Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Eu o sa vin pe Transalpina in weekend-ul 16-18, insa nu o sa fiu numai cu sotul, ci vor merge si parintii mei, asa ca nu prea am cum sa ma alatur eventualului grup care va fi atunci pe traseu. Fiecare are tabieturile sale si cu cei mai in varsta e mai greu sa te distrezi. ;)

Pentru mine si familie e prima oara cand vom merge pe Transalpina si chiar ma intrebam daca plecand din Valenii de munte la 6 dimineata si alegand ruta Ploiesti - A1 - Pitesti - Valcea - Ranca - Sebes - Cluj, voi ajunge la destinatie la o ora rezonabila.

De obicei, cu opririle de rigoare, cam in cat timp se traverseaza Transalpina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecare > ora 6.00

Valeni - Ploiesti > 30-35min (se merge cu 50-60kmh)

Ploiesti - Bucuresti (mergi pe centura vest Ploiesti si apoi din Otopeni o iei din nou pe centura spre A1) > 50-60min (mai e si varianta s-o iei prin Targoviste)

Bucuresti - Pitesti > 60min (se merge cu 130kmh)

Pitesti - Valcea > 60min

Valcea - Novaci > 70min

Transalpina intre Novaci si Sebes > 3-4h cu pauze de pozat si masa de pranz

Ajungi la Novaci la 10.30-11.00 si termini Transalpina la 15.00

Sebes - Cluj > 1h45min

Ajungi la destinatie in jur de ora 17.00 ceea ce e foarte rezonabil !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei interesati ce inca au intrebari apropo de accesul pe TA.

Intrari:

Novaci/Baia de Arama - acces ok asfalt super si amenajat total pina la Ranca. Pe traseu, pe platou este amenajat o parcare pt oprire poze etc...super peisajul.

Brezoi-Voineasa-Obarsia Lotrului- se poate circula asfaltul nu e nemaipomenit.

De la Obarsie pina la Ranca asfalt nou dar pe alocuri lucrari pt scurgeri apa...

Petrosani-Obarsia Lotrului - peisaj super ok prin defileu dar drumul este spart si in valuri...28km din care 20km rupti, se fac in aproape 1h ca sa nu-ti rupi masina...si sa admiri peisajul...

Se mai poate pe la Sebes/Sibiu dar nu am fost deci ramin parerile colegilor din posturile anterioare.

De vizitat pt cine intra pe la Novaci - Pestera Muierilor si Polovragi...am scris mai multe in "starea Drumurilor"...

Pt cine vine din Hateg-Petrosani...inainte cu vreo 8-10km de Petronsani este pestera Bolii ce merita vizitata...accesul super ok...asfalt pina la intrare.

Cum vii din Hateg e pe stg...indicatoarele destul de mici ...

Cine vine prin Calimanesti-Brezoi are manastirea Cozia...

Cam atit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu pe Obarsia-Petrosani ieri inapoi de pe Transalpina. Am crezut ca imi rup masina in doua. In schimb Petrosani-Hateg-Simeria am mers ca pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Traseu : > Novaci > Transalpina > Sebes >

Salutare!

Pe bucata asta, e vreun tronson la care inca se lucreaza? Cum se prezinta asfaltul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Obarsia spre Sebes ai destule portiuni la care se lucreaza,sau se fac ca lucreaza.Am fost sambata p-acolo,oricum Transalpina face sa merite efortul.

Mie mi-a placut mult, mai putin sotiei,era mai tot timpul " lesinata". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti. E cineva interesat de o excursie pe Transalpina in luna august? Poate organizam ceva luna viitoare. Eu sunt din Pitesti deci scutesc o parte din drum, daca sunt colegi din alte zone ale tarii care vor sa dea o tura pe Transalpina, propun sa incepem aici o lista cu cei care vor sa mearga.

Pe mine ma bate gandul sa merg pe Transalpina. Pe 9august plec cateva zile la mare. Poate dupa data de 15august cand voi pleca de la mare am sa fac si o drumetie pe Transalpina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe 16 o sa fiu la munca :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Traseu : > Novaci > Transalpina > Sebes >

Salutare!

Pe bucata asta, e vreun tronson la care inca se lucreaza? Cum se prezinta asfaltul?

Bucata aia e toata Transalpina de fapt. Se lucreaza pe portiuni care insumeaza 1-2km (de fapt nu se lucreaza deloc din pacate ci doar lipseste asfaltul) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu pe Obarsia-Petrosani ieri inapoi de pe Transalpina. Am crezut ca imi rup masina in doua. In schimb Petrosani-Hateg-Simeria am mers ca pe autostrada.

Sa nu exageram , se poate mult mai rau...Pt concediu cind nu te grabeste nimeni merge de o tura sa vezi defileul...

La intoarcere spre casa GPS-ul zicea sa scurtez pe acolo... :)) NEEEE... mai ales ca vroiam sa plec noaptea spre casa...

Intradevar , de mai jos de Petrosani de la iesirea din defileu, pina spre Hateg-Sebes-Sibiu drumul e super ok...mai ales daca e liber de camioane...

Si Sibiu-Brasov e la fel de misto...

Pacat ca nu le-a dat prin cap ca la 5-10km acolo unde este posibil sa lateasca la 2 benzini pe sens...Ca la urcarea pantei...sa poti depasi TIR-urile...sau macar 1+ banda de urgenta cum e pe E85...

Am ajuns acasa dupa un mic maraton de >650km...Straja Sebes, Brasov, Iasi...facut in 12h...cu pauza de 1.5-2h la Poiana Sarata ...cea mai buna viteza medie am scos-o pe Bacau-Iasi...~80km/h :) scoteam si mai bine dar am prins o cascada de fomisti cu M"WC"-uri cum le zicea un TIR-ist :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la Horezu, ma pregatesc sa "atac" Transalpina

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tre sa ajung pana la Sinaia pana seara. E mult de mers, plus opriri...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acest traseu se mananca bine si curat, civilizat la Brezoi, pe valea Oltului, motel CLAS. Cum vii de la bucuresti, este la Gura Lotrului, inainte sa faci stanga spre Brezoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

weekendul ce urmeaza, 11=12 August e un mare concurs de biciclete cu plecare din Ranca , se anunta aglomeratie mare pe acolo :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecare > ora 6.00

Valeni - Ploiesti > 30-35min (se merge cu 50-60kmh)

Ploiesti - Bucuresti (mergi pe centura vest Ploiesti si apoi din Otopeni o iei din nou pe centura spre A1) > 50-60min (mai e si varianta s-o iei prin Targoviste)

Bucuresti - Pitesti > 60min (se merge cu 130kmh)

Pitesti - Valcea > 60min

Valcea - Novaci > 70min

Transalpina intre Novaci si Sebes > 3-4h cu pauze de pozat si masa de pranz

Ajungi la Novaci la 10.30-11.00 si termini Transalpina la 15.00

Sebes - Cluj > 1h45min

Ajungi la destinatie in jur de ora 17.00 ceea ce e foarte rezonabil !

Fusco, am uitat sa ma abonez la acest topic si abia acum am vazut postul tau.

Iti multumim frumos pentru descrierea detaliata si pentru ajutor.

Daca nu vom intampina probleme, traseul si timpii par perfecte, chiar daca as ajunge si mai tarziu de 17.00.

O alta intrebare ar mai fi: daca stie cineva cum e bucata Ploiesti - Targoviste - Gaesti - A1? Parca nu m-as duce pana la Bucuresti pentru ocol.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu exceptia centurii TGV, si a legaturii de la Gaesti la A1, drumul este impecabil. si cele 2 au f putini km prosti.

am fost si eu cu Audi de cateva ori fara probleme. sa ai grija la radare. drumul este reparat de curand si este f bun

inainte de TGV, dupa SACUIENI, e o linie dreapta si la capatul ei e intersectia cu Moreni si la stanga NISIPURILE. daca o iei pe aici, iesi in drumul care vine de la Buc la TGV si imediat in centura orasului TGV..si in aia de Gaesti.

faci stanga catre Nisipuri, in capat dreapta spre TGV...si o tii pana treci de un OMV si la urmatorul ROMPETROL e un giratoriu si faci stanga. mergi cam 2-3-4km ,..si la urmatorul giratoriu faci iar stanga si esti deja pe drumul spre Gaesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti planuri pt acest weekend:

Trafic rutier restricţionat în weekend pe Transalpina

Posted on August 9, 2012

Traficul rutier va fi parţial blocat, în acest weekend (10-12 august 2012), către staţiunea Rânca. Turiştii care vor să ajungă pe Transalpina, dinspre Novaci, trebuie “să manifeste înţelegere” şi să îşi planifice călătoria astfel încât să nu fie afectaţi de restricţiile din zonă.

Campionatul de viteză în coastă-Cupa Gorjului 2012 şi TransAlpin Bike Marathon Rânca 2012 sunt cele două competiţii pentru care circulaţia va fi oprită în anumite intervale de timp.

Astfel, vineri şi duminică, între orele 8.00-13.00 şi 14.00-18.00, traficul rutier va fi închis pe DN 67 C, pe tronsonul cuprins între kilometrul 15+800 m (zona balastierei) şi kilometrul 23+200 m (zona releului), aici urmând să se desfăşoare etapa de raliu.

http://www.transalpina.biz/ta/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva cu aproximatie cat de mult poate dura parcurgerea celor 135 de km dintre Novaci si Sebes intr-un ritm linistit, excluzand opririle pentru poze, plimbari, etc?

Care este sensul de parcurgere recomandat, Nord (Sebes) - Sud (Novaci) sau invers?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand Novaci - Sebes.

Ca timp, nu pot sa apreciez pt. ca eu am stat mult timp oprit si nu am ajuns pana la Sebes, am facut undeva dreapta

si am iesit mai aproape de Sibiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boogie, mie Fusco mi-a dat un timp aproximativ de 3 - 4 ore, cu opriri pe traseu pentru poze si pauza de masa.

Probabil, excluzand opririle si masa de pranz, iesi la vreo 2 ore si jumatate.

Mai putin nu cred, pentru ca sunt totusi 135 km si destule serpentine.

Ps: daca nu te grabesti si nu iti trebuie informatia saptamana aceasta, vineri seara sau sambata iti spun eu cam cat mi-a luat mie, ca voi merge pe acest traseu in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 ore jumatate,toata transalpina pana la sebes?cred ca glumiti...

Boogie,daca esti in concediu,rupe un pic mai mult din timp pt ca merita...as aprecia cam 4 ore cu tot cu poze.

Eu am fost de 4 ori deja,si niciodata nu am iesit mai bine cu timpul,desi chestiile erau vazute...brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superba transalpina. Putin cam frig sus in nori, 4grade, dar merita. Am fost pe transfagarasan de 2ori si spun sincer ca peisajul de pe transalpina arata mai bine, mai salbatic. Placerea de a sofa este iar foarte frumoasa, as zice putin cam scurta :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 grade ?! Dar s-a racit rau vremea.....eu am fost la sfarsitul lui mai si erau 12-14grade si nici macar nu era soare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!