Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

Pui putina folie inchisa si ai rezolvat. Asa mai ai putin si inveti o carte de electronica si tot nu reusesti! :))

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Vali, ambele scheme desenate sunt foarte bune, atat ca ultima e cea mai completa!

Pana sa inveti complet electronica, afla ca... "Componentele electronice merg cu... fum. Cum scoti fumul din ele, cum nu mai merg!" :))

Link către comentariu

totusi sper sa fie o solutie mai eleganta, nu folie fumurie.

poate gasesc 4 transformatoare 12v - 3-4v si montez unul in fiecare usa :))

Link către comentariu

Ai face orice sa te complici :))

Nu merge cu transformatoare, asa cum zici tu. Solutii pt asa ceva exista, clar. Transformatoarele functioneaza numai in curent alternativ. Pentru a te complica cu asa ceva ar trebui sa folosesti niste oscilatoare care sa-ti "consume" energia din curent continu si sa o transforme in curent alternativ. Abia in acest punct poti pune un transformator, sa cobori tensiunea. Pentru cazul cand vrei sa alimentezi un led, nici nu mai e nevoie sa o redresezi.

 

O alta solutie electronica, daca tot nu mai vrei sa te joci cu rezistente (care oricum sunt cele mai simple si mai ieftine), este sa folosesti niste regulatoare/stabilizatoare. Poti folosi banalele 7805 de ex (care reduc tensiunea de la 14,4V pana la fix 5V), iar daca la astea pui in serie cu terminalul de masa niste diode (in conductie directa), poti pacali sistemul sa-ti dea si mai putina tensiune la iesire. O alta varianta este sa folosesti un LM317 care are un terminal ce se conecteaza la o rezistenta semireglabila si asa poti avea la iesirea lui o tensiune de la 3V minimum pana la cat reglezi tu. Pt detalii tehnice, google > datasheet LM317.

Link către comentariu

Nu merge că transformatoarele nu merg la curent continuu, nişte baterii ar rezolva situaţia :)) .

O metodă ar fi următoarea:

  • măsori rezistenţa ansamblului diode+rezistenţa pe care o are din fabricaţie, dar nu cu ohmetrul ci printr-o metodă indirectă (probabil că merge şi direct cu ohmetrul dar am impresia că rezistenţa diodelor depinde de tensiunea aplicată): alimentezi ansamblul la 12V în serie cu miliampermetrul şi notezi care este consumul. Prin formula R=U/I, afli rezistenţa căreia o să-i spunem rezistenţă de sarcină Rs.
  • Rezistenţa adiţională pe care vrei să o pui (Ra) are valoarea: Ra=(U-Rs*I)/I, unde U este tensiunea de 12 V (dacă ai un redresor cu care te joci să măsori tensiunea şi foloseşti valoarea aia atât pentru determinarea Rs cât şi pentru determinarea Ra), iar I reprezintă curentul care vrei tu să circule prin circuit, parcă citisem pe aici că 0,015A

Cel mai simplu ar fi totuşi cu un puţometru cum ziceau colegii mai sus, vezi practic cât trebuie să luminezi apoi măsori şi gata.

Nu prea m-am jucat cu led-uri, dar mă întreb dacă nu cumva au un curent minim de funcţionare sub care să nu mai ilumineze.

Link către comentariu

Senty, nu vreau sa ma complic. Faceam haz de necaz. Vreau sa fie cat mai simplu si elegant.

Voi incerca sa masor cum spune lupo, cand ajung acasa.

Link către comentariu

Variator nu am, sa vad de unde pot face rost. (Adica vreun magazin de electronice in zona).

Am facut masuratori, pozele cred ca sunt clare:

Sursa post-66542-13993217641936_thumb.jpgpost-66542-13993217731284_thumb.jpg

Rezistenta de pe modulul cu led post-66542-13993221106501_thumb.jpg

Masuratoare cum spune lupo, ledurile alimentate si multimetrul in serie post-66542-13993217441347_thumb.jpg

Link către comentariu

Masuratorile in poza 3 si 4 sunt gresite. Este irelevanta masuratoarea din poza 3 intrucat tu ai 3 leduri inseriate + o rezistenta. Ledul in stare de conductie are o anumita rezistenta, in stare inversa are o rezistenta fffff mare (cred ca de asta ai pus tu aparatul de masur pe scala de 200K).

La poza 4... in primul rand esti pe curent alternativ; in al doilea rand, nu-mi dau seama de unde e acel curent asa de mare!!! Concluzia, ceva nu faci bine.

 

Maine am sa-ti fac o schita cat mai detailata.

Link către comentariu

Când măsori curent continuu pe alternativ arată mai mult, dacă nu mă înşel cel puţin dublu, dar şi aşa ar fi prea mult. La consumul ăla ar trebui să lumineze cât un bec de 21W.

Link către comentariu

Senty, in poza 3 am masurat rezistenta de pe modul, fara sa alimentez modulul. Pur si simplu am pus firele multimetrului pe capetele lui .

Link către comentariu

Aşa mai da. Atenţie că nu se măsoară rezistenţe în circuite alimentate că paradeşti instrumentul de măsură.

Uite că am încercat şi eu: am o sursă de 13,4 Vcc şi un modul de 3 diode (bandă din aia rezistentă la apă). Măsurat curentul: 20 mA (0,02A). Calculat rezistenţa: 670 ohmi. Am ales un curent de 5 mA (0,005A) şi am calculat cu a doua formulă, au ieşit 2kOhmi. Am pus o rezistenţă de 2,2 kohmi şi luminează mai slab, am pus 2 în serie deci 4,4 ko, nu prea s-a cunoscut mare lucru, zic hai să fiu nesimţit şi am pus 8 Ko, s-a diminuat ceva, la 16 kohmi era destul de slab. Aş fi măsurat curentul dar nu pot pentru că este stricat instrumentul pe partea ,de mA, iar la A am numai 2 zecimale

Acum cred că ar fi bine să-ţi iei 8 rezistenţe de 2kohmi (sau apropiat) şi să le înseriezi până obţii luminozitatea dorită, dacă nu un potenţiometru de vreo 16 kohmi sau mai mult şi vezi cum este bine.

Link către comentariu

In Buc stiu magazine de electronice doar pe Maica Donului si nu ajung in timpul programului. Din alta parte nu stiu de unde sa iau potentiometru.

Deci sa pun 16000 ohmi ? Cand am pus 2 ati zis ca e foarte mult. :)

Link către comentariu

Azi am fost prins cu treaba, si nu m-am putut tine de cuvant sa fac o schita... dar se pare ca te-ai descurcat, ai inteles. Cum ziceam, schema lui lupo_bv este foate buna.

 

Lupo_bv, vezi ca de regula instrumentele astea digitale pe scala de mA au o siguranta de protectie, poate e arsa aia si ai scapat de alte probleme. Daca nu e arsa, atunci poti zice ca ti s-a defectat aparatul pe scala de mA, dar de cele mai multe ori se duce siguranta.

Link către comentariu

M-am descurcat cu masurarea doar :))

Link către comentariu

N-am  zis să pui de 16, am zis doar că la 16 încă mai luminează. N-ai un aparat de radio un cas, ceva defect prin debara? De acolo poţi lua un potenţiometru, poate fi şi semireglabil.

 

Senty, ai avut dreptate, era arsă siguranţa aia, merci de sfat.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu

Da dar trebuie să-ţi cumperi convertizor înainte :10[1]:

Link către comentariu

voi pune 2 rezistente pe 2 usi, una de 10k ohm si una de 15k ohm. maine seara montez usile si decid care se vede ok in masina.

intre timp am demontat si usile fata sa le pregatesc.

Link către comentariu

Totul e gata, in casa. Trebuie puse inapoi pe masina. Mi-ar trebui niste mufe de legatura...

Pun rezistenta de 15k ohm.

Luminile de sub usa le-am schimbat, am pus lampi in care sunt 6 smd (home-made).

post-66542-13994940841795_thumb.jpg

post-66542-13994940956446_thumb.jpg

Link către comentariu

Vrei, nu vrei tot trebuie să ajungi pe la un magazin de electronice :D . Nu se poate să găseşti nişte conectori, mufe ceva.

Link către comentariu

Pai ai facut proba cu rezistenta de 15Kohmi si lumineaza cum trebuie? Ca mie mi se pare o valoare mare totusi.

Sau poate sunt leduri low-power, care merg pe la 6-7mA... Cand le pui pe masina?

Link către comentariu

lupo, nu se pune problema de vrut ci de putut. magazinele sunt deschise pana la 5, eu ajung acasa la 6.

incerc sa "reciclez" mufele ce erau initial in ledurile de sub usi, sa le pun la manere.

Robotelu, da am facut teste cu mai multe valori si m-am oprit la astea. aseara am legat pe usile spate rezist de 10k ohm si 15k ohm si sincer nu am observat mare diferenta in intensitatea luminii. dar cum dimmerul din bord nu il tin la maxim, am ales rezistenta mai mare.

 

nu stiu ce leduri sunt, alimentate liber la 12v lumineaza destul de tare dar mie in manere nu imi trebuie atata lumina.

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Pana la urma...mai conteaza si ce pui in fata led-urilor...ce difuzie folosesti...cum a pus el transparent...a trebuit sa le omoare din rezistente...

Nu tiu cat de multi stiu cat de puternice sunt led-urile din grile...eu de cand am stricat grilele am aflat :))

post-14266-0-89607100-1399573621_thumb.j

Deci luminitele astea...cu dimmerul la minim sunt cam deranjante...la maxim deja iti rup capu'....toata masina se face rosie :)) dar ele sunt difuzate de un plastic de 0.5mm alb....de asta se vad asa placut....

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am vrut pe seara sa montez totul...ghinioane lant.

Tija de incuiere de la sofer a reusit sa iasa din suport, lumina usa stg spate nu se aprinde (poate nu am legat eu corect firele), lumina din usa fata dreapta sta aprinsa mereu ( aici m-am legat pe mufa geamului electric si cu mufa scoasa nu se aprinde iar cu ea bagata sta aprins mereu).

Usa dreapta spate nici nu am mai avut curaj sa o pun... :(

Pe final, intrebare scurta : curent pt lumina din manere se ia din firele butoanelor deschidere geam, firele albastru-gri + si maro - si la sofer mufa reglaj oglinzi (aceleasi culori) ?

Modificat de Muale
Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!