Jump to content

despre prezoane


rtanase
 Share

Postare recomandată

Noroc la baieti ...

Mai nou nu pot desface 3 prezoane de la roata din fata stanga... am rupt deja o cheie ...le`am batut le`am facut slijba ..nimic ... sa zicem ca o sa le scot la vulcanizare cu pistol pneumatic...intrebarea e ce prezoane se potrivesc la broastele post 68 ....merg de la alte masini si taiate ?? Cine imi poate da indicatii ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cool: MAI. prezoane stiu ca ,,e'' numai la bus. La broaste, tip3, etc sunt shuroape. :blah:

Sfat :icon_thumright:: cu o lampa de gaz, d'aia mca, cu butelie de gaz, se incalzeste capu' la :blah_: , se ciocaneste nitel in cap...Tubulara trebuie sa fie STRONG, si desigur, vorba lu' Arhimede :rolleyes: , sa ai o parghie buna (teava...). A! sa imobilizezi biiine masina...

good luck! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca le am deja scoase .... Cum se intretine corect un surub ? cu ce trebuie curatat filetul ca sa nu il afecteze pe viitor in caz ca nu imi voi lua altele ...le las o noapte in benzina ? le vopsesc ? le dau cu vasilina cand le infiletez ??

La alte masini nu am patit ..este ptima oara cand patesc ...nu e prima roata care o dau jos de la o masina (fatalau gen).. le`am strans la fel (de mana) ....la broasca zici ca a innebunit lupu` frate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la fiecare schimbare a rotilor (le schimb singur nu la vulcanizare), sterg filetul prezoanelor cu o carpa curata apoi inainte sa le montez le dau cu WD40. Tot cu WD40 dau si in interiorul jantei, acolo unde se face contact metal pe metal.

Acum mai multi ani am avut Cielo - am rupt 3 chei ca sa scot un prezon, l-am dat cu spray, l-am incalzit... Pana la urma s-a lasat dupa operatiuni succesive - incalzit - spray si iar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu asa ceva dar din cauza de desteptaciune (lipsa) la vulcanizare.

Din "greseala" a pus mana pe masina pneumatica de autobuze care vin la acea vulcanizare si a stans la sarmanul meu BUS.

Au fost stranse asa bine ca am spart 2 chei de 19 si nu am desfacut niciunul.

Este bine ca asa ceva sa nu se intample.

Ca si metoda de pus la loc : curat locul, dau cu putina vasilina pe prezon si pe piulite, se infileteaza cu mana si se strang cu cheia.

In rest toate bune si la vara cald. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu o cheie buna si o tzava` ...acu` am pus ulei pe filet ca sa nu mai patesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca puneai vaselina era mai ok,uleiul mai curge in tambur poate ramai fara frana sau dispare pur si simplu acolo si o sa mai ai nevoie de bara aia lunga pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut la indemana...o sa`mi iau o cutie sa am pe viitor ... e buna la casa omului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca suruburile sau piulitele de la roti se strang cu dinamometrica la cuplu se vor desface fara probleme si cu cheia din dotare a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!