Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Scuze X-Ecutor... N-am fost la Seat ca stiam ca imi cer prea mult pentru un nimic. Am citit si pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am platit ITP 75 RON, la AVIA Motors, Pantelimon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Nu credeti ca ar fi buna o concluzie in legatura cu topic-ul? Sau poate un poll?

Benzina sau diesel, unde mergem in Bucuresti? Ce cumparam inainte?

Dupa citire (si recitire) aleg Alto Syncro. Insa nu stiu daca sa iau eu ulei + filtre de la Volksparts (spre exemplu). (sau sunt exagerat? :P )

Uitasem... nu mi-am facut revizia de 30K, desi am 31,2K, pentru ca au intervenit niste probleme si... lipsa de fonduri. Poate in 2-3 saptamani. Tinand cont ca ultima revizie a fost facuta la 17K (stiu ca e stupid, long story), are ceva daca o mai "plimb" vreo mie de km? (maxim :lol:) cred ca nu...

Modificat de systeam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 10 mii (deh..metrotehnica) azi la PBA2

Cost total 788.28 RON

Nr de km parcursi la intrarea in servici 10185

Acum detaliat cu tot cu TVA pe fiecare in parte

- verificare sistem electric/grup optic ( lumini fata, spate, interior, lampi constrol airbag, autodiagnoza VAS, resetare interval revizie) - 52.36 RON

- verificare exteriorul autoturismului (gresare balamale, verificare, reglaj instalatie spalare geamuri, stergatoare, verificare vizuala motor, etanseitati, deteriorari) - 52.36

- anvelope (stare profil, presiune, adancime profil, inclusiv rezerva) - 26.18

- inlocuit ulei si filtrul de ulei (verificare instalatie de franare, evacuare, sistem directie, tren rulare) - 65.45

- inlocuit filtru aer(am cerut eu din cauza prafului nenorocit de bucuresti)/polen(clima)/combustibil (verificat sistem de racire, servodirectie, curea transmisie, stare baterie - testare proba de parcurs) - 78.54

- filtru polen - 36.65

- filtru motorina - 111.24

- filtru aer - 63.27

- filtru ulei - 29.76

- 4L de ulei Mobil Special V 5W40 (ptr pompe Duse) - 231.05

- 1L solutie parbriz - 8.89

- 1.5L Antigel G12+ - 11.90

La ridicarea masinii am facut scandal ca mi-au schimbat suportii de numar cu cele de la PBA2 (multumesc pe aceasta cale celor de la care am aflat la intalnirea de sambata ca asa fac nesimtitii de la Porsche) . Le-am cerut pe cele cu metrotehnica inapoi si incepusera cu "le-am aruncat" "sunt sparte".

Le-am explicat ca atunci cand am venit sa vorbesc cu ei de masina m-au luat la misto si dupa lungi negocieri am luat 1% discount. La Metrotehnica am avut 5% alarma si covorase gratis asa ca fac reclama cui vreau eu nu cui vor ei. Le-am zis ca nu i-am rugat sa imi puna suportii la loc ci le-am cerut si asta din cauza ca nu venisem sa imi schimb suportii, au schimbat fara sa ma intrebe si pentru cum s-au purtat cand venisem la ei. A urmat un schimb de replici care pana la urma au facut sa apara suportii si un nene a venit in parcare si mi i-a montat in locul celor PBA2.

La o eventuala intrebare de ce am schimbat toate filtrele este ptr ca asa am vrut eu. Am zis ca pentru 2 milioane cat or fi in plus (daca scad uleiul si cele pe care oricum le faceau) nu are rost sa le schimb pe toate. Mai bine sa fie noi ca nu o sa dauneze decat sa astept sa se deterioreze prea mult.

P.S. Mi-a venit si MP3 playerul pe care il asteptam de o luna. Maine dimineata la 8 sunt la ei sa mi-l dea jos pe cel busit si sa mi-l monteze pe cel nou. Aveam posibilitatea sa las masina peste noapte la ei dar am preferat sa nu.

Exceptand faza cu suportii in rest nu prea am ce sa zic despre ei bine sau rau. S-au comportat normal. Am ajuns, am lasat masina in parcare, mi s-a facut fisa, am lasat cheile, am venit si am luat-o dupa 4 ore (lasata la ei pe la 2 jumate si luata pe la 6 jumate dar plecat din parcare pe la 7 din cauza suportilor)

Modificat de Matrixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15000km la Alto Syncro, astazi.

- ulei (5l Catrol Magnatec 5w40 - am ramas cu 0.5l)

- filtru ulei, polen, aer

535 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat electroventilator astazi la metrotehnica. Nu mai mergea pe treapta 1 mergea direct pe treapta 2 (de urgenta) si compresorul mi-a scos 100 de miligrame de freon din instaltie un nor alb frumos in fata masinii :D.

Cum nu aveau electroventilator pe stoc si mie imi era frica sa merg cu masina (putea sa se strice de tot electroventilatorul si sa fiarba motorul) l-am rugat pe Cristi sa cumpere el unul de la Porsche. Cristi a facut un adevarat raliu prin Bucuresti ca sa ajunga cu el la timp sa pot pleca si eu cu masina din service.

Iti multumesc mult si aici man, I owe you one :P.

Costuri:

Electroventilator: 807 ron TVA inclus Cod produs: 6Q0959455N (a trebuit sa dam electroventilatorul jos sa vedem codul ca in etka pe seria de sasiu a mea le arata ca am 2 electroventilatoare...

Manopera si 110 grame de freon + 1 bec stop spate: 160 ron (cu un disccount de 10% am un card de la ei).

Timpul petrecut prin service cu Cristi (plin de nervi) si masa in oras (la racorica) dupa ce am terminat: PRICELESS :D :P

Interesant este ca numai de la 130 cp in sus Ibiza vine cu 2 electroventilatoare. Unul din ele fiind dedicat climatizarii si este f important pt orasele aglomerate.

In concluzie o sa bifez acest electroventilator pe lista de cumparaturi a ibizelor din Bucuresti :D Eu am vreo 20.000 de km de mers cu ea prin Bucuresti din total de 54k.

Am inteles ca se poate repara si am sa fac treaba asta mai ales ca se potriveste pe ibiza si bora (mai sunt in familie).

Vreau sa-i multumesc si lui Marius electricianul din service, ca de obicei the best :D. a stat dupa program sa monteze tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizie 30.000 km - Alto Syncro 606,71 lei

- revizie 30k

- inlocuire filtru polen,filtru aer, filtru ulei

- curatat geam de praf si periile laterale ale geamului

- 4 litri ulei Castrol SLX PRO.5W40

- Am primit 10% discount la manopera si 5% la piese (oare pentru ca am mai fost la ei?).

Timp total: 2h15 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul de ulei, aer,polen ,combustibil

4l ulei castrol 5w40

bujii ngk, lichid de frana,

consumabilele au costat 430 lei (cumparate de la volksman ) iar manopera mai nimic ,pt ca au fost schimbate de mine supravegheat si asistat de un amic care este mecanic la o reprezentanta auto.

am platit acolo la ei 40 lei pt ca mi-au completat ceva freon in instalatia de AC si cateva beri amicului ca mi-a pus sculele la dispozitie si a mai pus si el mana pe ele

oricum toata operatiunea (fara verificarea AC) a durat maxim 40 de min., si am realizat cati bani aiurea am dat prin service-uri pentru chestii banale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizie 15.000 km la masina din semnatura ...420 ron cu tva cu tot :)

prestator ...alto syncro

Modificat de rin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie facuta la 15000km = 975 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facuta unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Cardinal Motors Ploiesti. Dar pe mine numai uleiul m-a costat 500 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fac in curand revizia de 20 - 22k, prima a fost la 11k. Ma gandesc ca Alto syncro este solutia cea mai viabila si cea mai ieftina. Oare cat m-ar costa daca as aduce eu uleiul de motor. Nu stiu cat iti factureaza ei uleiul dar mai putin de 170 RON, cu cat am gasit eu pe net, nu prea cred? Primesc nu? Asadar, cine a facut ultima oara la Alto revizia? Cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut 170.000 km si cum masina are deja 6 ani, trebuia schimbat uleiul din cutie.

Deci ulei LiquiMoly 75W90, 40RON litrul, doi litri + manopera 35 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua revizie la masina din semnatura (22.500 Km aprox.), la Alto Syncro.

Cost total 605,04 lei (inclusiv TVA).

Factura detaliata: Manopera: 205,63 lei (asta cu 10% reducere);

Materiale mici: 15,42 lei;

5 l ulei Castrol SLX Pro. 5W40 - 227 lei (cu 5% reducere);

Filtru ulei: 45,23 lei (cu 5% reducere);

Filtru aer: 65,26 lei (cu 5% reducere);

Filtru praf: 46,49 lei (cu 5% reducere).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alto Syncro, aprox. 33.000km:

manopera: 200 ron

inlocuit bec spate stop +

montat lamela stergator spate +

remediat plafoniera: 9,52 ron

mat. mici: 15,70 ron

Castrol SLX Pro 5w40 5L: 238,95 ron

bec 12v P21 para 2 faze: 3,20 ron

lama stergator spate: 28,20 ron

Total: 495,50RON

+ de la wolksparts:

filtru aer C22953: 50 ron

filtru polen CUK2545: 65 ron

filtru ulei HU7197X: 30 ron

Total: 145RON

Modificat de systeam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baie ulei aluminiu 300ron

planetara lunga (dreapta) 800 ron ( de la Volksparts dupa 1 milion de telefoane prin toate partile, la ei era pe stoc, am primit-o a doua zi)

capac distributie 100 ron ( only genuine )

1 buc surub fixare bloc motor pe suport 15 ron

ulei servodirectie Febi Bilstein 45 ron ( la Volksparts era doar 32 ron )

curea distributie si role aprox 590 ron

manopera montaj 340 ron

(aici a intrat si verificarea unghiului de fuga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un pic :offtopic: dar mai bine asa decat sa deschid alt thread. Vreau sa ajung in service si PBA ar fi cel mai aproape de mine. Nu imi functioneaza ABS-ul si as vrea sa stiu cam la ce pret sa ma astept. Nu vreau decat sa-l faca pe asta sa mearga.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat azi piesele pt revizia de 75k km. distributie completa si pompa apa, filtre, ulei. 800 ron. Ibiza SDI .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Facuta unde? Eu am deja 83k si la 85k trebuie o revizie si cred ca si distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinda stanga 600.000, pivot dreapta 450000+500000 montaju, ulei castrol 10w 40 1500000 schimb gratis, placute frana+ discuri fata 4500000+700000 montaj, set distributie 6600000+5000000 montat , toba finala si mijloc 4.600.000, geamuri ionizate la pitesti 3400000, si cam atat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15000 km la Alto (nti), vai de mama lor, ulei Castrol 5 w 40 , 5litri, filtru ulei, filtru polen, suflat filtru aer?!?, si uns balamale usi, aproximativ575 RON. Nimic de laudat!!! DIn pacate!!! Mi-a lasat un gust amar....RAU!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie Autorom Bistrita:560 RON

-ulei Castrol Edge 4,3 litri (5W 40)

-filtru polen Bosch

-filtru ulei Mann

-filtru aer Mann

-filtru motorina Mann

-verificare bujii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 15000 km la Alto (nti), vai de mama lor, ulei Castrol 5 w 40 , 5litri, filtru ulei, filtru polen, suflat filtru aer?!?, si uns balamale usi, aproximativ575 RON. Nimic de laudat!!! DIn pacate!!! Mi-a lasat un gust amar....RAU!

De ce un gust amar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!