Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Scoate-le si nu trebuie sa iti imaginezi. :D E mai usoara...spatarul mare si scaunul fata cantaresc destul de mult.

Link către comentariu

si daca imi place mult atunci sa nu le mai pun, nu? :lol: daca duc pe cineva cu masina e problema lui cum sta :lol:

Link către comentariu

Cum sta am spus mai sus... servicii funerare,loc pt bocitoare in spate.

Link către comentariu

Pana una alta poti pune niste taburete si le prinzi in autofiletante :)

Chingile alea de ridicare a sezuturilor scaunelor din spate vad ca si la tine sunt in partea din spate. Asa e si la variantul lui tata. la mine sunt in fata.

Oare exista diferenta asta intre scaunele variantului si ale hatchbackului ?

Link către comentariu

Cred ca exista diferente de prindere ( la tine sunt in niste sarme ancorate?) si de pliere. Eu trag de chinga si sezutul se duce in fata,se pliaza de spatarul scaunului. Iar spatarul (fara tetiera) vine in locul sezutului,formand podeaua dreapta. In sezut exista loc special pt a pune tetierele cat timp este spatarul pliat ;) Nemtii s-au gandit la toate!

Nu gauresc podeaua cu autofiletante dar sunt in cautare de o naveta de bere goala!

Link către comentariu

M-am uitat acum, difera foarte putin sistemul de rabatare a sezutului, practic e aproape identic intre cele doua. La hatch sezutul se tine in doua sarme mai groase, la variant in doua benzi metalice mai late. Modul de plasare a chingilor de ridicare a sezutului de la variant (inspre spatar) mi se pare mai practic. La mine sunt rupte, cred ca mi le-au rupt desteptii de la spalatorii cand au aspirat interiorul, de parca de sezut nu puteau prinde sa traga de el direct daca au vazut ca opune rezistenta... in fine... de mai bine de un an imi spal masina si aspir interiorul doar acasa... aplic din toamna un sealant si-o ceara si iarna nu o mai spal deloc pana in primavara....

Link către comentariu

Sistemul cu sarme l-am vazut si pe alte masini.pare mai firav. La mine benzile alea sunt ca niste balamale,au un cui in ele.

post-66542-0-11640800-1337885460_thumb.j

Link către comentariu

Voi avea nevoie de bunavointa cuiva cu VAG COM sa imi stearga eroarea de air-bag :)

Scaunele sunt gata. Cand gasesc putin soare curat si mocheta si plafonul.

Sent from my HTC using Tapatalk.

post-66542-13381477525152_thumb.jpg

Link către comentariu

Ai pus si incalzirea sub tapiterie?

Link către comentariu

nu am pus-o. nu stiu daca sa ma-ncumet la demontare. :(

oricum daca pun,intai trebuiau spalate/uscate.

Link către comentariu

...(update) m-am incumetat!

Sent from my HTC using Tapatalk.

post-66542-1338225128759_thumb.jpg

Link către comentariu

bravo...se pare ca esti mai harnic, eu tot astept soarele :soare:

am pus doar butoanele in bord...arata mai bine cu ele...

Modificat de florinpbv
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am reusit si am montat incalzirea in scaunul din dreapta.

Din pacate am uitat de termistor...

Imi trebuie mufe pt butoane,daca cineva aude ceva....? Cod 8L0971972

post-66542-13383923154158_thumb.jpg

post-66542-13383924104511_thumb.jpg

post-66542-13383924407445_thumb.jpg

Modificat de Muale
Link către comentariu

Am rezolvat si cu mufele butoanelor.

Ma tine in loc o piesa de 5mm, termistor. :))

Sent from my HTC using Tapatalk.

post-66542-13384897155048_thumb.jpg

Link către comentariu

De la altceva ...avarii, dezaburire, etc..... sau pe comanda.

Termistor - vezi la magazinele de pe str. Maica Domnului

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
bbogdanmircea

Daca tot ai dat jos husele de pe scaune de ce nu le-ai bagat la masina de spalat ca sa iasa totul din ele?

Deja esti expert la pus incalzire in scaune...

Link către comentariu

@lucian80 -din dezmembrari

@Florin -sunt mufe de incalzire. nu stiu daca si de la avarii,dezaburire merg. dar de la unul din butoanele din bord sigur nu merg (posibil ESP). cand le montez ma lamuresc ce si cum.

-ai PM in legatura cu termistor

@bbogdanmircea -husele nu le-am dat de tot jos, le-am belit (nu e obscen) cat sa pot monta pernele. pt a le desface de tot mai era de munca la niste sarme.

-scaunele oricum le-am spalat cu aspiratorul,de aia am demontat si bancheta. (dupa un scaun nu ma consider expert. e destul de greu,oricum!)

Link către comentariu

Scaunul soferului a intrat la "operatie".

Sent from my HTC using Tapatalk.

post-66542-1338582424261_thumb.jpg

Link către comentariu

Am reusit sa cumpar termistori (sper sa fie ce trebuie). Am montat la loc scaunele. Urmeaza sa pun termistorii pe perne si sa rezolv cu partea de fire din bord.

Un sfat pt cei care nu au experienta in desfacutul scaunelor,montatul incalzirii: nu va apucati singuri de treaba,decat daca va documentati si va pasioneaza sa mesteriti cu mainile voastre!

Link către comentariu

Se poate instala dar edestul de complicat. Din cate stiu iti trebuie NTC de 10k. Succes in continuare!

Link către comentariu

NTC= Negative Temperature Coefficient ;)

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!