Jump to content

Consum Polo 6R Benzina


IulianIS
 Share

Postare recomandată

Pai, iti face si grafic cu ultimele (cred) 15-20 alimentari, pie-chart cu consumul: x% autostrada, y% drumuri nationale, z% trafic urban, etc.

Mult mai relevant decat o insiruire de detalii care oricum nu intereseaza pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dun

    46

  • Bogdan_wrc

    42

  • Circoloco

    35

  • FRE

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

foloseste cineva benzina de 95? omv/rompetrol..bune..dar totusi de 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, eu

si pe jetta si pe polo

nici o problema, merge identic si cu 100 si cu 95... poate un pic mai infipta cu aia de 100 dar nimic major.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu pe 1.2TSI n-am pus niciodata sub 98 :) decat in Austria.

pt cel de 1.4MPI intrebam...dar stiu ca e oricum mai putin sensibil ca 1.2TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste cineva benzina de 95? omv/rompetrol..bune..dar totusi de 95.

Da ! Eu folosesc la Polo-ul meu numai OMV 95 de peste doi an de cand il am , ( este adevarat ca am doar 15.000 km ) nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atita vreme cit in carte zice 95.. nu are ce sa-i faca rau.

Ba chiar de multe ori benzina super aditivata (98/99/100) este mai proasta decit cea de 95 pt ca statiile mai umbla la ea cu diverse pe principiul ca oricum asta are aditiv mult si nu se cunoaste la mers.

In germania au benzina de 91 (cu 10% etanol)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu si asta, doar ca nu cred ca 95 are chiar 95, si am mai pus 95 intr-o alta masina si am avut probleme cu gheata in pompa de benzina..

99 stiu ca are minim 98...deci e acoperitoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ba chiar de multe ori benzina super aditivata (98/99/100) este mai proasta decit cea de 95 pt ca statiile mai umbla la ea cu diverse pe principiul ca oricum asta are aditiv mult si nu se cunoaste la mers.

 

 

Ai informatii / argumente solide referitoare la afirmatia asta sau e o simpla parere personala despre care nimeni nu te-a intrebat dar te-ai hotarat sa ne-o impartasesti!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, v-am mai rugat si pe topicul "Benzina. De unde, de care, de ce?", terminati cu afirmatiile "aia de 98 ii mai proasta decat aia de 95" daca nu aveti un certificat sau macar niste date oficiale care sa ateste treaba asta. Argumentele de gen "simt eu pe masina mea ca..." sau "am un vecin al carui unchi lucreaza la XYZ si mi-a spus el ca..." is abureli gen Click! sau CanCanTV :dry: , or ma gandesc ca n-ar fi rau sa mentinen un minim de obiectivitate pe forum.

 

Parerea mea personala e ca in Romania, benzina de 98/99/100 nu e cu mult mai buna fata de cea despre care se pretinde ca ar fi 95 si, fiindca nu-s convins ca e mai buna, nu cumpar decat din aceea de 95. Insa nici nu-mi var parerile pe gatul altora, imbracate sub forma de argumente. Daca o sa vina cineva, candva, cu un buletin de analiza care sa ma contrazica, excelent. Pana atunci, teste cum au facut fomistii aia de la MOL in conditii de totala impartialitate ( :dry:) prin care "au demonstrat" ca benzina lor "superioara" scoate mai multa putere decat a' mai jeftinake, pentru p*lime, mie personal mi-a demonstrat fix zero barat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus de la inceput, din noiembri 2011 Petrom de 95.

De cateva sute de km am trecut pe MOL de 95.

 

Nu am avut probleme din cauza combustibilului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in Romania am alimentat intotdeauna exclusiv de la Rompetrol. Nu stiu daca am mai spus; daca da, scuze. De la o varsta incolo, memoria incepe sa te mai lase. Eu in Romania am alimentat intotdeauna exclusiv de la Rompetrol

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,sunt de acord cu cele spuse de Bwwlan si Dun,benzina celor de la rompetrol si mol pare de o calitate mai buna,masinutza mea pare mai vioaie

cand alimentez de la ei  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu bwwlan :) raman pe 95. Vineri iau masina si vroiam sa fiu acoperit la primul plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe ultimii 600 de km, facuti toti numai in urban, am scos o medie de 8.4% la pompa. Regimul de mers a fost unul relaxat. De la ultimul plin mi-am schimbat si mai mult stilul de condus: acum schimb treptele de viteza foarte sus, undeva spre 2500 rpm (e adevarat ca motorul, dincolo de 2300 rpm, suna cam turat in unele situatii, mai ales in treapta a doua).

Sunt doua lucruri care contribuie esential la acest consum:

- traficul lejer de la orele la care merg eu cu masina

- regimul foarte blajin de a conduce: accelerari cat mai line si mai lungi, perioade cat mai lungi de rulare cu aceeasi viteza.

 

Ca o anecdota va spun ca pe ultimii 300 de km am scos cu SuperNova ( motor de 1400 cc) tot in oras, un consum la pompa de 8.6%. Si in ea ii cam dau, nu o neglijez asa cum fac cu Polacul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

dupa primii 2000km, 1.4 MPI, Ploiesti-Arad-Viena are 5.2, si intors 5.8 ca am mers mai tare (gen 120km/h pe autostrada, nu 100 ca in prima 1000km). sigur va mai scadea la mers normal pe DNuri. 

f multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica? nu trebuia sa postez si eu ?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la asta ma refeream,ci la faptul ca ti-a consumat asa putin  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da? pai nah..rodaj. dar de obicei mamei ii consuma si mai putin, adica vine mereu cu 0.5% sub ce am eu. pe fostul 1.2TSI eu nu coboram sub 5.6, ea vine cu 5.1. am vazut si 4.9 pe drumul de la Pitesti-Ploiesti. ceea ce combinat cu benzina de 95 mi se pare mai mult decat decent.

dar sub 2200rpm e cam mort motorul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de gand sa il resoftez,cica se poate ajunge in jur de 100 cp,pe soft custom la Racing Code.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am facut un experiment ieri: am folosit pe drumul Bucuresti-Brasov doar jumatate din cutia de viteze (treapra maxima folosita a fost treapta a treia). Drumul a fost relativ liber. Am mers cu 82 km/h pe BC in localitati si cu 112 km/h inafara lor. In treapta a treia la viteza maxima aveam aproape 4900 rpm. La Brasov am avut un consum de 7.7 pe BC.

La intoarcere am revenit la o utilizare normala, schimband insa treptele undeva pe la 2.500 rpm. I-am dat forja in cateva depasiri si pe urcarea de la Brasov pana la Predeal si apoi am mers cuminte in aceleasi limite de viteza ca mai sus. La Bucale am ajuns cu un consum pe BC de 5.5.

Am mai facut inca 30 de km prin Bucuresti si la plin am avut o medie pe BC de 6.7 confirmata si la pompa - 6.74.

 

De vreo luna am ales sa imi schimb si mai mult stilul de a conduce in sensul in care treptele de viteze le schimb spre 2500 rpm. Merg la fel de linistit - in marea parte a timpului - ca inainte, doar ca schimb mult mai sus decat o faceam inainte. Sincer consider ca am o crestere de consum neglijabila (0.5l/100 km), asta in conditiile in care eu conduc intr-un trafic nu foarte aglomerat. Ultimii 540 de km pe care i-am facut cu un plin i-am facut cu o medie la pompa de 9.5%. Prin urmare ii sfatuiesc pe cei care mai au acest motor sa nu mai mearga subturat cu el pentru ca diferenta de consum este relativ mica, iar problemele care pot aparea nu prea se justifica prin aceasta reducere de costuri rezultata din consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma care a fost concluzia experimentului?

Nu cred ca a fost prea placut sa mergi cu peste 4500rpm constant. Bine ca nu ai indicator de temperatura uleiului ca te ingrozeai :)).

 

Oricum la dus e totusi de urcat destul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concluzia a fost ca se poate si ca totul este in regula cu masina.

La mers constant te obisnuiesti cu zgomotul motorului. Stiu ca am abuzat de el si ma bucur ca in situatia asta nu am avut acel indicator.

 

Senzatia este bestiala. Ai puterea in pedala. La turatia aia, mai ales la deal, daca ai calcat inca nitel acceleratia, ai raspuns imediat de la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cu viteza constanta la drum intins chiar nu vad sensul unui regim supraturat. Fortezi inutil motorul, turbina si arzi gaz de pomana. Intre 2000 si 2500 rpm, la motorul asta, obtii mereu un raspuns instantaneu atunci cand accelerezi.

Eu cu a mea merg in S(port) cand sunt in oras (dupa ce se incalzeste motorul) si in D(rive) la drum intins, astfel ca in cea mai mare parte a timpului turatia este intre 2000 si 3000 rpm. Imi da un consum pe CB de 5,4-5.7 pe drumuri nationale, 7,2-7.5 pe autostrada si 6,5-7 in orase cu trafic normal, unde ai semafoare si treceri de pietoni dar mai reusesti sa mergi si cu 60kmh, nu din-alea unde faci 10 km in 3 ore. Ala-i infern, nu trafic urban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu pot sa dau un consum de extern pentru ca nu e relevant la stilul meu de condus, as putea da jos badge-ul cu 1.4 si sa trec BMW Driver.

In oras(Sibiu) consumul e in jur de 8, mixt pe la 6.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!