Jump to content

Caut posesori de ibiza pentru schimb de impresii :)


maiuei
 Share

Postare recomandată

Pai na, ai gasit si tu cu ce sa compari... normal sa fie mai mare consumul la 1.4 benzina decat la 1.4 tdi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • maiuei

    71

  • Cristian

    59

  • valenting79

    31

  • vladenka

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare :biggrin:

Vineri 13 zi cu .......

noroc :D

pentru mine

Mi-au livrat masinuta in fix o saptamana

sunt super fericit !!!!!

Prima masina din viata mea, noua, cumparata pe banii mei....

Sunt tare mandru...

am facut cateva drumuri prin Bucuresti....mi se pare super tare....totul e ok.....

Saptamana viitoare fac un drum la Pitesti si va dau mai multe detalii ....

Pana atunci va las sa priviti la poze... Toate cele bune

:P

scuze

dar nu sunt prea obisnuit cu forumurile si la it sunt varza...

pun pozele una cate una :D

inca una....

si inca una....

Mama ei de tehnica....

post-70701-1281774033_thumb.jpg

post-70701-1281774248_thumb.jpg

post-70701-1281774370_thumb.jpg

post-70701-1281774573_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, frumoasa masina.

Si a mea ar fi trebuit sa fie tot alba dar ar fi durat livrarea pana la sf lui noembrie.

Sper cat mai curand sa o am si eu. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta

daca nu ai comandat ceva special pe ea....ar trebuii sa vina destul de repede....

Sau poate depinde si de dealer... sincer sa fiu...am avut ceva emotiii

pe 5 m-am dus la show-room....am lasat acolo doua bonuri "rabla" si am mai cumparat unul de la ei (pe care l-am vazut de la distanta)

S-a printat contractul de vanzare cumparare si comanda...Care nu s-a semnat atunci (era doar asa de "coonsultat")

Eram asa de emotionat ca am uitat complet de procedura "rabla"... :D

Mergand spre casa ma gandeam: "bai eu n-am nicio dovada ca am avut acele bonuri si ca le-am predat la dealer"....

:)

Dupa o zii m-a sunat sa-mi zica ca bonurile au fost aprobate de minister si ca ma suna cand sa vin din nou sa rezolvam actele creditului

(semnat contract de credit etc etc..)

M-i s-a confirmat din nou ca este totul ok, asteptam aprobarea creditului o zii maxim doua si in proportie de 80% masina este a mea....

Era vineri, se implinea saptamana si dealerul nu suna.... chiar vroiam sa plec ma devreme de la serv, suparat ca nu am luat masina...

Si in final a sunat telefonulll....si am luat-o

Concluzie: totul a mers super bine si va merge si la tine....sunt convins :)

Pana la urma ce culoare ai ales ? Eu puteam sa i-au si argintie, dar am facut ecomomie la bugetul familiei :D

Bafta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai initial contractul era pe reference 1.2 alba si ar fi durat 3 luni. Dar sapt. trecuta m-a sunat dealer-ul sa imi spuna ca imi ofera masina din showroom, acelasi model dar argintie, in aceeasi bani. Deci masina ma asteapta sa o iau, eu nu eram inca pregatit cu toti banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...

Este foarte frumoasa si argintie si ai un mare avantaj:cred ca se va vedea mai greu praful si zgarieturile pe ea....

Bafta multa si asteptam poze cu noua ta achizitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masina Valenting79 si Km cat mai multi fara incidente !!!. Apropo: citind postarile tale am retrait si eu emotia astepatrii si primirii primei masini :D . Bafta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;)

Multumesc

Interesante emotiile pe care le-am trait dar, mi-au ajuns !!!

Adica data viitoare sper sa imi i-au masinuta fara credit si sa mai scutesc din ele :D

Acum m-am intors de la Pitesti am vrut sa o simt putin la drum lung...

Este super !!!

Am folosit si cruise control-ul.... foarte usor de utilizat si confortabil.....

Am mai descoperit o chestie....desi nu are computer de bord imi arata cand trebuie sa schimb treptele ;)

Pentru mine, desi am permisul din 2003, (dar n-am mai condus de atunci), va imaginati ca este o chestie

utila.

In fine...sunt super fericit si multumit de alegerea pe care am facut-o :D

S-auzim numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masina :) Sper ca ti-ai facut casco :P daca nu baga mare ca sa nu regreti mai incolo :)

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-avem cum sa nu fac :blah_:

la ce frumusete mi-am luat :D

plus ca eram obligat :P de banca si mai si lucrez in asigurari :D

Apropo.... pentru membrii forumului acord o reducere suplimentara la asigurarea rca si casco de 5%.

Lucrez la un broker de asigurare si deci va pot oferii cele mai bune tarife din piata (cu exceptia companiilor:

CARPATICA, EUROINS si ABC ASIGURARI)

Pentru contact : tel: 0749.155.340 sau valentin.ghita@fehu.ro

Va rog sa scuzati off topic-ul, nu am gasit alta solutie sa va fac acest anunt.

Toate cele bune si sa auzim de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
In plus, motorul are probleme mari de fiabilitate ...

Poti te rog detalia ? Si nu doar am auzit de la un prieten care a avut un prieten, etc. Spune-mi cate motoare ai vazut stricate comparativ cu cele fara probleme ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa-ti fac eu o statistica doar din ce stiu eu?

Am fost personal cu masina unei prietene in service la Alto Syncro, am vorbit personal cu mecanicul si stiu ce a avut masina si ce s-a schimbat. Am citit pe seatcupra.net de cateva Ibiza cu aceeasi motorizare la care a sarit distributia de la punct. In plus, au fost si la noi pe forum cateva cazuri cu distributia sarita, una chiar de curand, cand cineva a ramas fara baterie si a dat la automat pana a sarit distributia.

Daca ti se pare ca vorbesc din auzite, mult si prost te rog sa-mi spui, nu de alta dar poate am eu o parere prea buna despre mine.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, din statistica stiuta de tine, stii o persoana care a avut probleme ( poti spune si ce anume ? ) si inca cateva la care a sarit de la punctul fix.

De aici tragi concluzia ca nu sunt fiabile ? Stii, aproximativ normal, cate masini cu aceasta motorizare s-au vandut pe plan mondial in ultimii ani ? Asta pentru a ne face o parere despre motoarele cu probleme din numarul total de motoare construite.

Pe urma sa tragem o concluzie de genul " nu sunt motoare fiabile " ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti fi obiectiv, avand in vedere ca tu posezi o masina cu aceasta motorizare. Daca tie nu ti s-a intamplat asta nu inseamna ca nu se poate intampla. In plus, am discutat si cu mecanicul si mi-a confirmat ca sunt destule masini cu probleme cu aceasta motorizare.

Probabil ca masina pe care o stiu eu si cele alte cateva despre care am citit sunt singurele masini care s-au stricat, din totalul celor vandute cu aceasta motorizare. De aici putem concluziona ca motorizarea e una foarte fiabila. Acum esti multumit?

Cand am spus ca e mai putin fiabila aceasta motorizare, am comparat-o cu cele 1.4 16V, despre care n-am citit de probleme de genul celor de la 1.2.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de a fi eu multumit sau nu.

Problema este ca nu imi place cand cineva face afirmatii de genul celor de mai sus fara a le putea si dovedi.

In rest pot sa-ti spun ca cunosc posesori de masini cu aceasi motorizare care au peste 200.000 km, fara a avea proleme. Eu cred ca e ok ...

L.E. din cate stiu eu, motorul de 1.4, 16V, 101 CP a avut ceva probleme mai ales in primii ani de exploatare. Pe urma s-au mai remediat.

Cand am sa vad primele semne ale lipsei de fiabilitate, am sa vand masina ... :))

Acum am revazut postul tau:te citez "motorul are probleme mari de fiabilitate", nu ca este mai putin fiabil fata de 1.4, 16v.

In rest, este un c***t de motor, bun pentru oras si mediocru in afara ( spun de data asta din experienta proprie ).

Scuze de off-topic.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc destui posesori de Ibiza 1.4 16V si am citit aria Fabia intensiv, nu cunosc atat de multe probleme cu aceasta motorizare, in afara de cele obisnuite, cu bobinele, care le pot numi consumabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre probleme cu inghetul ai auzit ?

Si daca citesti intensiv aria Fabia, in afara de un singur coleg care a patit treaba cu saritul de la fix( relativ si din vina lui ), ai auzit si pe altii sa se planga de problemele de fiabilitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce problema cu inghetul te referi? Eu n-am auzit de asa ceva.

Cat despre aria Fabia, am specificat ca am citit de mai multe probleme pe seatcupra decat in aria Fabia de pe vwforum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca motoarele de pe Fabia sunt mai fiabile fata de cele de pe Ibiza :D

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clar, ca doar nici nu sunt facute in aceeasi fabrica :D

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja subiectul vostru nu isi are rostul in acest topic.

Va rog frumos daca nu sunteti posesori de New Ibiza sau nu aveti contact cu ea zi de zi sa va abtineti de la comentarii.

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am contact zi de zi cu New Ibiza, dar am contact zi de zi cu motorul ... :stupid:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okei ma bucur ca deti un motor similar cu cel de ibiza :vaidecapulmeu: dar topicul este deschis pentru discutii despre masina Seat Ibiza.l-am deschis cu intentia de a afla cum se comporta masinile altor colegi si ce beneficii sau dezavantaje au intalnit la aceasta masina.Crede-ma ca nu intereseaza pe nimeni cum se comporta motorul pe alta masina.Nu am spus cu rautate dar trebuie mentionat ca ma intereseaza informatii strict despre aceasta masina si nu piese similare aflate pe alte masini.Multumesc! ( subiect inchis)

Mi-am cumpart de recent cablu pentru AUX si se aude fff bine :huh: mai naspa cu ipodu ca se tot misca din locashu lui la curbe.

Si-a pus cineva ceva jante sau folie auto pe geamuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune la un moderator sa stearga posturile off-topic si scapi de stresanta problema ... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

folie inca nu am pus pe ea si nici jante.

Urmeaza sa o fac la anul.

Eu mi-am facut urmatoarele calcule:

iarna voia avea nevoie de :

~ cauciucuri pe care le voi pune pe actualele jante (de tabla)

~ covorase de cauciuc ca sa protejez cat se poate mochetutele cu care a venit ea din frabrica

~ huse pentru scaune

La anul urmeaza : jante, ma gandeam la ceva cu trei spite, insa nu prea am vazut (categoric vor fii noi jantele) si ceva mai mari ca dimensiune

folie pe geamuri

si ceva audio mai performant (cele 4 difuzoare pe fata si "scula" din fabricatie isi fac treaba, dar sunt un pic mai pretentios in privinta asta :D )

Pana acum am 775 km si sunt multumit de cum arata si cum se comporta masinuta :D

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!