Jump to content

Magazie de CD-uri


Zhe_Fox
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Am si eu o problema.

Am achizitionat un cd-changer OEM (cel montabil in bord) pentru un G4 si as dori sa-l conectez la un cas gamma OEM. Din pacate cel care mi-a dat cd-changerul nu a putut sa-mi dea si cablul de conectare intre cele doua echipamente, si nu gasesc pe nicaieri info despre ce tip de cablu as avea nevoie si de asemenea un cod despre acest cablu.

Mentionez ca pe masina am in mom de fata un cd-player, dar care de ceva vreme nu mai functioneaza (imi da cd-error - indiferent daca este cd normal sau original sau scris la calc. A functionat impecabil, pana la un mom dat cand nu a mai vrut sa functioneze).

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ... Am si eu o problema ... CD`playeru meu ( in cauza CD original Volkswagen Golf Beta ) m-a cam innebunit , imi "Sare placa"... de inebunesc si da CD error , ma dispera ... in fine

Scurt , eu vreau sa montez o magazie de CD`uri , fara sa schimb Radiocasetofonu/CDplayeru din bord , adica sa ramana tot la fel, insa as vrea ceva la un pret mai acceptabil.

Am gasit ceva, si ca sa fiu si mai scurt , sa rezum totul la o intrebare ...

Adica, magazia aceasta : http://www.pioneer.eu/uk/products/25/32/22...P670/specs.html merge montata pe casetofonul acesta : http://conofrei.com/commerce/images/upload...9-00_VWZ2Z2.jpg

Si inca o intrebare, acest casetofon cate iesiri are, cam auzit zeci de oameni cu pareri diferite, unii ca au 2iesiri, alti ca au 4iesiri...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casetofonul BETA are doar 2 iesiri -> Casetofonul Beta ...

Sincer iti recomand o acest CD Changer pentru bord sau asta, desi cea din urma nu este magazie.

Sunt useri aici pe forum ce comercializeaza ambele tipuri de scule, bani sa fie.

Modificat de didus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau o varianta pentru MP3: XCarLink. Si folosesti stick sau MMC. Daca te intereseaza, vezi ca este topic destinat XCarLink.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva preturi stie cineva la cd changere? (ma refer unde gasim mai ieftin, dar si cat de cat bune, nu chiar chinezarii sau turcisme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zhe Fox, arunca un ochi aici Cablu gamma + cd changer sau AICI

L.E. stiu ca e cam tarziu dar poate intereseaza si pe altii.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca revin asa tarziu cu feedbackul.

Am reusit sa achizitionez un asemenea cablu de pe metrafo.ro.

Intr-adevar trebuie facute cateva mici modificari la el (ma refer la alimentarea pinului 9 cu iluminarea pentru butoane), iar pentru cei care vor sa monteze magazia in bord, trebuie neaparat scurtat (lungimea initiala a cablului este de 5 m).

In rest a luat-o la primul play :)...

Multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor tot la magazia de cd-uri, aceea mare pt portbagaj, cablul de la magazie intra in spatele casetofonului sau a cd playerului? Am bord 2din, respectiv gamma + cd player.

Modificat de radduu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa de la magazie intra in cdplayer. Asa am pe masina si pot folosi 7 cd-uri , 6 din magazie si 1 din cdplayer .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut, am si eu o problema.Am casetofon vw gamma IV si magazie de cd oem vw dar nu am cablu de conectare intre ele.Am sunat la o gramada de dezmembrai dar nu are nimeni, nici pe site la Metrafo n-am gasit.Atasez o poza cu cablul de care am nevoie.Rog pe cei care stiu unde il pot gasi sa posteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un cass gamma si cd player oem montat pe G IV ,vreau sa montez o magazie de cd care scrie pe ea jeep grand cherokee deci nu e cea originala vw si pe care vreau sa o leg la cd player, care are mufa speciala pt magazie si as vrea sa stiu care sunt firele de la cd player unde intra mufa de la magazie ca sa stiu unde sa leg firele care vin de la magazie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am achizitionat magazia si are o mufa cu 8 pini dupa cum urmeaza

1-AUDIO®

2-SHIELD DRAIN

3-J1850

4-IGN

5-AUDIO(L)

6-AUDIO GND

7-POWER GND

8-BATTERY

Puteti sa imi spuneti care fire sa le leg la cd player sau la gamma ca tot aceiasi mufa o are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
bobo4myfriends

buna ziua! sunt nou pe site....si e cam primul forum pe care postez :). am si eu un cass GAMA pe golful meu 4 si firul pentru magazie este deja tras in portbagaj. este o mufa dreptunghiulara. am facut rost de o magazie de cd'uri jvc kd mk70 care are o mufa rotunda. vroiam sa stiu daca exista vreun adaptor ceva sa pot sa le leg? (am mai auzit ca nu o sa mearga pentru ca magazia este alta firma...si ca mi;ar trebui una originala...puteti sa ma lamuriti si pe mine:D?) sper sa ma fac inteles :Driver:. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

buna, as avea nevoie de o informatie. am un golf 4 din 2003 iar pe el am un radiocasetofon beta, iar deasupa lui am un loc liber. intrebarea e daca se poate sa pun o magazie de 6 cd -uri acolo si daca e compatibil cu castofonul.mulumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Trebuie sa scoti sertarul ala si sa pui in locul lui magazia.

Ca sa fii 100% sigur, scoate casetofonul si uita-te daca ai pini in zona unde intra mufa cu albastru: http://img401.imageshack.us/img401/5990/zdjcie0214d.jpg (poza e de la alt casetofon, dar pinii ptr cd-player/magazie la Beta sunt tot in zona aia).

Atentie! Daca nu ai codul la casetoton, nu scoate mufele din spate(ultima de jos e cea importanta). Poti sa-l tragi destul afara cat sa vezi pinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine doreste sa-si confectioneze singur un cablu de legatura intre magazia de cd-uri si casetofon, am facut o schema cu corespondenta pinilor intre mufa mini-iso(colorata in albastru) si mufa ce intra in mufa magaziei(cu gri in desen).

Atentie! Schema prezinta corespondenta pinilor cu mufele puse "spate in spate", iar numerotarea pinilor nu e facuta la fel ca numerotarea originala. Sagetile indica sensul in care se introduc mufele.

 

2jd8.png
 
 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut Am pe masina un Casetofon Blaupunkt model bp8510 care permite si magazie de CD, are si cablu tras, dar magazia nu era pe masina cand am cumparat-o. Intrarea de la magazie in casetofon este cu mufa miniISO albastra. Am gasit pe net acest adaptor http://www.tme.eu/ro/details/zrs-aux_bc-jack/adaptoare-aux/4carmedia/# si sunt curios, a folosit cineva asa ceva? Pur si simplu conectezi mufa in locul magaziei, bagi mufa in telefon si dai play pe aux? In felul asta mai este prezent acel bazait dat de majoritatea modulatoarelor sau de casetele acelea cu fir? 

Are cineva corespondenta intre pinii de la mufele iso la pinii cablului jack? intrucat as renunta la cablul de magazie prezent pe masina si as lega firele de un cablu pe care il am in casa care folosea pe post de prelungitor pt sistemul audio:) In poza de pe site-ul TME apare si un cablu rosu...acela ce rol are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare dragi colegi.Imi puteti spune va rog cum leg aceasta magazie de CD-uri  la casetofonul masinii,un casetofon Gamma.

Nu stiu unde vine mufa albastra in spate la cass.

Daca are cineva o schema cu pinii casetofonului (cu ce functie are fiecare)...as putea lega direc pe pini.

Va multumesc anticipat.

post-65166-0-26995400-1403971335_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca trebuie si codat cu VCDS sa stie ca are magazie de CD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine n-a fost nevoie nici la cea pentru portbagaj, nici la cea pentru bord.

Oricum, modelul de mai sus nu prea pare OEM si nu stiu daca o sa mearga plug and play...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles nimic din postul 4...sorry.daca e altcineva binevoitor sa-mi explice care sunt pinii ce se leaga la cass ptr mag. de CD-uri????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de lung este cablul cu mufa albastra ce apare in poza cu magazia ta?

Ca presupun ca acea mufa albastra este pe cablajul magaziei de CD.

 

Acea mufa albastra are mufa pereche pe spatele casetofonului, fara sa modifici niciun pin

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si pinout-ul. Mufa albastra se conecteaza in partea din dreapta(sau stanga sus cum te uiti de deasupra casetofonului).

Doar ca eu am in continuare oarece indoieli ca o sa mearga fara modificari, pentru ca aia nu e magazie originala.

post-27999-0-62886300-1403987293_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stimati colegi ,am un golf 4 din 2001 cu linie audio beta .cd player si casetofon.As dori sa imi pun o magazie de cd scoasa de pe un passat dar am nevoie de acest cablu .http://www.porsche-inter-auto.ro/accesorii/Cablu-pentru-magazie-6-CD-uri-Skoda-Octavia . De unde as putea achizitiona sau daca ma poate cineva ajuta cu o schema a acestui cablu pt ca mufele practic le am si se rezolva rapid (romaneste cu 10 lipituri) .Mufa magaziei de cd-uri are 12 pini si mufa casetofonului se stie banuiesc ,mica ,albastra .Ma poate ajuta cineva ,cumva ?magazia de cd arata asa http://www.magazinulauto.ro/poze_produse/Magazie-6-CD-VW-1-255741.jpg

Modificat de dimisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!