Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

A muncit ceva saracul, dupa aspect :D. Da-i un strat de vopsea la spary ca nu-i o avere si poate il mentine cat de cat impotriva ruginii.

Vezi starea EGR-ului sau garniturii de la capacul motorului. Vad ca ai niste urme de ulei. La toti ne lacrimeaza EGR-ul dar daca nu e curat poate sa manjeasca mai mult pe acolo

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

La cat de groasa e tabla cred ca are ce manca rugina,multi ani de acum.

Ca sa dau vopsea nu e greu dar sa fie treaba buna ar trebui sa curat rugina si sa dau un grund. Vopsea la tub direct peste el,in starea in care este nu stiu cat o sa tina.

Am inteles ca este o solutie "ruginol" speciala care poate fi data in situatia de fata ,care tine pe rugina.

EGR nu e murdar...am mai vb de scurgerea aia si nu imi dau seama de unde poate fi in afara de furtunul de recirculare gaze (cel pe care l-ai schimbat si tu). Acel mic furtun l-am scos,l-am spalat (am taiat camasa textila) si am cautat vreo gaura- nu are. in schimb e slabuta mufa din spate,cred ca pe acolo scapa.

Ulei este pe spatele motorului,pana jos; treaba suspecta este ca nu completez ulei intre schimburi!

Link către comentariu

Eu la acel furtun i-am pus colier metalic cu surub la capete. Am mai schimbat si garnitura dintre EGR si admisie, pentru linistea mea si s-a dovedit ca de la temperatura nu mai era cauciucata era plastifiata. Nici la mine nu completez. Adica s-a intamplat sa completez si sa nu dar nu e nici o regula. Depinde cum o calci, acolo justific eu consumul de ulei. Bineinteles daca nu are probleme mecanice...

Uleiul e pacatos tare. Si un firicel daca e pe motor se prelinge si manjeste. Cand ajung acasa si ma reintalnesc cu masina, o sa ii fac un detailing la motor.

Pentru curatarea scutului fa-i o baie cu asta http://www.detailing...37&postcount=43 sau cu http://www.arcalux.b...capant-vopsea#1

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Colier? nu stiu cum ar merge,mufa aia are o forma ciudata.

Mi-am amintit...cand am scos furtunul sa il spal,am uitat ca era la uscat si am mers putin cu masina fara el. Si aveam cateva picaturi de ulei din gazele arse ce a sarit pe motor in spatele busonului. :wub:

Cred ca pot curata scutul cu un spaclu...cam asta e situatia in care se afla vopseaua :) Probabil nu a fost gandita sa reziste la variatii asa mari de temperatura.

Frumos ar iesi la colegul de pe forum care sableaza si vopseste electrostatic... Ciudat este ca usita de schimb ulei are vopseaua pe ea si totul in jurul ei este ruginit :))

Cu uleiul ai dreptate,nu trebuie sa curga mult pt a ajunge tot motorul murdar...o lingurita si se intinde/umple de praf.

Vara asta incerc sa rezolv scutul. Oricum trebuie sa il dau iar jos pt ca o piulita s-a rupt din sudura si nu mai pot prinde un surub. El sta nemiscat fara surubul ala dar nu ma simt eu bine cu el in portbagaj.

Modificat de Muale
Link către comentariu

Asta am pus eu. Poti sa pui si soricei de plastic sau cum se numesc... Exista si pe negru pentru ochiul ager :D

post-16307-0-19117400-1332450345_thumb.j

Link către comentariu

:dry: stiu la ce te refereai doar ca nu am inteles cum l-ai pus.

oh well...maine o sa ma uit la motor.

Link către comentariu
bbogdanmircea

Pai la scut ar trebui sa cureti vopseaua aia cu o perie de sarma bine bine, dup-aia ii dai un strat 2 de grund de ala bun si dup-aia o vopsea neagra de aia ptr sobe care rezista la temperatura si gata ar trebui sa fie ca si nou.

Chiar ca e de tanc!

Link către comentariu

vreau sa ma duc azi sa cumpar vopsea sa dau pe scut.

am auzit de feruginol...in cazul meu e mai indicat sa folosesc decapant-grund-vopsea sau feruginol-(grund)-vopsea?

starea scutului se vede mai sus -vopsea exfoliata,rugina superficiala(oxidare)

Link către comentariu
bbogdanmircea

Mie mi se pare prostie sa dai cu feruginol pe ditamai scutul de tabla groasa. Ala se foloseste la tabla subtire de la masini si alte chestii. Eu pot sa spun ca am experienta la chestii de tabla groasa si iti spun ca in acest caz perie de sarma si dat pana ramane doar metalul si apoi grund si niste vopsea de sobe e sfant.

Dar poti sa incerci si cu din ala.

Link către comentariu

Ma gandeam ca solutia curata pt mine,sa nu mai frec atat.

Sa fac rost de priza si cumpar un disc abraziv de flex sau perie de sarma de bormasina;merge mai repede.

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
bbogdanmircea

O daaa, cu ala ii faci luciu metalic in cateva minutele. Sa vezi cum prinde grundul dup-aia si ce fain arata :D

Link către comentariu

Ma bate un gand...asa ca pt o vreme masina este la vanzare pt suma de 4990 euro.

Link către comentariu

Ia zi gandul ca te-am pandit :))

E clar. Circula ceva in aer

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Laurentiu_LWR

hai ca ati luat-o razna toti:))

cand cautam masina nu sareau asa oferte:))

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

cel mai tare e Razvan...deja si-a modificat si semnatura...la tine ce vedem adaugat la semnatura?:-P

Link către comentariu

Febra vanzarilor taica.... numai ca piata e cam moarta.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu

La mine nu se va modifica semnatura pana cand nu e treaba facuta. si daca o voi modifica,nu voi modifica prea multe.

Piata e moarta,adevarat. pe 3000 euro nu o dau.

Sezonul de vanzari a inceput...eu nu imi pun sperante prea mari in vanzarea masinii in aceste vremuri dar am zis sa incerc,poate gasesc un proprietar. Daca nu,nu este nicio problema,masina m-a satisfacut pana acum.

Link către comentariu

Azi am facut o plimbare pe DN. Consum mediu 6.5% pe distanta de 250 km.

Link către comentariu

Prima baie pe anul asta!

A beneficiat de tratament special. La motor inca nu am curatat...

(ma astept sa ploua maine...desi apa va aluneca de pe masina f rapid)

Sent from my HTC using Tapatalk.

post-66542-13334774924639_thumb.jpg

post-66542-13334775132483_thumb.jpg

post-66542-13334775335622_thumb.jpg

post-66542-13334775590942_thumb.jpg

post-66542-13334776083512_thumb.jpg

post-66542-13334776342027_thumb.jpg

post-66542-13334776478992_thumb.jpg

post-66542-13334776781331_thumb.jpg

post-66542-133347770159_thumb.jpg

Link către comentariu

A iesit super!

Poti da mai multe detalii? Ce, unde si cat? :)

Modificat de loghy
Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!