Jump to content

Passat CC 2.0 tdi, 170 cp vs CC 2.0 tsi, 200 cp


bobi11
 Share

Postare recomandată

Eu as alege 2.0 Tsi, daca mi-as permite costurile suplimentare legate de carburant, in caz contrar nici Tdi-ul nu e o alegere prea rea.

Din punctul meu de vedere unei astfel de masini i se potriveste mai bine un motor pe benzina. E un model mai aparte in gama VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum?

'baga a 2-a si trage de volan' :)

scuze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cuvantul meu ca vorbim limbi straine pe aici si de aia nu ne intelegem :P

1. consum de 6,5 si 900 de km cu un plin de rezervor scoti la viteze de 90-120 km/h, adica FARA NICI O PLACERE LA CONDUS, sunt perfect de acord!!! pui cruise control si o lasi sa merga. apropo, avand 6 trepte de viteza, la 100 km/h masina are cam la 2000 de turatii

2. (tot eu am scris mai sus, dar nu citeste nimeni): vrei alergatura, treci in sport, mergi cu 200 km/h si faci cu un plin mai putin de 300 de km.

Fac un drum Viena-Bucuresti, fac poza la consum si-l postez pe forum, este toata lumea multumita?

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ice_2k cu siguranta nu e multumit :P dar sincer nu e nevoie sa faci drumul asta pt noi. :P

Lasand gluma la o parte,fiecare cu parerea lui cu masina lui cu consumul lui dar frumos e sa ne intelegem si sa ne respectam ;)

Numai bine!

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea era sa nu demonizam motorul 2.0 T mai mult decat este cazul.

uite consum (nu este al meu) de 5,8 l/100 km.

post-27857-1277117192_thumb.jpg

post-27857-1277117202_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca o dam in diverse, si omul tot nu e lamurit. Caz concret: eu am 1.8 TSI 160 CP. Motorul, dupa parerea mea, e senzational, dar consumul la drum lung nu scade sub 9 (cel mai des am 10), presupunand ca merg ca sa ma simt bine, si nu ca sa scutesc cateva zeci de lei la pompa. Urban, nu scad sub 12.5 - 13. Am condus 2.0 TDI pe CC, motorul de 140 CP. Mi s-a parut mult sub al meu (evident, mai putin la consum :D). Pastrand diferentele, si presupunand ca 2.0 TSI este superior unui 2.0 TDI 170 CP, as alege fara ezitare benzinarul. Nu pot sa zic ca nu ma inteapa ariciul cand fac plinul, dar cred ca merita durerea ;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, hai sa limpezim apele. Da, 2.0TSI e un motor foarte potent si placut la condus, care e CAPABIL sa scoata ~7l/100km la drum intins si mers incet (probat de subsemnatul pe DN1 intr-un GTI 2006). Totusi, sa tragi de consum la acest motor mi se pare o ineptie, deci daca ti-l doresti cu adevarat si il conduci cum trebuie, trebuie sa te astepti la un ~10 la drum lung si ~15 in oras.

Acestea fiind spuse, cel mai simplu mod de a alege intre ele, din punctul meu de vedere, este calcul la costuri, luand in calcul toti factorii (nr de km parcursi pe an, nr de ani de folosinta -> consum, service, depreciere etc). Daca iti permiti 2.0TSI, go for it, daca nu, e foarte ok si 2.0TDI 170.

Si totusi astept si eu cu nerabdare sa aflu cum poate sa fuga fundul unei masini cu tractiune fata la plecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi astept si eu cu nerabdare sa aflu cum poate sa fuga fundul unei masini cu tractiune fata la plecare.

off, m-am exprimat eu gresit, fata, nu fundul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia da, multumim de lamurire :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-sa continui si eu pe partea cu consumul...cand un TSi are consum de 7, ganditi ce consum ar putea sa aiba un TDi in aceleasi conditii de mers...? 5 cred ca e mult.

-daca nu te intereseaza consumul ,TSi

-daca ai arici in buzunar ,TDi

versusul asta se limiteaza la : ai bani de consum mare sau te limitezi la tdi ... este foarte clar ca tsi-ul este peste tdi.

PS:hai sa ne oprim aici referitor la consum .....

Modificat de OviDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai, cu voia dumneavoastra, ultimul post cu consumul, cifre reale, exact de pe masina mea.

1859 de km (parcurs mixt, deci este relevant), timp de mers 43 de ore si ceva, viteza medie 43 km/h, consum mediu 10,00.

post-27857-1277133963_thumb.jpg

post-27857-1277133973_thumb.jpg

post-27857-1277133995_thumb.jpg

post-27857-1277134008_thumb.jpg

Modificat de catarad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fabian rusu: cel mai economicos consum pe care il pot scoate (la turatii joase si viteza redusa) este de 6,5-6,6. mai degraba as tinde sa cred ca diferenta sensibila la consum intre TSI si TDI este la viteza mare, nu le cea mica.

ma refeream la consum in ansamblu, nu doar la un anumit regim de turatii

mea culpa :(

cu un TDI 130 cel mai putin am scos 4.3 in acelasi regim descris de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si un 1.2 tsi consuma 4 in acelasi regim ! Consumul se compara la puteri asemanatoare si aici se vorbea de 2.0 tsi de 200 de cai... este inutil sa vii sa spui ca 1.9 tdi de 130 de cai in acelas regim consuma 4,3 .Ideea era ca se poate si consum mic cu un turbo benzinar puternic .Si daca iti cumperi un gti de 200 de cai nu inseamna ca trebuie sa mergi la viteze COD ,ca altfel sugrumi motorul sau mai stiu eu ce.Sau daca iti iei Porsche ,trebuie sa fii tot timpul in zbor!Cu un tdi este mult mai problematic sa mergi la viteze constante...

Altcineva mai sus spune ca se misca ca un tdi de 130 de cai... se vede ca nu a condus in viatza lui un 2.0 tsi ...chiar daca cuplul este la fel,dinamica masinii este cu totul alta...poate se misca la fel in primele 500 de ture dar dupa ,nu prea.

Ideal ar fi sa faci un test drive cu ambele motorizari .Sunt sigur ca decizia nu va fii foarte grea! Multa bafta

Modificat de motan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

perfect, uite ca a inteles cineva ce incerc sa explic de 30 de posturi incoace. :ninja:

daca am rezolvat-o pe asta cu consumul, putem merge mai departe.

la capitolul design exterior, parca CC este mai apropiat de vremurile noastre, in timp ce passatul 3c isi arata deja cei 5 ani de existenta in forma actuala. din nou, este o chestie de gust, dar passatul 3c arata mai imbatranit (nu neaparat mai urat) decat mondeo, avensis sau insignia. CC arata cum trebuie in 2009/2010, dar are un dezavantaj considerabil: 4 locuri in loc de 5. eu zic ca ar fi trebuit sa-i gaseasca o metoda se se ridice consola aia fixa de pe bancheta din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu este CC cu 5 locuri, dar optional. Cu toate ca ambele pot avea 5 locuri cred ca in CC spatiul la cap in spate e cu mult mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-numele topicului Passat CC 2.0 tdi, 170 cp vs CC 2.0 tsi, 200 cp, opinii - fiabilitate, consum, dinamica, etc...

-nu vad ce legatura are passatul 3c

-pana acuma s-a vb doar de consum...cu fiabilitea cum stam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca fiind aparute in 2008 nu s-au stricat inca si la capitolul fiabilitate nu se stie mare lucru despre CC... vre-un proprietar ne da vreo informatie despre fiabilitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumuri in Bucuresti la ore aglomerate:

VW Golf GTI 2.0 TFSI 200cp AXX - 13,5 %

Audi S3 2.0 TFSI 265cp BHZ quattro - 15,5 %

VW Passat 2.0 TDI 140cp BKP - 9,5%

Stiu ca nu sunt masinile din versus, dar sunt in principiu motoare sunt asemanatoare iar consumurile sunt cele reale, nu din carte.

Ca o paranteza, la condus sunt mult mai placute motoarele pe benzina, la TDI in afara de consum nu pot sa gasesc mare satisfactie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Va salut, readuc in actualitate acest subiect....dar in alt context. nu sunt hotarat intre 2.0 tdi 170 cp si 2.0 tsi din punct de vedere al fiabilitatii. la tdi am tot vazut de problema cu spanul metalic la pompa de inalte , despre 2.0 tsi nu gasesc sa se planga cineva de ele sau sunt prea putine masini cu acest motor in comparatie cu tdi. 

Fac anual cam 10-15000 km majoritatea in oras.....mic Baia Mare. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 @GabyTohatan gasesti aici dar si in alte topic-uri de pe forum tot ce vrei sa aflii despre 2.0 tsi. Motorul e ok, fiabil, duce puteri mari dar are anumite hibe care cu putina informare le vei putea rezolva inainte sa iti faca probleme. E complet altceva motorul asta fata de 2.0 tdi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!