Jump to content

Cauciucuri Golf 5


alexdm
 Share

Postare recomandată

Sunt bune cauciucurile all season? e diferenta chiar asa de mare iarna intre ele si unele de iarna ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    26

  • gorrocs

    7

  • c6t9

    5

  • Teo75

    3

Top Posters In This Topic

Vezi postul #31; da, este o diferenta mare, dar cu limitele de rigoare se poate merge iarna si cu all season, dar o sa te bucuri mai putin de motorul pe care il ai ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu detin un G5 totus fac parte din grupul VAG cu masina din semnatura as dori si eu sa stiu de unde as putea cumpara un set de anvelope Bridgestone Potenza RE050 la un pret bun eu am cautat pe web si nu am gasit mare lucru poate sti voi un distribuitor. Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat www.cauciucuridirect.ro?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi nu detin un G5 totus fac parte din grupul VAG cu masina din semnatura as dori si eu sa stiu de unde as putea cumpara un set de anvelope Bridgestone Potenza RE050 la un pret bun eu am cautat pe web si nu am gasit mare lucru poate sti voi un distribuitor. Va multumesc !

Bridgestone sunt destul de slab reprezentati in Romania. Marea majoritate a anvelopelor Bridgestone vin din fabrica pe masini, sunt mediocre si proprietarii dupa ce scapa de ele trec pe ala marca. Michelin daca nu ti se par prea scumpe, Continental, GoodYear, Dunlop au si ei cauciucuri de inalta performanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica vrei tu sa spui ca Bridgestone Potenza RE050 , pentru ca masina mea cu astea a venit echipata din fabrica, sunt mediocre ? Da-mi voie sa te contrazic ! Ia de citeste aici. Eu as dori sa merg in continuare pe mana Bridgestone.

Modificat de MrMishu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cauciucuri de inalta performanta, dar in Romania o sa gasesti greu un magazin care sa aduca Bridgestone la un pret competitiv. Daca ajung ca si pret aproape de gama Pilot de la Michelin sau ContiSportContact3 de la Continental este de inteles de ce nu se cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica Bridgestone Potenza sunt sub Michelin Pilot ? Iar te contrazic inainte de Octavia am avut un Megane2 care era echipat cu Michelin Pilot si pe carosabil ud cam lasau de dorit la frinari mai bruste sau in curbe spre deosebire de Bridgestone care stau fff bine in aceleasi conditii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am spus de ce nu gasesti asa de usor Potenza in Romania, si in Europa in general. Poti sa mai cauti, dar sa nu te astepti la minuni. Deja cand se apropie ca si pret de varfurile de gama de la Michelin si Continental, majoritatea renunta le ele.

Iar cu contrazicerea, nici o problema, doar ca tu compari doua tipuri de anvelope montate pe doua masini diferite, dupa niste criterii pur subiective. Si da, se pare ca, conform testelor Potenza sunt sub PilotSport atat la handling cat si la durabilitate.

potenzavspilotdo4.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut Bridgestone pe Mk3 si am fost incantat de performanta lor desi erau entry level(B330 evo)

Importatorul bridgestone este Binar http://www.binar-impex.ro/ sunt pe centura spre Otopeni. Mai aveau si un magazin pe Mosilor candva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MrMishu, cautand Goodyear F1 GSD 3 la toti dealerii Goodyear Romania (ale caror telefoane le-am obtinut de la importator), am gasit si Bridgestone Potenza RE050 A (atentie sa fie A daca le vrei pe cele mai bune) la unul din ei.

Din pacate nu mai stiu la care, dar poti incerca telefonic. S-a rputea sa fie Binar dar nu sunt sigur …

La www.cauciucuridirect.ro nu aveau acum 3 luni dimensiunea care ma interesa (225/45 R17).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ce parere aveti de cauciucurile procurate de la hyper-market-uri ?

Am gasit preturile de mai jos pe net.

Uneori pretul este mai mic decat la „cel mai ieftin” (cauciucuridirect) :))

Anvelope de iarna Michelin 195/65 R15 T91 Alpin 2

– 237 RON – la Metro

– 297 RON – la www.cauciucuridirect.ro

Anvelope de iarna Firestone 195/65 R15 T91

– 197 RON – la Metro

Anvelope de iarna Matador 195/65 R15 T91

– 170 RON – la Carrefour

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu gumele de vara (ce erau pe masina - Dunlop SP Sport Maxx 205/55/16) cu Dunlop Winter Sport 3D la aceleasi dimensiuni de la Laros.ro (sediu in Bucurestii Noi) la 430RON/buc. Acum astept iarna sa vad cum se desfasoara. Pana una alta pe citind pe net am vazut ca sunt destul de laudate. Dar la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. Vom trai si vom vedea:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...Mi-am luat si eu niste cauciucuri cu jante pe 15'' de iarna, normal vara am de 17'' jantele, trebuie sa fac geometria cand le pun pe cele pe 15" sau nu????Mersi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie geometrie daca schimbi jantele. geometroe trebuie doar daca umblii la directia masinii, schimbi amortizoare etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat de la reprezentanta VW din Craiova cauciucuri de iarna Mabor 195/55 R15 cu tot cu jante la 1.500 RON. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi 4 cauciucuri de iarna Semperit 195/65 R15 cu jante de otel 1700 RON / cu jante de aliaj 2400 RON - oferta de la Midocar.

Stie cineva cat costa jantele de otel? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut azi 4 cauciucuri de iarna Semperit 195/65 R15 cu jante de otel 1700 RON / cu jante de aliaj 2400 RON - oferta de la Midocar.

Stie cineva cat costa jantele de otel? :lol:

cca 2 milioane bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furnizor: S.C. PREMIUM BRANDS SRL Cumparator Teodor

Nr.ord.registru com: J40/6887/1995 Nr.Reg.Com./an

Cod Unic de Inregistrare: 7722093 C.U.I./A.F

Atribut fiscal: R Sediul

Sediul social: Bd. Timisoara nr. 60D, s.6, Buc. Judetul

Punct de lucru: Bd. Ion Mihalache 104, bl.85, s.1, Buc. Telefon 0744.481.817

Tel: 224.33.28, Fax: 224.21.44 Banca

Banca: HVB Fil. Millennium Contul

Contul: RO71 BACX 0000 0001 3107 9310

Mie mi se pare foarte interesanta oferta. I-am gasit intamplator. :hainoroc:

Are ceva daca merg pe o punte cu cauciucuri de la un producator si pe alta punte cu cauciucuri de la alt producator. Mi s-a taiat un cauciuc si nu gasesc modelul Bridgestone Turanza 205/55/R16 91V (n-am incercat inca la Binar-Impex)

FACTURA PROFORMA

Data: 8-nov.-06

Nr. crt. Cod produse Denumire produse U.M. Cantitate Pret unitar (faraT.V.A.) Valoare Valoare T.V.A. Valoare T.V.A. inclus

1 Cauciuc iarna Dunlop Witer 3D 195/65R15 buc. 4 212,60 850,40 161,58 1.011,98

2 Cauciuc iarna Nokian WR 195/65R15 buc. 4 186,56 746,24 141,79 888,03

3 Janta tabla '15 buc. 4 142,86 571,44 108,57 680,01

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

0,00 0,00 0,00

TOTAL EURO 542,02 2.168,08 411,94 2.580,02

Discount = 0% Total EURO

cu discount inclus 2.168,08 411,94 2.580,02

Total lei, la cursul

Curs EURO = 1,0000 HVB, din data 8-nov.-06 2.580,02

Parteneri Premium Brands

- TOORA - www.toora.it

- MS-DESIGN - www.ms-design.com Pentru orice comanda se

- REMUS - www.remus.at achita un avans de minim 30%.

- FOLIATEC - www.foliatec.com

- K&N FILTERS - www.knfilters.com

- SPARCO - www.sparco.it

- AKS - aks.com

Era o factura proforma in Excel. I-am dat paste si a iesit cum se vede. Daca cititi atent coloanele e usor de inteles (pret fara TVA, Valoare, Valoare TVA, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in manualul masinii ca nu este bine sa folosesti cauciucuri diferite pe roti. Dauneaza la ABS si ESP (in sensul ca nu-si mai fac treaba asa cum trebuie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am gasit la Binar, 470RON/ buc si le-am luat. La Sama Service erau 760RON/buc, asadar feriti-va de ei, au preturi astronomice. Imi puneam problema daca nu le gaseam (sunt destul de rare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am pus ieri Dunlop WS 3D (205/55/R16) de la Autozone undeva pe Barbu Vacarescu cu 405RON/buc si dupa primii 50 de km sunt f. multumit, dar probabil o imagine mai buna o sa am peste cateva saptamani. M-a impresionat foarte tare profesionalismul celor de acolo si uneltele folosite, plus ca mi-au dat chiar si factura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire: anul trecut am folosit Dunlop pentru iarna. Ieri am fost la un magazin pe Fundeni si am gasit Dunlop Wintersport M3 la 230 RON/bucata, dar pentru aderenta baietii mi-au recomandat Nokian, care sunt cu cca 20RON in plus. Cine ce stie de ele? Adevaru e ca la Dunlop profilu arata super bine, dar si la Nokian canelurile sunt foarte late...deci, voi ce ziceti. Ca un argument pe care mi l-au dat ei ar fi ca desi Nokianurile au viteza maxima 200 (210 pt Dunlop), sunt facute de finlandezi.

Astept opinii de la cei care au/au avut Nokian.

Si daca stie cineva unde gasesc jante de otel ieftine (chiar si SH)...poate imi spune si mie.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor ! Va rog sa-mi comunicati si mie ce parere aveti despre anvelopele VREDENSTEIN. Sunt pentru iarna si costa 280 Ron bucata. Cica sunt facute in Elvetia. Ce sa aleg, Vredenstein sau Good Year UG7 ? Pareri ? Va multumesc. Numai de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!