Jump to content

Proceduri VAG COM ptr Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

Sau...montezi si grupul de.manete, tragi firele la ceasuri...si o sa aveti si BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

La rcd 210 se poate activa intrarea auxiliara  si cu un cablu confectionat cu piese din comert(aprox 10lei) poti asculta muzica de pe o sursa auxiliara sau se poate cupla un adaptor bluetooth

IMG_20180730_173605.jpg

On 5/19/2011 at 9:53 PM, qwk said:

Noutati ceva ? Eu astazi mi-am scos buzzerul pentru centuri si am vazut ca se poate activa si senzor de lichid de parbriz (daca aveti senzorul, eu nu-l am si imi sta aprins becul ca ar fi gol :D) sau chiar si computerul de bord se poate activa/instala, dar va trebuie maneta ca sa puteti naviga prin meniu :P

Abia astept sa se termine cu garantia si sa-mi activez computerul de bord :D

Ai reusit sa dezactivezi doar buzzerul sau implicit a disparut si semnul de centura din bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. la toate rcd/rcn x10.

2. implicit dispare si martorul din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tuturor.

As avea nevoie de sfatul vostru.

La masina sotiei, un Polo 6R din 2014 1.2 TDI BM, am facut schimbul de ulei, filtre, distributie, curea accesorii, etc.

Dupa ce am luat masina acasa am observat ca atunci cand pun contactul imi afiseaza pe MFD(display-ul mic dintre ceasuri) "Oil change" cu o cheita in fata.

Nu reusesc sa resetez asta de nici o culoare.

Am cautat pe net, am gasit 2 variante de reset:

1. Fara contact pus tii apasat butonul din dreapta de sub ceasuri, pui contactul si pe urma apesi butonul din stanga de sub ceasuri.

   Rezultatul: Pe moment arata ca si cum ar fi sters/resetat acea informatie de service, dar dupa ce iau contactul si il repun, "Oil change" reapare.

2. Fara contact pus tii apasat butonul din stanga de sub ceasuri, pui contactul si cica ar trebui sa iti apara meniul de "Oil reset" ... meniu care la mine nu apare.

Am incercat si din VCDS, tot nu mi-a iesit. Nu stiu, probabil nu fac eu ceva bine.

Ma puteti ajuta va rog cu aceasta problema?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu VCDS nu are voie sa nu mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin,

 Folosesc VCDS 18.2 EN.

Din ce am gasit pe youtube, trebuie intrat din VCDS in meniul SRI Reset din dreapta-sus.

Acolo ar trebui sa fie mai multe optiuni. Mie imi afiseaza acolo doar 2 optiuni, ceva cu "North America.."

Ma poti ajuta te rog in detaliu daca exista o alta metoda?

Multumesc anticipat!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in posturile mele - acum cateva minute am descris procedura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Cum pot sa regenerez filtrul de particule cu VAG_COM?  - regenerare fortata.

Am un Polo 1.4 din 2008.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut!Sunt noul posesor de polo 6R,și as avea câteva nelămuriri pe care sper ca mi le puteți clarifica sa zic așa.
1.Senzorul de lumina este același cu senzorul de ploaie(acolo in parbriz unde se lipește oglinda)???sau este in oglinda retrovizoare?Mie mi s a spus când am luat mașina ca are și senzor de ploaie și de lumini,dar comutatorul de lumini cu funcția auto nu îl am.Idee este următoarea,dacă senzorul este unu din ce V-am spus mai spus,pot activa eu senzorul de lumina doar luând comutatorul cu funcția auto sau trebuie făcut și altceva?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. 

Mai departe, trebuie vazut dacă ai firul pt auto de la bloc lumini la bcm - dacă nu ai, trebuie tras. După aia schimbat blocul și activare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și asta cum pot vedea Florin?adica dacă demontez comutatorul de lumini,câte fire ar trebuii sa găsesc dacă am și cablajul tras,iar dacă nu îl am,îl pot face eu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu pe POLO 6R chiar daca este  senzor de ploaie, si de lumina, nu exista comutator cu functie de AUTO si nu stiu daca centrala electrica suporta aceasta functie.

Polo 6R foloseste comutatorul mare, cu mufa de 17 pini, cel de pe golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când am luat mașina,omul mi-a zis ca are și senzor de ploaie și de lumina,dar nu am auto iar pe prima treapta sa zic așa,stau luminile de drum aprinse,pe 0 pozițiile iar pe a doua treapta iar luminile de drum,deci nici o schimbare nimic la întuneric....cum la un audi b8 am făcut exact aceeași chestie,l(avea senzorul și cablajul tot),am sch decât comutatorul de lumini și am activat funcția,ma gândeam ca și la polo ar fi la fel.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întâi trebuie verificat dacă suporta, cu vcds ul, pe bcm. Pana acum nu am mai avut o astfel de solicitare, la 6R. Nu prea am timp, dar când reușesc, ma voi uita pe diagrame. 

Daca nu merge, atunci poți cumpăra un comutator China, cu auto... Și care are modul incorporat pt asa ceva. Nu e oem....dar face treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.01.2020 at 16:51, F l o r i n a scris:

Întâi trebuie verificat dacă suporta, cu vcds ul, pe bcm. Pana acum nu am mai avut o astfel de solicitare, la 6R. Nu prea am timp, dar când reușesc, ma voi uita pe diagrame. 

Daca nu merge, atunci poți cumpăra un comutator China, cu auto... Și care are modul incorporat pt asa ceva. Nu e oem....dar face treaba

Salut,acum am alta problema sa zic așa.am observat astăzi ca nu mai”bipaie”,nu mai ma atenționează ca uit luminile aprinse când deschid usa.....se poate face ceva?din vag com?este ceva de activat?este mașina soției nu de alta și sigur in curând o sa rămână fără baterie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificat buzzer ceasuri și switch usa - dacă Plafoniera se aprinde, atunci e prima varianta. Se verifica, se repara 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare la toată lumea. Am un polo 6r 2011 1.2 bluemotion și nu am telecomanda la el și vreau adaptez og telecomanda dar faza e ca când intru in central conv. Nr 46 zice no respons dorm the controller dețin un VCDS original. Aveți idee dacă e cumva cutia confort stricată ? Știți unde se afla aceast modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este....adica nu exista. La tine este cu BCM, modul 09....nu 46 convenienta. Pe 09 se adapteaza cheile la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms florin. Pai la 09 am acces și nu știu ce e de făcut..

955E4A7F-8DEC-4533-89E2-FA7A872E9307.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune 1 ..test....save...tine apasat 2 sec pe buton încuiat de pe telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am încercat dar nu merge de nicio culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge deoarece a ta, dacă a venit fără, difera eeprom. Sa speram ca nu difera și hardware. Postează codul de HW și SW al bcm ului tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și unde sunt codurile astea? Pe modul sau in VCDS ?

4DB4B898-8665-4948-B1F1-65D448E8B511.jpeg

Modificat de Kolumbo
Picture added
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vcds , faci o poza la ecran cand ai accesat 09. 088 stiu ca are receptie radio. 

Cheia...telecomanda...este de la un 6R ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e de 6r e briceag cu 3 butoane și cu ledul in mijloc pe dreapta cheia am avut-o pe un polo 9n 2005 dar zice ca merge pe multe mașini vag

70578878-B1F1-4021-9F5E-CC24DB70018C.jpeg

Modificat de Kolumbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!