Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Ai dreptate. Cel mare,nu Baby-Rover!

(Supercharged)

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13409133744129_thumb.jpg

Link către comentariu

Am demarat lucrarea pt lumini in usile din spate si la picioarele pasagerilor din spate.

Ma gandesc sa pun lampi in spate,cum e in usile fata...

As dori un sfat de la cine se pricepe... Pe unde aduc firul pt a alimenta lampa ce lumineaza picioarele pasagerului spate? Momentan am firul la baza centurii de siguranta dar as vrea sa il aduc langa firele de la airbag/incalzire scaune.

Mentionez ca lampa o voi pune sub scaunul fata,prinsa de scheletul metalic.

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13410771250771_thumb.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Momentan am firul la baza centurii de siguranta dar as vrea sa il aduc langa firele de la airbag/incalzire scaune.

Mentionez ca lampa o voi pune sub scaunul fata,prinsa de scheletul metalic.

From HTC via Tapatalk.

Ar fi cel mai ideal traseu...sa nu uiti sa lasi rezerva de cablu sa te plimbi cu scaunul fata-spate :P

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu

Las cablu cat este si cel de airbag dar nu stiu cum sa ajung cu firele pana acolo...

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

pai in teorie...demontezi baza stapului...si vezi daca poti sa te bagi pe sub mocheta...

cred c va trebui sa dai iar scaunul afara...:-(

si daca nu merge bagat pe sub mocheta...urmaresti traseul firelor de la boxe...ajungi la consola..si de acolo te duci pe traseul firelor de la incalzirea in scaune...

dar vei folosi foarte mult cablu:-(

Link către comentariu

Baza stalpului e demontata dar nu am cum sa ma bag...sau cel putin nu stiu eu cum.

Firele de boxe merg prin prag spre fata.

Sa vad...momentan las firul la baza stalpului. Cand aflu ce si cum poate rezolv si lumina sub scaun.

Momentan sunt in cautare de niste mufe; daca ulterior dau fata de usa jos sa pot deconecta usor firele de la lampa.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

De unde te legi cu alimentarea iluminatului la picioare de la lampa din usa ?

Daca da ai incercat sa tragi firul pe sub mocheta ,parca ai dat scaunele jos trebuia sa tragi atunci firele era mai usor. Daca nu poti asa il duci prin prag pana in fata pe sub bord si apoi de intorci prin consola centrala si il scoti in dreptul centuri de siguranta. La mine am tras firul prin consola centrala si e scos in dreptul centuri. Am facut o masuratoare de cat fir are nevoie scaunul cand il misti fata-spate si atat am lasat. Am dat cu banda neagra pe fir (era rosu-negru) pentru a nu se vedea cand iese din consola plus ca il si protejaza. Presupun ca pui banda cu smd si sfatul meu este sa pui mufa pentru a putea decupla cand dai scaunul jos . Am vazut ca ai pomenit de asta , eu asa am facut si e tare practic atunci cand mai demontezi una alta prin masina ,efectiv desfaci mufa si gata. Din cate imi aduc eu aminte era destul de greu sa bagi firul pe sub mocheta sara sa dai scaunul jos.

Link către comentariu

Din mufa lata din usa am plecat cu 2 fire. se ramifica pt lampa din usa si continua prin burduf,stalp si a ajuns la mosorul centurii de siguranta. De acolo nu stiu pe unde sa il duc.

Ideal ar fi sa iasa pe langa firul de la airbag-ul din scaun.

Scaunele le pot da jos din nou,mi-am dat seama ca se face destul de usor. Cand le-am dat prima data (pr a le spala si a pune pernele de incalzire) nu stiam de existenta firelor pt iluminarea in usile spate...

Imi poti recomanda un tip de mufa? Pana acum nu am gasit ceva ok si singura varianta ar fi cu papuci electrici izolati.

Link către comentariu

Daca nu iti e greu le dai iar si asa zic ca poti baga firul pe sub mocheta si il scoti unde vrei tu. Ar mai fi varianta de a nu mai da scaunele jos si a da un ocol dupa cum am explicat eu si te intorci prin consola in dreptul scaunelor si faci o ramnificatie tip Y catre cele 2 scaune. Eu am mai facut la un mercedes treaba asta cu luminile si am tras pe sub moscheta a fost mai usor nu am dat scaune jos am folosit un "sarpe " pentru a trage firele. La vw ii cam fixa mocheta aia , am incercat si eu atunci .

Mufa am gasit aici poza. Le-am luat de pe Maica Domnului este mufa mama-tata si 15cm de fir de fiecare parte. Parca era 1 leu perechea. Sunt foarte ok si practice.

http://www.tehnoelec..._cu_mufe_2_pini

Link către comentariu

Nu se pune problema de Y, pt fiecare pasager se trage cablu din usa respectiva. Nu se aprind amandoua odata.

O sa incerc pe sub mocheta dar este rigida,dupa cum ai spus si tu.

Cred ca trebuie desfacut pragul pt a trage pe sub mocheta.

Sa vad cand ajung pe maica domnului...am fost sa iau termistori dar nu mi-a dat prin cap sa caut si mufe :icon_redface:

Link către comentariu

Am omis ca vrei sa te legi de la fiecare usa si am pomenit de Y

Trebuie desfacut si pragul , nu e greu nuj cum e la golf dar la mine la passat il dai imediat. Are un surub sub bancheta spate si apoi tragi. Posibil si la tine sa fie la fel.

Modificat de Cosmin_TDI
Link către comentariu

Am gasit si mufe,sper sa am timp azi sa montez totul la loc azi.

Am pus la loc si capacul motorului,sters si curat. Din pacate buretele se macina putin.

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13412907570845_thumb.jpg

Link către comentariu
bbogdanmircea

Ai spalat motorul? Cu Turbojetul?

Link către comentariu

Da,l-am spalat dar nu cu aparatul cu presiune.

O perie,furtun cu apa si ceva detergent auto.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Am terminat si cu luminile in usile din spate.

Am tras si cabluri pt luminile de la picioare dar pana nu le rutez bine,nu montez.

Iar pe caldurile astea nu vreau sa fac sauna demontand interiorul.

Probabil le voi monta cand leg si incalzirea din scaune.

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13414281811944_thumb.jpg

Link către comentariu

Bravo, asa-i ca e diferenta?

Sorin

Sent from i5500 using tapatalk

Link către comentariu

Am terminat pe seara dar nu am stat sa vad cum e...era prea cald.

Vroiam de mult sa le fac,de cand le-am facut pe cele din fata, dar nu stiam exact care sunt firele.

(Ce matinal esti...)

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Sa stii ca m-am gandit si eu sa trag fire sub scaune sa pun si acolo o lumina, dar nu stiam exact pe unde sa trag firele :D

Ai gasit usor firele, nu?

Matinal am fost la ora la care am plecat de acasa, la 5 jumate eram pe drum de vreo 2 ore :P

Link către comentariu

Da,firele le-am gasit usor;am avut un bec si am incercat pana am gasit combinatia potrivita(plus gros si minus cu comanda la switch)

Firele pentru picioare momentan sunt in stalpii B.

Le trag pe traseu prag,bord,consola,scaun(varianta grea si lunga) sau stalp,mocheta,scaun (scurtatura lenesului dar nu stiu daca merge ridicata asa mocheta,fara sa demontez multe).

Tu parca nu ai pus si lampi n usa (lentile rosii ca in fata)?

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Nu, nu am pus ca si in usile din fata. Cum zici tu de scurtatura, sigur nu poti sa faci asta numai daca dai jos scaunele si consola, am observat atunci cand am facut curatenia generala la mine ca mocheta e destul de bine asezata si in plus pe sub mocheta mai este un fel de material gros.

Sorin

Sent from i5500 using tapatalk

Link către comentariu

Pe sub mocheta...pragul si scaunul demontat si poate cu un "sarpe" sa bag firul pe sub mocheta.

Nu ma grabesc,pasageri in spate am de 10 ori pe an.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Pentru vecinu'

(PM nu suporta attach)

From HTC via Tapatalk.

post-66542-13418536992126_thumb.jpg

Link către comentariu

Nu ai incecat sa scoti acele zgarieturi din zona climatronicului cu ceva solutii?

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!