Jump to content

Tunning Passat CC


R_a_z_v_a_n
 Share

Postare recomandată

salut baieti .. am si eu o problema.. astazi am incercat sa-mi inlocuiesc becurile la pozitii fata cu leduri. am schimbat stanga , s-a aprins , am schimbat dreapta si nu mergea , am crezut ca e ledul defect si am scos stanga si am incercat si acum nu mai merg amandoua.. ce s-a putut intampla ? s-a ars vreo siguranta ? problema e ca nu am schema la sigurantele din interior nici cele de la motor.. mesaj bord : front left/right parking light not working !.. pareri? multumesc.

Vezi ca astea led merg doar intr-o pozitie, ia schimba-l si pune-l invers ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut..azi mi-au ajuns si mie noile jante de vara..Vossen CVT10J R19 ... in caz ca e curios cineva cum arata latimea asta ,,nesimtita" pe cc...pentru cei care vor sa zica ca sunt prea scoase in exterior vreau sa le spun ca am planuri mari cu masina...Camber, cauciucuri strech o sa vina pe jante si masina o sa coboare pana ajunge aripa intr-e cauciuc si buza jantei..asta e ideea pentru care le-am scos asa

post-112248-0-12395800-1448303532_thumb.

post-112248-0-10274100-1448303537_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tips-urile alea..? e pacat de jante asa frumoase sa tii tips-uri de vitan, imho.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tipsurile sunt provizorii..vreau sa ii fac evacuarea cap-coada de inox si cu 2 ramificatii..si atunci vor venii 2 tipsuri adevarate


tipsurile sunt provizorii..vreau sa ii fac evacuarea cap-coada de inox si cu 2 ramificatii..si atunci vor venii 2 tipsuri adevarate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , tu pui jante de 19 '' si parca ziceai ca de 10 j ,(ele in mod normal sunt 8.5 ), dar in CIV sunt acceptate  17 sau 18 '' . la 19 la un itp sau un control rar se pot lega .

problema asta cum o consideri ? ai facut un test sa vezi cum iti modifica stabilitatea si franarea / demararea ?

 

PS. da , normal ca sunt mai frumoase pe 19 . acum ce e drept ca depinde si inaltimea cauciucului si faptul ca astea le vei folosi doar vara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CC-urile vin cu jante de 19" din fabrica.Stiu de modelul Lugano 8x19 ET41 cu anvelope 235/35/R19

 

In certificat sunt specificate doar dimensiunile cauciucurilor, nu am vazut nicaieri latimea jantei.Asa ca foarte bine ar putea sa mearga cu 235/35R19 pe aceste jante, desi ar fi foarte stretched.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latimea asta nu este acceptata pentru ca este prea ,,nesimtita" chiar daca este 19"... daca e sa o luam legal, da..ma poate penaliza la un control rar pe drum..si acuma eficienta franarii si etc sunt niste aberatii pentru ca nu este atat de semnificativ la vitezele la care ajungem noi in mod normal de zi cu zi..daca vroiam sa pun jante practice, puneam 17. 18 maxim si 8,5 j..dar am vrut ceva mai deosebit pentru ce ma pasioneaza pe mine..dupa montarea jantelor va venii si o suspensie sport care sa coboare masina la buza jantelor si multe altele...vreau ca masina cand va fii gata sa fie ceva deosebit..nu sa trag de ea zilnic si sa fac mii de km....asa ca se vor aduna motivele pentru care sa imi poata lua talonul linistiti...si cat despre cauciucuri vor fii 225/35R19..Va fii un strech de toata frumusetea..incat sa intre aripa intre buza si talon 

post-112248-0-81271000-1448378359_thumb.

post-112248-0-53300000-1448378379_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o aduci la stadiul celei din poza, o sa arate bine. Vrei sa pui cauciucul ( marca respectiva) din poza ? Este cumva Triangle ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune air ride pe ea ca sa iti fie mai usor.

Totusi tind sa cred ca CC-ul nu este genul de masina pe care sa mearga modificarea pe care vrei tu sa o faci (mai ales pe strazile noastre, unde nu poti sa faci nici 500 metri cu setup-ul ala), daca ar fi sa mi-l tunez, as merge pe niste jante de 19-20 de audi, porsche sau amg.

PS: nu a fost o critica, doar o parere.

Succes cu proiectul ce vrei sa-l faci.

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ii urez bafta sa mearga cu masina respectiva. De ce spun asta, pt ca si eu ma chinui destul de greu cu a mea: arcuri sport, jante 19, distantiere. Obligatoriu scut de fier.

Iar daca vei face config respec va fi masina de max 2 persoane. In spate daca sta cineva garantat va musca cauciucul la cel mai mic hop. Cred ca va trebui sa umbli la contraaripa aia de plastic - protectia din interior.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ar trebuii sa frece gumele in aripi deoarece o sa aleg niste arcuri tari..si nici nu vreau sa o las chiar la 2 cm ca aceea din poza..aia a fost doar un exemplu aproximativ..si cat despre cauciucuri o sa pun Nonkang deoarece dupa mai multe discutii am inteles ca face strech-ul frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista 2 tipuri de arcuri: progresive si liniare. Nici unele nu sunt ceea ce vrei tu, adica masina sa fie stiff ca aia de raliu. Iar cele de passat cc coboara cam toate 30/40 sau 40/40.

Ca sa idee asa eu am distanta intre scut si sol fix cheia masinii pusa in "picioare". Si am arcurile 30/40 progresive.

In fata de abia bag un deget intre cauciuc si aripa iar in spate intra degetul ok. Daca se aseaza 2 persoane masina pe spate se lasa aproape de contact cauciuc aripa. La drum daca iei ceva o denivelare si masina face balans cauciucul freaca in aripa.

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles..eu inca sunt in dileme cu suspensia ce sa aleg..deoarece dupa ce montez jantele voi vedea..daca te rog imi poti trimite si mie niste poze cu masina ta sa vad cum arata cu suspensia? mai facut foarte curios..danielgalea99@yahoo.com e email-ul meu..sper ca nu am facut vreo gresala ca am postat adresa :d

 


si inca o intrebare..doar arcurile le-ai schimbat sau si telescoapele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poti ajuta si pe mine cu un număr de telefon sau ceva de la băiatul din Craiova ce ți-a făcut grila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am gasit de curand un anunt cu un passat cc de vanzare care are triple de cc model nou. aveti idee daca acestea se potrivesc fara modificari ?

post-52239-0-08171500-1450040773_thumb.j

post-52239-0-68363500-1450040782_thumb.j

Modificat de AlexJFY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Vreau sa modific si eu evacuarea unui passat cc 2.0 tdi din simpla in dubla.As vrea sa o inlocuiesc cu una originala.Are loc a 2-a toba in dreapta?

Sau e mai simplu sa fac una custom din inox?Mentionez ca vreau sa schimb doar partea finala

Modificat de andrei_17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu încape a 2-a toba, pentru ca diferă oala roții de rezerva, cea de la simpla fiind mai mare. Totuși, încearcă niste tobe AM, daca nu, țeava goală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut.. si-a comandat cineva pragurile R LINE ? in afara de reprezentanta !! vreun site ceva , coleg care aduce ... multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On February 1, 2016 at 1:19 AM, FaraTine said:

salut.. si-a comandat cineva pragurile R LINE ? in afara de reprezentanta !! vreun site ceva , coleg care aduce ... multumesc

Gasesti pe www.kunzmann.de , de acolo mi le am luat eu. Pret mai mic doar prin dezmembrari sa gasesti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu aici deoarece nu vreau sa deschid un topic nou pentru un lucru marunt.

Vreau sa imi schimb stropitoarele de parbriz. In momentul de fata am tipul de stropitor cu 3 duze si incalzire.

Am vazut ca exista un model mai nou care disperseaza mai omogen apa.

iwVMwnc.jpg

Intrebarea mea este daca se potrivesc la masina mea (Passat cc 2009) si montarea se face plug and play.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, se potrivesc si sunt plug&play. Colegul lambda_driver si le-a schimbat. Daca ai un cod pentru piesa te rog sa-l postezi. Si eu sunt interesat sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!