Jump to content

Tunning Passat CC


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

eu ma bag... si eu am banii stransi pt kit dar din ei trebuie sa imi platesc pedalele si siglele r-line asa ca doar luna viitoare o sa ma laud cu kit-ul r-line :)). legat de comenzi la grup mie imi convine si sincer chiar m-am intles f ok cu iuly (este baiat de nota 10 chiar daca nu l-am intalnit face 2 face). bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare ideea cu comenzile de grup ar trebui sa se ocupe cineva serios sa nu ramana doar o idee!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa dar pt. asta trebuie o persoana serioasa si care are si timp cat de cat sa se ocupe de asa ceva :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...avand in vedere ca este ideea mea as fi de acord sa-mi sacrific umpic de timp pt aceeasta sectiune...sincer eu zic ca o sa iasa ceva frumos...depinde daca sunte-ti de acord si voi sau daca isi exprima alcineva dorina de a se ocupa de aceste comenzi de grup.(tot o data rog un moderator sa deschida un topic cu denumirea "Comenzi de grup")

Eu vad in aceeasta sectiune un avantaj destul de mare referitor la discounturi, ea ar pute functiona dupa cerinte sau fiecare publica ce gaseste interesant pt CC si eu sau noi cautam cel mai bun pret pt o comanda de grup! Pareri???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma intereseaza daca a facut cineva chip tuning la passat cc 1.8 tsi si ce avantaje au sau ce dezanvantaje!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. uite acum o saptamana am intlnit pe cineva din bv care face chip tuning pe orice masina care are turbo indiferent daca e diesel sau benzina si mi-a spus ca imi da cel mai mic pret de pe piata aprox 25o euro. Imi creste puterea de la 160cp la 190 cp, cuplu de la 250 nm la 330 nm si consumul sa ramana lafel. Mi-a spus ca nu o sa simt diferenta f mare doar ca masina o sa traga din ture mult mai mici la putere mare iar dif asta o face cuplul marit (deci o sa simt la acceleratie dif). M-am interesat cat de tare este tipul si am aflat ca a facut ceva masini dar cel mai tare a chip-uit un rs pana pe la vreo 500 cp. Eu zic ca este destul de ok. Mi-a propus varinta de testare 2 zile sa vad daca sunt multumit de masina iar in cazul in care nu imi place imi pune softul original inapoi si imi si returneaza banii. acum astept sa imi montez kit-ul r line si sa imi vopsesc jantele asa ca sunt in lipaa de fonduri. Cand imi chip-uiesc masina te anunt daca merita sau nu. m-am si interesat pe partea tehnica daca imi afecteaza motorul iar aici parerile sunt impartite. unii zici ca iti strica motorul altii zic ca daca nu ii duci cu mult spre limita este ok. un lucru e sigur. ca motorul facut din fabrica si mai ales de neamt o sa functioneze cel mai bine. :))

p.s Am gasit becuri pt. lumina de zii fara eroare in bord la o firma din bucuresti si costa undeva la 250 ron cu tot cu transport. Stie careva undeva mai ieftin???? ... ca sa stiu daca merita sau nu sa dau banii. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru info, am sa vorbesc cu cei de la tcm turbo sa vedem ce spun si ei, am inteles ca Voinea este printre cei mai buni din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o intrebare.Am un CC fara trapa,si de cateva zile mi-a intrat in cap ideea unei trape/plafon panoramic.Credeti ca intr-un service autorizat VW se poate face modificarea asta?si daca da,cam cat costa si cat timp sta masina in service.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal. pana la urma orice e posibil dar sincer nu ti-as recomanda. in primul rand te-ar costa f. mult aceasta modificare si in al 2-lea rand nush cat de ok ar fi ( adica nu va fi lafel de ok ca trapa din fabrica). parerea mea e ca banii respectivi poti sa ii investesti in alte lucruri la masina. :) ... sau daca tii neaparat da un semn si aduc baietii si iti facem cu flexul cum vrei u sa fie trapa de la masina (ceva in genul Top Gear) :)... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti cine aduce jante Interlagos pe 18 pentru passat cc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In perioada in care cautam jante pentru schimbul de iarna, auzisem intamplator despre faptul ca replicile acestui model le-ar aduce cineva pe 4tuning. Daca am retinut bine, erau chiar si in varianta pe 17. Fabricate in Italia iar pretul, undeva in jur de 500-600 euro/set. In poze aratau perfect. E tot ce stiu insa, personal, nu m-as incurca cu replici, sub nicio forma.

@GABA: Ce drac de motorizare are masinuta ta? :o

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nimeni nu poate sa ma ajute pe topicul noul passat coupe??? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oll legat de jantele copie dupa cele originale Interlagos sa stii ca este o diferenta intre ele si cele originale. Din intamplare mi_am parcat masina langa un tip cu un golf 5 ce avea jante de genul si sa stii ca nu se compara. Ca si culoare nu sunt lafel ca au un material aproape ca la orice jante de aliminiu ( adica mai sters ) iar spitele sunt mai subtiri si nu au rasucirile lafel, sincer nush cat de bine rezista acele jante la drumurile noastre. un lucru e sigur ca jantele originale Interlagos rezista f bine la gropi ( o spun din experienta) Eram intra depasire unsi aveam aprox. 140 km si nu am observat ca drumul din fata se repara ( se turna beton ) si am luat din plin stratul nou de bitum ce avea undeva intre 5-10 cm si nu am patit nimic la jante ca le-am verificat la un service. nush cum stai financiar dar eu ti-as recomanda sa mai pui ceva bani in plus si sa iti iei un set original, nu neaparat nou ca daca sunt zgariate le poti duce la vopsit si cu max 1000 ron le faci super. Sper sa iti fie de folos parerea mea.

In legatura cu masina mea nu am nush ce motor. E 1.8 TSI cu 160 de cai dar sunt f multumit cum trage. App are nevoie cinvada un set nou de pedale R-line ca eu am doua perechi si ca sa le montezi pe amandoua mai am nevie de inca un volan si e cam scumpa investitia :)). Le dau la pret bun, sub pretul de piata.... Inca doua saptamani si o sa pun pozele cu masina modificata.

Bafta

era sa uit. cjpclaudiu daca iti faci ceva chip pe masina te rog sa ma anunti si pe mine ce dif este si daca esti multumit ssa stiu si eu ca sa fac pt. ca sunt f indecis in leg cu chip-utilui motorului. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lumina emisa este alba asemanatoare cu lumina emisa de Xenon

Temperatura culorii: 4750K

Nu este nevoie de fire in plus pentru instalare

Durata de viata mare

, Made in Japan

KIT-ul contine:

2 becuri de pozitie 5W

pret undeva la 40 lei...

post-82847-0-61968900-1301250942_thumb.j

post-82847-0-72258800-1301250962_thumb.j

post-82847-0-59141800-1301251008_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms fain da nu e bun becul asta pt mine. mie imi trebuie ceva cu alt soclu si sa fie lumina alba ( adica sa bata mai mult spre alb). multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

@GABA: Ce drac de motorizare are masinuta ta? :o

...

In legatura cu masina mea nu am nush ce motor. E 1.8 TSI cu 160 de cai dar sunt f multumit cum trage.

...

@GABA: Este un motor excelent si iti doresc sa te bucuri de masinuta, fara problemele cu care s-au confruntat o parte dintre colegi. Insa, cand te-am intrebat de motorizare, m-am referit la cea declarata in profilul tau: cam neobisnuita pentru un CC! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ad reply... aaaa atunci eram la inceput si eram prea entuziasmat de masina pe care o achizitionasem :))

stie careva cum se rabateaza bancheta din spate la modelul in 4 locuri??? astpet urgent rsp. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prestand un pic de sport: din interiorul portbagajului, dupa ce identifici cele doua sfori de culoare neagra (una - in stanga spatarului banchetei, cealalta - in dreapta acesteia), acestea se trag concomitent catre exteriorul portbagajului (cum ar veni, le tragi catre tine). Atentie: se trag in acelasi timp, nu vei reusi din prima, insa nu lasa dificultatea operatiunii descrise sa iti strice buna dispozitie! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms fain. nu de alta dar m-am uitat incartea tehnica si acolo imi arata ca trebuie sa am un loc intre cotiera si centura unde trebuie sa trag de o maneta dar la mine nu exista...cred ca era pt cei cu bancheta rabatabila...ms mult oll

revin. cu bancheta din 2 buc. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea de rabatare a banchetei poate fi urmarita mai jos, de la 2:48:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.... Sunt mandru ca mi-am facut masina si intr-un final dupa multe luni de asteptare am pus kit-ul r-line, pedalele si siglele si sunt f multumit de cum arata. E super :)... o sa revin cu poze zilelea astea dupa ce o "aranjez", si vroiam sa va intreb daca nu are nevoie cineva de un set de pedale sport din aluminiu noi(pedala de ambreiaj, de frana si cea de acceleratie cu tot cu mecanism) si un set de praguri original de passat cc ca nu am ce face cu ele... baftapost-53171-0-64775700-1302267333_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gaba zimi niste preturi ca le vreau eu (daca ma incadrez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le dau pe ambele cu 1000 ron... 500 fiercare ... si fiecare e fericit :) ... eu ca le dau si u ce le iei ... ce zici??? ... batem palma???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

am vazut ca BobyCC intreba de tuning pentru un CC 2.0 tdi,140CP.Eu am vorbit cu cei de la REVO pentru CC-ul meu,tot 2.0 tdi si mi-au zis ca sunt disponibile 3 stagii,la ultimul se ajunge ca putere la cel putin 230 cp,zic eu destul pentru motorul acesta.La aceasta operatiune,am inteles ca trebuie schimbata neaparat turbina cu cea de la motorul de 170 cp(tot 2.0 tdi).Ca preturi,cred ca sunt ok,eu am vb cu ei si pentru passatul vechi pe care il am,din 2003 si am intrebat si in cazul lui ce se poate face-ei au spus ca doar un stagiu,maxim 145BHP si ca pret undeva la 299 euro(dar atunci cand am vb,cred ca era si o promotie,de PASTE).

Rog daca stie cineva sa-mi zica cam care ar fi nivelul maxim de putere pentru motorul de 2.0 tdi si in ce conditii se poate face,daca vreau sa schimb turbina,injectoarele,softul,eventual un kit pentru ambreiaj,intercooler(cu alte cuvinte cam cat rezista motorul la urcare in putere).Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor nu am mai intrat pe forum de ceva timp si as vrea sa intreb daca si-a pus cineva chip la motor la 1.8 TSI cu dsg7?

Si sa va zic si o faza tare de tot.

Ma duc prin ianuarie la reprezentanta pentru revizie.Cand am dus masina functiona perfect nu aveam nici o pb trebuiau schimbate doar filtrele, uleiul si placutele de frana.Astept o ora pe acolo imi dau masina si plec spre casa.Pe drum constat ca se aude o trancaneala urata prin fata (reprezentanta e in Piatra Neamt eu stau in Roman -40 km distanta).A doua zi dimineata ma duc iar la reprez si le spun ca se aude ceva,plec cu un mecanic la o tura sa ii arat.Imi baga masina in service dupa vreo 30 min vine si imi zice ca sa rezolvat pb ca era de la un carenaj desprins bla bla bla.Iau masina plec spre casa culmea nu prea sa auzit pe drum nimic.Ajung in oras iar incepe.Ma intorc in piatra plin de draci ii explic iar lu ala ,pleaca singur cu masina se intoarce si cu o fata sictirita imi zice ca mi se pare ca el nu aude nimic .

M-am urcat in masina am plecat direct la Roman la un amic care are service auto si ii spun ce pb am merge si el cu masina si ma intreaba ce mi-au facut astia de la reprez la masina.Ii explic ca mi-au schimbat filtre placute si ulei.

Se pune amicul asta al meu si imi da o janta jos si hop surpriza placutele pe fata erau puse aiurea .Stiti ca sunt una de interior si una de exterior.La mine erau pe o roata 2 de exterior si pe cealalta 2 de interior.Le las asa plec iar la Piatra Neamt la reprez si incepe panarama.Am chemat mecanicul seful de service au urcat masina pe stand cu mine de fata ,le-am zis sa dea jos rotile pe fata si ii intreb ce ii in neregula la placutele de frana.Se uita amandoi si imi zic ca nu vad nimic in neregula ca totul e ok.Le arat si le explic ca sunt puse aiurea la care seful de service imi zice ca nu am dreptate ca asa trebuie puse si ca ce stiu eu mai multe ca el.Imi iau foc ,tip oleak pe acolo si pleaca seful de service la el in birou sa se uite pe laptop in program sa vada cum ar trebui puse alea.Vine dupa 5 min incepe sa tipe pe la mecanicul ala care mi-a pus placutele ca il da afara etc etc si mi-a dat dreptate.

Mi-au schimbat alea ,s-a rezolvat problema dar cu o gramada de nervi ,benzina arsa aiurea din cauza unui MECANIC de reprez VW si a unui SEF SERVICE care e in plop total.

Modificat de Sepulturaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!