Jump to content

Parcare pe locul de persoane cu dezabilitati


Serban F
 Share

Postare recomandată

Este o problema atat cu rampele de acces cat si cu locurile de parcare.

Sunt ani buni de cand fac munca de voluntariat in cadrul unei organizatii care se ocupa de persoanele cu dizabilitati fizice si am inceput sa cunosc in parte problemele cu care se confrunta.

O femeie fara ambele picioare (accident de tren, a cazut de pe scara. la 17 ani, amputate de la sold), are acuma 4x de ani, conduce cam de 15-20 de ani diferite masini adaptate (Trabant, Golf2, Golf 3, acuma are un Citroen Xantia). Conduce foarte ok, chiar si pe distante mari (2-300km).

O familie tanara, el este in carucior din nastere, dar este sportiv, joaca baschet si ping-pong, campion international in competitiile destinate pers. cu dizabilitati.Conduce de ~ 1 an un Renault Scenic, adaptata.

Un alt prieten, pe la 6x de ani, conduce si el un Audi A4 adaptat.

Mai sunt multi altii si personal ii apreciez pentru dorinta de a-si invinge handicapul. Din pacate nepasarea noastra este mai mare decat handicapul lor.

O masina parcata aiurea pe trotuar , pentru o persoana in carucior inseamna sfarsitul calatoriei. Nu se poate strecura prin spatii mai inguste decat caruciorul, nu poate sa coboare de pe bordura...

Ei se tem sa iasa din casa pentru ca le este frica de nepasarea (si uneori nesimtirea) celor sanatosi. Nu sunt rampe de acces. Daca ei nu ies pe strada , cei responsabili cu constructia rampelor, spun ca nu au pentru cine sa le faca. Si chiar daca le fac, obligati prin lege, le fac aproape imposibil de utilizat (inclinatie mare, placate cu gresie :) )

Ezita sa foloseasca masina pentru ca locurile lor de parcare le sunt ocupate. Soferii spun ca locurile de parcare speciale sunt nefolosite.

Un cerc vicios care trebuie rupt... din ambele parti. Ma bucur ori de cate ori o persoana cu dizabilitati isi invinge teama si iese cu masina. Ma bucur si cand au curajul sa foloseasca mijloacele de transport in comun si sa solicite soferului sa lase rampa de acces. Ii incurajez sa se lupte pentru dreptul lor, pentru ca suntem intr-o societate care cel putin in teorie, se doreste a fi civilizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, hai ca mi-am facut cruce si cand am citit topic-ul asta! Pentru ce v-ar folosi, frate sa ocupati un astfel de loc? Intr-adevar, poate e singurul aproape de intrare pe o distanta de sute de metri, dar totusi...noi avem functia locomotorie in regula, cei care ar trebui sa parcheze pe locul acela nu o au!

Am vazut si eu o doamna cu un Tico adaptat si am mai vazut cateva Golf-uri. Si intr-adevar rampele de la scarile de bloc, supermarket-uri, etc. formeaza un unghi de 45-50 de grade cu solul, ceea ce inseamna destul de abrupt. Pentru ca ei cauta sa foloseasca, cat mai putin material atunci cand o realizeaza si astfel plecand de la a 4-5-a treapta ca inaltime a unei scari normale, o fac foarte greu de utilizat pentru o persoana care isi conduce caruciorul singura, chiar si pentru insotitori de cele mai multe ori. Si eu ii respect si ii apreciez pentru curajul si demnitatea de care dau dovada! Ma bucura sa vad ca incearca sa nu se lase zdrobiti de mentalitatea pe care am inceput s-o capatam noi fata de cei care nu sunt ca noi.

Eu cred ca daca se poate dovedi ca cineva a ocupat locul de parcare al unei persoane cu dizabilitati atunci cand o astfel de persoana a avut nevoie de acel loc, ar trebui permisul suspendat cel putin 1 luna!!! Ce dracu', fratilor, am inceput sa fim mai rau ca animalele? Mereu am spus ca lumea se inraieste si devine tot mai indiferenta pe zi ce trece! Asta e doar o dovada in plus ca e asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie sincer unele locuri rezervate pt handicapati mi se par total aiurea.

In niciun caz nu contest necesitatea locurilor rezervate in apropierea intrarii in institutii sau diverse alte obiective mai importante unde astfel de persoane ar dori sa mearga si mai ales necesitatea unor rampe construite corect care la noi in tara lipsesc cu desavarsire (Am ramas masca in strainatate sa vad cata atentie este acordata acestui aspect).

Dar am vazut parcari "de uz general" deci care practic nu prea ofera acces facil undeva. care au cate 2-3 locuri rezervate unul langa altul pt handicapati care eu sincer nu le-am vazut veci ocupate de cineva in timp ce trecerile de pietoni si trotuarele din jur erau pline de masini parcate aiurea care incurcau circulatia.

Totusi cred ca genul asta de "civilizatie" nu ni-l mai prea permitem in aglomeratia din ziua de azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si daca se ocupau si cele trei locuri, nu erau 18 masini care incurcau circulatia.. erau doar 15 :D. Cel care parcheaza pe locul pt pers. cu handicap va parca fara nici o problema si pe trecerea de pietoni, pentru el nu exista reguli.

referitor la rampe de acces, legea prevede o inclinatie cuprinsa intre 5-8% si o latime minima de 120cm. Mai rar vezi asa ceva in realitate:)

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceti din orice o problema. Pe locurile destinate persoanelor cu handicap nu se parcheaza si punct fara discutii. Eu nu am parcat si nu am sa parchez niciodata. Parerea mea e ca natia noastra de roamani suntem prea comozi ca sa mergem 100m in plus pe jos la parcarea din supermarket. Toata lumea vrea sa parcheze cat mai la intrare dar nu inteleg logica cand cu 100-150m mai incolo sunt sute de locuri de parcare goale, ca ele sunt de 2,2m si nu de 2,5m astea sunt detalii, important e ca ele exista dar noi suntem prea comozi ca sa le folosim pe toate le vrem doar pe cele din fatza.

locurile alea ca locuri.. dar unii parcheaza exact in fata magazinului gen plus sau kaufland... si odata chiar eram cu ultimii clienti noaptea, si vine paznicul si intreaba a cui e masina aia care sta exact in usa magazinului... si un mos pe la 60 ani zice cu tupeu... ca e a lui

in acest moment i-am zis.. mai nesimtitule dar de ce parchezi acolo ?? se uita la mine cu ochi lungi nu-i venea sa creada si-mi zice.. da cine esti tu sa ma faci nesimtit..

la care eu continui.. pai esti un nesimtit si jumatate pentru parcarea aia..

asa ca nu mai are rost sa te lupti cu mosi din astia dobitoci care toata viata lor n-au avut masina, si au acum la batranete si parcheaza pe unde vor ei.. pe motiv ca ei sunt varsta a 3-a

la fel si cu parcarile pt handicapati.. majoritatea care parcheaza sunt pensionari... uitati-va odata de curiozitate.. eu m-am convins :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza astazi la Selgros. Ies cu nevasta-mea din magazin si vad o octavie break (nu spun ce numar avea, va las sa ghiciti) care claxona de zor la un paznic din parcare sa elibereze unul din locurile rezervate persoanelor cu handicap (era blocat de un bidon dinala de plastic ce se umple cu apa din care unii primari construiesc sensuri giratorii). Omul se executa, da bidonul la o parte si indivizii parcheaza. Ii atrag atentia nevesti-mii la care ea-mi spune ca NU au sticker dinala in geam cu semnul acela pentru persoane cu handicap si ca acel semn este obligatoriu. Devin curios si astept sa se dea jos din masina. Cand colo un el si o ea, pe la 50-60 de ani, foarte vioi. Efectiv m-a tinut nevasta-mea de haina sa nu ma duc sa le spun vreo doua nesimtitilor.

Concluzia: sunt uimit de cat tupeu si cata nesimtire au unii oameni in ei, chiar si de varsta a 3-a fiind....

Asta este, imi pare rau ca in parcarile astea de hipermarket nu le poate reprosa nimeni nimic. Ma bucur in schimb ca in parcarile cu plata din Brasov nu dureaza decat 10-15 minute si li se ridica masina nesimtitilor care parcheaza in astfel de locuri. Nu va imaginati cat de mult ma bucur cand vad platformele ridicand masini scumpe (si nu numai) de pe acele locuri.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi si colege.

Hai sa scriu si eu un pic aici....

In primal rand sunt una din persoanele cu handicap din tara asta. O asistenta a avut grija sa imi dea o doza dubla de vacc

Modificat de clau_lcf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc si eu o femeie pe la 40 de ani care conduce o Dacie 1310 Break cu modificari. Nu stiu exact situatia ei, cred ca are paralizie la unul din picioare, ideea e ca in loc de pedale avea un maner/levier ca la motocicleta langa volan. In schimb nicio diferenta fata de alti soferi, stapanea foarte bine masina.

clau_lcf imi pare rau de situatia ta Claudiu, sper sa ai parte si de lucruri mai bune decat vom avea noi, nu doar mai neplacute.

Modificat de bogdinamita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, cred ca calu a punctat foarte bine situatia in care ne aflam, unde este gradul nostru de civilizatie. Totusi, clau, eu zic ca nu are rost sa pastrezi valva aia din buzunar, nu asa se educa oamenii. Oamenii nu se educa decat prin constrangeri si sanctiuni drastice. Marea nenorocire la noi este ca, indiferent cat de aspra ar fi legea, nu are cine s-o aplice fara sa fie partinitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vedeam ca trage pe locul unde trebuia sa parchez eu, ii lasam sa intre si apoi le desfaceam ventilele. la 2 sau toate rotile. Depinde de dispozitia in care eram. Gradul de civilizatie spune multe in cazul tau.^

;) Daca ceilati colegi te aplauda si te felicita pentru postul tau eu n-am s-o fac. Sa-mi fie cu iertare dar daca tot vorbim de civilizatie, nu putem vorbi de roti dezumflate cu rea intentie. In civilizatie, astfel de acte justitiare se pedepsesc. Nu esti tu in masura si nu ai dreptul sa pedepsesti pe nimeni pentru ca a parcat pe un astfel de loc de parcare. Iti inteleg punctul de vedere dar nu asa vei reusi sa schimbi ceva. Un om civilizat nu face asta. :) Nu poti pretinde altora sa fie civilizati fara ca tu sa te comporti ca atare.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ INGINERUL

Te inteleg eu ca in civilizatie se fac multe...IN civilizatie.

Eu nu sunt in masura, politia nu e in masura, paza de la supermarketuri nu e in masura, in Romanica noastra cam nimic nu e in masura, si asa ca trebuie sa tac, si sa inghit cum unu cu tupeu nesimtit, ma calca in picioare, ca el are mercedes si e smecher, cum spunea un coleg mai sus,sau ca e un tigan infect, sau un mos care toata viata in comunism a fost sef, sau pur si simplu e un retardat care nu are nici o remuscare cand parcheaza stind clar ca NU se parcheaza acolo.

Aici este vorba de o parcare pe un loc pt pers cu handicap., dar situatia e valabila nu numai in cazul asta. e valabila si daca nu ai handicap, si daca stai la rand, si iti intra unu in fata, si daca vrei sa te angajezi , si iti ia locul de munca unu ca are bani si pile. Exemple sunt o gramada. SI tu ca persoana nu ai dreptul sa ripostezi, pentru ca nu e de competenta ta. Tre sa taci si sa inghiti, sau sa faci plangere, si pana ce se rezolva deja nu mai are rost. Asta DACA se rezolva.

Pe cine sa suni sa ridice o masina de pe un altfel de loc? Chiar as vrea sa aflu daca ar putea o persoana, nu conteaza daca are handicap sau nu, pur si simplu se sesizeaza ca nu e ok, sa sune la un anumit numar, la cei COMPETENTI, (ca incompetenti... slava domnului sunt destui) sa vina tractarea sa le ridice masina , sa plateasca si amenda pentru asta. Eu promit ca arunc valva, daca pot face asta, dar nu sa sun, ca sa ma aflu in treaba. Chiar sa vad rezultate.

Imi pare rau, dar EU unu m-am saturat sa vad cum nimeni nu face nimic in tara , si asteapta sa fie bine. Inteleg, ca nu e ok, dar din pacate tre sa te mai cobori si la mintea prostului, sa ii intorci favorul.

Si iarasi, din pacate, din cauza acestui haos care e in tara, pt ca lumea nu mai suporta, se pleaca din ce in ce mai des din tara. Personal nu am plecat din cauze financiare.

Nu am scris aici ca sa fiu laudat , sau sa fiu contrazis. Am descris situatia.

Si stai linistit, atat timp cat nu parchezi pe locul ala, nu ti se vor desumfla rotile din acest motiv, nu?

Numai bine!!! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa suni la aitilop rutiera (NU la 112) daca gasesti locul ocupat, nu sunt sigur ca rezolvi ceva, dar e un pas. Eu am sunat de 2 ori pt. loc de parcare platit si ocupat abuziv si in 10 minute a si venit un echipaj. Se putea lasa cu amenda, insa eu vroiam sa-l identifice pe musafir ca sa-l pot chema jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa fie multumiti cei carora se dezumfla doar rotile. Ca putea sa le intepe cu sula in balon (partea laterala) chiar la 1 mm deasupra jantei si atunci se lasa cu mai mult decat un schimb de azot in cauciuc. :D

@Clau: ma bucur ca nu te-ai lasat si ca pe deasupra esti si pasionat de masini! Vad ca ai un Corrado VR6, asta spune multe despre tine.

Tot respectul din partea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e cazul sa-l incurajezi SosoCKX !?! In cazul de fata scopul nu scuza mijloacele.

Hai sa nu ducem discutia, clau_lcf, in derizoriu si mai ales sa nu incercam sa gasim o explicatie actiunilor noastre in haosul din aceasta tara. Aceste actiuni, in speta ale tale, sunt absolut ILEGALE. Prin analogie, foarte corecta de alftel, eu ar trebui sa ma duc sa-i tai gatu' primarului pentru ca nu mi-a asfaltat strada, asta desi eu as fi apelat la autoritatile in masura sa aplice aceasta cerere, dar n-am facut-o pentru ca am crezut eu ca ei nu-si fac datoria si-atunci am decis sa-mi fac eu singur dreptate.

Inca odata iti spun, NU AI DREPTATE, si nu poti avea pretentia sa fii respectat daca tu la randul tau nu tratezi si nu acorzi respect. Aceste parcari nu apartin niciunei persoane cu handicap, ele sunt destinate persoanelor cu handicap. Apartin supermarketurilor, primariilor, consiliilor locale, samd. Cu alte cuvinte nu-ti poti asuma vreun drept de proprietate asupra lor.

Exista legi in tara asta, care reglementeaza atat actiunile asa zisilor nesimtiti care parcheaza pe aceste locuri ilegal, cat si actiunile tale, care nu sunt sigur la ce capitol se incadreaza dar cred ca sunt actiuni de distrugere sau vandalism. Asadar, nu esti nimic mai presus decat cei care incalca legea parcand pe aceste locuri destinate persoanelor cu handicap. Legea nu se interpreteaza, nu se respecta si nu se aplica dupa bunul plac al fiecaruia. Cel putin in teorie.

Asadar, legea care pe tine te protejeaza si spune ca tu ai voie sa parchezi pe acele locuri si mai mult decat atat, acele locuri sunt destinate persoanelor cu handicap iti confera tie un drept si un avantaj daca ma pot exprima asa. Avantajul ar fi ca exista destule astfel de locuri de parcare si mai tot timpul sunt libere, cu exceptia nesimtitilor care parcheaza acolo abuziv, astfel incat cam in orice parte a orasului iti poti gasi un loc de parcare. Partea cu respectarea proprietatii, nu-ti mai place, si-atunci incerci sa-ti faci dreptate prin acte ilegale.

Toate legile trebuie sa le respecti, asta daca vrei sa ramai in ochii mei si a celorlalti colegi o persoana cu demnitate si onoare, asa cum inca imi place sa cred ca esti. De aceea te rog sa renunti la aceste acte absolut inadecvate. In schimb poti lasa biletele in geam cu diverse mesaje pe care tu le gasesti convingatoare (nu obscene), sau poti adopta orice alta masura legala de aceasta data, de a schimba mentalitatea unora.

Te rog sa nu intelegi gresit mesajul meu si sa ma crezi ca am tot respectul pentru tine, ca de altfel pentru toate persoanele cu handicap, dar nu agreez aceste acte de justiarism de cartier.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, Inginere, inteleg eu ce spui tu acolo, Sa stii ca nu consider ca e proprietatea mea un asemenea loc. Ce explici tu , in teorie e totul ok. Cu practica e mai dificil, pentru ca exista tipuri si tipuri de caractere si persoane care gandesc diferit. LEGEA asta care o ridici in slavi, e LEGE pt cei fara de putere financiara. Chiar mi-ar placea sa fie cum spui tu si n realitate, dar din pacare REALITATEA e cu totul alta, dar asta e deja alta discutie. Daca totul ar fi cum explici mai sus in legatura cu legea, otul ar trebuii sa functioneze perfect.

Chiar iti inteleg mesajul, dar pana o sa inteleaga ceilalti cum sta treaba, mai trec vreo 100 de ani. Inteleg ca nu tre sa facem rau, si sa explicam ca nu e bine, si sa punem biletele, Si sa sunam la tractari, si.... etc.... Dar nu prea vad rezultate. ba din potriva, te iau la injurat, si sunt agresivi. Am patit si asta. Pai nu sa ii idai cu capul de asfalt?. .

Sunt o persoana foarte calma si intelegatoare, dar am o limita. PROSTIA SI NESIMTIREA.

Oricum , la cat mai trec prin tara, 1 luna pe an, si atunci am destula treaba, poti sa stai linistit, ca pana la urma prostul tot prost moare. ori cu roti desumflate, ori fara. Pacat ca se trece peste, si se prefera sa se taca. Asta e problema generala in Romania.

Te rog totusi si eu ceva. De cate ori vezi pe cineva ca a parcat pe un loc de genul asta, roaga-l fumos sa mute masina, si explicai cu frumosul. Sa vezi si tu cam ce ce intampla, si care este rezultatul.

Eu ca raspuns am avut tacere totala, si un zambeet ironic, Raspunsuri la misto, gen, ''Da, am probleme cu capul, vrei sa vezi?'' ''Ce vrei ma'?' "Date-n p**a mea"' ''Ce ma nu ai loc?'', pentru altii pur si simplu am fost invizibil....si nici macar O DATA, nu au mutat masina. Nu ma deranjeaza faptul ca parchez in alta parte, 1-2 randuri mai in spate. Ma deranjeaza gradul de nesimtire al respectivelor ''persoane''

Asa ca .... Dumnezeu cu mila ca oricum nimeni cu ia masuri.

Pentru mine e subiect incheiat.

Modificat de clau_lcf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inginere, tot aceasta Lege ii permite ca atunci cand cineva incearca SA-L BATA mai pe romaneste, el are dreptul sa riposteze dupa primul pumn, palma, etc. Dar nu are voie sa foloseasca o arma sau altceva decat daca si respectivul recurge la asa ceva. Si in felul asta, IN MOD LEGAL, se poate face si justitie de cartier.

Insa, nu e corect nici fata de respectiva maimuta fara creier, nici fata de alte persoane care privesc actul in sine.

Eu am mai spus asta si ma vad nevoit sa repet: schimbarea incepe cu noi! atunci cand noi o sa reusim sa ne schimbam in bine, si sa-i facem si pe altii sa priveasca lucrurile altfel, atunci o sa incepem sa simtim o imbunatatire! Dar, din moment ce oamenii se uita urat unii la ceilalti chiar si atunci cand se zaresc unul pe celalalt pe strada, ce pretentii sa mai ai? Cel mai urat e ca atunci cand incerci sa faci ceva in mod corect, majoritatea te iau de prost( a se intelege pampalau, papa-lapte, fraierica, etc) si asta loveste pe oricine la orgoliu. Eu ofer cate-un zambet fiecarei persoane pe care abia o cunosc sau cu care intru in vreun fel de interactiune, dar e greu sa-ti pastrezi zambetul si respectul cand se intampla lucrurile asa cum se intampla! e pacat ca traim intr-o astfel de lume, care nu stie decat de frica puscariei si a banilor pe care ar trebui sa-i dea pe amenzi in unele cazuri. Nu se poate face nimic deocamdata, trebuie sa treaca mult timp ca sa ne civilizam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!