Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Clodius, incearca la PBA, codul este 6Q0698151. E codul placutelor originale cu care a venit masina mea, l-am notat atunci cand le-am schimbat. In caz ca nu le vrei pe cele oem, poti cumpara linistit altele de firme recunoscute, ca ATE, TRW, Ferrodo. Eu am luat TRW, m-au costat 180 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Toma Aurelian

CristiN ..alea sunt bucse de cupra? sau normale... pentru ca eu m-am interesat exact de codul pus in alt topic si bucsele cumparate de la un magazin de piese costa 3 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bucsele de Ibiza Cupra. Mai pun o data codul de produs: 6LL407183. Pentru a comanda piese originale cel mai bine mergeti la un service autorizat, eu le-am luat de la Porsche Bucuresti Aviatiei, dealer/service autorizat Seat/Skoda. Pentru detalii despre pretul pieselor puteti suna la nr. de telefon 021 203 28 64, este numarul direct de la PBA Piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am invatat lectia. O sa ma duc numai cu piesele in buzunar la service.

Dupa ce sapt trecuta am dat 30 ron pe un bec proiecto(nu mi s-a parut mult) dar avand in vedere ca nu mai imi mergea ventilatorul s-a dovedit ca era siguranta arsa. Cat a costat? Fix 50 ron. Manopera nu mi-au bagat.

Si apoi vorbind cu cineva de acolo, plangandu-ma imi zice: la 65 ron avem de vanzare set de sigurante si becuri.

Si asa am dat in 10 zile 80 ron pe un bec si o siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 RON o siguranta? La ce service? Spune-ne ca sa-i facem de ras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Dona Constanta. Pe factura e trecuta doar aceasta. E cam ciudat totusi pentru ca banuiesc ca nu pot modifica pretul asa cum vor ei.

La urma urmei o siguranta e dubla la pret fata de un bec de proiector?

Dar de acum daca nu e ceva care sa arda o sa comand de la colegul volskman?! si o sa ma duc cu ele in buzunar, sa le treaca de prosit lumea in fata.

Pana acum chiar era bine, si chiar baietii din service sunt ok dar pana ajungi la doamna care factureaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Seat PBN, in urma cu o luna, la Ibiza 1.2 12V, revizia de 1 an a costat fix 820 RON, adica hotie la drumul mare!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu care credeam ca reviziile costa mai mult la alte marci... Deja am 2 confirmari de la cunostinte care au platit mult mai putin decat platim noi in general pe o revizie. Exemple Citroen C4 si Peugeot 307, la ambele masini a costat cate 400 RON o revizie. Pai care mai e avantajul sa-ti iei din grupul VAG. Fiabilitatea? Preturi mici la piese? Cred ca daca stam sa calculam fiecare chestie in materie de costuri parca iesim la acelasi pret si argumentele de mai devreme nu se mai justifica.

Eeeh, om trai si om vedea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca a luat nimeni masina din grupul Vag pentru ca reviziile costau mai putin decat la alte marci. In Romania, nici una din marcile grupului nu poate fi considerata o marca populara, cum sunt Dacia, Chevrolet sau Renault.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Seat PBN, in urma cu o luna, la Ibiza 1.2 12V, revizia de 1 an a costat fix 820 RON, adica hotie la drumul mare!!!

Si in ce a constat revizia.Adica cat si ce piese si cat manopera.Si ai facut-o la Seat PBN? Ca stiam ca ei nu fac revizii decat la audi , vw, si porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca eu la Cupra cu 600 RON prima revizie sunt chiar jmeker :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

la marcile frantuzesti tot timpul prima revizie este ieftina... dar urmatoarele te rup la buzunar. un exemplu simplu revizia la logan e 60k este 20 mil... Pe mine prima revizie la ibi m-a costat 350 ron cu tot cu spaga.(am fost cu uleiul meu si pretul lui aste inclus in acesti bani) . La 30k am platit 450 ron procedant identic.

cristi dar in topicul coduri de produs ai pus alt cod :rolleyes: - eu pe astea am incercat sa le comand si ma costau 350 ron(acum este posibil sa fie un cod pentru intreg setul -fata spate):Bucse de bascula CUPRA: 6LL 501 541 (astea se pot monta si pe Ibiza/Cordoba normale, am inteles ca sunt mult mai rigide si elimina zgomotele la trecerea peste denivelari)

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in ce a constat revizia.Adica cat si ce piese si cat manopera.Si ai facut-o la Seat PBN? Ca stiam ca ei nu fac revizii decat la audi , vw, si porsche.

La Seat Aviatiei,scuze, unde au si Skoda, nu stiu care dintre ele e, N,E,V....Pai au facut schimbul de ulei si filtre, au inlocuit furtunul de la stergatorul pentru luneta, au pus lichid de parbriz si au facut o verificare generala, dupa cum spun ei. Am dus masina la 9 dimineata si am luat-o la 17. Total factura 820 Ron. Masina, Seat Ibiza 1.2 12V, 2007, 15.000 km. O sa scanez factura si o sa o pun aici ca sa va convingeti.Eu cred in continuare ca am fost pacalit...

Modificat de M1ha1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porsche practica niste preturi ametitoare. Si eu la prima revizie (am schimbat si filtrul de motorina) am platit 800 RON.

Chiar nu merita si profita de faptul ca sunt extrem de cunoscuti pentru a ingrasa o factura care, dupa cum spun si ceilalti colegi, nu depaseste 600 RON la alte service-uri autorizate.

Asta e. Din greseli si suturi in fund invata omul. Eu nu mai trec pe la Porsche nici daca e ultimul service din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 3 ani pentru Altea (circul foarte putin cu ea, in 3 ani am reusit sa adun 23.000 km :lol: , asa ca fac reviziile anual), 325 de lei. Revizia a inclus ulei Mobil 1 Super Syn 0W40 cumparat de la dealer, filtru de ulei, reglat faruri, uns usi, verificarea nivelului de lichide. Celelalte filtre (aer, polen, combustibil) erau ca noi, asa ca doar le-au curatat / suflat. In banii astia a intrat si manopera de 50 de lei. Cred ca sunt singurul de pe aici care am platit asa putin. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce dealer?

Nu de alta dar pe mine m-a costat tot cam atata numai astea.

Deci asta e un pret decent si normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am efectuat ieri revizia de 15 mii de km la alto-syncro. S-au schimbat filtrele mai putin cel de aer si benzina, schimbat ulei, diagnoza, gresare, verificarile efectuate in mod normal, pret total 450 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

vedeti diferenta de pret la ulei intre factura reprezentantei si acelasi ulei cumparat din magazine :) ...

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam astea-s preturile la consumabile pt Ibiza (cotatiile lui volksman)

- placute de frana fata = intre 100 ron Italiene si 170 ron Textar Germania

- ulei Castrol = 40 ron litrul

- filtru ulei: 20 ron

- filtru aer: 50-70 ron Mann

- filtru polen :50-70 ron Mann cu carbon activ

- filtru benzina: 80 ron

Nu mai gasesc factura de la ultima revizie. Puneti si voi aici ca sa avem termen de comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca as face eu reclama la Alto dar cam astea sunt si preturile la ei. Un picut mai mari in sensul ca uleiul e 45 filtrul e 60 etc.

Pana acum mi se pare cel mai fair service din punct de vedere al preturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testare VAG-Com.

Demontat/montat,curatat,adaptat clapeta de acceleratie.

Total factura 268.90 RON, service Metrotehnica.

Ultima luna a fost un chin, in cele din urma am facut ce trebuia si am ajuns la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost in service la Alto Syncro, pentru rezolvarea unor greierasi care isi faceau cu insistenta simtita prezenta.

Pe langa rezolvarea acestor probleme, am cumparat si un set de stergatoare fata Aerotwin, originale, 145 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am Fost la Alto pentru prostioare.

Cumparat set becuri H7 faza scurta Philips Xtreme Power - 110.53 RON

Inlocuit si reglat becurile - 96.39 RON

Reglat hayon, fixat banchete spate (de aici era scartaitul) plus reglat si gresat oglinzi - 0 RON

materiale mici - 7.24 RON

Total 214.15 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

:) pentru ca am avut o nelamurire si cristiN nu a avut ochi sa citeasca si postul meu :( ... am gasit un tutorial de schimbare a bucsilor de bascula. cele care provoaca uneori zgomote.

in tutorial este si codul de la bucse care este trecut si in acest forum de cristiN.

mai am o singura dilema. codul 6LL 501 541 din topicul acesta pentru ce este? :offtopic:

Pretul bucsilor este foarte mic-merita inlocuirea.

Modificat de Toma Aurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm... ai dreptate. Desi credeam ca ti-am raspuns. Eu dupa codul 6LL407183 am comandat, si m-am uitat impreuna cu cel de la piese in ETKA si astea erau bucsele. Codul initial, postat de mine in topicul indicat de tine, era luat de pe seatcupra.net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!