Jump to content

Caut posesori de ibiza pentru schimb de impresii :)


maiuei
 Share

Postare recomandată

Sa ne zici si noua ce spun oamenii de bug-ul respectiv. Imi pare rau de povestea cu jetta, auzisem de probleme tale cu DSG 7 :(

Poate ne vedem si noi la vreo intalnire ca pe vremuri :) cand nu ratam niciuna si mergeam si karting etc

Am sa urmaresc topicul cu intalniri saptamanale poate ne adunam mai multi "nostalgici" si "seatisti" neaparat :))))

Cristi trebuie sa revii si tu la intalniri, nici acum nu ne-am dat cu noua achizitie!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 259
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • maiuei

    71

  • Cristian

    59

  • valenting79

    31

  • vladenka

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revin si eu, de cand tot zic ca trec pe la tine sa iti prezint oficial masina, ca de vazut ai vazut-o cu alta ocazie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne zici si noua ce spun oamenii de bug-ul respectiv. Imi pare rau de povestea cu jetta, auzisem de probleme tale cu DSG 7 :(

Poate ne vedem si noi la vreo intalnire ca pe vremuri :) cand nu ratam niciuna si mergeam si karting etc

Am sa urmaresc topicul cu intalniri saptamanale poate ne adunam mai multi "nostalgici" si "seatisti" neaparat :))))

Cristi trebuie sa revii si tu la intalniri, nici acum nu ne-am dat cu noua achizitie!

Salutari de la alt "nostalgic" ! :)

Pe vremuri ne vedeam si la intalnirile din Bucuresti dar si la intalnirile facute in tara (Paltinis, Tusnad, Cheia, Olanesti, etc.).

Dar, deh, intalnirile astea sunt pentru tinerei... Iar la mine, fiu-meu incepe sa devina tinerel ! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oooo ce supriza :) salutare Drapar!!!

Deja ne-am cam adunat de o mini intalnire; neaparat trebuie sa ne organizam si sa mai stam la povesti. Nici in trecut nu "ne-am adunat" dupa criterii de varsta si nici acum nu cred ca o sa facem asta.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi frumos sa ne revedem. Maine dimineata facem o miniintalnire? Oricum suntem offtopic aici. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la mijlocul lunii noiembrie merg la revizie si va spun ce am rezolvat legat de problema cu recircularea.

P.S.: He, he, Drapar e primul forumist pe care l-am cunoscut. La vremea aia, eram amandoi Fabiotzi :lol: Daca e vorba de vreo intalnire ad-hoc, eu maine sunt in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Screenshots cu noul meu touchscreen board computer :icon_cheesygrin: Noaptea se vede chiar fain intre ceasurile masinii...

post-1183-0-21985600-1350304061_thumb.pn

post-1183-0-78728400-1350304078_thumb.pn

post-1183-0-04632900-1350304089_thumb.pn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am primit de curand un telefon de la seat sa ma duc sa imi schimbe sistemul de inchidere al capotei.stie cineva ceva detalii?

Am fost eu pe acelasi subiect cu masina sotiei, cea din semnatura, cand am facut si revizia anuala (nu a facut 15 k km in primul an).

Este de fapt o rechemare/verificare, nu inseamna ca ti-l schimba, doar se uita la el...cel putin in cazul meu nu a fost cazul de interventie, doar verificare.

Banuiesc ca se verifica siguranta de blocare a capotei in caz ca se deschide in mers sa nu iti vina in parbriz, dar pana la urma asta o poti face singur si daca ti se pare ca e in neregula sa te duci pana la ei. Sau o cuplezi cu revizia cum am facut eu, si ti-o verifica ei din oficiu acolo.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun posesor de 1.4 85 cai care ar putea sa imi spuna si mie consumul instantaneu cand masina este in stationare? La Jetta 1.4 TSI consumul instantaneu era in jur de 0,5 l/h, in vreme ce la 1.4 aspirat consumul indicat este intre 0,73 si 0,8 l/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a sotiei indica 0,6 - 0,7 l/h la stationare. Bagi aer, sare la 1,1 - 1,2 l/h.

Mi s-a parut cam mare saltul, la a mea (2.5 tdi) sunt la fel valorile de c.i. , ceea ce mi se pare ciudat avand in vedere cc , chiar daca am comparat mere cu pere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelope de iarna , ce ati pus pe masina si bineinteles la ce dimensiuni?Eu momentan de vara am dimensiunea 185/60/15 si vreau sa im iau de iarna pe dimensiunea 185/65/15.Ar fi okei?

Debica Frigo 2 sau Sava Eschimo S3 ? sau altceva ?

Astept pareri si explicatii :D

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185/6515 sunt dimensiuni standard pentru Ibiza? 185/60/15 sunt scumpe ca si dimensiune, eu am dat 340 RON acum 4 ani pe Michelin Alpin A3 dimensiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

185/65/15 cred ca este dimensiunea standard.. am observat ca cele la 60 sunt mai scumpe de cat la 65 dar totusi am o varianta si la 60 accesibila si anume Matador MP 59 Nordicca.

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea standard pentru cele de 15", adica cu ce vine masina din fabrica, este 185/60/15. Nu cred ca e o idee buna sa iei pe 65 decat daca le cumperi cu tot cu jante.

Intr-adevar este o dimensiune usor atipica pentru fabricantii de cauciucuri, adica nu gasesti chiar toate modelele pe dimensiunea asta (spre deosebire de 195/65/15 care sunt destul de comune la mai multe marci auto), dar sunt destule.

Eu am luat anul trecut Bridgestone Blizzak LM30 si sunt chiar OK, iar ca pret nu au fost foarte sus, adica 255 RON/buc.

@ Cristian: Michelin Alpin e un brand premium si de aici si pretul, nu tine neaparat de dimensiune, e scump pe toate dimensiunile, vis-a-vis de celelalte branduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@none: nu se potrivesc anvelopele de 185/65R15 pe Ibiza/Polo/Fabia. Unu la mana ca nu le ai trecute in Cartea de Identitate ca anvelope admise pentru masina ta si doi la mana, dimensiunea e incompatibila cu felul in care sunt setate instrumentele masinii. Pentru lamurire, vezi AICI. Asta nu inseamna ca nu le poti monta daca ai jante cu prinderea 5x100, insa inseamna ca daca, Doamne fereste, se intampla ceva incident si asiguratorului ii trece prin cap sa te caute la dimensiunea anvelopelor (si nu m-ar mira sa o faca, la cat se trag zilele astea pe koor sa scape de la plata), poate folosi asta ca o scuza extrem de valabila ca sa refuze despagubirea.

Pana la urma, faci cum crezi... Eu iarna trecuta am umblat cu 175/70R14 desi nu le aveam trecure in Cartea de Identitate, insa la ce morcov aveam, fugeau iepurii dupa mine :D Iarna asta insa, m-am asigurat asa cum scrie la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar, am luat Michelin Alpin A4 195/65/15 cu 309 RON bucata, inclusiv montaj, valva si echilibrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat de curiozitate in cartea de identitate si intradevar este scris doar 185/60/15.

Am umblat 2 ierni cu anvelope 195/65/15 :D

Inca nu stiu ce anvelope sa imi cumpar..am vazut unele Dayton DW510 la aprox 200 ron anvelepa . Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic totusi sa faci un efort sa-ti iei niste cauciucuri bune. Vezi ca 195/65/15 ating in contra-aripa, sunt prea mari pentru Ibiza. X-ecutor a incercat asta pe Ibiza lui, s-a calmat cand a vazut ca la curbe ii atingeau gumele in contra-aripa de plastic.

M-am uitat de curiozitate pe site-ul celor de unde am luat eu gumele de iarna, foarte scumpa dimensiunea 185/60/15:

http://anvelopa-janta.ro/produse.php?offset=1&go=6&page=cautare&tip=anvelope&latime=185&inaltime=60&diametru=15&sezon=Iarna

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ziceam..am mers 2 ierni cu dimensiunea 195/65/15 si nu am avut nici o problema .. Intradevar dimensiunea 60 e foarte scumpa.. alternativa am gasit BF Goodrich G Force Winter pe la 237 ron..sunt mai bune?

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BF Goodrich suna ceva mai bine. Poti cauta Matador, Fulda, Barum sau Semperit, au reviewuri foarte bune.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am avut Semperit Speed Grip pe Golf si mi s-au parut excelente. Acuma, i-am luat lu' Polonicu' cu 405 Euro Dunloape pe jante OEM de tabla cu capace orijinale, asa ca, sa vina zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bwwlan - Dunlop winter 3d sau winter response ?

Venind din fabrica cu dunlop ma gandeam si la ele chiar daca costa unpic mai mult..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SP Winter Response. Winter 3D nu stiu sa se gaseasca pe dimensiunile astea, insa poate gresesc. Eu am cautat la A.T.U, la reifendirekt.de, reifendiscount.de si reifen.com si nu aveau decat Dunlop SP Winter Response. Daca ar fi fost dupa mine, mi-as fi luat Michelin, insa alea ajungeau, cu tot cu jante si capace, undeva pe la 560 Euro, deci cu 38% mai mult si am preferat sa fac economie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mai multe cautari si pareri am decis sa im cumpar si eu tot Dunlop SP Winter Response.le-am gasit la 271 ron :)

diferenta este prea mica intre o anvelopa premium si una buget,sa nu mai vorbesc de siguranta mea si fapt ca o sa le am cel putin 4 ierni :D, avand in vedere ca am trafic doar de weekend cu masina ...

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa gandesc si eu, iti doresc sa te ajute cand o sa ai nevoie. Pana la urma, 100-200 RON nu e o suma imensa, insa siguranta ta poate face diferenta in cazuri extreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!