Jump to content

Suspensie Sharan


alexander
 Share

Postare recomandată

racingparts.ro
215/65 ca de ele ziceam nu 215/60.Si oricum trebuie sa le treci in talon altfel...retinere talon,amenda etc.

inseamna ca tre sa merg la rar? se poate face usor treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In taloanele noi nu mai sunt trecute dimensiunile cauciucurilor.

@racingparts: ma ajuti sa gasesc si eu telescoape pentru spate?

Modificat de alexander
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

eu ma aprovizionez de aici: 076.265.8804

spune'i ca suni din partea lui mac din timisoara, cred ca mai are

pai iti tre ptr tuareg sau ptr galaxy-sharan?

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Touareg-ul e istorie,dupa cum vezi in semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

recomand monroe reflex sau nu neaparat, dar sa fie sitem bitub deoarece asa era si originalul, cel putin asa e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand monroe reflex sau nu neaparat, dar sa fie sitem bitub deoarece asa era si originalul, cel putin asa e la mine.

eu cred ca o sa le schimb pe fata in primavara desi sunt noi ale mele ..dar nu's multumit

ai probat cele de la monroe? sunt bune?

nu mai vreau pe gaz ptr ca sunt foarte rigide ..vreau comfort

acum am vazut ..costa 230€ bucata pe fata ..cam foarte scump

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am schimbat si eu la sharan-ul meu amortizoarele fata, am montat KONI COMFORT -cele rosii - pe ulei, f. multumit, tiinta fiind comfortul, dar si stabilitatea pe viraje este buna. ptr. cunoscatori, KONI sunt amortizoare reglabile in duritate si pe pozitia duritate la minim sunt cca 15 % mai moi decit cele de fabrica originale. Amortizoarele au costat 80 euro/buc. ptr. interesati se mai pot procura(Germania)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu la sharan-ul meu amortizoarele fata, am montat KONI COMFORT -cele rosii - pe ulei, f. multumit, tiinta fiind comfortul, dar si stabilitatea pe viraje este buna. ptr. cunoscatori, KONI sunt amortizoare reglabile in duritate si pe pozitia duritate la minim sunt cca 15 % mai moi decit cele de fabrica originale. Amortizoarele au costat 80 euro/buc. ptr. interesati se mai pot procura(Germania)

ciudat, deoarece pe site'ul lor au doar amortizoare cu GAZ ptr sharan si galaxy, cod Special 87-2606 si 87-2606Sport

probabil te referi la cele special (cele rosii)

deci zici ca sunt mult mai ok ca si comfort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Kayaba twin-tube (gaz+ulei) si dupa vreo 1000km incep sa fiu din ce in ce mai multumit, pentru ca au inceput sa se "lase" si confortl a crescut considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti eu am schimbat la sharanul meu din '98 tot ce inseamna articulatie si suspensie si bucse inafara de arcuri, pivoti si rulmenti si ma dus aproape 1600 ron cu tot cu montaj .

amortizoarele sunt monroe si fata de cele originale sunt mai rigide dar si masina sta mult mai bine pe viraje .

ca anvelope eu am pus 235/45/17 pe niste jante frumoase din magneziu si nu imi atinge si se vede super cool avand in vedere ca ies un pic inafara caroseriei.

acum le-am pus pe cele de iarna (cele originale) care sunt 205/55/15 ,tot magneziu.

amortizoare noi si anvelope mai late = stabilitate in viraje.

daca aveti nevoie de un nr de telefon va recomand service-ul unde mi-am schimbat eu articulatia, are si magazin propriu de piese si lucreaza baietii si bine, va spun ptr a va ajuta eu nu am nici cel mai mic avantaj din acest lucru.

servisul se numeste promotor si are nr de tel. 0721602601

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@popic

daca sunt mai dure decat cele stock...e nasol rau la drumurile noastre

eu am nevoie de comfort maxim

daca voiam sport imi luam masina sportiva ;) dar vazand ca am o masina family ..prefer comfort maxim

deocamdata ma scutura in draci ..asa ca in februarie schimb tot ce insemna bucse ..pivoti si cred suspensii

@ alexander

de unde ai luat kayaba? si cat ai platit ptr ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Probleme cu suspensia la un ford galaxy 1,9 tdi , an 2000, 90 cp

Expun problema aici pentru ca Sharan, Galaxy si Alhambra sunt la fel la sasiu, motor,etc.

Problemele sunt la palierele cap amortizor(niste bucse mari din cauciuc , care vin montate pe rulmentul de sarcina de pe amortizor) ,

adica , am schimbat pina acum 6 perechi, cu acelasi rezultat , acelasi zgomot cand dau un pic prin gropi (un clampanit urat in zona de sus a amortizoarelor). Tipurile pe care le-am montat sunt ruville, bosch, lemforder si dupa ce am vazut ca nu reusesc am schimbat si amortizorul si palierele si rulmentii de sarcina si palariile de tabla de pe arcuri. Palierele de ultima data sunt originale ford . Dupa vreo 5 zile , acelasi zgomot cand ajung prin vreo groapa cat de mica . A mai patit cineva asa ceva , sau aveti vreo alta solutie la problema asta ?

Poate exista niste paliere mai mari in diametru, sau mai dure ca si material......

Adresa mea de mail : vlad196938@gmail.com . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am schimbat toate cele si la fiecare denivelare montata pe strazi ..simt un anumit zgomot ..naiba sa o ia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Kayaba amortizoare twin-tube+ arcuri am luat de la Ciclop.

In plus am acum 215/60/16 si e chiar ok combinatia de suspensie si cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SALUT ma intereseaza si pe mine amortizoarele koni comfort la 80 de euro pe care le-ai luat tu

cum facem si cum putem lua legatura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

baieti ..ce vad eu in imagine nu e ok

aveti idee care poate fi problema?

am schimbat telescoape + bucse cauciuc si rulmenti

toata directia ..pivoti si capeti bara etc

pe franare puternica imi vibreaza volanul (discuri si placute noi), cauciucurile in stare buna echilibrate

telescopul sus nu pare sa stea prins bine, daca aveti sfaturi va multumesc

telescop.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are nici o treaba cu amortizorul colegu,ai o fuzeta stramba,de la ceva gropi sau pur si simplu,aceeiasi problema am intampinat si eu prin 2005 cu un sharan,am schimbat tot ce se putea schimba dupa 7,800 km tremura la frana din nou,e rau ca nu poti pune un comparator sa vezi care e stramba si trebuie sa le schimbi pe amandoua

.......si ce e in imagine e foarte OK..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut

Alexander te rog frumos sa-mi spui si mie cum ai verificat suspensia la Galaxy

Cred ca si eu am aceiasi suspensie sport

Pentru a trece de la suspensie sport la cea standard trebuie scimbate si arcuri si amortizoare nu?

multumesc

Modificat de gabivw1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca pe arcurile care le am acum pe masina sunt niste dungi colorate cum ar fi:

pe fata 3 dungi alb-galben-albastru

pe spate 2 dungi alb-galben

stie cineva ce inseamna sau ce tipuri de arcuri sant (sport sau standard)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,stie cineva cum se schimba telescoapele pe fata la sharan?nu stiu cum sa le dau jos

Modificat de klausmur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presa arcuri in primul rand.Mai bine apelezi la un mecanic..nu este chiar asa de simplu.

post-64586-0-71266200-1326394896_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivw: Trebuie sa fie puncte de vopsea, nu dungi. Daca tu vezi dungi atunci poate punctele s-au contopit, ceea ce nu prea cred.

Dunga vazuta de tine trebuie sa fie ceva de genul 3 puncte albe urmate de 1punct galben si 2 puncte albastre aceasta fiind codul de culori pentru suspensie standard, iar codul de 1+1+1 este pentru sport.

@klausmur: Trebuie dat jos panoul acela de sub stergatoare apoi restul merge relativ usor daca nu ai apa acumulata la piulita de la telescop.

L.E. pe spate sigur e sport pentru ca nu exista alta combinatie la alb+galben.

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot desfaci telescoapele,operatie care nu e deloc usoara la sharan din cauza piulitelor care ruginesc,schimba si flansele amortizoarelor cu rulmenti,si ele se duc repede si nu o sa stii dc se tocesc cauciucurile pe interior chiar cu convergenta facuta,flansele poti sa le cumperi de golf 4 sant mai ieftine si identice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci JANOS pentru informatii.

Pe fata are 3 puncte:alb-galben-albastru

Asta inseamna ca am suspensie sport.

Din cauza asta face pe drum ca o caruta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!