Jump to content

Recensamant Sharan


remier
 Share

  

298 voturi

  1. 1. Combustibil

    • Diesel
      283
    • Benzina
      19
  2. 2. Motorizari

    • 1.8 T
      5
    • 1.9 TDI - 90 Cp
      20
    • 1.9 TDI - 110 Cp
      20
    • 1.9 TDI - 116 Cp
      162
    • 1.9 TDI - 131 Cp
      24
    • 1.9 TDI - 150 Cp
      2
    • 2.0 TDI - 140 Cp
      56
    • 2.0i - 105 Cp
      1
    • 2.0i - 115 Cp
      11
    • 2.8i - 174 Cp
      1
    • 2.8i - 204 Cp
      0
  3. 3. Versiuni

    • Advantage
      5
    • Carat
      3
    • CL
      13
    • Confortline
      31
    • Exclusive Edition
      2
    • Exclusive Edition II
      2
    • Family
      124
    • Freestyle
      6
    • GL
      13
    • Goal
      6
    • Highline
      39
    • Pacific
      3
    • Skater
      2
    • Special
      2
    • Sportline
      19
    • Trendline
      22
    • Tour
      3
    • United
      7
  4. 4. Transmisie

    • Manuala
      264
    • Automata
      38
  5. 5. Tractiune

    • Fata
      224
    • 4Motion
      18


Postare recomandată

Salutari la toti detinatorii de sharan. Ca altii si eu vin de la passat si cred ca ii o alegere pe cinste. Si acuma putina descriere:

Sharan confortline(cred)

An de fabricatie 11/2000

Motor AUY,cutie in 6 viteze,computer de bord si clima pentru locurile din spate. cred ca ceva poze explica mai bine.

Proiecte carele am in viitor:

Tempomat,jante,praguri inox,cel putin pentru inceput.o placere sa ma prezint

post-79427-0-39559800-1409298329_thumb.j

post-79427-0-62198100-1409298393_thumb.j

post-79427-0-14301900-1409298812_thumb.j

post-79427-0-63807600-1409298877_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos cat mai multi km de acum inainte.Frumos interiorul,dar si pretentios de ingrijit,mai ales cu copii mici(care vad ca ii ai...sa-ti traiasca).Bafta in continuare la upgrade-uri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Incepand de luna trecuta am schimbat opel-ul astra h si sunt si eu posesor de sharanel din 2000, motor 1,9 tdi AUY, 116 cp, 220000 km,nu stiu la ce versiune se incadreaza, poate ma ajutati sa aflu. Ca si dotari, cele de baza, 4 geamuri electrice, alarma, dublu climatronic, scaune fata rotative, tempomat, computer bord si incalzire auxiliara care nu functioneaza. Poze am incarcat aici:

http://m.imgur.com/HZpickC,XschpyY,kn6ll6C,FmF6eQW,MaziRXW,vnN9MDQ,midntPX,Ob7VNd6,yG3jqvA

Pentru alte detalii va stau la dispozitie. Drumuri bune la toti colegii.

O intrebare putin cam off, stie cineva de ce imi sta ecranul acela rosu dintre ora si kilometrii aprins si dupa ce inchid masina? Sta aprins nonstop. Daca va uitati atent se vede intr-o poza. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumusica masinuta,multi km fara probleme,in poza 9 nu mai sta aprins afisaju,pune testeru pe ea vezi ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, la fel si voua. Este aprins, o sa pun o poza facuta seara, pe tester nu am gasit nimic, sau nu stiu eu unde sa caut. Despre versiune ma poate ajuta careva unde trebuie sa caut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre noi,cei cu sharanuri,si sa nu regreti ca ai ales aceasta schimbare,chiar daca o sa mai vreo PROBLEMUTA cu ea ,ptr ca cine are un auto, e imposibil sa nu are probleme mai ,mari sau mici cu ea.Eu am schimbat ,un passat(2003 4x4,1,9-131cai) full cu Sharan,si nu o sa regret EVER,Daca e sa ai probleme cu auto,poti sa ai cu orice auto, indifernt cum se numeste acest auto.Deci in concluzie sa te bucuri de aceasta alegere,si orice problema ai, santem aici sa te ajutam cum putem  noi.Eu de exemplu am bagat un Grecia in 24/08/2014 cu 7 persoane,deci Full,cu familia si a mers auto impecabil,am avut consum,de 6,5%,cu aer cond,dar  e adevarat ca nu am sarit de 120 km ,ptr ca am fost in gasca,si nu au mers mai mult de 120km la ora.E un auto foarte bun atat cat mergi cu el OK, daca te bagi la raly si o forjezi atunci o sa ai alte consumuri si uzuri. Bafta si noroc.

 
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian.Apreotesei

As vrea sa ma prezint si eu, in cele din urma.

Ma numesc Adrian, sunt casatorit si am doi copii si sunt din Bacau. Am vandut un ford focus 2006 1600cmc 109cp diesel, si am achizitionat un Sharan 1896cmc, 85kv, gri argintiu.

Din anul 2001, adusa din germania, zicese cu 228000km (probabil  cu roata de rezerva). masina merge impecabil, fara vibratii la planetara sau volant, mici zone cu rugina pe la partea din fata a pragurilor.

Are climatronic fata spate cu grilele de ventilatie pe plafon, scaune din piele neagra (in stare foarte buna) incalzite pe fata, mai are inca 3 scaune din care unul si pentru copii. Mai trenuie sa caut inca 2 scaune (ideal tot din piele neagra).

Parbrizul incalzit, ESP. maxidot (cu cateva liniute moarte pe el), nu are CB si nici pilot automat (oare se poate monta). Geamuri electrice fata si spate, de pe randul 3 doar geamul din dreapta se deschide.

Sper sa ne inalnim, sa ne cunoastem si sa schimbam ceva cunostinte si secrete legate de aceste masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Hai ca trebuie sa ma laud.

Dupa ce mi-am vandut AFN-ul in 2012 (1998), si m-am inghesuit 2 ani intr-un Golf, m-am coafat cu

un Sharan 1.9 TDI Trendline, 2005, 131 CP, ASZ, 6 Gang Getriebe(FUX), Dubluclimatronic, NAVI, ABS, ESP si multe altele.

5350 Euro. 189000 km reali. Am fugit in mod special de 2.0 TDI (motoare cu Bxx).

Aia la ANAF in schimb sunt nebuni - 3258 Euro Taxa ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la an de fabricatie 2005 si euro 3 cam asa sta treaba. La mine la passat euro3 din 2001 era 1300 de euro. Nu prea ai ce sa-i faci. Cu cat este anul mai nou cu atat creste taxa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma,mie mi se falfaie, ca stau in D, da' m-am uitat asa de curiozitate. La vechiul sharan am platit in 2008 1200 €, masina din 98. Normal ca-si aduc romanii toate gunoaiele de pe aici ca e taxa 2-300, masini de 15 ani cu km coafati si vai de ele. Ca e plina si Germania de rable. In schimb la modelul urmator (motoare Bxx), care sunt Euro 4, taxa e 1200-1300. Sunt absurzi aia la RAR, atata timp cat si pe Euro 3 am placheta verde si TUV-ul zice ca e in regula. Dar de' , RAR-ul e printre cele mai destepte institutii din RO. De fapt, parc-ar fi intelesi cu nemtii sa le ia toate rablele. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mcmeng,

 si partea cea mai frumoasa este ca eu nu  calculeaza taxa dupa valoarea in  g/km  scrisa in COC, nu ei iau in calcul valoarea masurata de RAR, si de multe ori  ai frumoasa supriza sa vezi ca  ANAF ul   spune ca taxa  e  una si  apoi  in urma masuratorilor facute de RAR vei vedea un alt pret.....

 

In Ro Km nu conteaza deoarece mana de lucru e ieftina  ce este important este ca masina sa arate bine...restul se  repara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebarii.

La sharanul din semnatura:

1 am navigatie originala cu magazie de CD pot instala camera de marsarier si sa imi arate pe displayul de navigator.

2 stiti daca este pregatita instalatia pentru cruse control adica prin inlocuirea manetei de semnalizare cu una cu cruse control merge.

Mersi

2000 an fab.

Modificat de ovex67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,la indemnul lui Dan Sharan imi prezint si eu masina.

Seat Alhambra,08.2001,116 cp AUY,211.800 km (10.000 dati înapoi)

Cutie tiptronic,dublu climatronic,ESP,ABS,jante pe 16 de vw nu de Seat (asa am luat-o l) 6 geamuri electrice,webasto (funcțional),7 locuri..restul nu îmi vin acum in minte.Sunt f multumit pana acum,eram croit pe passat dar înainte de a o cumpara m-am delectat cu acest forum si m-am sucit in favoarea unui Sharan,n-am gasit in banii care care-i aveam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre noi,si eu zic ca nu ai facut o alegere gresita,avand in vedere ca eu am schimbat un passat berlina(2003)4x4 de 1,9(131cp) full,cu Sharanelul.Spatiu cat cuprinde,e adevarat ca passatul era mai silentios,dar eu sant multumit de Sharan,merge ca focul,am 116cp+20cp soft in germania facut.Sant foarte multumit de alegere.Bineinteles ca e si o problema,am numere de MM si eu locuiesc in BV,ptr ca fostul propietar a inmatriculato in 2011 si a recuperat taxa .Acum sa vad cand sa cand incepe sa se castige la greu procese cu taxa de timbru.In concluzie sa ai bafta de auto si socializam pe forum,ne ajutam .Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai noroc de ea,ce nu-mi place din descriere cutie tiptronic,dar multi km fara reparatii,tot atit consuma si a meu iar in oras (cluj) arata 11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , sunt Laurentiu si de curand sunt propietarul unui Seat Alhambra , 1,9 Tdi , motor AUY , 116 CP, 6 viteze , 342000km. an 09.2001 , 7 locuri , Webasto , , ma declar foarte multumit de masina pana acum , doar ca trebuie sa i schimb ambreiajul cu volant care sunt putin cam scumpicele ca piese , in rest masina se comporta bine , 2, 3 mici zgarieturi ,ca de .... (italia ....).inainte de a cumpara masina m am informat aici pe forum si asa am inceput cautarile de vw sharan , dar pana la urma am gasit seat alhambra 

 

2 poze iin link : http://imgur.com/OQ0ZcMT&nqruAGC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit,frumusica sa ai noroc de ea si multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,Dan sharan succes cu taxa ! Adrianf ..la mine e putin mai complicată situatia deoarece sunt in scaun cu rotile (in urma unui accident rutier) si sunt nevoit sa folosesc cutie automată dar sa privim si partea buna a lucrurilor ca am fost scutit de taxa de timbru. In week-end o spăl si pun ceva poze ! Drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci da,te ajuta mult,bafta multa in viata si drumuri bune sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit si tu Laurentiu in randul nostru,sa ai noroc de masina si fara evenimente.Sa folosesti forumul cand ai probleme,sa ne ajutam unul pe altul.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, ma prezint si eu pe forum cu a meu autobuz, 1.9 tdi  AUY 116 cp  4motion din 2001 cu 215000 actuali.  achizitionat din italia in 2012 ,pacat ca nu am dat de forumu asta mai repede ,are sirocou,dubluclimatronic, racire in haion ptr toate 5 scaunele din spate, 5 geamuri electrice,oglinzi electrice si incalzite, foarte multumit de ea, acum am dat de ceva probleme dar sper ca se vor rezolva , sper si cu ajutorul vostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre noi,sa ai noroc si multi km fara evenimente.Pe mine o sa ma vezi  prin BV cu un Sharan negru de MM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din bv dar nu locuiesc acolo, stau în Italia pe lângă milano,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La multi ani tuturor !
Sa aveti parte de un 2015 fara evenimente !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!