Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Sunt utile pt uz personal.

La Lidl costa 6.99 unul si 7,99 celalat.

Dintr-o greseala la casa de marcat eu am dat 6.99 pe ambele :)

Daca vrei ceva mai exact,mai profi...iei un refractometru la 100-150 lei.

Dat mie imi trebuie sa verific antigelul de 2 ori pe an (poate) si lichidul la parbriz cand fac amestecul.

Link către comentariu

La intalbirea de 10 ani vwforum

post-66542-1359365179485_thumb.jpg

post-66542-13593654692141_thumb.jpg

Mi-a placut cat de jegoasa era pe spate,pacat ca in poza se vede mai curata :)

Stergatorul spate trebuie reglat pt a 2-a oara,cred ca nu sta bine pe conul de prindere si lasa o bucata nestearsa pe luneta.

From HTC via Tapatalk.

Modificat de Muale
Link către comentariu

la litere poate renunt cand renunt si la sigla si vopsesc. pana atunci nu ma deranjeaza...

sticla...este lichid de parbriz. garantat nu ingheata iarna (pt teste am tinut sticla din toamna in portbagaj, cu succes)

Link către comentariu

Si eu am testat o solutie de geamuri.. scria ca are alcool.. o singura noapte a trebuit si era ca si piatra :lol:

Link către comentariu

a mea e ceva mai calitativ, am tinut-o la -20 in congelator si rezista,absolut :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cine sa mai inteleaga vremea asta,a inceput din senin sa ninga...

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13605279269671_thumb.jpg

Link către comentariu

De cand mi-am facut acoperis deasupra masinilor (stau la casa, asa e) nu am razuit nici macar o singura zi geamurile masinilor in diminetile de iarna :). Cand ma uit la voi, imi aduc aminte de diminetile "insorite" la -10 si racleta de parbriz :) si sincer nu ma cuprinde niciun dor :). In schimb am spalat masinile sambata doar la jet sa mai dau noroiul de pe ele si sambata seara ploua ca vara. "Cine sa mai inteleaga vremea"... :)

Link către comentariu

Stiu ca am intarziat putin, dar va recomand aplicatia oficiala spritmonitor.de, site-ul unde iti introduci alimentarile si iti calculeaza consumul, pe care apoi il poti pune la semnatura in forum. Cred ca multi cunosc deja site-ul. 

Link către comentariu

aplicatia fuel log cred ca o sterg. trebuie sa faci plin...oricum la plin variaza cu cativa litrii (depinde pana unde bagi si cat de mult consumi pe rosu).

 

la mine se intampla f rar sa fac plinul de pe rosu...si partial fill-up nu stiu cum calculeaza dar o face gresit.

Link către comentariu

Eu ti-am zis ca nu are cum sa calculeze corect:-P

Sent from LWR-itza using Tapatalk

Link către comentariu

eu am un tabel in word in care imi notez dupa fiecare alimentare data, odometrul, cantitatea si pretul per litru si astfel imi pot calcula consumul cu o precizie foarte mare(cantitatea si pretul per litru le trec ca pe bon, cu doua zecimale).

toata chestia e sa notezi odometrul cand alimentezi, sa pastrezi bonul si sa nu uiti sa completezi tabelul

Modificat de z e n i t h
Link către comentariu

Sau iti treci in telefon odometrul si data si apoi completezi pe spritmonitor restul datelor de pe bonul de la peco.

Eu am deja legati 50000 km aproape pe spritmonitor si consumul mediu e in jur de 6.5 .

Link către comentariu

nu inteleg de ce exosta optiunea de partial fill up daca nu poate sa calculeze... imi arata un consum de 4.5% :))

 

cred ca nu ma complic, ma uit pe bord la consum si la cateva luni verific cu un plin si consumul facut pe hartie.

Link către comentariu

bbogdanmircea: mai sus ai direct aplicatia de mobil de la spritmonitor.

Eu fac doar plinuri si imi calculeaza bine. Oricum , calculul nu e complicat deci nu iinteleg de ce ar da cu virgula in aplicatii. Ai litri de combustibil la numar de km. Ca faci plin sau nu, km sunt la fel si litri de asemenea. :)

De cativa ani tot bag si eu pe site la spritmonitor.de si de cand au aplicatia pe mobil, in aplicatie. Am consum mediu 7,81 l/100km in 32.293 km si am alimentat 2.523 l de motorina. M-a costat combustibilul 10,26 EUR / 100km adica 3.313 € am dat pe motorina (din 12.2010). :)

Link către comentariu

eu am consumul mediu 7.6 in cei 9000km parcursi de cand am cumparat masina(aprilie 2012)

deci aproximativ cu un litru in plus fata de o masina cu motorizare similara cu tractiune fata(bbogdanmircea)

Link către comentariu

asta e problema...nu fac mereu plin de la 0. se intampla sa mai am 1/4 sau 1/2 in rezervor si sa mai pun pana sus sau sa se aprinda rosu si sa mai fac 30 km pana ajung la pompa.

 

de asta spun ca aplicatia nu calculeaza corect.

si...mai e si momentul in care observ ca am ars mii de euro pe motorina si ma iau de cap, imi dau un sut in fund si imi cumpar bicicleta :))

Link către comentariu

Pai daca mergi de la plin la plin erorile sunt destul de mici zic eu.

Ce conteaza cel putin la spritmonitor e sa pui corect capacitatea rezervorului care cred ca e 50 la Golfurile noastre (standard fara rezerva si alte prostii) si cand faci plinul sa pui daca se poate la aceeasi pompa pana face primul click (cel putin asa fac eu).

Eu din ce am observat consumul de la plin la plin e mai mic decat cel din bord.

Normal ca daca ma uit la masini la fel ca a mea din Germania ma cam oftic cand vad ce consumuri de 5.3 mediu au aia dar nah alte conditii de mers, alta motorina, alta masina :P.

 

Poti sa si pui doar cativa litri foarte strict fara sa faci plinul dar trebuie sa contorizezi exact si din cand in cand sa mai faci si plinul ptr ca doar cand faci plinul poate sa-ti calculeze consumul.

Ptr mai multe detalii puteti sa va uitati la linkul din semnatura mea.

 

Intr-adevar e cam ofticant cand vezi cati bani ai bagat in motorina in ultimii ani, mai multi decat valoarea masinii dar ce putem sa facem?

Eu chiar ma gandeam sa ma apuc sa fac biodiesel din ulei ars de pe la shaormarii si din astea, un procesator de ulei din asta e pe la 500 de lire, faci cam 25 litri de motorina la o procesare si te ajunge cam la 1-2 lei litrul dar trebuie sa ai si sursa de ulei.

Uite ca pun si un link: http://www.gizmag.com/biodiesel-oil-conversion-countertop-home/26132/?utm_source=Gizmag+Subscribers&utm_campaign=36c0171c1b-UA-2235360-4&utm_medium=email

 

Din pacate ptr biodiesel din asta trebuie sa ai un motor mai tractoras asa, adica la CR sigur nu merge, nush la PD desi pe site la ei vad ca e o poza cu cineva care alimenteaza un A6 model anii 2000 care sigur e PD. Plus ca am inteles ca biodieselul mananca

cauciucul deci trebuie inlocuit tot ce e furtun si garnitura din cauciuc.

Link către comentariu

Ai bagat 3000€ in combustibil dar nu cred ca a mers in gol :) Te-a dus si adus de la servici in caldura, te-a plimbat la munte si la mare, ti-a carat cumparaturile... :)

Link către comentariu

Voi puneti oamenii pe ganduri. Eu am deja bicicleta, deci nu mai trebuie sa-mi cumpar, doar sa fac schimbul :). Alimentez de 72 mil. lei vechi pe an :banghead:

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!