Jump to content

Parcare pe locul de persoane cu dezabilitati


Serban F
 Share

Postare recomandată

Am avut nevoie de un loc de parcare,nu am gasit,am parcat pe un asemenea loc(pentru handicapati)chiar daca era destul de departe de spital,aveam pasager cu probleme deci nu eu(cel cu perimis),s-a intamplat in brasov,cand sa plec a venit un jandarm care mi-a cerut buletinul pentru date care si le-a notat pe un carnetel de-al lui personal.Aceste amenzi nu ar trebui date tot printr-un proces verbal semnat de catre mine? Adica ma pot astepta sa imi vina amenda la domiciliu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi plac placutele montate sub aceste indicatoare: "Mi-ai luat locul, ia-mi si handicapul". In Bistrita masinile parcate pe aceste locuri sunt ridicate sau blocate.

Probabil jandarmul va verifica daca esti handicapat sau nu :) daca nu esti inregistrat ca persoana cu dizabilitati (ma refer la cele fizice), vei primi amenda.

Motive intotdeauna gasim, sau crezi ca ai fost singurul care "nu gasea" un loc de parcare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de alta parte daca esti cu o persoana cu dizabilitati, ce faci? Ai dreptul sa parchezi doar daca ai un handicap si vii cu masina personala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cunosc regulamentul si chiar din cauza asta cautam pe cineva sa informez dar in momentul lasarii masinii pe acel loc nu era absolut nimeni. Dar foarte ciudat cum mi-a luat datele pe o foaie oarecare,adica fara un proces verbal pe care sa il semnez fara politie fara blocaj al rotii.Adica el practic nu are nicio dovada,si nu stiu daca este in masura sa poata da o asemenea amenda tinand cont ca era doar un jandarm care pazea la momentul respectiv o intrare intr-o cladire.Si daca stiam puteam sa plec fara sa ma m-ai dau din masina jos vazand ca vine spre mine,dar am zis ca suntem oameni.Chiar nu puteam sa o lalai pe strazi indepartandu-ma prea tare de locul la care am zis ca aveam nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Apropo de o faza cu locurile pt persoanele cu handicap.Eram in parcare la mall baneasa si un prieten de-al meu a parcat masina pe un asemenea loc,vine tipul de la paza ii spune ca nu are voie sa parcheze in locul respecti .Dupa ce scoate masina dupa acel loc ,vine un smecher si parcheaza fix in locul respectiv.Tipul avea un mercedes in 2 usi(misto masina),aceelasi nene de la paza vina si ii spune si lu aceeasi chestie,la care tipul, nu vezi ca sunt handicapat si incepe sa isi tarasca pisiorul stang :lol: .Intra in mall si dupa ce ies din vizorul celui care i-a spus de locul de parcare incepe si merge ffff normal. :ceuameni: Chiar mi-as fi dorit ca aceel tip sa fi fost cu adevarat handicapat(fizic) si sa nu fi avut unde sa isi parcheze masina.O seara buna domnilor!Asa ca ,cascati bine ochii unde lasati masinile....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur n-ai sa primesti nicio amenda. E o metoda de intimidare ca sa nu mai faci pe viitor. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoasteti vreun caz in care o persoana cu handicap poseda permis de conducere? Tot ma intreb cand vad aceste locuri cum poate cineva cu handicap sa conduca o masina. Poate doar daca are un singur picior si are masina cu o cutie automata. Nu rad, doar intreb pentru ca nu inteleg cum poate lua permisul daca nu este sanatos. In ce cazuri este apt pentru condus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt masini care transporta astfel de persoane si care necesita un loc mai mare de parcare. Nu sunt marcate pentru "soferi" cu handicap sau dizabilitati.

... Sau poate in cel mai rau caz pentru "soferi cu handicap". :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patito si eu cu parcarea pe locul de handicapati,mi=o blocat roata dar nu era bine prins dispozitivu ala de roata,l-am luat jos si se vede mai jos in poza ce am facut cu el :D

post-59861-1281791712_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Foarte inteligenta miscarea! Bravo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patito si eu cu parcarea pe locul de handicapati,mi=o blocat roata dar nu era bine prins dispozitivu ala de roata,l-am luat jos si se vede mai jos in poza ce am facut cu el :)

Bravo!!! esti cel mai tare.de ce oare nu faceti aceste lucruri si in stainatate?de asta suntem la coada Europei cu toate.

Inca odata te felicit.Esti cel mai tare din parcare!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in europa nu ne permitem sa facem asa ceva ,pt ca sunt amenzile destul de usturatoare.Taica-miu a partito in Hamburg unde pe o straduta din oras era limta de 30 km/h si el a avut 47km/h si a trebuit sa plateasca o amenda de 15 euro :) ,aici fiind vorba de acum 2 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cel mai tare din parcare cand e parcarea e goala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoasteti vreun caz in care o persoana cu handicap poseda permis de conducere? Tot ma intreb cand vad aceste locuri cum poate cineva cu handicap sa conduca o masina. Poate doar daca are un singur picior si are masina cu o cutie automata. Nu rad, doar intreb pentru ca nu inteleg cum poate lua permisul daca nu este sanatos. In ce cazuri este apt pentru condus?

Da, am vazut astfel de oameni.

Pe bdul. Decebal am vazut tip fara picioare, conducea o Daciai 1310 modificata. Avea toate comenzile la volan, sau ma rog, in jurul volanului. M-a impresionat f. mult tipul ala. Era cu sotia si copilul. S-a urcat singur la volan si a demarat ca un om cat se poate de normal.

In strainatate sunt multe masini modificate pt. persoane cu dizabilitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci chiar se poate. Multumesc pentru raspuns. Daca transporti o persoana cu dezabilitati si ai parcat pe loc rezervat in acest scop si te intorci singur, cum dovedesti ca ai transportat pe cineva? Eu credeam ca e pentru soferii cu handicap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut la tv ca doar in judetul Iasi sunt 800 de persoane cu cecitate 100% (adica orbi) care au carnet. In rest, cea mai frecventa replica a cocalarilor prinsi in fapt: Ceee nenica, nu sa vede ca sunt handicat mintal? Pot sa te si omor, nu intru la bulau. Vrei sa-mi cunosti sabia? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este in egala masura pt. cei cu handicap, cat si pt. cei care transporta persoane cu handicap.

Dar asta e doar parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oamenilor nu inteleg de ce nu respectati legea si simplu, ce tot trebuie sa despicati firul in 4.

P.S. Tzganie curata ce a facut colegul cu sistemul de blocare a rotii, noroc ca iti sunt luate datele masini si fotografiata, sa te astepti cu o amenda mare acasa. Lucrez in colaborare cu serviciul de ridicari si blocari auto din cluj napoca si abia asteapta sa vada cate un erou ca tine sa il articuleze, numa asta vorbesc agentii in pauze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se specifica cumva in lege pedepsirea acestei fapte ? Chiar nu stiam despre acest lucru. Sper ca nu te referi cumva la pedepse corporale ceea ce ar insemna nu doar abuz in serviciu......Iar faptul ca abia asteapta.......inseamna ca interesul si scopul lor este pedepsirea cat mai aspra a celor ce au indraznit sa se grabeasca vreodata si sa parcheze in primul loc de parcare gasit liber pentru a nu lasa masina la intamplare si a bloca pe altii. Exista si nenumarate exceptii de "smecheri". In unele cazuri, cum este si acesta, cred ca este cel mai bine sa previi.........dar din asta nu ies bani din amenzi din pacate nu-i asa ?

In "strainatate" nu sunt cumva destule locuri de parcare ? Cel putin dimensiuni standard au. Stiati ca un loc de parcare pentru un autoturism ar trebui sa aiba minim 2,5x5 m conform standardelor ? Stiti cat are un loc de parcare intr-o parcare carfur de exemplu ? 2,2x4,5. Stiati ca distanta dintre doua randuri de parcari ar trebui sa fie de minim 6 dar ea este de fapt de 4 m ? Exista un standard care zice si cat % dintre locurile de parcare trebuie sa fie destinate persoanelor cu handicap, dar nu specifica si cate locuri de parcare trebuie destinate autoutilitarelor sau autoturismelor mai lungi de 5 m, autocarelor, ansamblurilor de vehicule formate din autovehicul+remorca.........Oricum nu vad utilitatea acestor locuri de parcare pentru persoane cu dizabilitati in parcarile Bricostore, Prakticker, Dedeman.......mi-e greu sa cred ca o persoana aflata in carucior sau in carje va veni vreodata sa-si cumpere o cada sau parchet de exemplu. A nu se intelege ca nu am tot respectul simpatia si toata consideratia pentru aceste persoane lovite de soarta.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice parcare ar trebui sa aiba loc si pentru persoane cu handicap.

doar nu crezi ca acele persoane nu au cada acasa,sau pun covorul pe pamant.nu inteleg de ce credem(ti) ca ei nu pot face ce facem noi 'normalii'.

sunt niste oameni cu o vointa si o determinare pe care din pacate nu o vom atinge niciodata.

faza cutremuratoare intr-o benzinarie in germania:barbat fara picioare si un antebrat,s-a suit la volanul unei dubite.

s-a urcat pe usa culisanta,iar caruciorul sau era si scaun de sofer.

handicap poti dobandi intr-un accident rutier,am un unchi cu un picior mai scurt(stangul).si poate sa mearga cu cutie automata fara probleme.si sa cumpere un frigider de la metro.

mai am un vecin ce a avut o dacie cu acceleratia si ambreiajul la mana,ca la ghidonul de mobra.si el mergea la cumparaturi.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am zis ca nu au cada acasa sau pun covorul pe pamant. Am spus doar ca o vad ca pe situatie daca nu imposibila, foarte rara cel putin. Cum spuneam am tot respectul si simpatia pentru astfel de persoane, n-am spus-o cu rautate. Iar daca celor care parcheaza pe aceste locuri destinate persoanelor cu dizabilitati, de cele mai multe ori nu le gasesc nici o scuza, nici proprietarilor supermarketurilor sau magazinelor de bricolaj nu le gasesc absolut nici o scuza pentru subdimensionarea locurilor de parcare si proasta lor organizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceti din orice o problema. Pe locurile destinate persoanelor cu handicap nu se parcheaza si punct fara discutii. Eu nu am parcat si nu am sa parchez niciodata. Parerea mea e ca natia noastra de roamani suntem prea comozi ca sa mergem 100m in plus pe jos la parcarea din supermarket. Toata lumea vrea sa parcheze cat mai la intrare dar nu inteleg logica cand cu 100-150m mai incolo sunt sute de locuri de parcare goale, ca ele sunt de 2,2m si nu de 2,5m astea sunt detalii, important e ca ele exista dar noi suntem prea comozi ca sa le folosim pe toate le vrem doar pe cele din fatza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoasteti vreun caz in care o persoana cu handicap poseda permis de conducere? Tot ma intreb cand vad aceste locuri cum poate cineva cu handicap sa conduca o masina. Poate doar daca are un singur picior si are masina cu o cutie automata. Nu rad, doar intreb pentru ca nu inteleg cum poate lua permisul daca nu este sanatos. In ce cazuri este apt pentru condus?

Da ma vazut. Si culmeaaa erau... rechini. Unul nu avea o mana si celalalt nu avea un picior. In orice caz mie mi-a fost teama sa circul cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare!

Din ce am citit pana acum se pare ca noi romanii nu prea vrem sa ne civilizam. Daca a fost creat un loc pentru o categorie de persoane speciale de ce mai comentam si ne "batem" pentru el? Si nu stim decat de frica: daca iau amenda, daca imi ridica masina, daca aia... Cand tu ai ocupat locul de parcare (cele mai apropiate de intrari) poate o persoana cu dizabilitati a parcat la cateva sute de metri de intrare! Ai fi putut sa te oferi sa-l ajuti sa se deplaseze pana in magazin? Nu ca erai grabit, bineinteles!

Nu o sa poti sa intelegi ce este in sufletul unui "handicapat" cum il numim noi! De ce? Pentru ca nu stii prin ce trece. Eu am in familie pe fiica-mea de 1 an cu grad de handicap "grav" si nu mi-am permis sa parchez pe locurile alea! Pentru ca o pot duce in brate! Dar smecherii cu ME...., BM..., PO..., ca intr-un exemplu anterior simuleaza handicapul pentru ca intr-adevar il au ( handicap de educatie ).

Bafta si multa SANATATE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunoasteti vreun caz in care o persoana cu handicap poseda permis de conducere? Tot ma intreb cand vad aceste locuri cum poate cineva cu handicap sa conduca o masina. Poate doar daca are un singur picior si are masina cu o cutie automata. Nu rad, doar intreb pentru ca nu inteleg cum poate lua permisul daca nu este sanatos. In ce cazuri este apt pentru condus?

HAi sa iti spun eu unele mai ...................

conform Legii 448 persoanele cu handicap grav sau accentuat, precum si cele care au in ingrijire un copil cu handicap grav sau accentuat beneficiaza de subventionarea dobanzii la creditul privind achizitioa unui singur mijloc de transport sau adaptarea locuintei la nevoile sale in limita a 10 000 euro pt autovehicol sau 15 000 pt locuinta si in limita a 15000 daca auto e adaptat cu conditia ca creditul sa nu depaseasca perioada de rambursare 10 ani.

bun

pot sa iti spun ca exista persoane care beneficiaza de aceste subventii si desi sunt in gradul grav de handicap datorita unor boli cardiovasculare, au achizitionat masini scumpe(m-am socat cand am vazut X5) si le conduc

ei acum guvernantii nostrii s-au prins de schema si au inceput controalele, inclusiv cei de la serviciul permise impreuna cu rutiera au solicitat baza de date pentru cei care sunt incadrati in grad de handicap pe baza afectiunilor care se regasesc in Ordinul min sanatatii privind lista afectiunilor care fac incompatibila obtinerea permisului de conducere, urmand ca pe baza CNP-ului sa faca verificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!