Jump to content

Caut posesori de ibiza pentru schimb de impresii :)


maiuei
 Share

Postare recomandată

Mi se pare o alegere buna, sa le folosesti sanatos.

Apropo: cand le dai jos, sa le marchezi cu creta FD/FS, SD/SS. In iarna urmatoare, pentru o uzura normala si uniforma, FD se monteaza SD, iar FS se monteaza SS; in niciun caz nu se incruciseaza fiindca astea de iarna au, in 99% din cazuri, semn cu sensul de rotatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • maiuei

    71

  • Cristian

    59

  • valenting79

    31

  • vladenka

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

uite la asta chiar nu m-am gandit..banuiesc ca si cu cele de vara la fel trebuie facut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea n-au tot timpul sens de rotatie, doar daca-s premium (Conti, Dunlop, Michelin, GY, etc.) La mine e mai simplu, ca am gumle de vara montate pe jante de alu si alea de iarna pe tabla, deci e mai usor sa le marchez si sa nu le incurc; daca insa ai dume care trebuie jantate/dejantate cu fiecare schimb, e bine sa le marchezi ca sa stii care cum si unde trebuie rotite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Au ajuns anvelopele,Dunlop SP Winter Response dar inca nu le-am montat,urmand in aceast wekend sa le pun.

Nu am inteles insa un lucru banda de rulare pe partea dreapta o sa fie intr-o directie iar pe stanga in cealalta directie.de ce sunt asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca se monteaza conform indicatiilor de pe anvelopa. De obicei, cauciucurile de iarna asa sunt, cu directie de rulare, din cauza profilului, care nu e simetric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe ele outside si inside ..daca le pun una langa alta conform specificatiilor au sensuri diferite de rulare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu prea inteleg. La mine, la Michelin Alpin A4, am un semn care arata sensul de rulare si scrie Rotation. Nu stiu sa scrie Inside si Outside, insa directia de rulare coincide la fiecare din ele cu celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e weird, si io m-am uitat la ele ca prostu' cand le-am primit, imi dadea unpic cu virgula. Pana la urma, am decis ca nu-i un subiect asupra caruia vreau sa-mi petrec mult timp meditand, asa ca le-am montat pe toate 4 cu "Outside" inafara si gata :) Ca prime impresii: is putin cam zgomotoase, insa am mers cu ele si cu 200 km/h si se comporta bine la viteze mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce presiune aveti in pneuri? Pe capacul de la gaz am niste presiuni destul de mari scrise, 2,9 si 2,7, la ibizele voastre ce presiune recomanda producatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat pe mai multe site-uri si au precizat toate ca asa trebuie sa fie ( asimetrice ). unele intr-o directie ,celelalte in alta directie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu nu ti-am zis la fel? De asta ai si indicatii de rotatie, cele de vara sunt multe care sunt simetrice, nu au indicatii pentru directia de rotatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vorbeam acum ceva posturi despre posibilitatea de a pune "sertare" sub scaunele din fata.A reusit cineva si cat ar costa acest lucru?

Si daca a facut cineva revizia de 45000 km ,in ce a constat si cat a costat ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Nu mai merg stergatoarele pe fata si nici lichidul de parbriz...Ceva solutii? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in cartea masinii unde se afla..intrebarea este daca siguranta se gaseste la orice magazin de piese auto sau trebuie sa o achizitionez doar de la reprezentanta? multumesc

Modificat de maiuei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur e o siguranta normala, poti cumpara un set de la o benzinarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este siguranta..e perfect intacta..am schimbat cu alta si nimic..deci alte pareri? :D

Modificat de maiuei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maiuei: Daca era inghetat lichidul de parbriz, stergatoarele ar trebui totusi sa mearga... Maneta e ok dpdv functional ? Stergatorul de luneta il actioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culmea este ca chiar cu 2 zile inainte am pus lichid de iarna a functionat..am lasat masina in parcare 2 zile in care a fost destul de frig si nu a mai mers. Cand actionez maneta pentru luneta merge dar daca dau si apa nu se aude nimic si nici nu stropeste iar pe fata la fel nu merge si nici nu se aude nimic. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stergi parbrizul fara sa arunci lichid functioneaza stergatoarele? Cred ca ti-a inghetat lichidul, daca ai mai avut lichid de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stergatoarele nu merg ... indiferent de ce actionez prima oara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate maneta?ca totusi nu cred ca ti a picat motorasu

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stergatorul de pe luneta merge care este pe aceeasi maneta merge...

Modificat de maiuei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contactele sunt diferite, contactele de la stergatoarele fata si stropitoare parbriz fata sunt cele mai folosite, totusi, ar fi cam devreme sa se strice maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!