Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Azi au ajuns arcurile pt etrier. Rolul lor este de a departa placutele cand las frana de mana jos.

Unele modele au arcul din fabrica,altele nu. (Dubios,nu?)

Montajul...saptamana asta.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

rolul lor este de a departa PARGHIA (de care este prins cablul de la frana de mana) ce actioneaza placutele, sa nu mai execite presiune pe ele

Link către comentariu

theoane  da, m-am exprimat eu gresit.

florinpbv doar arcurile le-am comandat, doar ele au venit. am comandat cu 7M0 615 295

7M0 615 296

Link către comentariu

vrei sa iti iei si tu? :)  13 lei bucata. montajul pare f simplu.

Link către comentariu

vrei sa iti iei si tu? :)  13 lei bucata. montajul pare f simplu.

prindele si cu un colier de plastic. Dupa un timp sa stii ca nu mai sunt asa de "tari"

Link către comentariu

sa le prind de unde? 

daca isi pierd elasticitatea, ce rost are colierul?

Link către comentariu

sa le prind de unde? 

daca isi pierd elasticitatea, ce rost are colierul?

le prinzi ca sa nu le pierzi, lasi colierul mai slab nu strans la maxim. Bagi prin gaura de la arc si prinzi de cablu de la frana de mana.

Link către comentariu

aoleu, asa tare se slabesc incat ies din prinderile alea?! tu ai avut si ti-au cazut?

sper sa le montez maine, vad cum sta treaba cand sunt sub masina.

Modificat de Muale
Link către comentariu

le am montate de 2 ani si nu au cazut. daca sunt montate corect nu o sa cada niciodata. voi a-ti vazut la masinile care le au din prim montaj ca sunt legate? eu la nici una. lasa-le fara laturi 

Link către comentariu

Gata, am montat arcurile. Sper ca le-am pus corect...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

post-66542-13765673293671_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu

vezi ca nu sunt montate  corect. spirele in partea cealalta. cand scot tel de la incarcat pun o poza dupa un sait din state cum este pozitia corecta. 

Link către comentariu

inteleg ce spui dar, are vreo importanta in ce parte e spira?

vad ca s-a montat in ambele sensuri  aici si aici.

le-am pus asa ca mi s-a parut mai comod la mana :) nu am stat sa ma gandesc in ce sens sa le pun, doar in ce gauri si care pe stanga/dreapta ca sunt diferite.

 

L.E. am mai rasfoit, vad ca trebuiau rotite o tura inainte de montare, sa fie mai tensionate. eu le-am pus direct, presandu-le 1cm cat sa intre in gauri. se pare ca trebuie sa ma bag iar sub masina... aici un clip (cred ca alt model de etrier)

Modificat de Muale
Link către comentariu

post-16226-0-52781800-1376592960_thumb.j  

 asa le-am montat, dar nu mai stiu daca au fost si tensionate deoarece le-au montat baietii de la skoda focsani cand am schimbat lichidul de frana. eu eram pregatit cu poza dar mecanicii stiau pozitia la montaj. motivul : cu spirele spre fata nu se agata de nimic si nu cad. bfta si spor la treaba.

Link către comentariu

Nu se agata in ceva ,indiferent de sens.

Voi incerca sa montez ca in clip, tensionat are forta mai mare.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
bbogdanmircea

Deci arcul asta departeaza placutele de disc atunci cand e lasata frana de mana jos ? Ajuta cu ceva sau e pentru a contracara vreo uzura pe acolo ?

Link către comentariu

Da, asta e rolul lor. Ciudat cum s-au montat doar pe anumite modele.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Pai si cand frana e trasa nu tensioneaza cablul si maneta mai mult decat trebuie?

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

M-am intors pe plaiuri romanesti, dupa o vacanta in Grecia. A fost frumos, masina s-a comportat f bine cat a stat in parcare (am plecat cu un Ford Mondeo :) ).

post-66542-13782756817276_thumb.jpgpost-66542-13782758467508_thumb.jpg

Probabil de suparare ca nu am plimbat-o 3000km mi-a facut o surpriza neplacuta azi dimineata si a ars siguranta de la stergatoare. Incerc sa aflu problema...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Cum ti-a placut la Navagio si la Xigia ?

Intr-adevar una dintre cele mai frumoase insule din Grecia!

Link către comentariu

Intr-adevar are niste peisaje superbe. Am fost si in Thassos anul trecut.

In schimb multe spatii in paragina, afaceri inchise, mizerie.

 

Revenind la masina, nu gasesc topicul in care se discuta despre stergatoare parbriz, ma ajuta cineva cu un link, va rog ?

(da, am folosit functia Search :)) dar este o gluma acel camp, nu gasesc nimic)

Link către comentariu

Uite AICI colega :)

LE:

Pare sa nu mearga, desi l-am copiat de la mine... poti incerca si aici :)

sau probleme cu ele.... AICI

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!