Jump to content

Golf IV Variant TDI


Muale

Postare recomandată

prima oara mereu e greu :P

le-am demontat cand s-a montat tempomatul. mi-e frica de plasticul ala, sa nu se mai aseze calumea...

daca ai DIY in cap, poarta sapca pana in weekend sa nu se strice datele.

 

Mersi soila sa vad pe la taica-miu daca are presa aia (stiu ca avea ceva similar cand eram mic si scoteam pedalele de la bicicleta)

Modificat de Muale
Link către comentariu

Si eu am avut aceasta problema si s-a remediat destul de usor, zic eu

Dupa operatiunea asta am ramas surprins ce viteza au :)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu

eu stiam de viteza lor (pe treapta 2,3) de aia am observat ca brusc au incetinit.

poate si pt ca aproape niciodata nu le-am folosit decat pe impuls, temporizare...au anchilozat :P

Link către comentariu

Legat de stergatoare, am sesizat un joc al axului ce tine bratul din stanga de la sofer. Ma gandesc poate de aia se misca mai greu, chiar si la ultima treapta. Ma pun pe citit tutorialul de pe TDI Club sa vad daca e de mine treaba :)

 

Intre timp am schimbat LED-urile albe de la pozitie cu becuri galbene; eu imi comandasem LED galben dar mi-a placut mai mult cum se vede cu bec asa ca am facut schimb cu Lawrentzyu, el a pus LED si eu am pus becurile lui.

Astept sa o mai vad cateva nopti sa ma decid daca ramane asa (mai am acasa LED albe cu 9 si cu 28 smd) sau trec inapoi pe alb :D

Cele cu 28 SMD fac o lumina cam puternica pt niste becuri de pozitie...

post-66542-13672186413174_thumb.jpg

post-66542-13672186670729_thumb.jpg

 

Cele cu 9 SMD sunt ca cele pe care le-am avut inainte (dar dupa 2 ani incepuse un cip sa faca probleme, nu se mai aprindea)



 

Modificat de Muale
Link către comentariu

Mult mai bine cu led-uri albe. Daca ti se pare tare lumina incearca niste led-uri mai slabe, dar decat becuri... Parerea mea. :)

Link către comentariu

am si mai slabe si mai puternice - albe (e poza pe pagina din urma). dar am zis sa incerc si asa, imi place "pata" de culoare.

 

am ales bec pt ca se vede altfel in oglinda fata de LED - la care se reflecta mai multe puncte luminoase de la cipuri

Link către comentariu

mie imi place cum arata pe galben.....

Modificat de lucyyy
Link către comentariu

Sunt mai multe tipuri de led. :) Si unele la care nu se vad asa tare chip-urile. Eventual pune de culoare alb-cald.

Link către comentariu

cel cu 28 smd are cipurile mai mici si nu se vad bine individual; are o lumina puternica in comparatie cu cel cu 9 smd.

la temperatura culorii e loterie mereu...sunt mai spre albastru sau galben...nu ai cum sa stii. 

ce am pus in masina, la picioare sunt alb-cald dar alea sunt facute calumea, nu pe vapor :)

 

mie imi place cum se vede cu bec galben, e deosebit. in comparatie cu faza scurta e ok. iar ziua merg cu faza lunga - DRL.

 

vroiam sa schimb si becurile H1 si H3 (am comandat unele galbene) dar m-am sucit si le-am pus la vanzare; aviz celor interesati ;)

mai am de asteptat un colet cu becuri gen p21w ,LED puternice, Cree cu lupa. pt stopuri, sa le pun pe marsarierre sau ceata, inca nu m-am decis.

Link către comentariu

La ceata nu are rost sa pui led. Nu lumineaza aproape deloc. La mers inapoi poti pune pentru ca vei vedea diferenta.

Link către comentariu

Sunt si eu de acord, merge pe orice led pe spate mai putin ceata (si frana daca nu rezolvi cu eroarea de bec ars.)

Pe fata ai xenon? Sau mergi cu becurile standard?

Link către comentariu

pt frana se poate pune o rezistenta ca sa nu fie probleme. dar din ce am vazut la noi erau destul de scumpe becurile cu LED (si de proasta calitate)

la frana ar trebui sa fie cu 2 intensitati (frana/pozitie).

cele cu LED comandate sunt pt marsarierre intentionate dar voi testa sa vad cum se vede...daca imi ajung

 

faza scurta - xenon, in rest becuri normale.

post-66542-0-47887900-1367327246_thumb.j

Link către comentariu

Merg si pe frana puse, are un prieten pe stopuri clare AM si seara se vad bine, dar ziua cam risti sa te trezesti cu cineva in spatele tau pentru ca nu prea se vad, noroc cu stopul de pe hayon! La cati bani costa sa pui toate becurile pe led in stop ajungi la concluzia ca mai pui putin si poti lua niste stopuri decente full led, si cand zic decent , ma refer la vreo 2 modele care arata bine!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

daca as fi mai "dibaci" as face stopul original cu LED. 

ceva SMD de calitate si s-ar vedea super. stopurile clare nu imi plac.

Link către comentariu

Se pot face, dar ce nu-mi place la cele home made e cum se vad ledurile prin geamul stopului original si din cate am vazut, la multe ledurile nu pareau a fi puse foarte drept, era o senzatie ciudata! Ceva de genul arata bine!

post-77500-0-70491900-1367331144_thumb.j

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Asa e urat. Se pot pune lentile pentru difuzie sa fie lumina ok.

Cat de drept le pui...tine de fiecare.

E si un DIY pe aici, pentru golf 4

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Sunt si fumurii din fabrica cu led care atata bine. Vezi la mine.

Sunt si fumurii din fabrica cu led care atata bine. Vezi la mine.

Link către comentariu

ma poate ajuta cineva cu link sau informatii cum se demonteaza lateralele portbagajului? acele bucati de carton mochetat...unde au cleme/suruburi?

eventual cei care au soft-uri specifice cu informatii (ETKA).

 

am cautat pe net dar nu gasesc ceva detaliat pt break

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

te ajuta?nu imi dau seama daca este de variant sau hatch :( sau daca sunt la fel...

 

post-14266-0-66914600-1367396856_thumb.j

Link către comentariu

e de hatch, la care am impresia ca e mai usor de scos fiind doar o mocheta. la mine e cartonata...am desfacut odata pt a pune lampa dar nu am retinut ce si cum (nu am desfacut...am asistat)

Link către comentariu

Ma uit maine...mersi!

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
bbogdanmircea

Vezi in topicul ptr montare bricheta in portbagaj sunt detalii destul de ok.

Eu de acolo m-am orientat.

In principiu:

-ridici capacul de la roata de rezerva

-incepi sa ridici cu ceva lat plasticul din spate de unde e incuietoarea, are braduleti asa ca trebuie sa tragi usor si constant si ies, sa nu smucesti ca sigur rupi vreunul

-dupa ce l-ai scos pe ala cred ca trebuie scoase plasticele care sunt sub scaunele spate deasupra la rotile spate, tot asa in braduleti sunt prinse

-dup-aia scoti lateralele tot asa si gata

E destul de simplu dar trebuie rabdare si sa nu te apuci sa te enervezi si sa tragi de ele ca sa rupi braduletii...

Eu asa am facut cand am montat bricheta spate, chiar si cu multa rabdare tot am rupt un bradulet, din fericire era unul de mijloc si nu se cunoaste lipsa lui.

 

In legatura cu ledurile ptr becuri frana, nu sugerez solutia asta ptr ca se vad slab ziua daca ledurile nu sunt dispuse in sfera ca sa folosesti oglinda.

Eu folosesc unul ieftineala cu contact dublu, si nu s-a ars inca, folosesc un bec normal si unul cu led ca sa nu mai pun rezistenta dar nici sa am eroare in bord, si sunt sigur ca ala din spate sigur vede macar ala cu bec si al treilea stop ziua, n-am avut nici un fel de probleme.

 

Ptr becuri cu led sanatoare uita-te pe tme.ro, trebuie sa cauti un pic, si sunt scumpe dar au calitate.

Eu am pus de alea penale de la mivarom, la mers inapoi albe, pozitiile de sus alea simple si 1 bec de la frana-pozitie.

Toate functioneaza si acuma foarte bine.

Eu ca si singur avantaj vad ca se reduce enorm consumul de curent, si daca ai si pe fata leduri pe pozitie si uiti farurile aprinse nu cred ca se descarca bateria nici intr-o zi.

Plus ca pozitiile fata se ardeau intr-o veselie si erau a dracului de chinuiala de schimbat.

Asa am mai mult de 1 an cu leduri si nu s-a ars niciunul.

Paste Fericit la toate lumea!

Link către comentariu

Mersi de info.

Am desfacut azi bara si am vazut cat de cat cum sta treaba cu grilele...cred ca pot face "miscarea fara sa mai dau lateralele jos.

Link către comentariu
  • Marian changed the title to Golf IV Variant Thttp://vwforum.ro/topic/68676-golf-iv-variant-tdi/DI
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!