Jump to content

Martor eroare airbag aprins in bord - Airbag Fehler


BD
 Share

Postare recomandată

Pai cat ma costa rescrierea calculatorului + 2 x transportul coletului, depasesc valoarea la care il gasesc la dezmembrari.

Poate cineva sa-mi spuna dupa care din seriile trecute pe calculatorul de airbag si postate de mine pe pagina anterioara, ar trebui sa gasesc altul compatibil de pe o Bora sau un Golf IV ? 

 

Aceste calculatoare sunt diferite in funcrie de cate airbag-uri are masina ?

Modificat de SSman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in functie de nr airbaguri si altele.... cumpara exact ce ai tu pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calculatorul masinii are inscriptionat : AIRBAG VW5, 6Q0 909 605 A, SME, 5WK4 2867

 

Toate aceste caracteristici trebuie sa fie trecute si pe cel cu care il inlocuiesc ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Referitor la eroarea 00655-seat belt tensioner igniter passanger side N154

                                            29-10 short to ground-intermitent

Cum pot sa rezolv aceasta eroare?

Am verificat instalatia pana la modulul de airbag si totul este in regula,dar la tester imi da eroarea de mai sus.

I-am schimbat mufa de la centura de siguranta cu una OEM si dupa un timp i-ar sa aprins becul de airbag.

 

Este posibil ca scurtul sa il dea din centura de siguranta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa deconectezi centura si vezi daca se schimba eroarea. Vezi si in blocul de masuratori ce zice.

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie cumva sa verific in measuring block grup 005??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit cu piese SH airbag-ul volan, aibag-ul pasager din bord, centurile de siguranta fata si calculatorul de airbag, iar dupa ce am sters erorile a mai ramas :

 

Cod eroare 00589    032 

Declansator 1 airbag pasager - N131

Rezistenta electrica prea mare

Defect permanent.

 

Problema poate veni de la airbag-ul pasager sau de la calculatorul de airbag ?

Modificat de SSman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce as putea sa verific ? 

Ce inseamna ca are o rezistenta electrica prea mare ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta-l la mufe.... incepand de la airbag - intareste contactele mufei... pana in modul - daca nu se sterge, dupa ce intaresti contactele - mergi pe circuit, o sa gasesti mai multe mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca e piesa SH poate fi airbag-ul defect, sau ia acest caz aveam alt cod de eroare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, e de la conectica - intareste contactele, sterge eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taie mufele si le pui pe direct daca nu se rezolva altfel.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta dupa ce intareste contactele mufei care intra direct in airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati avut dreptate. Intr-o mufa nu era un contact permanent.

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Am si eu o problema la golful unui prieten de familie. Vara trecuta a curatat complet interiorul si a spalat si covorasele de panza. Fiind foarte cald afara si neavand unde sa le usuce le-a lasat la uscat in masina. Mai pe seara cand a intrat in masina era ca in sauna, foarte cald si aerul foarte "umed". Imediat dupa aceasta patanie i-a aparut eroare pe una dintre cortine (cea din stanga). A fost la un service si i-au spus ca la cortina respectiva s-a ars nu stiu ce senzor sau ceva in genul. Din acest motiv i-am dezactivat cortina. 

Astazi cand ne-am intalnit mi-a povestit am scanat masina si mi-a dat doua erori:

 

01588-Igniter for Head-Airbag;Drivers side(N251)
33-00- Resistance too Low

 

01646 -Haed-airbag< driver side - disabled

 

E posibil sa fie ceva stricat in airbagul cortina sau eram cam tonti cei la care a fost?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima eroare - intareste contactele de la mufa airbag-ului cortina - se acceseaza prin spatiul de la lampa spate, stanga.

 

Golf... 4, 5 ,6 ?

 

a doua eroare.... cam deformata - banuiesc ca e Head airbag disable ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Golf 4

Da eroare e Head, am scris pe fuga

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In cazul unui contact imperfect la mufele de sub scaun,dupa remdierea acestuia,martorul din bord(AIR-BAG) ar trebui sa se stinga singur? Sau trebuie obligatoriu eroarea stearsa?Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu se va stinge singur. Trebuie stearsa eroarea cu VCDS-ul sau alte testere compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua !

Am  un SEAT LEON fabricatie 2000...pe care l-am achizitionat dupa ce a fost implicat intr-un accident......are airbagurile volan si pasager sarite...centurile fata blocate......martor bord aprins......(este masina mea si vreau sa ma folosesc de ea asa cum este fara a mai face multe investitii stiind la ce riscuri ma expun ca sofer / pasager) i-am deblocat centurile.....am extras modulele airbag sarite , am introdus rezistente de 2,2 ohmi in mufele airbag: volan,pasager, si la ambele centuri.....mai am de rescris softul la modulul airbag(cum pot face rost de un soft bun fara inregistrare accident ?.....o sa-mi achizitionez un modul diagnoza VCDS 11.11...pot face cu el rescrierea softului ?) senzorii care detecteaza accidentul cred ca lipsesc....este problema pentru stingerea martorului ?....daca o sa-mi pice in mana pe viitor airbaguri de pe o alta masina din dezmembrari (la preturi de criza) o sa refac sistemul. Multumesc de ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Lucian, nu te supara ca te intreb, da la ce iti trebuie sa stingi martorul, atata timp cat pastrezi masina pentru tine si ai inteles riscul la care te expui ? Pana iti cumperi airbag-urile, o lasa asa....

 

Nu, nu poti cu VCDS-ul rescrierea modulului de airbag-uri.

 

Nu e vb de alt soft, ci se rescriu cateva adrese din dump=ul actual, pt stergerea data crash-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa rescriere modul airbag si pune toate airbagurile pe masina !

Asa e cel mai bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un vw bora. mia aparut de cateva zile acesta problema cu senzoru directie la volan. ce imi puteti spune cum se face ? nu se poate sterge din tester....numi da voie sa sterg eroarea.. datimi niste sfaturi va rog!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!