Jump to content

DIY - Plafoniera 3 becuri + lumini la picioare


STC
 Share

Postare recomandată

Eeeee...........dupa cum spune si topicul, ieri in urma unei ambitii de cateva zile mi-am facut plafoniera normala de la VW POLO cu 1 bec una cu 3 becuri. Acum sunt multumit de rezultatul obtinut. Se poate spune ca a fost o modificare LOW buget deoarece nu m-a costat nimic (excluzand becurile care de altfel sunt pe LED mai precis sunt cu 9 leduri). Cost / bec = 10 RON.

Toata treaba incepe cu demontarea plafonierei ce este prinsa in 2 suruburi torx.

Apoi se marcheaza pe spatele plafonierei cu un marker subtire locul unde vor fi date gaurile pentru a introduce lamelele ce tin de becuri. Bine inteles ca gaurile le-am dat cu una din lamele incinsa la flacara.

Ca ustensile am avut urmatoarele piese:

- 1 polizor electric,

- 2 buc patent (pentru a tine de lamele in timpul polizarii),

- 2 lamele metalice (in cazul meu am folosit partile metalice de la un PC din spate, acelea pe care le rupem cand adaugam o placa pe PCI), se poate folosi si alt material.

- 2 fire pentru a realiza conexiunile intre becuri,

- rabdare si indemanare.

Dupa cum o sa vedeti si in poze, lamelele le-am gaurit (cu un cui), le-am polizat la forma din imagine, le-am introdus in gaurile facute anterior si apoi le-am indoit pe cele alaturate becului original astfel incat am putut sa le prind de lamelele existente pentru a avea masa cu ele.

Pe cele dinpre extremitati le-am indoit spre interior astfel incat sa opuna rezistenta atunci cand bagi becul pentru a-l tine bine in locas.

Apoi a urmat operatiunea legarii celor 2 lamele din extremitati la cele existente. Legare becurilor se face in paralel (asta asa ca sa nu existe dubii in exprimarea mea :D).

Timp pierdut....cca 1 ora (sunt mai migalos din fire).

Acum rezultatul obtinut zic eu ca este satisfacator. Nu mai ramane 2/3 din plafoniera neiluminata si totodata iluminarea din interior a crescut semnificativ.

Sper ca am fost destul de explicit in detalii si daca aveti intrebari sunt aici pentru a va raspunde.

Drumuri bune tuturor. :Driver:

post-21020-1271743055_thumb.jpg

post-21020-1271743062_thumb.jpg

post-21020-1271743067_thumb.jpg

post-21020-1271743071_thumb.jpg

post-21020-1271743075_thumb.jpg

post-21020-1271743085_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faina plafoniera. a iesit super bn felicitari :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pot sa zic si eu acum ca am lustra in masina :icon_thumright:. Inainte aveam aplice. Acum vad si eu toate ungherele din masina.....mai ales ca mai am si lumini la picioare tot cu leduri.

Merci spook pentru apreciere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. Poate ca o sa iti urmez si eu eu exemplul. Eu cautam sa iau una cu 3 becuri si cu apindere separata, cum vine pe alte modele, dar ideea ta reprezinta varianta ieftina si ... e destul de la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa stiu daca in urma acestei modificarii mai merge acea functie de a stinge becul treptat sau cele cu LED se sting brusc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se sting treptat pana la un moment. Dupa aceea se sting brusc - pentru ca ledul se stinge la o tensiune minima " X ". Becul lucreaza un pic altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate mihai60, se sting treptat pana la un anumit nivel care oricum este minim....adica in masina nu mai da deloc lumina....mai sunt ele putin aprinse. Eu zic ca se comporta bine ca functionalitate ledurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum mai merge plafoniera? ceva becuri arse sau sigurante?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au inceput sa palpaie ledurile si imi e lene sa le schimb. In rest merge ok. Nici o siguranta arsa pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu as vrea sa imi procur o plafoniera modesta ca cea din poza alaturata.

Oare conectorul e la fel? Doar scot din ce veche si bag in cea noua...

LE: am gasit o imagine cu conectorul plafonierei cu 3 becuri...O sa ma uit sa vad cum e cel de la plafoniera mea cu 1 bec :D

post-17144-1277937083_thumb.jpg

post-17144-1277937412_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu Aditu, conectorul este la fel ca cel de la a noastra. Oricum nu e mare lucru ce curent da el acolo. 1 masa, 1 fir pentru usi deschise si un fir pentru curent permanent in cazul in care vrei sa aprinzi plafoniera manual. Cred ca mai complexe sunt cele cu lumina ambientala, acestea necesitand alte fire si pentru acea lumina. Ma batea si pe mine gandul sa pun lumina ambientala la plafoniera mea dar necesita ceva timp pierdut si indemanare si drept urmare o aman.

Anyway ... cu plafoniera mea am trecut la becuri normale care de altfel se vad foarte bine si astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aseara o tentativa esuata de a crea niste socluri mici pt becuri normale de plafoniera. Daca reuseam sa le fac le montam in paralel la unicul bec. Dar nu mi-a iesit ideea.

Ma bate gandul sa fac rost de una ca in poza, mai ales ca are si aprindere separata stanga-dreapta.

PS: da la cele W8, cu lumini ambientale mai trebuie tras 1-2 fire, si are alt conector.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O inbunatatire a luminii in interior plus ca da si un efect frumos.

Am folosit led-uri de 3V cate 4 inseriate pe o placuta pentru a functiona la 12V .Placuta se gaseste de asemenea de cumparat se numeste cablaj pentru teste si este gaurita nu ramane decat sa fie taiata la dimensiuni.Am montat cate una sub bord la sofer si la pasagerul din dreapta si cate una sub fiecare scaun din fata pentru a lumina locurile din spate.Lumina care o dau aceste led-uri se numeste alb rece si este un alb spre albastru pentru a fi in ton cu luminile de bord.Toate aceste montaje le-am alimentat de la lampa de plafoniera printr-un cablu tras prin stalpul din dreapta al masinii la placuta cu led-uri pt pasager si apoi de acolo am plecat cu fire pentru scaune si pentru sofer .Pentru ca le-am alimentat de la plafoniera am si functia aceea de a se stinge treptat si se aprind cand deschid usa.Placutele cu led-uri le-am lipit de bord si scaune folosind banda arici cu adeziv pe spate.

Costurile pentru aceasta lucrare au fost: 16 led-uri x 0,75 lei/buc plus o placuta de teste la 2 lei plus cativa metri de cablu,cam 15 lei in total dar diferenta ca aspect noaptea (ca ziua nu se vad deloc) este enorma.

post-65431-1279011767_thumb.jpg

post-65431-1279011774_thumb.jpg

post-65431-1279011903_thumb.jpg

post-65431-1279011910_thumb.jpg

post-65431-1279011994_thumb.jpg

Modificat de likutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acelasi fir pe care l-ai tras de la plafoniera ai alimentat toate placutele, in paralel?

Si cand sunt stinse nu raman totusi putin aprinse?

Oricum, pune si niste poze de noapte ca sa vedm efectul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,pe toate le-am montat in paralel.Led-urile consuma foarte putin.Nu raman aprinse deloc.Acest fenomen l-am intalnit si eu la acele lampi auto cu led-uri (de cumparat)pentru pozitii sau plafoniere,raman putin aprinse nu stiu de ce.O sa incerc sa fac poze noaptea dar daca fac cu blitz nu se mai vede lumina led-urilor iar fara nu cred ca o sa se vada prea bine,dar o sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea cu led-uri ramin aprinse putin din cauza diferentei de potential dintre 12V alimentare permanent si terminalul care duce in unitatea de alimentare de sub bord,care pune la masa plafoniera,din cauza impedantei prea mari a becurilor cu led(la colegul Likutza nu e nevoie ca are destule in paralel).Daca pui in paralel 2 becuri,unul normal si altul cu led,nu va mai sta aprins deloc cel cu led.Cea mai buna solutie e unul normal si 2 cu led in plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am avut si varianta doar cu leduri in plafoniera si nu ramaneau aprinse.

Aveam 3 becuri cu cate 9 leduri in bec + 2 placute cu leduri la picioare in fata a cate 24 de leduri fiecare. Nici unul din becuri nu a ramas aprins. Posibil datorita faptului ca erau destul de multe leduri pe fiecare bec. Oricum la plafoniera am revenit pe becuri normale deoarece incet incet au inceput sa se arda cate un led si sa palpaie aiurea in masina. Cred ca si la luminile de la picioare revin tot la bec normal. Si acolo s-au ars din leduri (noroc ca sunt 24 si au de unde sa se arda :D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau mai multe led-uri,astfel intensitatea care trecea prin ele era,implicit,mai mare si de asta nu ramin aprinse.Eu la picioare am 2 lampi de semnalizare de golf 4,cu cite 2 led-uri serie de 4,5V fiecare puse la masa printr-un rezistor de 330R,unul alb si unul albastru pe fiecare lampa,si de vreo citeva luni de cind le-am pus nici o problema nu am cu ele.

post-50318-1279210108_thumb.jpg

post-50318-1279210119_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

o versiune de plafoniera mai scumpa , mai puternica si mai stabila .

si pentru portbagaj :

banda flexibila de la zexstar 50 ron 1 metru cu 60 leduri smd

din care am taiat 3 parti .

1 pentru plafoniera interior

si pentru portbagaj 2 bucati pe fiecare parte

m-am legat de plafoniera din portbagaj pe firele din bec pentru ca ramaneau aprinse slab .

in plafoniera din masina sunt doar leduri fara bec

1002048.th.jpg

1002049u.th.jpg

1002050o.th.jpg

1002051z.th.jpg

dsc01073ck.th.jpg

dsc01074h.th.jpg

dsc01075j.th.jpg

dsc01076e.th.jpg

dsc01077z.th.jpg

1002135k.th.jpg

1002136.th.jpg

1002138h.th.jpg

Modificat de brunetu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut am un vw polo 1.2 2003 și dacă las luminile de interior ca sa se aprindă odată cu deschiderea unei uși pe partea șoferului spate c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu contactul pus, cand deschizi o usa si o inchizi ar trebui sa se stinga usor in aproximativ 5 secunde. Orice usa, nu una intr-un fel si alta in alt fel.

Fara contact pus, ex: atunci cand deschizi masina, te sui in ea si inchizi usa, in aproximativ 30 de secunde trebuie sa se stinga; asta in cazul in care nu pui contactul ca daca pui contactul dupa ce te-ai suit in masina se stinge imediat.

La tine, la usa soferului este posibil sa ti se fi blocat switch-ul din usa si nu mai vede usa deschisa. Referitor la cealalta problema cu timpul diferit, nu am auzit pana acum de asa ceva si nu stiu ce sa te sfatuiesc.

Mentionez ca timpii de mai sus sunt estimati de mine.

Ah.....am uitat sa spun ca daca lasi usile deschise si plafoniera data pe "usi deschise" dupa 10 minute se opresc luminile, iar daca lasi plafoniera data pe lumina continua si nu mai misti nici o usa, dupa 30 minute se opreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cate tipuri de plafoniere sunt pe polo 9n3 ? a mea nu seamana cu asta :-? ... nu gasesc cum se desface ... se poate un sfat ? sau niste instructiuni ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AURELIANAGACHE

Salut. O problema cu plafoniera. Butonul este dat pe "usi deschise", cu contactul pus daca deschid o usa se aprinde becul; daca inchid usa, becul se stinge usor. Daca scot cheia se aprinde becul fie ca usa e inchisa sau deschisa. Unde credeti ca ar fi problema? Cum pot sa fac sa se stinga becul usor si in cazul in care cobor din masina si inchid usa, fara cheie in contact. Multumesc pentru atentie. Noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema faptul ca se apinde becul cand scoti cheia din contact daca comutatorul plafonierei e pus pe usi deschise.

Iar daca te dai jos si inchizi usa fara sa o inchui, vei vedea ca dupa cateva minute se stinge usor.

Asta e modul normal de fucntionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!