Jump to content

Sfaturi achizitie A3


bubu1313
 Share

Postare recomandată

Probabil face credit pe 10 ani datorita conditiilor impuse de BNR, nu neaparat ca nu si-ar permite sa plateasca o rata mai mare si implicit sa ia un credit pe o perioada mai mica. Intretinerea la A3 benzina mi se pare foarte decenta, mai ales ca nu are suspensia multilink ca la A4. Pretul e cam mare daca adaugam si celelalte costuri. Gasisem pe autovit diesel 2001-2002 o idee mai ieftin care arata foarte bine. La 10.000 cred ca gasesti ceva mai bun, poate chiar mai nou. Seat Leon diesel nu bun? E un A3 cu alte haine si mai ieftin

Modificat de blueyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 260
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fragrances09

    14

  • SHARANEL

    11

  • Bogdan_wrc

    11

  • wts

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

credit pe 10 ani nu merita. decat daca esti sigura ca il poti plati in maxim 4-5 dar alegi pe 10 ca sa poti obtine creditul.

tre sa te gandesti ca masina aia are deja 6 ani si va avea 16. nu merita.

eu am un S3 din 2001 si la intretinere nu este f scump. dar totusi sunt niste fiare si niste cauciucuri care imbatranesc.

mai bine o masina mai nou, dar care are alta stema. A3 e un Golf/Leon cu alta fata.

costuri de intretinere sunt mai mici la benzina decat la TDI.

ma gandesc ca te vei plictisi de masina in 3-4 ani si daca nu termini cu creditul pana atuni ce faci? il faci pe al 2lea ca sa iei alta masina?

si eu am luat credit ca sa iau masina actuala, dar nu asa mult si nu pe asa durata lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim un pic realisti, si eu am un S3 si eu am facut un credit acum 4 ani pentru ami cumpara o masina, pentru ca altfel nu se putea, astea sunt conditiile din RO, iar daca parintii nu pot fi niste sponsori veritabili atunci trebuie sa ne descurcam noi. pana acum am schimbat 3 masini, si am ramas cu acelasi credit (pe 10 ani) am vandut masina dupa 1-2 ani si cu banii luati mi-am luat alta, bineinteles adaugand un plus la fiecare cumparare, ce-i drept bani cash.

Parerea mea este ca un credit pe 10 ani nu este un dezastru, trebuie sa fi atenta unde si cum il faci, ca sa nu te cocosheze in timp. Dar daca chiar iti doresti masina asta, mergi mai departe, fa=ti o analiza financiara pe urmatorii 5 ani si vezi cum crezi ca te vei descurca.

Pe langa cheltuielile zilnice actuale, trebuie sa ai in vedere ca noua masina iti ca mai scurta bugedul cu aprox 300 ron lunar pentru bezina + inca 100 pentru alte chestii, cheltuieli neprevazute.

Este o masina deosebita, A3 este un Golf/Leon cu haine de gala precum spune Jeremy Clarkson, si crede-ma ca face diferenta intre el si cele doua. Atat la condus cat si la exterior/interior/eleganta/comfort. Un Audi este un Audi.

Parerea mea este sa mergi mai departe daca intradevar Audi A3 este masina pe care ti-o doresti, si nu un Golf4 sau Seat Leon.

Mai exista o varianta pe care as vrea s-o iei in calcul si sa te interesezi. si anume Leasing-ul! este mai avantajos ca un credit, si poti benefecia de o masina noua. mai bine de tuce dupa 10 ani la 20 de mii de euro, dar poti luat un Golf5 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cum spune si Adi. daca iti doresti A3, nu iti lua Leon sau Golf. nu va fi placut sa mergi 1-2-3 ani cu o masina dar sa vizesi la alta, fiind totusi cat de cat accesibila.

:) Adi, sa inteleg ca 2 S3uri sunt luate prin credite? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Va multumesc pentru raspunsuri. Am mai scris dimineata un mesaj dar vad ca nu a aparaut pe site...:)..asa c-o sa mai scriu o data.

Pana la urma cred ca o sa-mi iau un Leon de prin 2004, totusi e mai nou, si mai acceptabil ca si costuri de intretinere.

Imi place A3-ul cum arata, dar totusi cred ca aveti dreptate ca e cam vechi din 2001 si sa ajung sa platesc peste 10 ani la o masina de 16 ani.

Si mai e posibil ca in 2-3 ani sa vreau alta masina. Cand mi-am luat fabia anu' trecut am zis ca n-o mai dau ca mi-e prea draga...acu dupa un an deja vreau altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+ de asta la interior Leonul seama cu A3ul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca-ti doresti Audi si-ti iei Leon, o sa intorci capul si o sa oftezi dupa FIECARE A3 intalnit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca-ti doresti Audi si-ti iei Leon, o sa intorci capul si o sa oftezi dupa FIECARE A3 intalnit :icon_cool:

mai ales dupa un S3 ;) nu-i asa Bogdan? ;)

Loredana, e frumos si Leon-ul, o sa-ti placa modelul, e o masina a grupului care totusi are putere si la revanzare.

Bafta la alegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am cam decis. Un Leon din 2003-2004, benzina, 1.6, o sa mi-l aduca un prieten din Germania.

Bafta mea e ca in Vaslui nu sunt A3-uri...;)...acu au aparut vreo doua de prin Italia, dar sper sa se intoarca cat mai curand, deci n-o sa am dupa ce intoarce capul...;)

Oricum cand am sa intru in posesia masini am sa va zic exact ce mi-am luat.

:icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.

asta e cel mai important sa iti placa tie.

da adi...clar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa nu deschid alt topic. Mi-a zis cineva din Bucuresti, ca-mi da un a3 an 2003, adus acu jumate de an, 115.000 km, dotari aproape standard..adica fara xenoane, minuni socoteli. motoru e 1.9 tdi, 101 cai sau ceva de genu. Ii dau a6-le la schimb si mai imi da el diferenta 500 de oiro. ce ziceti? eu cer pe a6 12.500, el cere pe a3 11.900. merita afacerea? as vrea sa o fac... a3-ul mi-a zis ca e nu e lovit, nu a fost lovit, si ca are distributia schimbata acu 10 mi de km! astept pareri! si de la cei cu a3 :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un A3 din 2003,exact acelasi motor dotari super decente si suficiente si masina merge foarte bine,sunt cateva probleme minore nimic important,dar pe ansamblu e o masina buna.

Eu am dat pe el 11000E,are 70.000 Km dar toti sunt rulati in Romania.

masina buna eu zic ca si pretul e in piata testeaz-o sa vezi exact despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un consum ai putea sa-mi da-i? oricum sigur nu o sa fie ca si consumu astronomic de la a6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conduc relativ turat, cand e nevoie o calc fara rusine, uneori dusa masina aproape de viteza maxima, cu clima sa zicem 50% din timp. Consum in aceste conditii 6-6,2%, iar in oras, conduc "omeneste" dar profit din plin de cuplul de care dispun, am un consum undeva pe la 8%. Cred ca daca as merge extern la 120km/h @ 2000rpm, as avea consum 4,5%. Garantat.

De altfel, producatorul zice 4,2% extraurban si 6,1% urban, dar stim cu totii cum se ajunge la consumurile astea. Motorul este un ASZ de 130 de kay, remapat la stage1 (~160cp) si cutia in 6 trepte. Acum masina are 90.000km, facuti in romania, si nu, fostul proprietar nu era un pensionar care tinea masina in garaj si mergea doar duminica la biserica cu ea :salut: ci dimpotriva unul care stia sa se foloseasca de toata puterea masinii. Pana acum nici cea mai mica problema.

Alimentez cu cea mai ieftina motorina de la OMV sau Rompetrol, in general sunt singur in masina sau cu prietena de 50 kg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Intentionez sa-mi cumpar un A3 din 2001, cu aproximativ 100.000 km, cam in jur de 10.000 euro, pe benzina, motor de 1.6.

Daca stiam acum 1 an si ceva puteai lua de la mine Audi-ul meu. Era tot un A3 de 1.6, cu 4 usi, cam 117k km facuti cam 110k in vest. L-am dat tot cu 10k euro.

Cine l-a cumparat sigur nu regreta.

Rog posesorii de A3 sa ma informeze si pe mine cu privire la costurile de intretinere, consum, sa-mi fac si eu un calcul sa vad daca ma incadrez in bugetul meu.

Referitor la consum, la mine a fost cam 7.5% media la cei 117k km (cam ca la Passat-ul de acum). In afara de reviziile normale, celelalte costuri de intretinere au fost cam 500 euro in 3 ani cit l-am avut. Banuiesc ca masina aia din 2001 are acelasi motor cu ce am avut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoru e 1.9 tdi, 101 cai sau ceva de genu.

se pare ca are alt motor fata de ce ai avut tu :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba e ca, sunt dispus sa fac schimbu + diferenta. ma tenteaza...inca mai ma gandesc. consumu din ce zici tu SHARANEL e ok.:-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wts,este cea de pe autovit,gri sobolan?in poze arata bine,merita vazuta.mie mi se pare cam scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yo am dat 12.000, din 2002 masina (in talon 2003), dotat cam cu toate porcariile, inclusiv xenon, piele alcantara, scaune fata incalzite, subwoofer oem, 3x oglinzi heliomate, senzori de parcare... nu are sens sa pomenesc de banalitati gen esp, climatronic, unmilion de airbaguri :)

Iti multumesc Vlad, iti multumesc ca existi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere. :)

@Wts mai da-ne detalii despre masina ta si cea pe care vrei sa o cumperi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RZF da aia este gri sobolan. dau la schimb a6 si mai imi da cel cu a3 ~700 E ce zici?

URO 3; CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE; SERVO-DIRECTIE; 4 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;

ABS ,MP 3 ,SCAUNE SI VOLAN SPORT ,COTIERA ,FARA ACCIDENT ,FOARTE BINE INTRETINUTA

Rulaj: 115,000 km

An fabricatie: 2003 Carburant: Motorina

Capacitate: 1,900 cmc Putere: 101 CP

LE: masina mea e in semnatura "De vanzare"

Modificat de wts
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wts,daca-mi aduc bine minte motorul tau are mici probleme(axe,tacheti).in cazul asta nu mai sta pe ganduri.mergi si vezi masina si daca e buna fa schimbul.castigi la an si se vinde si mai usor A3-ul,atat ca e ascutitoare pe langa ce ai tu.bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da da..a meu are probleme :Driver: ma rog probleme, ca de cand au aparut problemele, am facut 5 mi de km :huh: si nu are nici pe dracu + merge perfect. imi fac drum spre capitala atunci sper... sa vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt pe cale de a face pasul de la un "fost" A3 1.8T 8L la un S3 din luna a 8-a 2001, tot 8L deci, 209 CP. Masina este acum la cineva in Oradea, nr. de inmatriculare BH 25 RGB si este de culoare neagra. Ma intereseaza daca stie cineva ceva despre aceasta masina, implicari in accidente etc Omul imi spune ca masina are 120.000 km, ca i-ar fi schimbat distributia la 100.000 km si consumabile. Nu am nici cea mai vaga idee ce ar trebui sa caut la masina asta cand ma duc sa o vad. Un consum real pt un S3 ca asta in aglomeratia din Buc intr-un regim normal de mers imi da si mie cineva (doar ca idee, nu o iau pt consum). La ce sa ma astept sa "cada" si ce sa fac/nu fac cu masina? Nu prea ma tenteaza sincer sa o modific, consider ca este ok asa, dar astept sugestii. Pretul pe care il vrea este 14.000 euro, s-ar putea sa ma inteleg cu el la 13.000, nu stiu inca.

Astept pareri si voi fi foarte recunoscator posesorilor de S3 pentru o parere legata de topic-ul meu si despre masina in discutie. Daca vrea cineva poze, ID-ul meu de messanger va sta la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand mergi cu ea la un service - Alto-Syncro, PBN, Midocar. Ultimii 2 sunt Audi, dar sunt lameri si scarbosi. Eu merg la primul cu A3-ul meu si sunt f amabili mereu si nici nu te fura sau nu iti fura din masina. in fine, deviem. Deci faci o verificare la computer neaparat - acolo iti pot aparea multe erori - de airbag, de incuietori, de distributie, la injectoare etc si cel mai imp si cati KM reali are masina.

Daca zice ca are distrib schimbata la 100k, cere si tu o dovada - factura ca a cump piesele, ca le-a schimbat etc...

Mai citeste pe forumuri straine ce probleme au S3-urile la km aia si vezi daca si asta are vre-una din ele.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Sfaturi achizitie A3

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!