Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Salut!Hai ca o dam din bucse in duze :)) Spune-mi ce-ai facut cu duzele incalzite?Sincer sunt si eu interesat de asa ceva :icon_cheesygrin: .Ms!

Eu am luat 2 bucati noi, asa cum a zis si @Muale, dupa acel cod, si am sa le leg pe contact, mai greu este de depistat pe acolo pe sub grilaj sau pe la partea de motor un fir pe care sa le legi.

Din cate am vazut si in poza pusa de @Muale cu diuzele, ele au ceva conector la capat, si banuiesc ca ori trebuie taiat ori gasita o mufa cu 2 fire ce trebuie sa se potriveasca in mufa diuzelor. Mufa zici ca seamana cu mufa de la unele coolere de PC. Astept marfa ca sa vad ce si cum sa fac :)

Dupa parera mea merita, mai ales ca iernile la noi sunt cam geroase, si merita sa ai duze incalzite sa mai poti da cu apa de parbriz si daca e ger afara, sa nu stai sa sufli in ele la -20 grade sa le dezgheti.

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu

duzele se leaga pe orice plus permanent (pe contact).

in mod normal se leaga undeva sub bord (dupa panoul de sigurante este o placa cu niste cabluri,relee). mufele cred ca le tai...

cat au costat?

Link către comentariu

Am dat comanda de bucse Lemforder pt bascula fata.

Maine am stabilit sa le si montez. (sper sa nu continue ninsoarea)

Link către comentariu

Pana la urma de care ai comandat? Pline sau normale ? Astept pareri in caz ca ai luat din cele pline.

Link către comentariu

pline,la recomandarea lui Laurentiu & Razvan (daca nu intra,dau cate una fiecaruia :P )

pareri,pe vremea asta...nu stiu la ce sa ma astept

Link către comentariu

tare asta:))daca la noi au intrat...o sa intre si la tine:P

o sa vezi diferente la franare...nu franeaza mai bine:)) doar ca nu se mai apleaca de bot....

eu sunt multumit de ele...vad ca si razvan...sa vedem daca intri in clubul multumitilor:)))

Link către comentariu

Am montat si bucsele.

Cele mari erau rupte putin si aveau foarte multa flexibilitate fata de cele noi,pline. Am avut ceva de furca,una a intrat mai greu.

Cele mici erau in stare f buna,dar au fost schimbate daca tot eram acolo si le cumparasem.

S-au schimbat si bucsele de la bara stabilizatoare (cineva de la alt service a spus ca ar fi de vina pt un scartait si le-am cumparat) desi erau in stare buna.

Impresii dupa schimbul bucselor nu am. Parca se misca mai usor volanul,nu am feedback in volan. Astept sa merg pe asfalt bun sa vad cum se comporta.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk

post-66542-13295152827968_thumb.jpg

post-66542-13295153150141_thumb.jpg

post-66542-13295153527787_thumb.jpg

post-66542-13295153698599_thumb.jpg

Link către comentariu

La bucse,se simte mai bine la denivelari/gropi mici/linii de tramvai. Parca e mai solida. La franare nu am apucat sa testez calumea...la viraje nu stiu daca are importanta.

Am rezolvat si cu ITP-ul.

Daca se mai incalzeste m-as apuca de lumina la picioare...

Si trebuie sa rezolv si ultimul switch ramas neatins pe masina :unsure:

Modificat de Muale
Link către comentariu
Ciprian Ciobanu

Frumos Variant-ul, bravo! Te admir pentru modul in care o ingrijesti, asa cum ai tu grija de ea, la fel la randul ei va avea grija de tine! Kilometrii in continuare fara limita!

Link către comentariu

Multumesc, asemenea si tie,multi km! (tu oricum trebuie sa bagi multi km la a ta sa ii dezmortesti motorul :P )

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pachet complet! :D

Mai trebuie sa gasesc timp sa le pun la locul lor...

Sent from my HTC using Tapatalk.

post-66542-1331232443391_thumb.jpg

Link către comentariu

Ce traznaie mi-a trecut prin cap: volan incalzit.

Ma uitam la acele laterale cumparate pt scaune...oare nu pot pune acel fir incolacit pe volan?

Planul ar fi: desfacut din perna firul,prins pe volan (in special la ora 3 si 9).

Apoi volanul imbracat in piele,eventual perforata (ca oricum asta da semne de oboseala...are o varsta,deh!).

Alimentarea ar trebui facuta cu ceva asemanator spirei de airbag (dar este cam subtire,nu stiu daca suporta consumul,sa nu se incalzeasca si traseul...)

Un buton mic pus undeva sub volan,sa nu fie neaparat la vedere; o alta varianta ar fi alimentarea odata cu scaunul soferului.

Probleme:

-- ce cablu folosesc la alimentare (ceva de forma spirei,sa reziste atat mecanic dar si electric),

-- cum trag cablul din centrul/butucul volanului pe circumferinta? ma gandeam sa il trec printr-o spita,prin spuma,un canal mic. Cu o sula sau o andrea.

Cum este instalatia la masinile dotate din fabrica?

Credeti ca stric prea mult volanul cu asa ceva?

Credeti ca se poate face modificarea?

Link către comentariu

:) pai omul gospodar isi face iarna car si vara sanie!

Ma bucur de caldura iarna viitoare daca nu am putut cumpara piesele din timp. (vorbesc de rezistentele din scaune)

Pt la vara am climatronic.

Link către comentariu

Eu zic sa-ti vezi de treaba. :P Daca iti ingheata mainile pe volan, poti sa directionezi caldura de la aeratoare spre ele. Da' daca n-ai de lucru... go 4 it! :lol:

Link către comentariu

Eu sunt curios ce ar implica ideea mea. Daca se poate face sau nu.

Costurile nu ar fi foarte mari.

Link către comentariu

Ce traznaie mi-a trecut prin cap: volan incalzit.

Alimentarea ar trebui facuta cu ceva asemanator spirei de airbag (dar este cam subtire,nu stiu daca suporta consumul,sa nu se incalzeasca si traseul...)

Un buton mic pus undeva sub volan,sa nu fie neaparat la vedere; o alta varianta ar fi alimentarea odata cu scaunul soferului.

Probleme:

-- ce cablu folosesc la alimentare (ceva de forma spirei,sa reziste atat mecanic dar si electric),

-- cum trag cablul din centrul/butucul volanului pe circumferinta? ma gandeam sa il trec printr-o spita,prin spuma,un canal mic. Cu o sula sau o andrea.

Cum este instalatia la masinile dotate din fabrica?

Credeti ca stric prea mult volanul cu asa ceva?

Credeti ca se poate face modificarea?

Da, modificarea se poate face. Ori iti cumperi volan in 4 spite de A6 C5 - cu incalzire in el (dar iti trebuie cu tot cu airbag - ca la Audi e prins cu suruburi nu cu cleme ca la tine), ori te chinui sa-l faci pe asta - aici, eu zic sa te consulti cu cei care imbraca volane - sigur stiu despre ce e vb.

Firele intra pe la spite, printre plastic si piele - asta o sa fie problema celui care imbraca volanul

Se cumpara spira volan de A6 C5 (si daca nu ai ESP - e destul de ieftina una SH) pentru volan cu incalzire - si are separat firele pentru incalzire - care sunt gandite sa reziste la consumul de curent.

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!