Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

nu sariti pe mine ca am fost si pe transalpina :lol: ,dar din graba am postat aici :icon_redface: .

vineri am fost in ranca si ieri am facut si TF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IMG_1962.jpg

IMG_1969.jpg

IMG_1970.jpg

IMG_1971.jpg

IMG_1972.jpg

IMG_1973.jpg

IMG_1974.jpg

IMG_1975.jpg

IMG_1976.jpg

IMG_1977.jpg

IMG_1978.jpg

IMG_1983.jpg

IMG_1987.jpg

IMG_1990.jpg

IMG_1991.jpg

IMG_1992.jpg

IMG_2001.jpg

IMG_2005.jpg

IMG_2006.jpg

IMG_2007.jpg

IMG_2009.jpg

IMG_2012.jpg

IMG_2015.jpg

IMG_2017.jpg

IMG_2018.jpg

IMG_2019.jpg

IMG_2020.jpg

IMG_2023.jpg

IMG_2026.jpg

Modificat de Raluca TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama lui de el traseu frumos. Asa da traseu.

Dar daca o sa lase sa circule ditamai tirurile incarcate ochi cu busteni, in cativa ani o sa fie numai valuri.

Sper macar sa toarne un covor asfaltic solid sa reziste mai mult in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste doua saptamani plec si eu pe Transalpina. Intrebarea mea este daca tot traseul este dat in folosinta? Intreb pentru ca din link-ul postat de @Raluca TDi - este o imagine cu un indicator care scrie ca este interzis pe Ranca-Obarsia Lotrului.

e-oficial-transalpina-va-fi-finalizata-in-octombrie-ce-restrictii-de-circulatie-vor-exista.JPG

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste macar vreo 2 pagini in urma si te lamuresti...esti belea...

De la Novaci pina la Obarsie este asfalt curat...cu mici zone unde inca se lucreaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul a ramas acolo chiar daca s-a dat drumul la Transalpina.

E la fel ca pe Transfagarasan, unde la urcarea dinspre Curtea de Arges gasesti un indicator care spune ca drumul e inchis, fie vara, fie iarna.

Mergi linistit, poza este veche, indicatorul e tot acolo, dar drumul este dat in folosinta si nu vei avea probleme.

Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot s-a scris pe aici impresii de TA de anul asta se pun poze, vorbim de cazare,masa etc si omul intreaba daca se circula ?!? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot traseul este dat in folosinta cu mentiunea ca sunt portiuni unde inca se lucreaza.in acest topic sunt si aceste aspecte ,atat ca trebuie citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sambata de dimineata plect spre ranca .. si raman acolo iar duminica termin TA si ma retrag pe sibiu -fagaras si ma duc in Brasov . va tin si eu la curent cu imagini :)

PS : trebuie facuta rezervare pt Ranca sau? ma gandesc ca o noapte si ca ajung la prima ora sambata cred ca pot sa gasesc o camera acolo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-ar putea sa nu gasesti nici cu rezervare...deja este o destinatie la moda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul a ramas acolo chiar daca s-a dat drumul la Transalpina.

E la fel ca pe Transfagarasan, unde la urcarea dinspre Curtea de Arges gasesti un indicator care spune ca drumul e inchis, fie vara, fie iarna.

Mergi linistit, poza este veche, indicatorul e tot acolo, dar drumul este dat in folosinta si nu vei avea probleme.

Drum bun!

Conform CNADNR - este inca oficial "inchis", ca nu tine nimeni cont, asta e altceva.

"Inchiderea sectorului de drum este semnalizata corespunzator (indicatoare fig. F6-drum inchis sunt montate in urmatoarele pozitii kilometrice : km 34+500 - Ranca/GJ ; km 59+800 - intersectie cu DN 7A km 82+385 Obarsia Lotrului/VL ; km 61+160 - intersectie cu DN 7A km 81+025 Obarsia Lotrului/VL)"

Cel de pe Transfagarasan, de care zici, din ce tin eu minte mentioneaza ca este inchis circulatiei intre anumite ore - noaptea dupa 21. (chiar si vara)... deci nu-i "uitat" acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni, nu credeti ca vreti cam mult ?

Auzi la ei... :)

Normal ca vreau. Si le gasesc la cabana Vama Cucului din Cartisoara unde am si stat pana ieri. Si la anul tot aici o sa ma duc vreo 4-5 zile, TA diar in trecere o sa o mai vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine vrea sa faca TRANSALPINA nu are cum sa se cazeze in CARTISOARA doar cei care fac TRANSFAGARASAN.sa nu amestecam lucrurile sau topicurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicatorul a ramas acolo chiar daca s-a dat drumul la Transalpina.

E la fel ca pe Transfagarasan, unde la urcarea dinspre Curtea de Arges gasesti un indicator care spune ca drumul e inchis, fie vara, fie iarna.

Mergi linistit, poza este veche, indicatorul e tot acolo, dar drumul este dat in folosinta si nu vei avea probleme.

Drum bun!

@Raluca TDI - mersi frumos pentru informatie.

Tot s-a scris pe aici impresii de TA de anul asta se pun poze, vorbim de cazare,masa etc si omul intreaba daca se circula ?!? :))

@Moog - Poate am vrut sa fiu sigur daca pot pleca la drum sau nu. Nu mai fii asa recalcitrant, dl.atotstiutor!!!

Modificat de STOE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RZF --- cine vrea neaparat poate ajunge si la Vama Cucului...dar e cam mult de mers...

Aia intradevar e o locatie pt TF nu pt TA...

Mai degraba te cazezi pe la Calimanesti-Caciulata...e mai aproape...

STOE -- in ultimele 3-4 pagini tot posteaza lumea detalii de pe traseu, timpi parcurs, impresii asfalt, cazare, masa, peisaje, poze etc si tu vii si intrebi daca se poate CIRCULA?

Faza imi aduce aminte de:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esenta postului meu este faptul ca poti circula fara probleme, doar sa ai ceva mai multa grija la micile obstacole de pe traseu (vezi foto).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine vrea sa faca TRANSALPINA nu are cum sa se cazeze in CARTISOARA doar cei care fac TRANSFAGARASAN.sa nu amestecam lucrurile sau topicurile.

Inseamna ca nu ai citit postul meu anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma intereseaza starea drumului pe portiunea Petrosani-Obarsia Lotrului ? In cam 2 sapt ajung pe la Hunedoara si la intoarcere as vrea sa trec pe aici, Petrosani - Ranca - Buc.

Si fara exagerari, anul trecut cand altii se vaitau, eu am facut TransAlpina - Novaci - Voineasa cu suspensie sport, jante pe 17 si 4 pers fara nici`o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fdy,e varza drumul,facut de mine anul trecut...dar daca vrei,te poti risca.

Ai grija la jante:-D

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A scris pe aici...am facut eu drumul anul asta...

Cu grija se poate face...chiar cu un Porcshe :)

Nu e de speriat...e spart asfaltul, gropi, dar se poate trece...eu am facut 20km in 1h...de la Petrosani primii 8km sint ok...dupa aia incepe distractia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-am intors de pe Transalpina, superb drumul dar e in lucru si e destul de rau asfaltul. Sunt cateva portiuni unde asfaltul e decopertat complet si podurile sunt pe un singur sens. Singurul cu doua benzi e la baraj in rest toate sunt decopertate. Foarte multe santuri, au montat tuburi colectoare pentru apa si nu au asfaltat dar usor si cu rabdare se poate merge. Trebuie sa fii atent sa nu dai cu roata in ele prea tare, am vazut doi care schimbau rotile pe margine...dar se poate circula si merita efortul. Peisajele sunt spectaculoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A trecut mai bine de un an de cand am fost pe acolo si din cate observ nici pana acum nu s`a rezolvat problema acelor poduri :(

Cred ca o sa ma risc Vali :)

Moog, ms pt info.

Poate pana plec eu, urca cineva si cateva poze cu aceasta portiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin dupa minutul 6 incepe o portiune neasfaltata, in rest e abordabil, din franturile pe care le-am urmarit.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!