Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

ok...pun cele doua airgag-uri la loc.....normal trebuie sa schimb si centurile....rescriu si modulul de airbag.....nu mi-ati zis nimic de senzorii care detecteaza evenimentul "impactul"....daca acestia nu exista....pot sterge erorile pentru a stinge  martorul  din bord ?..........................cum pot eu personal sa rescriu modulul de airbag?...de meserie sunt electronist si sincer mi-ar placea sa o fac cu manuta mea....(cu ce modul de conectare prin mufa ODB2 pot rescrie acele adrese pentru stergere data crash )...ma deranjeaza sa nu pot face treaba asta.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vw bora. mia aparut de cateva zile acesta problema cu senzoru directie la volan. ce imi puteti spune cum se face ? nu se poate sterge din tester....numi da voie sa sterg eroarea.. datimi niste sfaturi va rog!!!!!!

 

Vino cu eroarea sa vedem ce ai acolo

ok...pun cele doua airgag-uri la loc.....normal trebuie sa schimb si centurile....rescriu si modulul de airbag.....nu mi-ati zis nimic de senzorii care detecteaza evenimentul "impactul"....daca acestia nu exista....pot sterge erorile pentru a stinge  martorul  din bord ?..........................cum pot eu personal sa rescriu modulul de airbag?...de meserie sunt electronist si sincer mi-ar placea sa o fac cu manuta mea....(cu ce modul de conectare prin mufa ODB2 pot rescrie acele adrese pentru stergere data crash )...ma deranjeaza sa nu pot face treaba asta.....

 

fara senzorii de crash nu poti face nimic

modulul de airbag se face cu scule speciale de citire memorii / procesoare

nu toate merg pe mufa

dupa citire modul , trebuie modificat si rescris la loc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa-mi iau airbag pentru volan....luna urmatoare il cumpar si pe ala de la pasager....vreau sa dau jos modul airbag si nu stiu unde sa ma uit de el...am inteles ca este pe undeva prin spatele radio-casetofonului...ma ajutati cu o pozitie clara de unde sa ma uit sa-l vad ? vreau sa citesc si sa rescriu dumpul...am un programator WILLEM...pe ce tip de memorie este scris ? senzorii de detectie accident unde se gasesc pozitionati si in nr de cati sunt?....ce stiu sa faca "inchid un contact...ori cum sunt?".....multumesc si scuze ca am venit cu o avalansa de intrebari....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

senzori de detectie, in afara de cei de pe podele, nu ai.... deci, fa o scanare intai sa vezi ce erori ai.

 

modulul - pe tunelul central, sub consola centrala - in fata schimbatorului de viteze... orientativ.

 

in rest, foloseste functia search, mai cauta si pe Google....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La masina asta s-au deschis airbag-urile in urma sariturii peste o bordura.....posibil dupa ce resetez modulul airbag si am airbag-urile montate si activat sistemul...sa ma trezesc ca la o groapa pe sosea o sa-mi deschida in freza airbegu-rile ?....cum pot vedea sensibilitatea acestor senzori...intreb deoarece nu stiu modul sistemului de functionare....cum pot vedea daca declanseaza aiurea si nu la accident ?....pot sa montez pentru o perioada rezistente sa pacalesc modulul airbag ...sa resetez mesajele sa fie ok...si sa-l monitorizez o perioada?.....ca parca nu-mi vine sa ma joc de-a cumparatul la airbeg-uri....multumesc si scuze de postare daca supar cu intrebarile mele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate.... dar inainte de toate, trebuie sa inlocuiesti sau rescrii modulul de airbag-uri. Dupa aia poti pune rezistentele si sa stergi erorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!

Astazi am cumparat airbag pasager si vreau sa rescriu si dump-ul din modul airbag......"treaba asta vreau sa o fac eu"...ma poti ajuta ?....care ar fi pasii ?....demontez modulul,citesc memoria "ce tip e ? 24C08 ?..." sa stiu ce-mi trebuie... apoi ce linie trebuie modificata /stearsa....ori trimit dump...ori gasesc la cineva dump-ul gata curatat ? multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa modul si fa poze si pune aici

Unele nu au memorii ;)

24c08

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul tau este cu procesor hc08. Dar astea merg facute pe obd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...terrabyt...

ce interfata OBD i-mi recomanzi sa achizitionez pentru stergerea data crash....VAG COM 11.11.3 VCDS  ori  VAG K +CAN 1.4.......?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vag-com nu poti sterge crash data, interfata de vag-com se poate folosi cu vageep, dar clonele nu prea merg bine. VAG K +CAN 1.4 nu am folosit , nu stiu sa iti spun cum merge la citit/scris airbag. Alta mai ieftina sa zic asa ar fi crash eraser. Ce modul de airbag ai? vw3 sau 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am si eu un golf 4 1.6 16v  2001 la care mi s-a aprins martorul de airbag cu eroarea 

1 Fault Found:

00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95) 
32-10 - Resistance too High - Intermittent

Cand am cumparat masina aveam lipsa spirala astfel ca martorul statea.aprins. Dupa ce am cumparat spirala si am montat-o, mufa care vine din spirala in airbag am pus-o pe direct, (neavand mufa ce intra in airbag am lipit firele de pinii airbagului dupa ce inainte am scos plasticul acela ce face scurt intre pini cand nu e mufa bagata). 

Toate bune si frumoase vreo 2-3 luni pana s-a aprins din nou cu eroarea de sus. Am masurat airbagul direct de la mufa si am 2.3 Ohm la airbag... din ce am citit pe net e o valoare buna si airbagul ar fi ok.

Sa fie problema de la cablaj ceva? Ce imi recomandati sa fac? Momentan am deactivat airbagul. Sa incerc sa pun o rezistenta in mufa si sa sterg eroarea sa vad daca mai apare pe urma?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU MAI MASURA AIRBAG-ul .. cu aparatul de masura - risti sa-ti rupi degetele.... sau mainile.

 

Da, mai mult ca sigur este de cablaj - unde ? mergi pe cablaj, din aproape in aproape - verifica lipiturile facute de tine, verifica conectorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus spira noua,sau luata sh.? E probabil sa fie spira intrerupta. Ai tinut cont de pozitia de "zero" a spirei cand ai montat-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare ,

am si eu aceiasi eroare ca multi dintre voi '' 65535 - internal control module memory error '' , si doresc sa-mi recomandati pe cineva de incredere care sa-mi remedieze problema ( rescrie unitatea de airbag )

mentionez ca m-am pricopsit cu aceasta in urma unei scanari la un service de mana a doua

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

O mica intrebare:vreau sa anulez mufa de la airbag mai exact cea de la centura de siguranta ca la scanare imi da scurt-circuit la masa.

Problema este ca azi am dat acea mufa si nu m-am uitat la culorile firelor si nu mai stiu sa le pun exact cum au fost :banghead:

Firele care vin in mufa sunt un gri si un negru iar la centura este un negru si un alb.

Cum le grupez sa fie in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....negru la negru..... alb la gri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Acu' ceva vreme am pus tester-ul pe masina ca imi statea aprins in bord simbolu' de la airbag. Imi gasise 3 ori:

 
Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 1C0 909 605 A
   Component: 27 AIRBAG VW51 01     02  
   Coding: 12855
   Shop #: WSC 31414  
   VCID: 224FEEBB860F
 
3 Faults Found:
01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199) 
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200) 
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95) 
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
 
Eroarea aceea din volan am rezolvat-o. Celelalte au ramas. Scaunele care le am acu' pe masina sunt de la alt Golf. Acu' am un Golf 4, 2002, diesel si scaunele le-am luat de pe un Golf 4 din 1998, benzina. Din cauza asta imi apar erorile alea? Le mai pot rezolva?
Modificat de Cristi16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar mufele de la scaunele Golfului din 1998 s-au potrivit cu instalatia de "pa masina" ? Te-ai uitat la ele, sa nu fie oxidate? In timpul montarii, ai pus contactul cumva? Dupa scanare, le-ai sters si au aparut iar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am montat eu scaunele. M-am uitat la mufe si pareau in regula. Le-am sters si au aparut iar. O sa le mai verific odata. Mai in amanunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am discutat cu mecanicul meu si mi-a zis ca tensiunea scazuta la baterie poate aprinde martorul de airbag din bord. E adevarat ? La mine s-a aprins si din cate am observant ledul bateriei nu mai este verde ci este cam negru (ceea ce indica baterie descarcata). Voi ce ziceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masoara tensiunea

Da - poate provoca martor aprins in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut! Acu' ceva vreme am pus tester-ul pe masina ca imi statea aprins in bord simbolu' de la airbag. Imi gasise 3 ori:

 
Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 1C0 909 605 A
   Component: 27 AIRBAG VW51 01     02  
   Coding: 12855
   Shop #: WSC 31414  
   VCID: 224FEEBB860F
 
3 Faults Found:
01217 - Side Airbag Igniter; Driver Side (N199) 
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200) 
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
00588 - Airbag Igniter; Driver Side (N95) 
            32-10 - Resistance too High - Intermittent
 
Eroarea aceea din volan am rezolvat-o. Celelalte au ramas. Scaunele care le am acu' pe masina sunt de la alt Golf. Acu' am un Golf 4, 2002, diesel si scaunele le-am luat de pe un Golf 4 din 1998, benzina. Din cauza asta imi apar erorile alea? Le mai pot rezolva?

 

 

daca airbag-urile le ai in scaune, mufele se potrivesc.... dar erorile nu dispar, incearca intai sa cureti contectele lor, cu un spray de contacte, dupa care stergi erorile.

 

daca tot revin erorile, trebuie eliminate mufele si conectat pe direct.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!