Jump to content

insonorizare


paulyca
 Share

Postare recomandată

Vreau sa insonorizez usile la polo cu silent coat (fost STP) . Intrebarea mea: este nevoie sa scot macaralele de geam? Daca a mai facut careva, il rog sa-si dea cu parerea. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, nu cred

Dai tapiteria jos, si aplici acel insonorizant pe acea tabla pe care este situat si motorasul de la geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, problema e ca se recomanda aplicarea unui strat si pe interiorul fetei de tabla a usii (adica in spatele acelei bucati de tabla pe care este situat motorasul de la geam), caz in care cred ca trebuie sa dai afara cam tot ce e prin usa (probabil inclusiv geamul).

Si eu intentionez sa fac acest pas, dar am retineri serioase, tocmai din acest motiv.

LE: daca nu esti foarte pretentios, cred ca poti pune material doar pe bucata de tabla dintre usa si tapiterie, cu rezultate -probabil- decente.

Modificat de drakool21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pun insonorizantul in usa, pe tabla si intre tapiterie si usa. Deci trebuie scoasa macaraua, dar geamul portierei poate ramane prins cu scoci ca sa nu cada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi ok, dar eu iti recomand sa il scoti si poti lucra linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[blonde question, nu aruncati cu rosii!]

hm, ce insemana "insonorizarea" asta si la ce foloseste concret? impiedica sunetul de la muzica sa iasa afara din masina? sau impiedica claxoanele si sirenele celor din trafic sa mai rezoneze cu materialul si sa nu le mai auzi decat prin geam?...

Eu am niste folie gen spuma aia de se pune sub parket, decat ca e gri si are diverse muulaje prin ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

portierele au niste bucati ca de smoala tare pe ele... acesta fiind insonorizantul...

geamul poate fi prins ... desigur.. dar cel de fata iti iese si fara sa mai demontezi vreo rama..la cel de pe spate fiind obligat sa scoti o rama...

daca nu vezi surubul/ dopul de la geam pe gaura si nu vrei s amai mui mufa sa misti geamul... poti demonta motorasul de la geam (3 suruburi t27) si dupa aia poti ridica.cobora geamul cu mana...

un diy care s-ar putea sa te ajute http://forums.vwvortex.com/showthread.php?961163

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Salutare tuturor. Ați insonorizanta ușile ? 

eu am făcut insonorizare pe un punto mk2 dar după câțiva ani ușile au început sa frece pe incubatoare  din cauza greutății fiind aplicat STP și in spatele fetei de usa și in spatele tapiseriei. 

In schimb am obținut un sunet mult mai plăcut pe partea audio.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!