Jump to content

Cauciucuri Golf 5


alexdm
 Share

Postare recomandată

Prietena mea are un Golf 5, si a avut o pana. Plecam in vacanta cu masina, in afara tarii, si ne-am gandit sa schimbam cauciucul cu pricina pentru ca nu prea am chef sa caut vulcanizari prin Bulgaria sau Grecia.

Cauciucul este un Good Year 195/ 65 R15 Eagle NCT 5 - banuiesc ca e standard in dotarea Golf 5...M-ar interesa sa cumpar unul si doream sa stiu daca stiti magazine cu preturi mai bune, pentru ca la Porsche mi-au zis ca e cam 4 milioane.

Multumesc anticipat. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    26

  • gorrocs

    7

  • c6t9

    5

  • masster

    3

Top Posters In This Topic

Vezi la ESROM, la 50 m pe stanga fata de intrarea la SIAB (Romaero). Au cu siguranta anvelopa si pretul este in general mai mic. Discounturile se fac la 4 anvelope dar poate ai noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot s-a deschis topicul ar fi interesant cu ce cauciucuri vine Golf 5 din fabrica in functie de dimensiunile rotilor sau de versiuni :

Pana acum avem 2

1. Goodyear Eagle NCT5 195/65/R15

2. Bridgestone RE050 225/45/R17

Posesori de G5 , mai ziceti .. (eu tin minte ca vazusem si ceva michelin pe unul dar nu bag mana in foc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sint doua tipuri care pot echipa G5:

-Michelin Energy 195/65/R15 (asa e a mea)

-Continental EcoContact 195/65/R15

O anvelopa de calitate pe 15" atit costa peste tot: cam 4.000.000 lei. Eu va recomand sa luati acelasi tip cu celelalte trei montate pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat dimineata, a costat 4 milioane si ceva. Am facut presiunea cu azot si cam asta era...

P.S. Ocoliti cu dibacie vulcanizarile de cartier, mi-au pus un petic de camera pe anvelopa, l-au si polizat foarte frumos - rezultatul a fost ca nu se mai putea scoate si cauciucul poate faca pana oricand, fiindca mizeria aia era prea subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-Continental ContiEcoContact 3 (195/65/R15)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Continental Sport Full Contact 205/55/R16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru un G5 2.0 TDI SL livrat la inceputul lui octombrie 2004 echiparea din fabrica (Wolfsburg cf. VIN) pt. optiunea jante de 17 inch a fost:

Dunlop SP Sport 01A 91 W 225/45R17

Profilul acestor pneuri este insa diferit (mai simplu) de cel afisat pe site-ul Dunlop, aderenta este medie si pe asfalt uscat si pe asfalt ud, iar durabilitatea se pare ca nu va depasi 19.000-20.000 km cu cea mai mare indulgenta. La 15.700 km pneurile ar trebui sa fie schimbate, uzura depasind deja limitele legale.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat . Golful meu 2.0TDI Sportline livrat pe 6 octombrie 2004 a primit Bridgestone pe jantele de 17 . In momentul actual (23 000km) pneurile sunt in stare relativ buna . Cele din fata dau putine semne de oboseala (mai au insa destula "carne" pana la markerul de uzura) si o sa fac rotatia cu cele din spate pe la 25 000km. De schimbat nu cred ca e cazul pana la minim 35 000 si prevad sa fac miscarea la 40 000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am considerat ca e ciudat pana am incercat sa mai caut un pneu identic (care impreuna cu rezerva mi-ar mai mentine bugetul neafectat cel putin cateva luni).

Am constatat ca nu gasesc modelul (profilul exact) meu care se pare ca este un produs OEM neperformant, cf. unor informatii de pe net.

Oricum si eu am o parte din vina in asimetria uzurii pt ca pana la 10.000 km nu am urmarit acest aspect.

Atunci a fost prea tarziu in sensul ca toate patru rotile erau foarte intens uzate pe interior.

Am inversat pneurile pe jante pe fiecare "punte" separat (pneu stg pe janta dreapta, roata rezultanta fiind pusa pe dreapta, si invers).

Tot atunci am dus masina la verificarea si reglarea unghiurilor. s-a gasit (si corectat) o dereglare semnificativa a convergentei atat pe fata cat si pe spate, dereglare a carei origine nu mi-a fost precizata.

Am intrebat daca nu a fost un viciu de reglaj din fabrica si mi s-a spus ca ei (service-ul dealerului) verifica fiecare masina noua si regleaza unghiurile daca e cazul (?!) pt ca ar mai fi avut probleme ...

Mi s-a mai spus ca poate am circulat cu masina prea incarcata prea mult timp; nu era cazul, asa ca pana la urma au ridicat si ei din umeri.

A propos daca stie cineva pe undeva un astfel de pneu

repet, Dunlop SP Sport 01A 91 W 225/45R17 OEM, as fi interesat sa cumpar un exemplar din motivul enuntat in prima fraza.

Concluzia service-ului VW a fost ca trebuie sa verific unghiurile la fiecare 10.000 km (cred ca o s-o fac si mai des la urmatorul set de pneuri), iar concluzia mea a fost ca trebuie sa examinez cu atentie fiecare pneu la cateva mii de km.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-Continental ContiEcoContact 3 (195/65/R15)

<{POST_SNAPBACK}>

Theone, daca pe la tine e zapada iarna, iti recomand sa nu mergi cu EcoContact. Sint anvelope care-ti economisesc combustibil (de aia le si zice Eco). Partea proasta e ca pentru a economisi combustibil trebuie sa aiba o rezistenta redusa la rulare de unde rezulta o amprenta foarte neteda a cauciucului. Pe zapada sau gheata esti mincat cu anvelope Eco.

Eu am ales Pirelli Snow Control pentru iarna. O sa te coste 3,5 mil un cauciuc daca le iei de la Cefin si 4 mil daca le iei de la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat . Golful meu 2.0TDI Sportline livrat pe 6 octombrie 2004 a primit Bridgestone pe jantele de 17 . In momentul actual (23 000km) pneurile sunt in stare relativ buna . Cele din fata dau putine semne de oboseala (mai au insa destula "carne" pana la markerul de uzura) si o sa fac rotatia cu cele din spate pe la 25 000km. De schimbat nu cred ca e cazul pana la minim 35 000 si prevad sa fac miscarea la 40 000.

<{POST_SNAPBACK}>

si cate plecari in forta ziceai k ai facut?! :lol: ;)

care mai sunt preturile pt una bucata 225/45 r17?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha :lol: La "scartz" sunt number 1 !

Din cate am vazut 8, 9, 10, 11 sute de lei grei , inca nu vreau sa ma gandesc la asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa modesta mea documentare pe internet preturile pt. pneuri de vara "max performance" pe 17 inch ar putea fi mult mai mici decat spune gorrocs.

Se pare ca eu sunt cel mai aproape de schimbarea gumelor pe 17" asa ca analizez de catava vreme recenziile si statisticile pe care le-am gasit pana acum pe internet.

Cf. acestui site (http://www.1010tires.com/tirecompare.asp?page=1&prevpage=1) ar trebui luate in considerare si pneuri mai putin renumite la noi, dar care par sa fie mai performante in opinia utilizatorilor:

Goodyear Eagle F1 GS-D3 sau Toyo Proxes T1R,

preturile la noi fiind aprox. 150 Eur, respectiv 140 Eur fara TVA (deci aprox. 2400-2500 RON cu TVA inclus pt 4 bucati)

De subliniat ca dupa unele statistici (http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=MP) Goodyear Eagle F1 GS-D3 ar fi primul la categoria "Max Performance Summer" alaturi de Michelin Pilot Sport PS2 si Bridgestone Potenza RE050A

Pt. unele pneuri puteti gasi date comparative si aici:

http://www.tyres-online.co.uk/tyretest/tests.asp

Exista desigur dupa cum multi dintre dvs. stiu si alte site-uri (dintre care unele le-am vizitat dar nu le mai gasesc acum) cu astfel de informatii.

Principala problema nu mi se pare a fi gasirea gasirea de informatii despre marca si tipodimensiunea x sau y a producatorului z si despre pret ci, in primul rand:

faptul ca la noi multe marci si modele de pneuri par sa difere calitativ de cele sinonime oferite pe piata vestica ...

Argument: am cumparat acum 2 ani, bazat pe aceleasi criterii niste cauciucuri de inalta performanta 195/55/15 pt alta masina si nu le-as nota nici pe departe atat de bine pe cat au fost notate de cateva sute de utilizatori vest-europeni.

Pot sa astept, din experiente personale, sugestii pt. pneuri bune pe 17" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai au insa destula "carne" pana la markerul de uzura

<{POST_SNAPBACK}>

Unde e markerul de uzura?

Imi arati joi la intalnire sau bagi o poza sa il vad si eu?

:D Toate marcile de cauciucuri au un marker de uzura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu eu m-am interesat cam acum o luna si Goodyear GS-D3 erau la PitStop Tuning ~250 EUR . Probabil ca la PBN o anvelopa originala Bridgestone pe 17 ajunge la ~300EUR . Daca imi dai un link cu preturi in .ro pentru acestea te cred .

@K Mai bine iti arat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Pneurile Goodyear Eagle F1 GS-D3 225/45R17 94 W erau 520 RON + TVA / bucata cu peste o luna in urma la Forexim (http://www.forexim.ro/avtvara.htm);

pretul mi-a fost trimis prin email (forexim@b.astral.ro) ca raspuns la o cerere de oferta; transportul la Iasi cu Fancurier era inclus in pret.

- Toyo Proxes T1R 225/45/17 ZR 94 Y = 141.57 € +TVA

http://www.cartuning.ro/anvelope/toyo/t1r.htm

Daga gaseste cineva aceste doua modele la preturi mai avantajoase il rog sa-mi spuna si mie.

M-ar interesa si Bridgestone Potenza RE050 A dar nu la preturi mai mari decat Eagle F1 pt ca nu pare sa aiba reviste mai bune (din cate stiu eu).

Pirelli P Zero Rosso Asimmetrico ar avea o aderenta mai buna pe uscat dar are o viata prea scurta fata de pret.

P.S. acum gasesc pe cauciucuridirect.ro :

http://ssl.delti.com/cgi-bin/reifenbestell...T443436&dsco=39

Goodyear EAGLE F1 GS-D3 225/45 R17 91Y BSW (?) la "doar 507,80 Lei noi"; se pare ca TVA e inclus

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe site-ul Ami Auto - http://www.amiauto.ro//index.htm,

Apar anvelope Bridgestone sub 240 EUR:

http://www.amiauto.ro///anvelope/search.php?x=1

Marca Latime Inaltime R Diametru Greutate Viteza Profil Tip_auto Sezon Pret

BRIDGESTONE 225 45 R 17 90 V E040 turism vara 234.28

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 W E040 turism vara 226.69

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 W E720 turism vara 199.45

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 W E050A turism vara 179.14

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 W ER300 turism vara 214.95

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 Y E050A turism vara 233.78

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 Y E040 turism vara 227.98

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 Y ES03 turism vara 239.13

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 Y E050 turism vara 218.61

BRIDGESTONE 225 45 R 17 91 Y E050 turism vara 237.73

Atentie insa sa nu fie altceva (?) pt ca nu apare nici “Potenza”, nici “RE050” si “RE050A”,

ci numai E050 si E050 A; doar n-or fi Turanza ...

Terbuie facuta oricum o verificare ... si ar mai trebui cautate oferte pt aceasta marca, oricum insa numai RE050A ar merita poate un pret ceva mai mare ca F1 GSD3 de la Goodyear, in nici un caz RE050 care apare multe pozitii mai jos in clasamente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand te hotarasti sa cumperi poti sa incerci si la Forexim unde sunt cu vreo 20 EUR mai ieftine.

Fac aceasta recomandare deoarece am cumparat acum 2 ani de la ei niste Eagle Ventura 195/55/15 pt. un Astra si au fost prompti si seriosi nu numai in corespondenta ci chiar in practica. Am primit in 2 zile de la comanda telefonica pneurile la Iasi prin Fancurier cu plata ramburs, factura, garantie. Asta, subliniez, fara nici un avans.

Calitatea pneurilor nu este cea la care ma asteptam dupa documentarea minutioasa pe net, adica sunt practic niste pneuri cu aderenta multumitoare pe uscat si buna pe ud, dar nu am stiut si nu stiu nici acum daca problema calitatii e legata de faptul ca tipodimensiunea respectiva e fabricata in Slovenia (Comerciantul mi-a spus de la inceput! dar nu aveam o alegere mai buna), sau de faptul, mai speculativ, ca pe piata RO ar putea exista pruduse ale brand-ului X dar ... bune pt. lumea a treia ...

Ar fi de discutat dar argumentele sunt subtiri.

De aceea cel mai mult m-as baza pe experienta altora in astfel de situatii. ;)

In ceea ce priveste multumirile, Gorrocks, eu sunt cel care trebuie sa-ti multumesc pentru ca ceea ce citesc de 4 zile pe forum sub semnatura ta constituie o sursa de informatii valoroasa, bine fundamentata si argumentata, iar enunturile fiind formulate cu modestie si echilibru lectura devine efectiv placuta. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!