Jump to content

amortizoare Trabant pe Broasca


rtanase
 Share

Postare recomandată

Am o dilema...a pus cineva amortizoare de Trabant pe biata Broasca ???? ideea e sa le folosesc pana cumpar amortizoare pt punte ajustabila ....adica pana la sfarsitul vietii....ca nu o sa cumpar niciodata :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

afurisenie! pe rug! sa vina sfanta inchizitie a broastelor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: o sa ma fac cuminte daca scap de amortizoare ... sunt singurele care imi mai trebuie ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rupe 200 lei de la gura la aia mici si cumpara 2 amortizoare noi. forget Trabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele care imi trebuie... sunt aproximativ 75 euro bucata ....daca era vorba de 2 mil era bine...puntea e de broasca din 72 .... jos are bucsa iar sus tija cu filet ....daca aveam puntea veche mergea de amotizor spate cica ...in fine clar e ca e vorba de 150 euro si nu dau atata nici mort ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce zic aia acolo pe site.....ideea e ca am amortizoarele originale ale masinii...insa modificand puntea ....se modifica si lungimea amortizorului....adica o sa fie mai scurt ...deci n`or sa se mai potriveasca cele standard....... daca alea din poza sunt scurte e bine.... sunt bune la bani ..

O alta solutie ar fi sa fac rost de 2 amortizoare standard ....sa le scurtez tija ...si sa imi umble in ele vreun nene care se pricepe ...sa le modifice cursa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omu vrea sa tranteasca broasca si vrea telescoape mai scurte evident si binenteles pe gaz :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nustiu daca s`a gandit cineva la sistemul de la Citroen .... o merge adaptat la broasca ??? ma gandesc ...ca de banii aia sa cumpar o javra de masina pentru sistemul respectiv ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea Tanase de la Ploiesti...nu stiu daca ai observat pana acum asa ca incerc eu sa-ti spun cate ceva ce ar trebuii sa stii.

Si nu ma refer la reguli, de alea au grija moderatorii ci de ce suntem aici pe sectia aicooled.

In primul rand sa nu batem campii!

In al doilea rand sa capatam si sa dam informatii despre pasiunea noastra.

Unii dintre noi sunt puristi altii vor sa-si tuneze masinile dar in nici un caz sa-si bata joc de ele si de cei ce-i citesc.

Poate ca mai exista amortizoare de trabant pe vreo masina dar nu se lauda nimeni cu asa ceva ba din contra, cauta sa nu afle nimeni si probabil ca ar intra in pamant de rusine daca s-ar afla.

CX-urile si alte masini vechi de la care te gandesti(nici sa nu te gandesti) ca ai putea sa iei instalatia hidraulica de suspensie, sunt niste masini de toata isprava si revolutionare, si foarte iubite de pasionatii lor asa ca in nici un caz nu merita apelativul de "Javra de masina".

Daca vrei sa ti se raspunda serios(cum nu am vazut pana acum) pune probleme serioase si vei avea si rezultate pentru ca sunt multi oameni p'aci care stiu lucruri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa aflu cine are amortizoare de trabant , carburator de dacie etc ...si o sa fac un topic special ...e treaba lor daca le e rusine cu ce au montat pe masina ...consider ca am voie sa fac experimente pe masina mea ...si o pot modifica pana la o limita ... faptu ca o sa pun amortizoare de trabant nu mi se pare o aberatie...aberatie mi se pare sa dau 6 milioane pe cele care sunt facute ``special`` pt asa ceva ...la baza lor ...sunt tot amortizoare .... doar ca scrie altceva pe ele si nu trabant probabil :)

cand am zis javra de masina m`am referit la una din cele care stau pe dreapta si ruginesc degeaba ...harburi sau epave ...

Modificat de rtanase
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reusesti sa fii nici macar ironic...poti face un topic special de care vrei. Poti sa-l pui la "Fun". Vei capata cel mult zambete.

Deci: nu ai citit atent ce am scris sau nu vrei sa intelegi ce am scris sau nu poti!

Nu ti-a interzis nimeni sa faci ce vrei cu masina ta. Poti pune ce vrei tu pe ea si sa faci ce experimente vrei dar ti-am spus cu frumosul ce tip de forum e asta. Unul in care ne ajutam intre noi chiar si cand intrebam lucruri!!!

Nu prea intereseaza pe nimeni felul asta de "inventii"

Noi ne chinuim sa readuem masinile astea la stadiul de masini macar decente. Asta dupa ani de zile de molestari cand nu se gaseau piese.

Daca cel ce da mii de euro ca sa aduca o masina la stadiul de "ca si iesita din fabrica" e considerat aberant ca da atatia bani atunci inseamna ca ori noi toti suntem aberanti ori tu nu te-ai adresat cui trebuie!

P.S. De obicei "gura pacatosului adevar graieste"(din prima)..aia cu Javra...

Modificat de mircea_cotiga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai zic nimic ... imi pare rau ca am deranjat lumea ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uimitor !!! nu pot sa cred ...alea alea ...am comparat:

Un telescop de Broasca (73) ...lungimea lui extins in jur de 50 cm -lungime compimat cam 35 .....

CU

Un telescop de Trabant frate ....lungime extins 47.5 cm - lungime comprimat cam 33 cm ....

sistemul de prindere identic ....difera doar pasul filetului ....cui ii pasa... nu am citit pe amortizoare pt ca nu stiu asa bine limba germana....

De ce sa imi fie rusine ca pun amortizoare care se potrivesc si pe Broasca si pe Trabant domnule Mircea ??? Poate ca unii sunt maniaci si sufera de ei ...nu accepta sa ``improvizeze`` ca sa zic asa . Comunismul predomina la greu domnule Mircea ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema, zic io, :( a fost datorata modului de exprimare : ,,de trabant".. :blink: .Probabil ca daca dadeai de la inceput ceva dimensiuni, un cod, ceva, era altfel raspunsul. Oricum, acum nu se mai fabrica ,,de trabant", ce se gaseste pe piatza, alea rosii, Monroe, nu-s numa' de trabant...se potrivesc si la altele... :P

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizoarele care imi trebuie... sunt aproximativ 75 euro bucata ....daca era vorba de 2 mil era bine...puntea e de broasca din 72 .... jos are bucsa iar sus tija cu filet ....daca aveam puntea veche mergea de amotizor spate cica ...in fine clar e ca e vorba de 150 euro si nu dau atata nici mort ...

Am pus eu amortizoare noi ieri la un 1200 made in spain cu 80 ron bucata!!!

de ce atat transpiratie pentri 40euro setul?:-))))))))))))))))))))

cine doreste ma cauta:-))))))))))))

in principiu pe acest forum cred ca se doreste pastrarea putinelor masini nu transformarea lor in harburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul ala de citroen include si servofrana si servodirectie... si uite asa incet se transforma brotacu' in elicopter :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul a pus o intrebare, poate nu a pus-o foarte bine neexplicand foarte precis are de gand. A intrebat daca se potrivesc telescoape de trabant. Raspunsuri pe tema - nici unul. Si de ce este tratat ca un infractor?

De ce toata lumea se agita sa il convinga sa cumpere telescoape noi de broasca cand omul a intrabat complet altceva?

Scopul forumului este a fi un punct de discutie pentru pasionati vw, inclusiv a celor care "transforma in harburi'' de aceea exista si sectiunea tuning.

Am pe masina mea urmatoarele de Dacia- pompa frana relee, chedere,bara antiruliu, furtune, ceasuri etc.

Tin sa precizez ca eu nu o consider harb ci dimpotriva, imi place foarte mult.

Nu sunt de acord cu numirea unor masini care nu sunt pe placul nostru (de puritani) ca harburi.

Ideea e ca ar trebuii sa respectam ideile celorlalti si viceversa.

Sa ne vedem sanatosi pe la intruniri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul a pus o intrebare, poate nu a pus-o foarte bine neexplicand foarte precis are de gand. A intrebat daca se potrivesc telescoape de trabant. Raspunsuri pe tema - nici unul. Si de ce este tratat ca un infractor?

De ce toata lumea se agita sa il convinga sa cumpere telescoape noi de broasca cand omul a intrabat complet altceva?

Scopul forumului este a fi un punct de discutie pentru pasionati vw, inclusiv a celor care "transforma in harburi'' de aceea exista si sectiunea tuning.

Am pe masina mea urmatoarele de Dacia- pompa frana relee, chedere,bara antiruliu, furtune, ceasuri etc.

Tin sa precizez ca eu nu o consider harb ci dimpotriva, imi place foarte mult.

Nu sunt de acord cu numirea unor masini care nu sunt pe placul nostru (de puritani) ca harburi.

Ideea e ca ar trebuii sa respectam ideile celorlalti si viceversa.

Sa ne vedem sanatosi pe la intruniri.

in principiu orice modificare adusa gandirii germane ne transforma si nu neaparat in bine.

fiecare isi iubeste masina cat vrea el, dar sa nu credem acum ca un vw sta mai bine in sosea cu amortizoare de trabant sau ca franeaza mai in siguranta cu pompa de dacia.

exista tuning de calitate si este pus in practica de colegii de pe forum.

nimeni nu este tratat ca infractor dar fiecare cu parerea lui si mai ales e foarte importanta siguranta pe sosea.

cu totii indragim aircooled :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a pierdut ideia principala.baitu vrea sa tranteasca masina si ii trebuie un telescop mai scurt.adica la comprimare sa fie undeva la 20cm.Comprende!!

cel de trabant este si mai "lung" decat cel de broasca si nu este bun la tranteala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!