Jump to content

Polishare faruri ?


leu
 Share

Postare recomandată

Mi-am polishat si eu farurile care le am acum pe masina. Am folosit hartie abraziva de 1500 si 2500 si Xerapol. Nu le-am dat cu lac, ca imi e sa nu se exfolieze in timp...mai sar pietricele, etc. In schimb, eu le-am bagat la cuptor si le-am dezlipit, dupa care le-am curatat bine, in interior.

Poze DIY http://s1033.photobu...atb5_ro/Faruri/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun baieti am inteles foarte bine tehnica ptr farurile care au protectie de plastic dar ptr cele cu sticla ce facem.de pilda eu am la golf faruri de sticla si am niste dire pe ele super nasoale.ce fac in situatia asta?ca smirghelul nu merge pe sticla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Ce tehnica se poate folosi pt. farurile din sticla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am dat la polishat la un service din Cluj ,farurile meleSonar dayline si au iesit noi noute. am vazut ca a matuit cu diverse granulatii de smirghel cu masina, si apoi cu 2 paste 3M si 2 bureti parca...

Modificat de ionutmiron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu erau foarte matuite farurile dar nu-mi placeau mie cum aratau, asa ca am decis sa le trag o polisare scurta si uitati ce a iesit:

Inainte de polisare aratau asa:

post-64701-0-14191100-1336071909_thumb.j

Dupa matuire cu 1000 si 2000 aratau asa:

post-64701-0-45140200-1336071913_thumb.jpost-64701-0-49778600-1336072097_thumb.j

Si asa arata produsul finit, dupa polisare si aplicare folie de protectie:

post-64701-0-25490400-1336071948_thumb.jpost-64701-0-76987800-1336071951_thumb.j

Numai bine.

post-64701-0-84371700-1336072255_thumb.j

Modificat de bontan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti , as dori sa stiu daca acestia sunt pasii exacti ptr polishat un far de plastic :

Avem nevoi de : pasta Xerapol sau Sonax ( care este mai buna ? ) , smirghel granulat 1200 , 1500 , 2000 ( din cate imi dau seama cotatia granulatiei este de la fin la dur - mai exact stie cineva ce inseamna acele cotatii 1200, 1500 , etc ... ? )

Din cate am inteles : se uda farul - apoi se "freaca" cu smirghel ( operatiunea se repeta pana farul devine foarte fin ) , lasam sa se usuce farul , apoi cu o carpa de bumbac se freaca cu xerapol .

Acestia sunt pasii exacti ? mai trebuie facut ceva ? Am vazut la unii colegi ca spuneau ca se aplica si un lac , ce fel de lac trebuie ? cand trebuie aplicat acest lac ? Tot aici am citit si de o folie protectoare care se aplica la sfarsitul operatiunii , ce rol are folia - nu se mai matuieste farul in timp ? sau are rolul doar sa luceasca farul si sa-l apere de zgarieturi ?

As dori ca polishez si eu farurile si vreau sa stiu exact ce trebuie facut , din aceasta cauza pun toate aceste intrebari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Xerapol

1500 intai si udat cu apa, pana-l matuiesti uniform. Dupa aia cu 2500, dupa care polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

eu am folosit smirghel de 1000 si de 2000 (cel mai mic ca si granulatie este si cel mai abraziv), Xeropol (a fost pentru pirma data cand polisez un far din plastic si nu am vrut sa folosesc alt polish desi avem vreo 5 feluri pe acasa dar nu am vrut sa risc) si bureti de polisat (portocaliu si negru) si o bormasina (nu am polisat la mana, am preferat sa polisez cu bormasina).

Procedeul consta in urmatoarele: speli putin farurile sa nu ai praf si mizerie pe ele, dupa care freci cu 1000 si cu apa pana vezi ca nu mai ai sgarieturi si pana matuiesti tot farul), dupa ce ti se pare ca este ok, il stergi si te uiti daca estge opac peste tot daca nu, repeti in zonele in care ti se pare ca mai trebuie matuit. Dupa ce ai terminat cu 1000, treci la 2000, tot cu apa, si pe toata suprafata farului. Stergi farul si pui putin polish pe buretele portocaliu si incepi sa intinzi polisul pana ai luciu pe tot farul (eu am avut mai multe tipuri de bureti de consistenta diferita si din ce m-am documentat de pe net la farurile din plastic cel mai bine e sa dai cu portocaliu si negru), dupa care stergi farul cu o laveta si vezi daca si-a luat luciu pe toata suprafata.

Cam asta am facut eu.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult baieti ptr sfaturi , acum stiu exact care este procedura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si eu intr-o prima faza fara smirghel. Eu nu prea am zgarieturi adanci si nu vreau sa dau cu smirghel inainte.

Produsul pe care intentionez sa-l folosesc 3M plastic restorer (mult mai scump comparativ cu Xeropol respectiv vreo 120 ron).

Daca rezultatul nu este cel asteptat - ma apuc sa il smirgheluiesc in prealabil.

Ce lavete folositi la aplicarea polishului?

Aici am gasit trecute operatiunea cap-coada:

Asa cum am mentionat deja eu o sa sar la ultima etapa intr-o prima faza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am preferat sa imi fac mana pe BMW - fata de la far se scoate in cateva minute si am putut sa fac toate testele mai usor.

Am descoperit ca si nemtii fac lucruri de mantuiala. Dupa ce le-am spalat a devenit evident ca mai fusesera polishate odata. (neamtul de la care am cumparat-o a si zis ca a facut detailing la masina).

Doar ca s-a folosit un smirghel prea rugos si au ramas santuri adanci.

Asa cum imi propusesem nu am cumparat smirghel (avand in vedere conditiile ar fi fost de preferat sa fi avut).

Cu pasta abraziva ai foarte mult de munca (a trebuit sa polishez farurile aproximativ 20 de minute ca sa dispara zgarieturile de la smirghel).

Gropitele mai adanci lasate de pietre nu au disparut (cam asta ar fi dezavantajul daca nu folosesti smirghel; indepartezi doar ce este superficial).

Chiar si asa - cu pasta abraziva rezultatul nu a fost cine stie ce (a imbunatatit aspectul cam cu 40% in 20 minute). A fost nevoie si de un reconditionator de plastice (acesta a imbunatatit aspectul cu 50% intr-un minut).

10% au ramas in nerezolvate ciobiturile de la pietre.

Una peste alta - masina arata cel mai bine din parcare. (geamul este evident mai clar decat la alte masini).

p1140601.th.jpgp1140612.th.jpgp1140614i.th.jpgp1140623.th.jpgp1140646.th.jpgp1140683j.th.jpgp1140686.th.jpg

La Seat farurile arata mult mai bine - cred ca o sa dau doar cu reconditionator. Si in 2 minute termin ambele faruri.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare, stie cineva daca si cum se poliseaza farurile de sticla? la golf 4 sunt de sticla si vreau sa le polisez deoarece un prieten aincercat sa poliseze dar l-a "stricat" crezand ca e din plastic si dandu-l cu smirghel l-a matuit putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ce devin mate farurile? Ca la mine dupa 11 ani sunt ca si noi. Probabil soarele le matuieste (eu am garaj).

Intervin si eu ca nu inteleg de ce nu incercati in loc de paste scumpe sa folositi pasta de dinti cu acelasi efect de polishare? Cred ca de vina este reclama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil mai este si din cauza calitatii plasticului din care este confectionat farurile respective care nu este aceeasi la un Audi sau Leon comparativ cu Lupo.

Si acum ca o gluma: pasta de dinti Cristal care face dintii ca de cal :icon_bounce: , poate a stiut ceva cine a zis asta :icon_cheesygrin:

Chiar o sa incerc pt ca nu am nimic de pierdut deoarece am un far nou si celalalt este clar ca trebuie tratat, am si Xerapol dar inainte o sa incerc cu pasta de dinti, o sa revin cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

disc abraziv de P4000 a mai folosit cineva ? teoretic ar trebui sa fie mai fin decat cel de 3000.

Oare este bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am polishat si eu farurile. Am folosit hartie abraziva de 1500 si 2000 plus xerapol. Intai am dat cu hartia de 1500...apoi cu cea de 2000 si in final cu xerapol. Rezultatele le vedeti aici in poze. :icon_thumleft:

Probabil nu e ce cea mai profesionala metoda dar pentru 50 lei total si 2 ore lejere de munca eu zic ca merita.

post-55955-0-11385100-1347965527_thumb.j

post-55955-0-81994300-1347965548_thumb.j

post-55955-0-54976900-1347965608_thumb.j

post-55955-0-04156000-1347965714_thumb.j

post-55955-0-07778900-1347965728_thumb.j

post-55955-0-23356400-1347965741_thumb.j

post-55955-0-83646600-1347965753_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La faruri se matuieste nu platiscul, ci lacul cu care sunt date. Pentru o treaba "Ca-n Germania" se matuieste farul cu hartie abraziva 800-1000-1,5-2-2,5-3000. Dupa care se lustruiesc. Eu le dau cu pasta de la 3M abraziva dupa care vine pasta fina si, pentru o mai buna protectie, ceara. Important sa nu uitati sa izolati partile acoperite de vopsea pentru a nu matuii si vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca nu am bormasina sau flex cum pot sa le polishez?stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca mai toată lumea: cu mânuţa :D . Dacă ai răbdare şi timp ies destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

A incercat cineva procedura din linkul 

?

 

Eu ma gandesc totusi lacul acela este prea putin si se va exfolia foarte rapid(poate doar daca dai mai multe straturi poate ai un rezultat mai ok, nu stiu zic si eu).

 

Aici vad ca cei care au efectuat aceasta operatiune ,,acasa" au folosit pasta Xerapol.

Ma gandesc sa fac si eu acelasi lucru dar cu aceasta pasta la sfarsit, in loc de acel lac.

Modificat de d.stoica11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ultima mana cu granulatie de 2500, aplicat direct lac?N-ar fi mai ok sa se dea cu polish, iar apoi cu lac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu sincer, totusi chiar daca ii efectua un polish, lacul nu tinea foarte mult..

Ideea e ca este o metoda de ati reconditiona farul, dar cu termen de valabilitate f.redus, ceea ce va insemna mai multe operatiuni, mai mult timp pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!