computer cand turez motorul:).ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pompa de ulei cum e la motorul 1,9 tip BLS? tot asa multe probleme apar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A picat si la mine pompa ....si au urmat apoi alte daune la motor.

Momentan costul estimativ este de 6500 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa precizezi codul motorului si anul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Globul de cristal spune ca probabil este BMP din 2006-2007 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce, ma, si tu ai glob? :lol:

Chinezii astia copiaza orice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!