Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Nu ma pricep sa combin led cu rezistenta (sa calculez), desi sunt sigur ca nu e mare inginerie...la 12v leg firele si gata.

Am facut un test cu rosu dar modulul pus e prea puternic.

Cred ca voi cere ajutorul cuiva pt rezistente si voi pune smd mici in genul celor din poza.

Toni, nu am cod dar este undeva pe forum sigur. Doar ca nu mai stiu unde.

Astea sunt de la Audi A6. Mai se gasesc si pe Skoda, Touareg.

post-66542-13987038195057_thumb.jpg

post-66542-13987039463459_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu

Vali, nici eu nu ma omor cu calculul, dar din experienta... cam 1,2k pentru o tensiune de 12V. Ca sa fii perfect in parametrii ledului, nu strica sa ii deconectezi un terminal, pui in serie un aparat de masura pe scala de miliAmperi si vezi care e curentul prin led + rezistenta. Daca e peste 10...15mA atunci mai maresti putin valoarea ei. O iei asa prin tatonari si e cel mai bine, mai ales ca nu intotdeauna stii parametrii de fabricatie a ledului ce-l ai, iar cand nu stii nimic... pleci de la informatia generalista - 10mA prin led. De regula ledul e facut sa functioneze de pe la 3... 3,5V; daca ii dai aceasta tensiune pe terminalele lui, el "suge" curent atat cat a fost el construit sa ia (in functie de puterea ledului). Cum cresti tensiunea, cum e nevoie sa limitezi curentul prin el, astfel incat sa treaca prin el cei 10..15mA. Punand rezistente de limitare, poti sa stabilesti un curent mai mic decat cel nominal (5mA de ex) si ledul sa lumineze mai slab, atat cat vrei tu.

La mine, eu am aplicat metoda cu un led rosu transparent de 3mm amplasat in partea superioara si am ales o rezistenta atat cat a fost nevoie sa nu "sara la ochi".

 

Acum legat de rezistentele smd... nu e ok, decat daca pui ledul si rezistenta pe o placuta de imprimat ceva, sau pe orice suport solid. Sa lipesti asa in aer smd-ul de led, sau firul de smd... daca nu esti atent cu manipularea risti sa strici rezistenta smd, se rupe foarte usor depunerea metalica de la capete. Cel mai ok e o rezistenta obisnuita de cea mai mica putere. Nu te complica daca nu e necesar.

Link către comentariu

Voi merge pe banda cu led smd 3528, nu un singur led pentru a avea dispersie buna de-a lungul fantei.

Deja am gasit variante ce merg la 12 v si se pot taia in bucati.

Planul ar fi ca bucatile sa fie atat de lungi cat trebuie (4-5 cm) si sa aiba intensitate buna. Daca sunt prea puternice, va cer ajutorul sa le reduc folosind o rezistenta.

Link către comentariu

Au venit si ledurile.
Am luat si albe cateva, pt lampile de jos.

Cele din manere cu siguranta vor fi prea puternice, desi sunt cele mai slabe. Asa ca va cer de pe acum ajutorul: ce rezistenta sa pun pentru a le lua din putere? As vrea 2-3 variante si va decid care e cea mai buna intensitate.

(specificatii gasiti in link)

post-66542-13988445983165_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu

"Eu ti-am zis ca ai luat prea mult"... ca in reclama aia cu vopeaua lavabila :))

 

Banuiesc ca la manere nu pui tot banda, acolo e suficient un singur led, ghidul luminos isi face singur treaba. Cum ziceam, da fuga pe Maica Domnului, ia 4 leduri rosii transparente (de 3 sau 5mm - functie de cum e necesar in ghidul de lumina), mai iei si inca 4 rezistente banale (nu smd) de 1..... 1,2K si iti faci treaba.

 

Pentru banda ce ai cumparat-o... ea de regula e compusa din 3 leduri inseriate si o rezistenta de limitare. Daca vrei sa scazi intensitatea luminoasa pe un grup (de 3 leduri), e musai sa mai maresti valoarea acelei rezistente cu vreo 100... 200 ohmi, vezi si tu, experimentezi. Pentru banda, poti sa-ti cumperi si smd-uri de diferite valori si sa le pui/alegi pe care vrei, ele rezista dpdv mecanic acolo unde vrei sa le folosesti (doar sunt lipite pe banda).

 

Una intrebare suplimentara: pretul de pe site, e pt o rola de 5m?

Link către comentariu

Da, am luat mul ca metrii dar restul le gasesc utilitate prin alte parti (casa sau masina).

Pun banda in manere, impreuna cu o lentila pt dispersie. similar cu ghidul original dar sub alta forma. De aia imi trebuie sa le reduc intensitatea.

Preturile de pe site sunt / metru.

Pun cate o bucata (se taie cate 3 smd) deasupra fiecarui maner. 

Link către comentariu

E multa lumina din partea a 3 leduri! Ghidul luminos de regula e gandit sa fie alimentat de o singura sursa (led) si din cate am vazut in poze, parca se pune un singur led, central; lumina lui e ghidata pe toata suprafata. Cum tu vrei sa pui 3 leduri... e mult prea multa lumina, si vei fi nevoit cred, sa reduci muuult cantitatea de lumina data de cele 3 leduri.

Cum vin zile ploioase, nu-ti ramane decat sa experimentezi :D

Link către comentariu

am doar 2 ghiduri de pe audi, nu se muleaza bine pe maner si ar trebui lipite din belsug plus ca nu vin "la fata" pe interior.

intr-adevar, ghidurile au un led de 3mm in varianta originala (sau loc pt unul de 5 , ca nu am decat 1 led original cu soclu).

 

Senty, stiu ca e multa lumina, de aia trebuie sa reduc. Vreau sa stiu ce rezistente sa cer la magazin...?

Link către comentariu

Pai decat s-o iei pe bajbaite, mai bine iei o rezistenta reglabila de pana in 2-3Kohm, o ajustezi pana iti convine intensitatea, apoi o masori si iei de la magazin rezistente de valoare apropiata de cea reglabila.

Oricum, o sa ajungi tot pe la valoarea spusa de @Senty, ~1.2Kohm(R=U/I; U=12V; I=10mA => R=1.2Kohmi). Acum, alternatorul baga in jur de 14V, deci mai poti sa mai cresti rezistenta pana la 1.5Kohmi, sa zic.

Link către comentariu

cum arata/cat costa o rezistenta reglabila?

trebuie sa imi explici de la 0, nu stiu egipteana (~1.2Kohm(R=U/I; U=12V; I=10mA => R=1.2Kohmi)

Link către comentariu

Dap, raspunsul lui Robotelul e foarte bun! Cauta un potentiometru de 5Kohmi, si joaca-te cu el. Daca ai de gand sa folosesti si rezistenta smd de pe banda, poti f bine sa pui pt teste un potentiometru de 1K, ca sa ai mai multa acuratete in regla/masura. Daca folosesti banda de 3 leduri + rezistenta... pune tot un potentiometru de 1K, dar fii sigur ca valoarea masurata (pe care o vei adauga) va fi de ordinul sutelor de ohmi.

 

Daca nu ai un potentiometru, sau nu vrei s cumperi unu pt asa ceva... ia mai multe valori intre 200 ohmi si 1,5k si sortezi pana iti convine cantitatea de lumina; pretul nu e cine stie ce, nici pt rezistente si nici pt un potentiometru. Potentiometrul nu are importanta daca e liniar (dar e de preferat) sau logaritmic.

 

Spor!


cum arata... sa zicem asa: http://www.niden.ro/potentiometre/127-potentiometru-mono-50k.html

despre preturi... te orientezi si tu, doar Bucurestiul e mare si ai muuuulte magazine pe acolo.

 

Parerea mea e ca te-ai cam complicat cu benzi la manere, ieseai mai simplu cu un singur led (+ o rezistenta de 1,2k) atasat ghidului optic.

Link către comentariu

potentiometru = rezistenta reglabila?  am unul pe acasa, nu stiu ce caracteristici are.

stiu ca m-am complicat dar ghidurile nu veneau cum trebuie. manerele de pe audi probabil au alta forma si se muleaza pe ele. la mine nu se mulau si lentila ce strapungea manerul sus nu era la linie cu carcasa. decat simplu si urat am ales sa ma complic putin (bani + timp) 

folosesc banda de 3 leduri (are rezistenta pe fiecare bucata separabila) la care vreau sa adaug rezistenta).

Link către comentariu

pai... pui aparatul de masura pe capete si vezi valoarea. vezi ca valoarea este inscrisa si pe piesa, la potentiometre ( valoarea e scrisa in clar (nu prin cod culori sau alte prescurtari ca la smd-uri).

Link către comentariu

Bun...dupa niste teste am ajuns la concluzia ca trebuie sa alimentez banda de 3 leduri cu 3volti pentru a avea intensitatea luminoasa dorita.

Intrebarea: ce rezistenta folosesc sa scad de la 12v, calculele mi-ar spune ceva la 400-500 ohm (nu stiu care este amperajul benzii de leduri).

Rezistenta o intercalez pe firul de plus sau in scurt pe cele 2 fire, inainte de banda?

post-66542-13990653478144_thumb.jpg

Link către comentariu

Rezistenta se pune pe firul de plus.

 

Calculele mele zic de o rezistenta de 220 ohmi, pentru 3 leduri in paralel alimentate la 14V.

 

LE: calculul era pt lumina normala, poti incerca cu o rezistenta de 470 ohmi. Daca nu e ok, modifici valoarea.

Modificat de MRC
Link către comentariu

Nu te mai gandi la 3 leduri, gandeste-te la modul. El in sine e facut pt 12v, are deja o rezistenta pe el. Eu vreau sa nu lumineze asa puternic.

Ieri am testat asa : multimetru pus in transformator (setat la 12v) arata 13.34. Probabil transf are o marja de eroare, nu e ceva profi.

Am pus o rezistenta pe plus, la iesirea din transf si multimetrul arata la fel. Rezistenta e buna (masurata separat pe scala ohm), voltajul nu scade.

Unde gresesc? In anumite scheme pe net am vazut ca se pune "in scurt" rezistenta, inaintea ledului (in paralel).

Link către comentariu

Ok. Nu pricep absolut o boaba din ce spuneti aici (nu ma judecati, nici nu imi dau silinta), dar incepe sa arate super bine. In poza e exact cum trebuie dpmdv... nu iti place?

Link către comentariu

Pai in poza arata cum trebuie dar e alimentat la 3v. Masina are 12v

Link către comentariu

Aha. M-am prins. Fa ce trebuie sa faci sa fie asa :))

Link către comentariu

Cred ca si eu m-am prins...nu scadea voltajul ca masuram fara cosumator. Am pus si ledurile pe traseu si scade voltajul.

Link către comentariu

Sa ai noroc de ea. Arata bine masinuta!

Link către comentariu

Dupa cateva zile demntiale printre testoase si bujori salbatici (m-tii macin), revin p'aci.

1: Nu are importanta pe ce terminal pui rezistenta (plus sau minus); rezistenta se pune in serie.

2: Poti incerca prin tatonare sa pui banda aia cu 3 leduri (cu rezistenta ei interna) inseriata cu inca o rezistenta. Valoarea o poti obtine academic (calcule etc...) sau "pe incercate", prin punerea unui potentiometru de 1Kohm pe post de rezistenta reglabila in serie cu jucaria. Alimentezi cu sursa aia care sa dea cat mai aproape de 14V, reglezi cursorul pana obtii  intensitatea optima (de regula sa fie cat mai apropiata de restul pictogramelor si ce mai e in bord). La final, masori valoarea dintre capatul potentiometrului si cursor, valoarea masurata o rotunjesti "in sus" daca tensiunea sursei de incercare e mai mica de 14V. Ultimul punct e sa te duci la un magazin de piese electronice, comanzi valoarea respectiva "sa fie cat mai exacta", iar vanzatorul va sti ce sa-ti dea (in functie de toleranta/precizia rezistentei, vanzatorul iti da o valoare din clasa de toleranta).  Puterea rezistentei.... 0.25W e arhisuficient.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Ai fost la catarat?:D

In alta ordine de idei..eu mi-am batut capul pe varianta academica...imi plac calculele dar nu am avut niste date exacte...de exemplu...date despre modul...rezistenta lui interna ETC...

Conform R=U/I...echivalent cu U=RxI...echivalent cu I=U/R ...R si U sunt direct proportionale...deci daca trebuie o tensiune mai mica...trebuie si o rezistenta mai mica nu?

U=3V=>R=300ohm

asta e pe hartie...in realitate pentru ca intensitatea sa scada foloseam rezistente cat mai mari...WTW???

Ce e gresit...

Recomandarea mea ...dupa ce mi-am batut capul cu calculele...sa o ia pe ghicite...si sa puna rezistente pana ajunge la intensitatea dorita...oricum...peste 900ohmi

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!