Jump to content

VW Tiguan 2.0 TDI/140cp vs. Dacia Duster 1.5 dCI/110cp


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Unele observatii negative la Duster sunt cel putin rauvoitoare. Cica de ce are claxonul pe maneta din stanga axial si nu pe volan. Pentru ca asa are el. Nu este mai prost sistemul nici mai bun.

Imi pare rau sa te contrazic, dar sistemul pe maneta este MULT mai prost. Incearca tu intr-o situatie de urgenta cand TREBUIE sa claxonezi pentru a evita un accident (ma refer la un caz in care tre' sa reactionezi in zecimi de secunda, nu ca iese un prost in fata si vrei sa-l claxonezi ca sa-i arati ca e bou) sa nimeresti maneta aia. Este o chestie elementara, in caz de urgenta ce e mai usor? Sa apesi pe o chestie de 20x20cm, sau sa apesi in varful unei manetute, direct pe directia ei (ca daca o apesi putin stramb, in loc sa claxonezi te pomenesti ca semnalizezi). Cat despre claxonatul din greseala la datul cu spatele, nu-mi pot imagina cum dai tu cu spatele de patesti asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dai cu spatele si te intorci pui antebratul pe volan si se intampla sa claxonezi. La VW ca sa claxonezi trebuie sa iei mana de pe volan complet. La Renault tii mana pe volan si apesi cu degetul. Depinde cum esti obisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt roman si ma bucura faptul ca producem la noi in tara o masina romaneasca (nu 100% romaneasca), mai ales ca acest lucru inseamna mai multe locuri de munca dar nu sunt obligat sa imi bat joc de banii mei, aruncandu-i pe un Duster. Eu la o masina sunt pasionat de comfort, eleganta, stil, performanta, siguranta si fiabilitate.....toate aceste lucruri nu se regasesc la Duster.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Si eu zic ca Tiguan este un Polo umflat.

....

Eu cred ca este mai curand un Golf (plus) umflat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea lor era daca merita 15 mii de euro in plus pentru aceste avantaje. :)

Tiguan este clar mai confortabil,elegant,performant.

Dusterul mai ieftin si destul de capabil.

In privinta fiabilitatii sa lasam timpul sa isi spuna cuvantul.

Cateva poze din emisiune ;scuzati calitatea.

post-20258-0-17455800-1330540626_thumb.j

post-20258-0-01833700-1330540640_thumb.j

post-20258-0-87505600-1330540650_thumb.j

post-20258-0-75430400-1330540662_thumb.j

post-20258-0-25785200-1330540675_thumb.j

Modificat de iulian_1976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna aiurea dar am observat ca modele Duster care pleaca la extern, sunt putin mai stilate decat cele pe care le vezi pe drumurile patriei.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna aiurea dar am observat ca modele Duster care pleaca la extern, sunt putin mai stilate decat cele pe care le vezi pe drumurile patriei.

Da, sunt diferente. Discuri pe spate, butoane geamuri puse unde trebuie, scaune incalzite etc.

Intrebarea lor era daca merita 15 mii de euro in plus pentru aceste avantaje. :)

SAPTE ffs!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piua! Si la astea pentru Romania de ce nu baga butoanele pe fata de usa si le lasa in consola si toate celelalte aspecte? Din asta inteleg cel putin ca: "Romanii e prosti, Dacia veche n-avea asa ceva, nu "duce" ei lipsa!

@Ebi: daca intorci capul cand dai cu spatele sau parchezi, asa se intampla. Eu o singura data am apasat claxonul din greseala cand am franat si m-a prins cu mainile ca jeleurile si am apasat cu cotul in airbag.

Anyway, e recomandat sa dai cu spatele folosind oglinzile retrovizoare pentru ca vezi mai bine ce-ai pe langa masina si vezi si botul masinii unde ajunge.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Si la astea pentru Romania de ce nu baga butoanele pe fata de usa si le lasa in consola si toate celelalte aspecte? Din asta inteleg cel putin ca: "Romanii e prosti, Dacia veche n-avea asa ceva, nu "duce" ei lipsa!"

Intelegi gresit. Amplasarea butoanelor si alte aspecte care nu va plac voua se leaga de costul de productie, care mai departe determina pretul. Asta e diferenta intre masinile produse pentru intern si cele produse pentru extern.

Deci "romanii e saraci, nu e prosti".

Sa traim bine!

Modificat de ionutzz13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pentru extern de ce le fac in felul ala? Si care e diferenta asta enorma de pret intre un Duster pentru Romania full-options si un Duster pentru Germania full? Cred ca daca ai intreba multa lume care si-a luat Duster pentru Romania, ar dori si ei discuri de spate si ABS pe 4 roti si tot asa. Ideea e ca nu au lasat la alegerea oamenilor sa nu-si puna acele dotari pe masina din motive financiare sau altele, ci din start i-a luat de..."SARACI". Daca tie ti se pare normal, mie nu mi se pare sa stii. Asa cum nu mi se pare normal nici ca o masina atat de mare sa nu aiba niste frane decente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca il iei din Germania, este mai ieftin (chiar si cu taxa de inmatriculare) ;) si mai stilizat. Asta este diferenta. De vina nu este Dacia ci poporul roman .

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, sunteti in eroare grava cu "dotarile astea" care cica ar fi in afara si nu in Romania. La nivel de dotari sunt la fel, ce e posibil sa difere sunt nivelele de echipare. Adica sa nu se vanda deloc fara ac, loganurile de ex nu pot fi luate chele ca in romania,au toate servodirectie. Insa nici vorba sa aiba discuri pe spate in Germania si in Romania nu sau alte dotari care sa nu poata fi comandate in romania. De asemenea zicea cineva mai sus, cica ABS pe 4 roti. Pai orice abs lucreaza cu toate rotile masinii. Deci despre ce vorbim?!

Intr-adevar mai stilizat este in America de Sud, si Rusia(alt bord, geamurile pe usa etc). Insa acolo e altceva. Nu are nicio treaba cu Dusterul din Romania. E produs la fabricile Reno din Argentina respectiv Rusia. Nici nu se cheama Dacia Duser, ci Renault Duster. . La toate marcile de masini exista diferente majore intre modelele pentru piata europeana respectiv piata asiatica, sud americana etc. Alte motoare, alte dotari, alte nivele de echipare etc.

Insa intre Dusterele produse pentru piata interna si cele pentru germania, franta sau orice alta tara din vest nu sunt diferente la dotari. Se poate verifica foarte usor cautand poze prin revistele germane unde o sa vedeti ca au aceiasi tambure pe spate :). De asemenea nici nu are cum sa fie mai ieftin in Germania. Se pot compara foarte usor preturile dintr-o parte si alta.

Legat de discutia cu pretul masinii, si eu zic ca e al naibii de mare. . Insa degeaba ni se pare la mai toti de aici exagerat de mare, ca pe strada mie numarul Dusterelor mi se pare surprinzator de mare. Probabil ca un rol a avut si loganul, care a multumit destul de multi oameni. Doar eu personal stiu vreo 3-4 cunostinte care au trecut de la logan la duster.

http://suchen.mobile...ORT&tabNumber=2

Priviti cum arata un duster full la ei. Aceleasi jante, acelasi mp3 player, aceiasi piele, acelasi aer manual si...aceeasi tamburri.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am facut comparatii,postez un film care spune multe despre noul Tiguan.Tehno raspusul la intrebare il gasesti in film.

!

O prezentare mai proasta nici ca se putea concepe. 20 de minute de gargara si uita de interior,de motorizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu uitam totusi ca sunt niste reviste, care pot fi influentate intr-un fel sau altul. Nu sunt autoritati de stat, asa ca nu ar trebui sa conteze asa mult parerea lor daca ne dam seama ca sunt subiectivi si omit lucruri.

In legatura cu ce-a zis Bossake cu ABS-ul, ma abtin. Ma indoiesc ca vreodata frana pe tambur va ajunge sa comunice cu unitatea ABS. E prea inceata, frate, de-aia nu e ABS pun pe asemenea sistem de franare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@TIBI_84,am pus ce am gasit...Banuiesc ca se refera doar la modelul si masina in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu ce-a zis Bossake cu ABS-ul, ma abtin. Ma indoiesc ca vreodata frana pe tambur va ajunge sa comunice cu unitatea ABS. E prea inceata, frate, de-aia nu e ABS pun pe asemenea sistem de franare!

Nu are nicio treaba sistemul de abs cu tamburii. vad ca ai ibiza, o mare parte din ibizele cu motoare slabe au tamburri pe spate. Ia zi, nu au abs, nu? Sau sunt o groaza de Skoda Octavia 1 care au tambure pe spate. nici alea nu au abs, nu? Fara suparare dar ce spui tu nu are nicio legatura cu realitatea. Auzi, abs doar pe 2 roti. Doar la motocicleta exista asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai Logan, zapada inca mai e putin. Urca-l pe un prieten de-al tau in masina si pune-l sa franeze violent pe zapada/gheata si apoi vino aici si spune-ne cum se comporta ROTILE DIN SPATE, cele cu frana pe tambur. Deja deviem de la subiect si din punctul meu de vedere aceasta discutie despre frane care s-a mai purtat o data, este incheiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista masini care au ABS doar pe fata (Suzuki Swift).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca te referi la modelele vechi, nu? Adica ma mir ca ultimul model de swift are abs doar pe fata. Pentru a va convinge de abs-ul pe spate (desi sincer, trebuie sa ai cunostinte putine rau de tot sa afirmi asta) cautati pe orice site de piese pentru logan sau duster, si o sa vedeti ca se vand tamburri cu abs, tamburri fara abs. De asemenea exista senzori abs pt fata, senzori abs pt spate.

Eu mai conduc destul de des o Octavia 1 din 2003, care cantareste 1350kg, motor 1.9 tdi alh 90cp. Masina aia are de asemenea tamburri pe spate. Si aia are abs doar pe fata? :) Daca la masina aia s-au putut pune tambure , la un duster care este MAI USOR cu aprox 100kg decat acea skoda ce au tamburii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu celor spuse de colegul bossake: mai oameni buni, unde ati vazut voi Duster cu discuri pe spate? Vreau si eu o poza, ceva, niste date tehnice, nu asa, vorbe vorbite. In plus, o imbecilitate la fel de mare e frustrarea ca in germania s-ar vinde Gushtere cu actionarea geamurilor electrice spate pe usa. La fel: poza, sau nu exista.

Inclusiv varianta "Prestige" dCi 110PS 4x4 FAP se vinde cu manivela la geamurile spate, iar daca vrei sa le ai electrice, guess what: sunt in spatele franei de mana. Iar daca vine vorba de "scaune incalzite", poate se uita colegul nostru Ice_2k pe lista de preturi pe dacia.de sa ne spuna si noua cat costa optiunea cu scaune incalzite, ca eu probabil am scapat-o din vedere :dry:

Aaaaa, ca sunt unii dealeri care monteaza "EXTRA" asa ceva, ca sa-si atraga 1-2-5 clienti, e alta treaba; asa, exista inclusiv varianta Darkster preparata de Elia, insa aia nu mai costa 17-18K Euro, ci de la 24-25K Euro+.

...deci, inainte sa ne avantam vitejeste si sa afirmam ca Dusterul pentru Vest e facut altfel decat ala pentru noi, haideti sa ne informam si din alte surse decat mobile.de, OK? :)

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bossake, tocmai asta e ca eu stiam ca nu se gasesc senzori ABS pentru Dacia pentru spate, de-aia am sustinut ideea ca ABS-ul n-are treaba cu spatele masinii. Daca tu zici ca exista, inseamna ca asa e, o sa verific si eu! :)

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan

1. In orice duster exista capace oarbe pentru geamuri electrice pe usa si la fel pentru scaune incalzite (pe laterala scaunului)

2. Nu gasesti pe dacia.de pentru ca varianta cu aceste feature-uri in plus se vinde sub numele Renault Duster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) OK, hai atunci s-o luam asa:

1. faptul ca acele capace exista, asta nu inseamna automat ca acolo se si gaseste ceva in Germania, Italia, Franta, Danemarca, etc. Cu sau fara capace, acolo unde Dusterul are geamuri electrice spate, comenzile acestora sunt amplasate INTOTDEAUNA in spatele franei de mana.

2.

post-16418-0-43668700-1330789971_thumb.j

...deci, pentru America de Sud, NU pentru tarile din Vest, si e fabricat DOAR in Brazilia, nu la noi. Deci, devreme ce nu-i fabricat la noi, n-are cum sa plece de la noi spre vest cu "Discuri pe spate, butoane geamuri puse unde trebuie, scaune incalzite etc."

Corect?

Recunoaste ca ai gresit si asta e :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan

1. In orice duster exista capace oarbe pentru geamuri electrice pe usa si la fel pentru scaune incalzite (pe laterala scaunului)

2. Nu gasesti pe dacia.de pentru ca varianta cu aceste feature-uri in plus se vinde sub numele Renault Duster

1. Comenzile de la dusterul stilizat care se vinde pe alte continente nici macar nu sunt acolo. Ci sunt deasupra capcului boxelor. Fix varianta asta pe capacul boxelor a fost folosita in trecut si la renault symbol. Uite aici despre ce vorbesc: http://www.autobikei...on-interior.jpg . Capacele alea false mascheaza surubul de sustinere al manerului de fatza de usa. Insa ai dreptate cu incalzirea in scaune, pe laterala scaunului exista un plastic fals unde pe renault duster produs in rusia exista comenzile pt incalzire. Dar pe dacia duster pentru germania, franta nu exista incalzire in scaune. Posibil totusi unii dealeri sa monteze kitul separat. Insa masina nu vine din fabrica cu el. http://www.okazii.ro...aune-logan.html

2.Deci recunosti ca aceste feature-uri vin doar pentru Renault Duster. Ei bine, cu asta am incheiat problema. Renault Duster nu se vinde in Europa de Vest NICAIERI. Deci treaba cu Dusterele pentru Germania din start pica.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!