Jump to content

problema caut rezolvare


razvan 77
 Share

Postare recomandată

as vrea sa ma ajute cineva cu niste idei sfaturi .sau cu ce se poate.

voi atasa niste poze pt a exemplifica problema.

masina mea este din 1961 si piesa am inteles de la un mecanic ca nu se poate skimba pt ca este prinsa de sasiu

prin acesta teava pe care altfel nu stiu sa o numesc trec barele de torsiune,asa ca e destul de greu de lucrat, avand in vedere ca eu nu as vrea sa ma apuc sa demontez suspensia pt ca nu e timp de asa ceva.

dupa calculele mele in 2 ani maxim eu voi aduna tot ce imi trebuie ca sa fa masina ca la carte si atunci cu siguranta voi skimba multe si in zona asta. dar asta la momentul ala .eu acum vreau sa repar problema in asa fel incat sa nu se strice mai tare si s pot circula fara probleme

http://img714.imageshack.us/gal.php?g=p6019450.jpg

Modificat de razvan 77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acolo e o problema.puntea ta trebuie schimbata ptr ca se vede acolo numai prezinta siguranta.cauta una noua SH binenteles si se poate schimba fara sa dai jos carapacea si din fabrica nu au fost sudate ci prinse in suruburi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca tot lucrezi prin zona aia roteste si burdufele de la planetare cu 90 de grade spre spatele masinii. adica burdufele sa ajunga cu cusatura ca si in poza.

post-6468-1275460691_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai lucra ca nu are ce.schimba daca gaseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai, el are broasca, nu tip 3, partea cu coarnele cutiei si tevile barelor de torsiune nu-i detasabila.

Poti sa-ncerci sa gasesti de la un alt sasiu tubul barei de torsiune cu tot cu piesa din capat (aia de care se prinde capacul barei si amortizorul), sa tai tubul aproape de "cornul " sasiului si sa-l sudezi pe cel "nou", eventual lasi vreo 10 cm din tubul vechi spre sasiu si bagi un manson de teava peste ambele capete de imbinat, caz in care n-ar conta asa mult ca n-ajungi cu sudura pe toata circumferinta (trebuie totusi etansat bine). Ar putea sa iasa ceva...

post-2697-1275461023_thumb.jpg

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bre lexuse ce suruburi?!?!?!? e vb de puntea din spate :|

cam nasoala treaba...

cu totul schimbata nu prea vad....

duar asa cum zice jan dar si asa nu prea cred in siguranta...

mai bine cauti alt sasiu cu acte care sa fie in toate mintile lui.

zic si eu nu dau cu paru'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si io mis divina ca omu nu si-o luat typ3 la care ai suruburi.... am gresit nah! pedepsiti-ma :) ... ma astept la emocotionale lu liviu sa apara in maxim 10 ore :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, e si-asta un mod de exprimare, mai bine decit sa scrie "loool".

Pai sasiul facut de iurgheni e-mbinat din bucati de fier prin sudura, nu-i generat dintr-o bucata din materiale aduse din Alpha Centauri. Nu vad de ce n-ar tine orice reparatie facuta prin sudura. Normal, poate ca n-o sa pui o teava de scurgere de la chiuveta de bucatarie, da' s-ar putea sa fie de ajuns si aia...

Modificat de jan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei capatul tot de la puntea spate, stiu eu unde il gasesti, dar iti spun ca e de munca,adica nu cred ca fara caroseria data jos reusesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

curata zona pana la metal, fa un petec ce acopera toata partea deteriorata dintr-o tabla de cel putin 1 mm grosime, si apoi sudeaza-o roata. cam atat poti face pentru o reparatie rapida.

nu-ti fa probleme de rezistenta, caci tubul e prins rigid la ambele capete si cu sudura nu faci decat sa-i refaci sau sa-i imbunatatesti rezistenta. nu uita sa izolezi bine apoi cu grund si mastic pensulabil. spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt, e vorba exclusiv de rezistenta. Tubul nu-i prins rigid la ambele capete. La capatul pe unde se baga bara e prins in 2 surubele in caroserie. Caroseria s-ar putea sa nu prea mai existe in zona aia decit ca si concept. Daca te-apuci sa cureti "pina la metal", cu ce mai ramii? Deja se vede ca e curat pina dincolo de metal :icon_thumright:. In plus, se vede ca-i rupt si la capatul exterior suportul ala, acolo pe linga capacul barei de torsiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voua va place sa discuta-ti discutii, cand omul a intrebat daca se poate rezolva problema. da, se poate rezolva, se sudeaza cum am spus mai sus, si in plus ce mai este rupt pe acolo- suportul ala din exterior, cam atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, mai, nu se sudeaza cum ai spus mai sus. Asa ai face tu si pe urma ai da cu grund si mastic, spre bucuria clientului.

Omul a intrebat ce e de facut, nu ce-ar face unul ca sa-i ia banii.

In plus, ia de pune labita pe gramatica de clasa a 7-a, zic eu, poate si mai timpurie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as face la fel, si as da numai cu grund fara mastic. Un petec mare din tabla mai groasa, sudat cu raspundere, e foarte buna ca solutie temporara vreo 2 ani cat a specificat proprietarul.

Asa as face si eu la mine daca ar fi cazul, fara sa-mi platesc manopera. Deci nu as face asa numai ca sa-mi iau banii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte rau. Doi ani? Ai si tu atelier, ceva? Dai garantie la lucrari?

Parc-a intrat pe internet "nea sima"...

Sfaturile astea ar trebui date cu moderatie, zic eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!