Jump to content

Trecere pe culoarea galbena a semaforului


B`real
 Share

Postare recomandată

Pe aceeasi tema revin cu o intamplare a unui coleg foarte necajit ca l-a oprit organul imediat dupa ce a trecut de intersectia semaforizata si l-a amendat pe motiv de trecere pe galben. Culmea e ca el a trecut pe verde, dupa el au mai trecut 2 masini insa intersectia era aglomerata si pana ce au facut coltul deja se facuse rosu. Ideea e ca a trecut de semafor pe verde si a fost amendat pentru trecere pe galben si mai mult decat atat, cei din urma lui nu au patit nimic. Certuri inutile, stres si in final si-a acceptat soarta de om simplu in fata semi-zeului cu cascheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intersectia este blocata trebuie oprit la semafor chiar daca acesta e verde. Eventual in intersectiile in cruce incercati sa va ghidati si dupa culoarea de la pietoni.

Iar daca legislatia imi interzice trecerea pe galben, atunci sa-l scoata. Unii colegi propun sa iesim ca niste kamikaze in trafic: daca se opreste vreunul in noi, bine, asta e, se intampla; daca nu se opreste, atunci e si mai bine. Prefer sa stau 1 luna fara permis decat sa ma vad lovit de vreun cazan de masina. Si adevarul e ca unii sunt exagerat de...nu gasesc un termen! Genul de om care merge la 30 de cm de ala din fata lui. Intreb si eu colegii cu mai multa experienta la volan: cu ce il ajuta asta din moment ce trebuie sa apese pedala de frana in acelasi moment cu mine ca sa nu ma atinga? si daca spre exemplu e afara din oras si vrea sa execute o depasire pe un drum cu o singura banda pe sensul de mers, el va trebui sa iasa mai mult in stanga ca sa vada daca vine ceva din fata crescand astfel riscul de o tamponare neasteptata. Atatea si atatea specimene de soferi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. iar o dam in balarii ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In esenta, din punctul meu de vedere pe verde treci, pe rosu stai, iar galbenul anunta rosu`....Daca ai timp, loc, masina sa opresti decent cand vezi galben ...o faci.Daca nu...treciDe ce sa provoci un accident doar ca sa previi nimic ?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SAlut,

Eu am avut accident in care vinovatul a trecut cica pe galben .. cand eu eram pe verde clar. Polita a scos legislatia unde scria clar ca la galben esti obligat sa opresti. Varianta cu nu puteai opri in timp util nu mai este valabila. Deci e de preferat sa opresti in orice conditie chiar si pe trecerea de pietoni sau dupa ea altfel risti permisul sau daca ai noroc doar o amenda. Riscul sa te loveasca cineva din spate trebuie sa ti-l asumi.

EU nu cred ca intr-o intersectie pot aparea in acelasi timp verde si galben pe sensuri intersectate.100% sunt culorile rosu si verde.Tipul a trecut pe rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A patit-o si un prieten de-al meu de curand. Era 4 dimineata, condusese 400Km si vroia si el sa ajunga acasa mai repede, asa ca a trecut pe un portocaliu. Dupa 20m Politia in spatele lui. A bagat omul faza ca nu ar fi putut frana la timp si scrie in decret ca daca nu o poti face in conditii de siguranta mai bine treci. Au acceptat politistii aceata "scuza" insa i-au replicat: "Ok, si ce mai scrie in decret? Ce trebuie sa faceti cand va apropiati de o intersectie"?

Daca nu aveti chef sa cautati in decret va zic eu: Trebuie sa reduceti viteza, mai exact sa aveti o viteza care sa evite orice pericol.

Stiti cum sunt legile la noi: exprimare neclara care sa lase loc de interpretari, pt a putea fi aplicata intr-un anumit fel anumitor oameni, dupa caz. La faza cu "evitarea oricarui pericol" de obicei iti inchide gura orice politai, ca orice ai face, daca s-a produs un eveniment inseamna ca tu n-ai avut viteza adaptata corespunzator pt a evita chestia aia. Si tot el are dreptate.

Acuma ca militienii aia au acceptat (a se citi AU CERUT PE FATA) mita, asta e partea a 2-a. Ideea e ca nu existau martori de nicio parte si in locul lui eu n-as fi platit nimic (nici amenda nici mita) pt ca masina lui era ok. Fiind insa pe un forum cu masini de masini ma gandesc ca multi dintre voi aveti masini tunate, cu folii neomologate, jante nu tocmai standard, etc. Ei, la faza asta se schimba datele problemei, pt ca daca vad ca faci pe desteptul pot sa se lege de multe... Asa ca mai bine ne tinem gura si platim daca am comis-o... Parerea mea.

p.s. sunt de acord cu colegul de mai inainte care a zis ca atunci cand se face galben majoritatea accelereaza si forteaza culoarea (in timisoara mai nou se trece chiar pe rosu la greu!!), deci avem si noi vina noastra; pe de alta parte recunosc ca nici eu n-as frana daca as vedea berbecul in spate! Si de obicei sunt berbeci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU nu cred ca intr-o intersectie pot aparea in acelasi timp verde si galben pe sensuri intersectate.100% sunt culorile rosu si verde.Tipul a trecut pe rosu.

In intersectia unde era Bingo inainte, Semafoarele lucreaza intr-un mod ciudat. In momentul in care un semafor se face rosul celalalt este verde...deci culorile se schimba in acelasi timp. Am vazut chestia aceasta ieri dupa-amiaza si am ramas surprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord cu colegul de mai inainte care a zis ca atunci cand se face galben majoritatea accelereaza si forteaza culoarea (in timisoara mai nou se trece chiar pe rosu la greu!!), deci avem si noi vina noastra; pe de alta parte recunosc ca nici eu n-as frana daca as vedea berbecul in spate! Si de obicei sunt berbeci!

Sunt patit de 3 ori cu treaba asta: odata trebuia sa opreasca coloana la semnul politistului din intersectie, odata la o trecere de pietoni mascata de masini parcate, odata la un cedeaza trecerea "in orb" (ai vizibilitate f mica pe sensul caruia trebuie sa-i cedezi, din cauza ca drumul este curbat in jurul unei cladiri mari, si de obicei se merge tare pe acolo). De fiecare data adormitii din spatele meu mi-au pupat bara. Primele doua dati a fost lejer, nu m-am obosit prea tare, dar la a treia a necesitat inlocuire.

Concluzie: in prezent am foarte mare grija cu frana, la trecerile de pietoni incetinesc din timp, la fel si la cedeaza trecerea. La culoarea galbena a semaforului nu opresc decat daca sunt singur pe drum, altfel blana si rugaciuni. Daca ma opreste cap-de-creta ii explic cele expuse mai sus, si daca nu e intelegator platesc amenda si imi vad de viata.

LE: spunea cineva mai sus ca trebuie sa-ti asumi riscul ca te poate lovi cineva din spate. Ei bine eu refuz sa fac asa ceva, din motive bine intemeiate:

1. Daca te loveste din spate un Tico nu-i bai, dar daca e un camion? Nu numai ca te poate proiecta in mijlocul intersectiei, dar iti poti rani grav coloana vertebrala

2. Pentru impact frontal sau lateral, la viteze de oras, ai sisteme de siguranta care funtioneaza foarte bine (airbag-uri, ranforsari in usi etc), plus ca mai ai o sansa sa eviti. La impact din spate nu exista protectie pasiva sau activa

Modificat de drakool21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Daca te loveste din spate un Tico nu-i bai, dar daca e un camion?

Ok, in general te gandesti la tine si la masina ta, normal, deci nu-i bai. Daca insa in Tico-ul din spate era o femeie gravida care in urma accidentului pateste ceva, chiar daca era vinovata si ti-a sifonat putin masina, nu cred ca iti va fi totuna ca ai pus ditamai frana. Mie cel putin nu mi-ar fi chiar ok sa stiu ca a pierdut copilul sau ae desfigurata, chiar daca ok, ea n-a pastrat distanta regulamentara. Poate sunt subiectiv, sau nu e cel mai bun exemplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!