Jump to content

Sfaturi achizitie A3


bubu1313
 Share

Postare recomandată

Ms mult de sfat, asta si intentionam sa fac, sa o verific la Audi in Oradea - am vb acolo si o mearga un prieten cu ea si cu posesorul masinii sa faca testul. daca iese bine, eu ma duc sa o iau. Tot ce am putut afla este ceva legat de ambreiaj ca nu ar fi tocmai in stare perfecta dar in rest cica masina ar fi foarte ok. Ramane sa vad dupa test si sper ca unul din urmatoarele posturi sa il fac in calitate de posesor (din nou) de Audi, si mai mult, de S3 :offtopic:

Weekend placut tuturor celor care au citit si....celorlalti la fel ca deh, suntem ca in familie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fragrances09

    14

  • SHARANEL

    11

  • Bogdan_wrc

    11

  • wts

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am dus masina la reprezentanta la Audi in Oradea si a fost supravegheata de un prieten. Dupa testul de mecanica au gasit piese de schimbat si adugand manopera, valoarea se ridica la 60 de milioane lei. Posesorul a plecat fara sa apuce cei de la Audi sa termine testul (electrica, electronica etc). Cu alte cuvinte masina costa 14000 euro dar din start aveti de schimbat piese de cam 2000 de euro. Asta este...

Mult noroc baieti :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne poti da mai multe detalii? ce piese trebuiau schimbate?

plus ca daca pui manopera si piesele de la reprezentanta...de mult ori iesi din schema mult.

pe langa generalitate, e bine de stiut, poate cauta alta persoana de pe forum masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce mi-au scris ei pe foaia de test respectiv factura, piese doar : CASETA DIRECTIE, SENZOR PRESIUNE POMPA SERVO, COLIERE SI BURDUFURI PLANETARA (era cursa vaselina si nu stiau daca sunt bune planetarele), CAUCIUCURI, SENZOR DE ACCELERATIE (stanga, se schimba impreuna cu dreapta). Repet, nu au apucat sa verifice nici presiunea motorului (cilindri, supape etc), nici starea turbinei si omul a plecat din service ca cica avea treaba dupa ce in prealabil stabilisem cu el si sunasem din Buc sa fac programare acolo la Audi....asa ca aveti grija ce cumparati. Daca ma poate ajuta cineva sa-mi aduc un S3 de afara si sa ma incadrez cu ea pana in 13000 de euro nepunand la socoteala taxa de prima inmatriculare, as fi mai mult decat indatorat pe viata. Detaliile le putem discuta pe yahoo, mortumofo, sau la tel 0722 365 359.

Mult noroc baieti si cifra octanica ridicata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ca sa aduci masina de afara..sunt destule topic-uri de discutii. te uiti pe mobile.de sau alt site si de acolo citesti topicurile.

am intrebat de probleme, pt ca dupa cum bine presupuneam, unele probleme sunt f comune la S3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mortumofo te pot ajuta sa-ti aduci masina de afara. am vazut ca nu te deranjeaza ca avea 120k KM, deci se gasesc masini fara probleme in 13 mii (fara taxa auto)

vorbim pe mess knd esti ON ca sa-ti dau detalii despre cum mi-am adus eu S3-ul (de altfel impecabil) la 14 mii d Euro :blink: (fara taxe) si 48 d mii d k :lol:

Modificat de adibos3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
nadir@boosted.ro

sfatu meu este ca merita mai mult o masina din afaa decat una din RO!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut

Ma gandesc sa iau un A3 din 2002, motor 1.6, 102 sau 105 cp.

Ma intereseaza cat de fiabil este si cat consuma.

Este asa "puturos" cum am auzit? Daca merg cu clima non stop consuma mai mult sau devine si mai puturos?

Nu prea vreau sa trec de la motorina la benzina dar asta e :(

Cam ce probleme as putea sa am la modelul asta.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yo am 1,9 tdi cu 90 cai si merge klumea la cat de mic e iti ajung.iti dai seama k pe benzina e mai bun,nu si la consum

Salut

Ma gandesc sa iau un A3 din 2002, motor 1.6, 102 sau 105 cp.

Ma intereseaza cat de fiabil este si cat consuma.

Este asa "puturos" cum am auzit? Daca merg cu clima non stop consuma mai mult sau devine si mai puturos?

Nu prea vreau sa trec de la motorina la benzina dar asta e :icon_cheesygrin:

Cam ce probleme as putea sa am la modelul asta.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Este asa "puturos" cum am auzit? Daca merg cu clima non stop consuma mai mult sau devine si mai puturos?

Multumesc

Nu e deloc puturos, sincer. Daca mergi cu clima, LOGIC ca o sa consume mai mult si din cate stiu dauneaza si puterii dar insesizabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Ma gandesc sa iau un A3 din 2002, motor 1.6, 102 sau 105 cp.

Ma intereseaza cat de fiabil este si cat consuma.

Este asa "puturos" cum am auzit? Daca merg cu clima non stop consuma mai mult sau devine si mai puturos?

Nu prea vreau sa trec de la motorina la benzina dar asta e :icon_cheesygrin:

Cam ce probleme as putea sa am la modelul asta.

Multumesc

Eu nu as face schimbarea avand in vedere motorul pe care il ai acum...vei suferi o deziluzie... daca vrei benzinar care sa mearga atunci cauta un 1.8 T.

Probleme...mai ales cu sonda Lambda cam din 45.000km-60000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand esti obisnuit cu cuplu care il ai la diesel iti va fi foarte greu sa treci pe o benzina aspirata.Avantajul este ca masina este mai silentioasa si poate nu vibreaza atat cat vibreaza un diesel.

Modificat de George Burciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar de ce Audi cu motorul ala cand poti Golf cu motor mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am ramas cu leon-ul...dupa lungi cautari am hotarat sa-l pastrez. Oricum ma gandesc la un audi A4 131 cp diesel. Asta cand o sa am ceva bani in plus. M-am gandit si e pacat sa dau leon-ul pe un benzinar. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Bine ai facut; daca insa o sa te tenteze, vorba colegului, ia-ti un 1.8T

Drive safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

sunt si eu in cautarea unui a3 si poate aflu ceva sfaturi...

ma intereseaza daca la o masina de acest fel 2001-2002 apar "greierasii", si cam ce pb au cu articulatiile (mai ales ca am gasit ceva care e rulat in ro).

dupa un drive test am observat ca motorul (era la fel ca cel pe care l-am avut pe octavia ) era mai putin zgomotos.

preturi la piese ...(ma refer la o distributie,consumabile) in comp cu octi.. cam cum e?

Multumiri,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un A3 din 2003, cu 70000 km rulati integrali in Romania.

Greierasi in limita acceptabila,nu au cum sa nu fie pe drumurile noastre.Suspensiile sunt un pic mai rigide si mai zgomotoase la genul acesta de masina dar masina se comporta extraordinar pe curbe si la viteze mai mari.O parte mai nasoala ca e foarte joasa si te sfatuiesc sa cauti una cu scut metalic.Eu asa am si am fost scapat de multe bube datorita lui.

Probleme cu articulatia nu am avut pana acum,dar eu am masina de aproape 1 an.

Preturile la revizie la reprezentanta sunt in jur de 8 milioane,schimb de ulei filtre etc.

Acum depinde si ce motor ai.Eu am pompe duse si e mai scum uleiul decat cel normal.

Eu nu fac reviziile la reprezentanta si ma costa cam la jumate de pret toata treaba desigur cu ulei si filtre de foarte buna calitate.

Vara trebuie schimbat mai des filtrul de aer conditionat deoarece se murdareste destul de repede si incepe sa miroasa urat.Distributia nu am facut o voi face la urmatoarea revizie,din ce am inteles ma costa piesele in jur de 9-10 milioane.Daca vrei sa mai sti ceva intreaba-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare si o pun aici ca sa nu se considere up-uri unde am eu topicul de vanzare al masinii.

Deci am un A3 din 2003,dotari decente(full electric,ESP,ABS,CD din fabrica,7 boxe din fabrica,oglinda electrocromatica,etc) cu 70000 km la bord, eu zic ca sunt reali are ultima revizie facuta la reprezentanta la 42000 prin martie 2006, eu am cumparat-o in mai 2007 cu aproximativ 55000 km(nu mai stiu exact dar pe acolo pe undeva) iar masina arata foarte bine si functioneaza foarte bine.Am pus-o de 2 ori pe vag-com, odata cand am cumparat-o si odata prin septembrie si totul a iesit ok:injectoare,turbina,ESP,ABS,Airbag,instrumente de bord si restul nu mai tin minte ce a mai verificat pe la ea.Acum vine marea mea intrebare:pretul actual al masinii pe forum e 11300E pe autovit e 11500E, dar nu ma suna nimeni nici macar sa se intereseze de masina.Desi vreau sa o vand cam de doua luni cred ca am primit pana acum 3 telefoane.Care ar fi problema este pretul meu nerealistic,trebuie sa il mai reduc,nu sunt cautate acest gen de masini, pentru ca nu pot sa i-mi explic de ce nu ma cauta nimeni.Initial a fost 12500(aproape de cat am dat eu pe ea+chip tuning+vopsita masina pe unde era zgariata pentru ca a fost condusa de o doamna inainte sa o iau eu si avea ceva zgarieturi pe ea+far schimbat pentru ca sa spart etc) acum e pusa la 11500E si totusi nimic.Se aduce de afara la kilometrii astia cu pret mai bun sau mult mai bun ca al meu?

Am pus aici aceasta intrebare pentru a nu se considera ca vreau sa fac up-uri gratuite la topicul de vanzare.

Va rog sa imi da-ti niste sfaturi ceva, sa ma lamuriti si pe mine daca stiti care sunt problemele de nu se vinde masina.Repet nimeni nu a venit sa o vada ca sa nu se creada ca vand una lovita facuta praf sau ceva de genul asta.E masina mea in acte eu sunt proprietar,o vand pentru ca vreau sa trec la o clasa mai mare.

Multumesc de lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George eu ti-am zis ca imi placea masina si chiar as fi luat-o.

Din pacate NU am acum diferenta....poate dupa ce fac nunta.:)

Si eu am vrut sa dau masina mea si nu am gasit ceva sa merite la banii care imi ramaneau.

Asa ca am pastrat leon-ul care de cand l-am luat nu am schimbat decat ulei filtre etc si distributia..ca e sh si asa e normal sa faci.

Nu inteleg de ce nu reusesti s-o dai..pretul eu cred ca este ok.

Bafta multa

P.S.: sa stii ca nu vreau sa cobesc dar poate o mai ai in august cand fac nunta :)

L.E.: am vazut ca a fost vanduta :) pacat :(

Modificat de alexdias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt noul propietar. Deja masina a intrat intr-un ciclu de schimbari masive.Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos, drive safe si bine ai venit pe forum.

Daca nu sunt indiscret..ce inseamna "schimbari masive" ?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca o sa o vedem pe forum cu schimbarile pe care vrea sa le faca.

Eu intre timp mi-am luat un Golf 5 din 2007. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sfaturi achizitie A3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!