Jump to content

identificare caroserie


jan
 Share

Postare recomandată

Salut! Stiu sigur c-am citit pe undeva, dar nu mai stiu unde: care-i locul placutei cu seria caroseriei la broaste? In caz c-ajung sa cumpar vreuna, sa stiu si eu unde sa ma uit. Merci :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forumist tacut
Salut! Stiu sigur c-am citit pe undeva, dar nu mai stiu unde: care-i locul placutei cu seria caroseriei la broaste? In caz c-ajung sa cumpar vreuna, sa stiu si eu unde sa ma uit. Merci :)

<{POST_SNAPBACK}>

Sub banketa din spate, pe mijloc, e placuta cu seria caroseriei.

Si am auzit io pe aici printr-un topic de la notiuni generale ca primele cifre indika asa: daca incepe cu

"11 e sedan sau berlina (cum vrei sa-i zici), 15 e cabrio, 21 camioneta, 22 bus 8-9 locuri, 23 combi sau camping, 24 bus de luxe, 26 pick-up, 27 ambulance"

...etc...

si e adevarat si e valabil pentru broscutele fabricate pana in august/septembrie '64.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si mai e o placuta in spatele rotii de rezerva. Pe asta nu stiu daca o au toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub banketa din spate, pe mijloc, e placuta cu seria caroseriei.

Si am auzit io pe aici printr-un topic de la notiuni generale ca primele cifre indika asa: daca incepe cu

"11 e sedan sau berlina (cum vrei sa-i zici), 15 e cabrio, 21 camioneta, 22 bus 8-9 locuri, 23 combi sau camping, 24 bus de luxe, 26 pick-up, 27 ambulance"

...etc...

si e adevarat si e valabil pentru broscutele fabricate pana in august/septembrie '64.

<{POST_SNAPBACK}>

:Driver: :Driver: :P - nu e placutza, e batut direct pe tunel- ce bine era daca era placutza B) :P

Jan, in imediata apropiere e un capacel oval prins cu un shurubel. Scotzi capacelul, bagi degetele in int. tunelului, sub serie- sa nu se simta suduri, sau vopseaua arsa, sau sa fie 2 table suprapuse (adica o bucata de tunel suprapusa peste tunelul mashinii), zona in care e seria sa nu fie adancita (semn ca acolo s-a polizat), seria sa coincida cu cartea de identitate si cu seria de pe placutza constructorului de sub roata de rez. (de multe ori aceasta placutza nu mai este, dar nu e grav).

Cel mai bine ar fi sa ne iei cu tine, ca s-au mai fript unii pe aici.... mashinile astea sunt vechi si de multe ori au fost "recarosate" :P

Modificat de mihaiachi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a da vreun ban vinzatorului, mergi cu masina la RAR pentru nota de identificare. Daca RAR-ul itzi da tzidula, masina e cusher. Daca vinzatorul nu vrea sa mearga la RAR, il bagi in ma-sa si cautzi alta masina.

Asa trebuia sa fac eu la prima broasca. N-am facut, am ramas cu fierul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:banghead:  :blink:  :251: - nu e placutza, e batut direct pe tunel- ce bine era daca era placutza B)  :lol:

Jan, in imediata apropiere e un capacel oval prins cu un shurubel. Scotzi capacelul, bagi degetele in int. tunelului, sub serie- sa nu se simta suduri, sau vopseaua arsa, sau sa fie 2 table suprapuse (adica o bucata de tunel suprapusa peste tunelul mashinii), zona in care e seria sa nu fie adancita (semn ca acolo s-a polizat), seria sa coincida cu cartea de identitate si cu seria de pe placutza constructorului de sub roata de rez. (de multe ori aceasta placutza nu mai este, dar nu e grav).

Cel mai bine ar fi sa ne iei cu tine, ca s-au mai fript unii pe aici.... mashinile astea sunt vechi si de multe ori au fost "recarosate" ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Multam, cam asa ma gindeam si eu, ca poate are cineva p-aci chef sa m-ajute, cind o fi. Dadea cineva o masina care era cam coapta si motorul defect, dar astepta oferte, parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!