Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Trimti calculatorul de airbag ,atat !

Cel pe care l-ai avut initial pana la accident

pe ce adresa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

acum vreo 2 saptamani dupa o vizita la spalatorie mi s-a aprins airbag fault si asa a ramas. Din lipsa de timp am amanat vizita la mecanic pentru cateva zile. Chestia e ca intre timp am fost busit de un destept lateral stanga spre spate(prag, usa, roata) destul de tare. Normal ca nu a sarit airbagul, fiind prezenta eroarea airbag fault.

Problema acum e ca nu pot sterge eroarea aceea. Am doar "resistence too high sau ceva de genul.", pentru airbagul lateral sofer. Am mai avut de vreo 2 ori probleme cu acelasi airbag insa s-a rezolvat prin stergerea erorii.

Nu am crash data(normal pentru ca practic in momentul impactului airbagul era practic nefunctional).

Ce sa verific? Se poate totusi sa se fi dus calculatorul?

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !
Pentru eroarea urmatoare trebuie verificate contactele din mufa de sub scaun sau mai exista vreo alta mufa ?

01588-Igniter for Head-Airbag;Drivers side(N251)
33-00- Resistance too high

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai problema la airbag-ul din scaun, ci la cel cortina.

 

conectorul o sa il gasesti la pillar-ul / stalpul din portbagaj - acolo trebuie sa desfaci ca sa ai acces la mufa. Intaresti contactele din mufa si stergi eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu am crash data(normal pentru ca practic in momentul impactului airbagul era practic nefunctional).

Ce sa verific? Se poate totusi sa se fi dus calculatorul?

NU din cauza erorii nu a sarit airbagul. Trebuie intarite contactele din mufele de sub scaun sau eliminate mufele si puse firele pe direct. daca aveai eroare de crash si nu a sarit airbagul, abia atunci puteai trage concluzia ca airbagul este defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am si eu o problema cu Golf-ul meu. In bord sta aprins martorul de la airbag si la o scanare cu un tester multimarca (nu stiu ce model era) am gasit printre alte erori si urmatoarea eroare 01217 Side Airbag Igniter: Driver Side (N199) - sporadic - Value of resistance too great.

Am inspectat un pic mufa de sub scaunul soferului si pare in regula. Cablurile nu erau asezate chiar in pozitiile din fabrica dar par in regula. Codul de la echipamentul ce coordoneaza airbagurile este 1J0 909 609.

Masina am cumparat-o de 2 luni si banuiesc acum dupa mai multe inspectii ca a avut ceva mici incidente in trafic dar nu stiu daca au sarit airbagurile.

Detaliile despre masina sunt: Modell:VOLKSWAGEN GOLF 1J   Motor:AHW   År:1999   Måned:0   Reg. dato:19990114   KW:55   HK:75   Chassinr:WVWZZZ1JZXD383932   Drivstoff:Bensin

 

Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa tai mufa de sub scaun si pun firele pe direct. Recomanzi sa fac lucru asta si pentru alta mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, deocamdata doar la cea de la scaunul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine dupamiaza fac operatia si marti sper sa sterg eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteptam sa ne spui daca ai rezolvat dupa interventie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere

Ca sa imi confirm teoria, mufa care o scot din folosinta e una cu mov si trei fire? Mai am o mufa mai mare langa ea sub scaun si cu mai multe fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu bucurie va anunt ca pentru moment problema a fost rezolvata. Sper sa si ramana asa. La o scanare a unor foste erori am gasit 3 probleme: 2 la motor si una la HVAC. Sa caut topicurile potrivite sa va intreb la erorile astea ce se le mai fac.

Multumesc de sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am si eu o intrebare, as vrea sa schimb scaunul de la sofer pentru ca am tapiseria putin rupta, am gasit un scaun cu 50 lei sau toate cu 150 lei (impecabile) momentan ma gandesc sa il schimb doar pe al meu, intrebarea este: daca schimb scaunul, o sa am probleme cu airbag-ul din el? adica o sa am eroare in bord sau ceva de genul asta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai airbag si are si celalat scaun si e bun, nu o sa ai erori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am din fabrica 4 airbag-uri, 2 in bord si 2 in scaune, am vazut sub scaun ca mufele sunt in regula dar ma gandeam ca poate au ceva coduri pe care dupa schimbarea scaunului nu il mai citeste computerul si trebuie resetat sau ceva de genul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, mersi Al Bundy de ajutor, raman dator, numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, am si eu o intrebare, as vrea sa schimb scaunul de la sofer pentru ca am tapiseria putin rupta, am gasit un scaun cu 50 lei sau toate cu 150 lei (impecabile) momentan ma gandesc sa il schimb doar pe al meu, intrebarea este: daca schimb scaunul, o sa am probleme cu airbag-ul din el? adica o sa am eroare in bord sau ceva de genul asta? 

 

doar atentie ca s-ar putea sa difere mufele de sub scaun.... in functie de anul de productie/model. Daca e asa, poti elimina mufele si sa legi pe direct sau transplanta mufele de pe masina donatoare.

 

sa nu pui contactul cu mufele la airbag scoase - ca atunci o sa iti stocheze eroarea si trebuie stearsa cu tester-ul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok F l o r i n, o sa ma uit exact daca sunt mufele la fel, nu prefer sa fac modificari... Mersi de sfat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ma ajuta cineva vw passat b6 ,martor airbag aprins eroare 00588-airbag igniter driver side(N95)   001 UPPER LIMIT EXCEEDED-INTERMITENT-MILI ON mentionez ca sa intamplat dupa reconectarea bateriei care am avuto la incarcat,claxonul functioneaza care sa fie cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!