Jump to content

Roata rezerva Polo


Julie
 Share

Postare recomandată

Weekendul trecut am facut un drum lung si am nimerit o groapa in urma careia m-am ales cu o pana... Masina a fost cumparata second hand din germania, si avea doar kit de pana, nu si roata de rezerva. Asadar am pus "laptele" acela in roata, am incercat sa umflu roata dar... fara succes :icon_thumright: Solutia a fost sa luam roata jos si sa o ducem la o vulcanizare, dupa care sa o montam la loc. Cand am dat-o jos am vazut si ca era o taietura de vreo 1-1.5cm pe unde si curgea "laptele". Toata operatiunea a durat vreo 2 ore, avand in vedere ca era duminica si ca noi eram intr-un sat unde nu era vulcanizare... In urma acestei experiente am ajuns la concluzia ca trebuie o roata de rezerva in Romania :blah: Si intrebarea mea este... Unde in Cluj as putea gasi roata de rezerva? Am inteles ca sunt roti de dimensiuni reduse, care ar incapea in portbagajul masinii, sub covoras. De unde se pot cumpara?

In caz ca e relevant, masina e un Polo Fun. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune si o roata de dimensiuni normale in locul setului pentru pana. Astfel, vei beneficia in caz de nevoie avantajele unei roti normale de rezerva si nu ale unei roti temporare de dimensiuni reduse. Asa ca poti cauta fie aici pe forum la anunturi roata sau doar janta pe care iti montezi ce anvelope doresti tu, fie poti cauta la orice centru de roti din orasul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am chit de pana la Polo si as vrea sa imi pun roata de rezerva de dimensiuni reduse, ca nu am baza in laptele ala , mai ales cand ai taiat cauciucu ....incui masina si pleci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui o roata normala in locasul acela. Eu am o janta de tabla pe 14 cu cauciuc 165/70/14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Polo Fun si cauciucul e de 215/40R17. Incape in locasul acela o roata de aceste dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic da, acuma trebuie sa incerci si practic :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cricul la o roata din spate,da-o jos si incearca daca incape in locul trusei. Daca nu incape ia urmatoare marime de roata pe care o ai trecuta in cartea masinii.

Eu oricum as recomanda sa ai ca roata de rezerva o roata de dimensiuni normale, dar nici 215/40R17 datorita pretului. Cred ca mai ai trecuta ceva pe 15", 185/65/15...sau cat ai tu in talon.

Succes!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am roata de dimensiune "normala" am pus intr ghilimele deoarece ii de 175/65/r14 si mie imi trebuie 165/70/r14 sau 185/55/r15 de cand am luat masina asa a avut roata aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa vad daca incape, mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!