Jump to content

Modina


SKULLMAN
 Share

Postare recomandată

Hello,

Am vazut de vanzare pe forum......da nu stiu ce ii aia!!

Stie careva sa explice si celor neinitiati??

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e un cuvint ciudat inventat probabil in zona de E sau chiar NE a tarii, cu semnificatia de adaptor care se potriveste sub filtrul de ulei (dar nu neaparat, undeva in circuitul de ulei) pentru a intercala un radiator acolo, cu sau fara termostat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu Goagle ai incercat??zice ceva? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pai din cate stiu exista o modina (sandwich plate) amplasata intre bloc si filtrul de ulei cu tur si retur pt radiatorul de ulei. In acea modina in mod normal exista un termostat care da drumul uleiului pe circuitul spre radiator la o anumita temperatura.<cam la 82 de grade> Scopul ? Pai un ulei prea cald isi pierde din proprietati" luat de pe un forum :)

la motor stock nu ai ce face cu ea

aceeasi treaba doar ca furtunele pleaca la radiatorul suplimentar Modificat de prepeleac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri.... m-am mai cultivat putin!!

@ Liviu la noi nu merge Goagle....ala merge numa la Vanghelie in cartier!! :)

Modificat de SKULLMAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Haha, s-ar putea ca totusi "modina" sa nu fie un cuvint de peste Milcov. Am vazut pe un radiator scris Modine, asa c-am cautat si vine de fapt de la numele unui rocar care se ocupa de radiatoare. La fel s-a ajuns la cuvinte ca adidasi, pix, bic, frigider, dacie...nu mai stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blugi, xerox, si lista pooate continua :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu credeam ca rostul ei este de a incalzi interiorul masinii utilizand uleiul din circuitul de ungere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!