Jump to content

Navigatie replica Passat B5, Golf4, Bora


radduu
 Share

Postare recomandată

Va salut pe toţi ,la masina mea ce model de navigatie sau dvd player mi-aşi putea monta pentru a mai avea informaţiile pe bord ?post-111325-0-98900400-1360436012_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai cele de marca VW o sa afiseze informatia pe computerul de bord. Cele aftermarket nu afiseaza nici una, cand aveam eu Passat-ul am cautat mult o navigatie care sa faca ce ceri tu dar n-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca sunt din ce stiu eu colegul Akaiu ne poate confirma asta

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa fie ceva model care are CAN-BUS ,pe monent ce merg comenzile pe volan ma gandesc ca ar trebui sa afiseze si informatii pe bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de modelele 1997-2001-2004, pentru acestea nu este.  Nici macar cele ZENEC, care sunt destul de speciale nu afiseaza informatia respectiva.

Stiu ca un coleg a reusit sa faca ceva special aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la modele de mai noi de ex glolf 6  afiseaza ceva in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si al meu are can  , momentan am delta 6 care functioneaza pe can

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marian, intelege ca nu se poate ce vrei tu la generatia aceea de clustere. Difera protocolul de CAN-bus de la golful 4 la golful 6.

Navigatie AM care sa-ti afiseze pe display-ul din clusterul de golf 4 RDS-ul eu nu am gasit. Mai mult, vezi ca am scris RDS. Asta pentru ca doar asta afiseaza si cele cu functia respectiva pentru golf 6. Nu numele piesei daca esti pe stick, nu sageti stanga-dreapta daca esti pe navigatie.

Navigatia originala, MFD-1, daca te multumeste ca si aspect/functii nu este sigur ca-ti rezolva cerintele. Doar cateva versiuni de MFD-1 afiseaza direct pe cluster prin protocolul 3LB. Cele care afiseaza pe CAN au nevoie de un CAN-convertor care in cazul asta este modulul TMC original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-le un mail sa-ti spuna codul vw de pe navigatie. Doar dupa cod se poate spune ce si cum.

Mai sunt aspecte pe care nu le-am pomenit. MFD1, pe unitatea optica incorporata citeste doar cd de navigatie. Ptr cd-uri audio ai nevoie de magazie de cd-uri in portbagaj. Si harta de navigatie pentru romania nu exista. Daca vrei camera de marsarier trebuie interfata speciala care la dietz costa destul ...Ai vazut vre-un MFD1 pe viu ? Pe mine nu ma impresioneaza in nici un fel display-ul. Nici ca dimensiune nici ca paleta de culori.

Opinia mea este ca a fost o scula grozava la vremea ei. Doar ca i-a trecut de mult vremea. Personal nu asi plati banii aia pentru ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MFD1 are panel analogic cu rezolutie mica. Ma intreb daca merita sa instalezi asa ceva doar pentru faptul ca iti afiseaza frecventa unui post in cluster!?

Pana la urma la  orice AM ai aceste informatii pe ecranul acestuia. Exact cum zice si ady2006, cu mfd1 o sa ai doar "bucuria" de a-ti afisa frecventa postului in cluster si cam nimic altceva...dar daca asta-i prioritatea ta go for it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mi-si pune si ceva replica dar ma intereseza puţin si calitatea sunetului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice AM da clasa la sunet unui MFD1. Singurul aspect la care MFD1 ar fi mai bun - receptia radio in afara localitatilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sunet de acord cu Akaiu. Akaiu nu merg info pe display de la navigatiile after decit cele cu can de generatie noua asai?

Sent from my iPhone 4S using Tapatalk 2

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte mult 360 de euro pentru ce poate sa faca MFD1. Era unul de vanzare pe forum pe la 1000 de lei, dar nici asa nu stiu daca merita.

La banii astia, uite ce gasesti. :winter:

Sau ceva universal, mai ieftin, dar oricum cred ca e o afacere mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut de toate pe Passat. Am avut casetofon Beta cu CDplayer, am pus la el Xcarlink, pe urma am avut MFD1 cu Xcarlink si apoi am cedat pentru o nav dedicata, care se incadra perfect in locasul 2din al bordului. Marian_20009, daca citesti aici (posturile 19 si 29) ai sa vezi si parerea mea despre nav respectiva. Pana la urma fiecare aparat are plusurile si minusurile lui, depinde mai mult de utilizator. Dar in nici un caz nu as mai pune pe masina mea MFD1.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca receptie radio, in Romania - MFD1 rupe dedicatele.

 

Si eu am avut si MFD1, dupa care m-am orientat spre o navigatie 2Din de la Kenwood - SH - aceleasi avantaje ca la dedicate, receptie radio foarte buna, sunet si setari sunet - foarte multe, mergea cu Garmin... deci, cautati si pe la SH, navigatii produse de fabricanti cu renume in domeniu - Kenwood, Alpine, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am zis ca asta am sa caut , ceva de firma Kenwood ,Pionner ..Sony

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sunt novice in siteme de aceea va cer sfatul :

Ce sistem de navigatie se potriveste pe un POLO 9N3 ? Eventual cu un soft de navigatie prietenos gen IGO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt unitate cu Igo un aftermaket dedicat pt bordurile VW - (pret mai mare), sau un 2DIN universal cu rama (pret mai mic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care ar fi modelele si care preturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut.intentionez sa-mi cumpar un dvd 2 din,la fel ca al tau.din cate am citit am obs ca are ceva prb.acum dupa ce l-ai reparat cum iti merge?il recomanzi sau nu.sunt in cautare de ceva timp si inca nu am gasit nimic bun in raport caliate pret.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut am si eu un Passat B5 as vrea sa imi iau o navigaie precum cele de care vb voi ce recomandari aveti!

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna.(Sunt din Resita) Am un passat tdi-pd 2001 cu AC in partea de jos . radio-cas e in partea de sus. nu am comenzi pe volan.acum as dori sa pun un sistem GPS , ma puteti ajuta cu un model si cam ce ar fi bine sa iau. Mentionez ca nu sunt un cunoscator in domeniu si de aceea va rog daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. Multumesc !!

 

IMG_09082016_200054.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!