Jump to content

Proceduri VAG COM ptr Polo 6R


ECL
 Share

Postare recomandată

Bundy, io am CB+ pe Polo, nu CB simplu, si tot degeaba. De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, nici nu-mi dau seama care e diferenta intre ele, ca amandoua arata la fel. Ala, CB simplu, o fi avand mai putine functii, probabil...

Eu am (si pe trip 1 si pe trip 2): autonomia, consumul mediu, consumul instantaneu, ora, viteza medie, viteza curenta, temp. ext., distanta parcursa de la ultima pauza, timpul scurs de la ultima pauza si inca o chestie care cred ca e avertisment la depasirea unei anumite viteze. ATAT.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CB plus sau maxidot e ala in care ai si meniu si ceva setari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da bre, stiu si io ce-i ala maxidot, ca doar de-ala am avut pe A3 si pe Golf; VW insa ofera doua CB pe Polo: CB simplu si CB+ si eu intre astea doua nu stiu care-i diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxidot cred ca e cel de pe GTI , unde ai si indicator de temperatura antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si asta il poti lua si pe modelele "normale" de Polo ? Ca ce optiune vine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aceste e simplu CB?

$T2eC16NHJFoE9nh6nPk5BQMTm1V7fg~~48_72.JPG

Culmea ca imaginea este de pe un highline.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DECI: pe TL, CL si HL, e ca in poza de mai sus; probabil, la HL are functii in plus. Nu stiu, n-am vazut inca TL si CL sa-mi dau seama ce (daca) au in minus.

Pe BlueGT si GTI, e ca in filmuletul pus de Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pt colegii de forum, masina asta are martori pt uzură plăcuțe frână ?, azi m-am chinuit aprox. 15 minute pe sub ea să gasesc un fir ceva care vine ori care duce la plăcutele de frană insă nu am văzut nimic , desi am ferma convingere că ar trebui să aibă asa ceva. E adevărat ca la fiecare roată vin fire pt senzorii de ABS, insa nu am văzut nimic care sa ducă si la plăcute cum am mai scris. :dry:. de asemeni rog colegii care au manualul de reparatii cumpărat sa-mi spună si mie dacă doresc ce tip de ulei intră in cutia DSG 7, intrucât vreau sa schimb un burduf la planetara dreapta si in caz că se pierde ceva ulei la scoaterea ei, să pot completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gelumitu: 1. Polo 6R nu are martori pentru uzura placute frana, din cate stiu eu.

2. la DSG7 se utilizeaza ulei tip G 052 171, capacitate totala 1.7l. In Autodata scrie ca nu se poate verifica nivelul uleiului in cutie, in cazul pierderii de ulei, in urma unei reparatii, se goleste complet si se umple cu cantitatea specificata anterior. Mare atentie, deci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca BC e cel simplu, care afiseaza doar temperatura, iar BC+ este cel care iti arata consumul si restu'. Eu de exemplu am avut BC simplu si acuma am activat BC+ o data cu punerea manetelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stormlord multumesc pt ajutor, insă mie incă nu-mi vine a crede ca masia asta nu are martor uzură plăcuțe frana. Eu unul mai sper ca in cablul de la ABS sa fie inclus fir si pt martor. Nu am chef acum sa desfac masina acum, dar in urmatoarea perioada voi verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu pot sa cred ca nu are senzor de uzura la placute...are pt lichid parbriz si altele mai putin importante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti dreptate, e posibil sa existe pe anumite configuratii. La mine, CL, nu sunt. Verificati pe autocolantul cu codurile dotarilor, din cartea de service sau din portbagaj. Daca aveti printre coduri 9U1, atunci ar trebui sa fie si senzorii. Daca nu...

9U0 - Without brake pad wear indicator

9U1 - Brake pad wear indicator

Oricum, o sa verific si vizual, fizic, cu proxima ocazie (probabil cand voi schimba gumele cu cele de iarna).

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am masina pe langa mine sa verific acum. Eu l-am rugat pe colegul Kostas si mi-a dat un listing cu toate dotarile masinii mele, dupa VIN. Poti solicita si tu unul in topicul asta: http://vwforum.promo...bers-oem-parts/ . Acolo sigur apar toate caracteristicile si te vei lamuri.

Uite cum arata la mine: Almeu.pdf, cauta dupa brake pad wear...

Modificat de Stormlord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa vedem partea bună, adică vom plăti mai puțin pe plăcute, pt ca sunt fara martor uzură. :icon_confused: E clar ca nu avem, daca aveam, le vedeam eu cumva. Naspa problemă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare pt colegi. Are/foloseste cineva interfață VAG-COM 11.11 cu cip FT232BL si procesor atmega cumpărată de pe okazii ? merita ori e o mare țeapă ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Proaspat posesor de interfata VAG-COM 11.11.3, astazi am incercat majoritatea procedurilor descrise in acest topic.

Astfel, am activat:

- tear wipping,

- am incrementat numarul de semnalizari confort de la 3 la 4,

- am schimbat limba de afisare a mesajelor de la senzorii de parcare din germana in engleza,

- am activat optiunea Driving School pentru RCD310 (afisarea vitezei instantanee pe ecranul radio, precum si a directiei la semnalizare), precum si meniul secret.

- Am incercat si activarea CH/LH, si m-am convins ca nu functioneaza decat pe versiunile de Polo 6R dotate cu faruri Xenon OEM sau versiunile Bluemotion, la care comanda luminilor trece printr-un calculator de lumini.

 

Urmeaza sa testez urmatoarele informatii "proaspete":

 

1. Sensibilitate asistenta la franare ABS

Modul Select Control -> 03 ABS Brakes -> 10 Adaptation

Channel 09 Brake Assist
There are 3 settings for this
0-center (stock setting)
1-small
2-hard

The stock setting is 0, change it to 2 and this makes the brake pedal more responsive to smaller inputs. Feels more positive in use, especially under enthusiastic motoring.

 

2. Setari Diferential Blocabil Electronic XDS 

Channel 36 XDS

There are 3 settings
0-center (stock setting)
1-weak
2-strong

Change this from 0 to 2 and this one mod alone apparently makes the Polo into a different/better beast under hard driving.

 

Seems more planted around bends and that much better to push through the corner on exit. This mod comes with a five thumbs up...

3. Sensibilitate / rigiditate servodirectie

44 Steering Assistance

STG Codierung -> Channel 07

?xxxx: Airbag (See Notes!)
0 = Airbags not installed
1 = Airbags installed

x??xx: Steering Angle Sensor
01 = Steering Angle Sensor is Part of the Steering Aid
12 = Steering Angle Sensor is Part of the ABS/ESP

xxx??: Program Type
10 - Normal (9N: PR L05, L06, L07, L08, L19, L20, L21, L32, L33)
11 - Seat Ibiza (6J)
20 - Polo 9N GTI (PR G12) - constant weight to the wheel
21 - Seat Ibiza (6J) - heavier feel at slower speeds
30 - Comfort (Polo 6R Comfortline)
40 - Normal light vehicles (9N: PR L01, L02, L03, L04, L15, L16, L17, L18 )
41 - Skoda Fabia 2 RS / Polo GTI - default for GTI
50 - Comfort for light vehicles (Polo 6R Highline)
51 - Audi A1 (8X) - super light city car feel
60 - Steering assistance for impaired (PR 1N5)

 

Cine mai cunoaste proceduri sau adaptari noi? Haideti sa le postam aici, si sa facem o lista cu toate cele testate si functionale garantat!! In limita timpului disponibil, voi mai posta aici tutoriale pentru: schimbarea temei pentru afisajul RCD 510 / RNS510, activare meniu service navigatie RNS510, activare comanda vocala, plus altele, pe masura ce mai descopar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marius, am incercat la un drum mai lung codarile pentru frana si volan si am aflat cum sta treaba.

 

La frana, am pus pe hard si raspunde mai bine. Este perfecta pentru stilul meu de condus.

 

La steering assist am incercat:

  

   51 - Audi A1 (8x) - este foarte moale non-stop

   50 - Polo 6r Highline - este identica cu cea de comfortline. Nu am sesizat nici o diferenta intre ele

   30 - Cu care a venit masina din fabrica

   41 - Este la cea care am ramas. La viteza mica (pana in 40 km/h) volanul este mai usor, iar peste 40 se intareste progresiv. Este cea mai potrivita si placuta la stilul meu de mers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Activare / dezactivare Hill Hold Control (testat):

 

Activare:

 

03-ABS Brakes 07 - Coding

Se bifeaza Byte 16 Bit 0

 

captur11.jpg

 

 

Dezactivare:

 

03-ABS Brakes

Se debifeaza Byte 16 Bit 0

 

 

captur12.jpg

 
 
2. Adaptare functie Hill Hold Control (netestat)
Modul 03 ABS Brakes
10 - Adaptation
Channel 58 - selectare Hill Hold Control din lista derulanta
 
3 valori posibile: 0,1 sau 2
0 - HHC normal (implicit)
1 - HHC "early" - Start with low RPMs - demararea se realizeaza la acceleratie usoara
2 - HHC "late" - Start with high RPMs - demararea se realizeaza la acceleratie mai puternica
 
1K0-907-379-BJ_Module03_Adapation_Channe
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La HHC, cred ca valoarea de "normal" este cea mai indicata. Oricum HHC iti tine masina pe loc timp de 2-3 secunde dupa ce ai luat piciorul de pe frana.

 

Eu pana acuma m-am impacat bine cu el, chit ca nu i-as simti lipsa daca nu l-as avea :)

 

 

BTW: Multumim pentru colectia de codari/setari :beerchug:

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am parcurs topicul si categoria, dar nu am vazut informatii despre locatia portului de date (unde se mufeaza vag com-ul)

 

Nu am pachetul de fumatori, asa ca scoaterea scrumierei nu e o solutie. M-am uitat fugitiv si la sigurante si nu imi amintesc sa fi vazut mufa aceea mov acolo. Voi unde o aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa OBD II este in dreapta de sigurante. Nu trebuie scos nici un capac, trebuie doar bagata mufa vag-com-ului in mufa obd II

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad :( Asta e poza cu zona sigurantelor, sub volan (am dat capacul jos)

post-121969-0-86601000-1370239822_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!