Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, bodanelu1 said:

Salutare. Sunt proaspăt posesor de Kodiaq SH, 2019, 2.0 diesel, 190cp, 4x4, Dsg. Cum mașina este pentru a ajuta familia (drumuri cu cel mic) vreau să o păstrez cat mai bine întreținută.

Vin de pe un coupe 4x4 cam unde știam ce schimburi trebuie făcute și când și aș avea câteva întrebări:

 

1) la câți km se face schimbul de ulei în cutia automată? Ceva anume detalii de care să țin cont?

2) diferențiale față/spate. Cutie de transfer? Întreb ca nu știu cum stă kodiaqul aici și cam la ce interval trebuie făcut schimbul. 
3) citeam mai sus de haldex. Ce este acesta? Ce trebuie făcut cu el?

4) sunt alte lucruri de care trebuie să țin cont pentru curățare/schimbare periodică sau la un anumit nr de km?

5) ceva specific mașinii/motorizării de care trebuie să țin cont și să am grijă?

 

va mulțumesc pt răspunsuri.

 

Cati km are masina, si ce interventii a mai avut din cele 5 puncte mentionate mai sus?

1) la maxim 60k km

2) + 3) cutie transfer si diferentiale, plus haldex schimba-le si pe astea, tot la max 60k km. Costurile nu sunt foarte mari, dar beneficiile sunt. La haldex, banuiesc ca ai generatia 5, da jos si pompa, curata si sita, si inlocuieste si garniturile.

4) revizii la 10k maxim 15k km, in functie de drumuri. Distributie pe curea la max 210k km, dar deobicei cedeaza pompa de apa mai repede, avand in vedere ca nu e o avere dar daunele pot fi majore, eu recomand sa o schimbi pe la 120-150k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mașina are 75k km, mașină ce a fost în flota unei companii și reviziile le-a avut la avis. Nu știu exact ce s-a schimbat și ce nu, astept

sa primesc istoricul service de la companie. 
 

reviziile cred ca au fost făcute la cum anunța bordul. Eu am în plan să le fac la 10K.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!