Jump to content

Proiect VW Bora Coupe


TIR

Postare recomandată

costyserbanescu

s-a cam oprit proiectul sau mi se pare mie. nimic nou sau a intervenit vreo problema la vopsit si din aceasta cauza dureaza asa mult ? astept poze ;)

Modificat de costyserbanescu
Link către comentariu
Focusdesign 1.9 GTD

Am tot urmarit si eu topicul si astept poze cu nerabdare. Este un proiect foarte curajos si interesant. Apreciez foarte mult ambitia ta!!!

Cateva chestii interesante de pe filmuletul vecinilor maghiari cu bora coupe:

- La RAR masina a fost respinsa de 3 ori pentru suspensii, frane, constructia/modificarea motorului si tapitarea airbagurilor cu piele. A trecut a 4-a oara cand au adus certificate TUV pentru toate chestiile mentionate. Procedura cu actele a durat 3 luni.

- Propritarul zice ca exista doar 3 exemplare de bora coupe in toata lumea. 1. america 2002 -stil rally, 2. germania - dintr-un golf cu 5usi au facut un golf cu 3 usi si apoi bora coupe.

- Motor - corrado 2.9vr6 16V - initial era de 1,6.

- Clima a fost eliminat, cablurile sunt ascunse pe la aripi, acumulatorul compresorul air ride si rezervorul de solutie parbriz au fost ascunse in portbagaj sa fie cat mai estetic si simplu ce e sub capota.

- 200cai putere, 7,3 sec la 100km/h, viteza max 240km/h

- a castigat locul 1 CULT Tuning Festival Austria la categoria Golf alles (de la golf1 la golf5) :offtopic:

- au urmarit ca masina sa pastreze tenta originala BORA.

- faruri unicate facute de mana - proiector etc din aluminiu (timp de 1 luna) - A8 bixnenon.

- stergatoare golf 5

- interior Golf 5 GTI

- volan, pedale si schimbator G5 - R32

- consola centrala originala de bora

- panourile de pe stalpurile B C A, tavan confectionate manual pentru a putea fi tapitat cu piele

- pe bord au montat si consola air ride cu barometru si reglarea iniltimii suspensiilor (este doar cu 2 supape - fata- spate) intentioneaza sa schimbe pe un sistem cu 4 supape cu consola digitala de reglare automata + stabilitate mult mai buna.

- face cam 5000-6000km/an - (la expozitii si show-uri nu se transporta pe trailer ci se deplaseaza cu ea). Tipul mai are un bora stock de 1.6.

- Despre pretul proiectului nu a vrut sa zica multe doar ca a costat foarte mult.

Modificat de Focusdesign 1.9 GTD
Link către comentariu

Daca la unguri se trece in felul asta,la noi se ''trece'' altfel.

Sa fim seriosi...sunt atatea epave care trec lejer,atatea masini facute din bucati si vandute de diversi samsari ca fiind masini ''tzipla''.

Eu unu sunt optimist si-ti doresc ''succesuri'' cu proiectul tau :offtopic:

Link către comentariu

@TIBI_84 si eu sunt de aceiasi parere, nu cred ca o sa aiba probleme la rar cu masina,sa fie masina intai terminata ca raru vb ta se trece ~altfel~ la noi.

Link către comentariu

Proiectul nu s-a oprit... se lucreaza la ea... singurea problema este ca eu sunt plecat din Valcea sunt in Sibiu momentan... si nu am avut cum sa fac poze.

Eu nu imi fac griji din aspectele care le-a intampinat tipul din Ungaria... deoarece la mine totul este stock momentan totul este nou nout pe ea ca sa nu fie chiar nici o problema... nu am modificat nimic de ordin tehnic... la mine singura problema s-ar putea sa fie ca am transformat masina dintr-un volum in doua volume... oricum inainte sa ma apuc de proiect am intrebat la rar... si au zis ca in principiu nu ar fi nici o problema... dar vedem...

P.S. alftel se poate trece rar-ul prin "omologare artizanala" care costa 2600 RON si am terminat problema...

Modificat de TIR
Link către comentariu

asa ma mint baietii astia ca maine ar fi la vopsit :))

am reusit sa vb si pt geamuri ^_^ cred ca saptamana asta o sa le fac si pe acelea trimit un sablon... si un geam vechi sa mi le faca baietii de la Buzau...

Link către comentariu

e prea bad ;) voinea... l-am facut deja si nu mai stau sa il modific acum... + ca mai sunt 2 frati in oras de sunt prieteni cu mine si ei au amandoi facut badboy-ul asa...

m-am gandit cred ca mai mult ca sigur in primavara la anu ii pun kit-ul votex :D

Link către comentariu

foarte fain! daca isi face cineva masina asa sa o puna la poarta sau in fata blocului pentru show!...

la cat de joasa e, cred ca freaca si monedele de 1Ban!

Modificat de Balta
Link către comentariu

nu stiu de ce mai venitit cu sugestii... de genu asta cand masina este deja facuta... oricum nu as face niciodata capota in asa hal...

Link către comentariu

multumesc :( monk... sper sa il finalizez anul asta. macar la exterior.

Modificat de TIR
Link către comentariu

Hehehe s-a intamplat zilele trecute masina s-a vopsit... o sa urmeze si elementele de luni se apuca de pus motorul pe ea... mai este de facut la ea prin interiorul in momentul cand o sa faca si plafonul negru...

dsc07346o.th.jpg dsc07347q.th.jpg dsc07348j.th.jpg dsc07349r.th.jpg dsc07350l.th.jpg dsc07351j.th.jpg

Link către comentariu

nu o sa ramana rosu... o sa se faca si acela... dar dupa ce face si plafonul negru :D si mai trebuiau facute niste lucruri pe la interior inainte de a se izola iarasi exteriorul... oricum se v-a vopsit superficial la interior se vede in portbagaj...

Link către comentariu

Voinea 100% o sa fie gata... de maine incepe montajul la ea. Masina are aproape toate elementele vopsite... mai sunt cateva mici elemente care trebuie vopsite gen grila, antena, eleron...

Am facut rost de ceva cash vreau sa ii cumpar jante... vreau ceva gen BBS LM/RC... maxim 17, dati-mi ceva idei :screwy:

Modificat de TIR
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!